
Venkovní parapety - okna
Pro venkovní parapety jsem zvolil tažený hliník s povrchovou úpravou zlatý elox. Ze stejného materiálu jsou i bočnice. Sice to byla palba, ale plastové bočnice časem ztrácí barvu. A kdo by je měnil, až to bude ve fasádě, že?
Parapety jsou objednané přes internet a vyzvednuté osobně na výdejním místě v Černé za Bory. Na internetovém obchodě je i postup zaměření parapetu. Pro jistotu jsem objednával rozměr o několik cm větší. Montáž parapetu probíhala ve třech fázích:
- vyčištění špalety a vytvoření otvorů pro bočnice, proměření spádu, zkrácení parapetu podle potřeby
- usazení parapetu, přišroubování parapetu do spodního rámu okna, pěnění, zatížení
- zednické upravení – rozuměno přetažení pěny lepidlem a perlinkou
Pro informaci: AB trvalo celý den ve dvou lidech. C mně zabralo 2 x půl dne.
Venkovní parapety – dveře
U vstupních, francouzských a balkónových dveří není tažený hliník příliš vhodný, protože se snadno poškodí. Tak padla volba na umělý mramor. Montáž probíhala podobně jako u venkovních parapetů, ale místo montážní pěny se použilo speciální flexi lepidlo na mramor, sklo a další obtížně lepitelné materiály. U rámu okna jsem spáru silikonoval.
Vnitřní parapety
Trochu jsme experimentovali a vybrali jsme šedé plastové parapety. Výrobce tuším Renolit. Montáž podobná jako v případě venkovních parapetů. Zapravení pomocí lepidla a následná úprava - Rimano štuková stěrka. Samostatnou kapitolou je šedý umělý mramor použitý jako dekorativní prvek v interiéru.