Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Dokončení stavby
Viewing all 364 articles
Browse latest View live

Zateplujte kamennou vlnou: ušetříte peníze a zvýšíte bezpečnost domu

$
0
0
Zateplujte kamennou vlnou: ušetříte peníze a zvýšíte bezpečnost domu

Stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu předchází důležité rozhodnutí - výběr vhodného a účinného zateplovacího systému. Zvolte izolační materiál, který má výborné technické parametry a pomůže vám snížit energetickou náročnost domu. Použijte na zateplení fasády kamennou vlnu. Vyzkoušejte novou desku pro kontaktní fasády FRONTROCK S.

Kontaktní zateplovací systémy se používají především u rodinných a bytových domů. Správná volba ETICS a tepelné izolace jsou jedním z rozhodujících faktorů, které zásadně ovlivní energetickou náročnost domu. Kamenná vlna ROCKWOOL zajistí optimální tepelné vlastnosti fasády rodinného domu při zachování mechanických parametrů, stability a pružnosti.

Správné zateplení sníží náklady

Tepelné ztráty vznikají nevyhovujícím nebo chybným zateplením. U rodinného domu, kde se nejvíce energie spotřebuje na vytápění a chlazení, uniká přes fasádu asi 30 % tepla. Správným zateplením lze ušetřit více než 50 % nákladů na energie. Kamenná vlna udrží v místnostech teplo a v letních měsících se interiér nepřehřeje. Izolace sníží riziko rozvoje požáru, vytvoří protipožární bariéru a zvýší požární bezpečnost objektu.

Lepší izolační vlastnosti

Úspora energie a tepla patří k základním požadavkům při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu. Tepelné ztráty sníží vhodná tloušťka tepelné izolace ROCKWOOL a správné řešení konstrukčních detailů. Obvykle platí, že aplikací větší tloušťky izolace dosáhneme lepších tepelněizolačních vlastností obvodové konstrukce. V minulosti bývaly tepelné izolace v tloušťkách 50 až 80 mm, v současné době se nejvíce používá izolace o rozměrech 120 až 160 mm. Při navrhování tloušťky je nutné zohlednit také vliv tepelných mostů. 

Pohodlí, zdraví a bezpečí

Tepelné izolace z kamenné vlny ROCKWOOL poskytnou rodinnému domu optimální tepelnou ochranu a úsporu nákladů po celou dobu jeho životnosti. Kamenná vlna je prodyšná, hydrofobizovaná a odolná proti vzdušné vlhkosti. Tlumí nežádoucí zvuky vnějšího okolí a zajistí akustický komfort bydlení. Díky svému přírodnímu původu je recyklovatelná. ROCKWOOL využívá přírodní sílu kamene k obohacení moderního a úsporného bydlení. Zlepšuje každodenní kvalitu života lidí a udržuje je v pohodlí, zdraví a bezpečí. 

Nová deska pro kontaktní fasády

Izolační materiál z kamenné vlny FRONTROCK S je určený pro zateplení vnějšího pláště. Nová jednovrstvá deska řeší nejenom pohledovou část fasády, ale je také řešením pro izolace okenních a dveřních ostění. Produkt má velmi dobré mechanické vlastnosti, součinitel prostupu tepla ? (lambda) má hodnotu 0,037 W/mK a patří do třídy reakce na oheň A1.


Cihlové obklady Elastolith - lehké a flexibilní fasádní pásky

$
0
0
Cihlové obklady Elastolith - lehké a flexibilní fasádní pásky

Vzhled a výsledné provedení fasády jsou jedny z důležitých faktorů, které ovlivňují celkový výraz a charakter Vašeho domu. Současný trh nabízí řadu různých řešení, mezi které patří také cihlové obklady imitující vzhled lícového zdiva. Mezi špičku v tomto oboru patří cihlové pásky Elastolith.

Jistě si vybavíte domy s cihlovou fasádou, které jsou typické pro anglické či holandské venkovské domy, ale i městskou zástavbu. Tyto domy mají nezaměnitelný vzhled a speciální atmosféru.

Právě z Holandska pocházejí cihlové obklady Elastolith, které se zde ručně vyrábějí již od roku 1962 a vynikají především svou nízkou hmotností, dokonalým vzhledem, odolností a rychlostí instalace. Z těchto důvodů se těší oblibě zákazníků po celé Evropě a USA. Nyní je můžete mít na svém domě či v interiéru také Vy.

 

1

7 

Galerie realizací Elastolith: https://www.obkladynadomy.cz/galerie/

Možnost použití:

  • obložení fasády nebo její části
  • obklad komínů, kleneb a jiných detailů
  • obložení krbů a kamen
  • obložení stěn v interiéru

Ohebné cihlové pásky mají rozměr 240x71 mm nebo 210x50 mm a jejich síla je 4 mm nebo 7 mm v závislosti na produktové řadě. V nabídce jsou také rohové obklady, které jsou již ohnuté a usnadňují obložení vnějších rohů.

Cihlové obklady Elastolith jsou vhodné nejen do exteriéru, ale také pro obložení vnitřních stěn. V nabídce je celkem 42 typů v exkluzivních odstínech. Žádná páska v balení se svým vzhledem a strukturou neopakuje, obložená plocha poté působí naprosto přirozeně a k nerozeznání od pravých cihel.

3

 

Výhody cihlových obkladů Elastolith:

  • nízká hmotnost (od 3,1 kg/m2) a ohebnost
  • dokonalý vzhled
  • rychlá a snadná montáž
  • odolnost proti vnějším vlivům a stálobarevnost

Rychlá a snadná instalace:

S montáží obkladů si poradí opravdu každý a při dodržení jednoduchého návodu se není čeho bát. Jednotlivé pásky se vtlačí do naneseného speciálního lepidla, které zároveň slouží jako spárovací tmel a stačí ho pouze rozetřít ve vzniklých spárách, což výrazně urychluje montáž. Toto lepidlo je dodávané v různých odstínech, případně se dá dobarvit akrylátovými barvami.

5

6


Cihlové obklady Elastolith můžete pohodlně nakoupit v autorizovaném e-shopu www.obkladynadomy.cz, kde najdete všechny typy obkladů, lepidel a doplňků za nejlepší ceny. Rádi Vám pomůžeme s výpočtem spotřeby materiálu, poradíme s instalací a zdarma Vám také zašleme vzorky vybraných obkladů.

Rekonstrukce bytu = ideální příležitost pro výměnu vchodových dveří

$
0
0
Rekonstrukce bytu = ideální příležitost pro výměnu vchodových dveří

Čeká vás rekonstrukce bytu? Pak určitě neotálejte s výměnou vchodových dveří. Do bytu volte bezpečnostní dveře, které vás ochrání proti zlodějům a mají i další důležité vlastnosti. Jak ale vybrat ty správné a v jaké fázi rekonstrukce je vyměnit? Poradíme vám v následujícím článku.

Vše začíná správným výběrem

Vchodové dveře jsou investicí do budoucnosti. Tedy pokud vyberete ty správné. Ideální vchodové dveře jsou takové, které splňují hned 3 funkce – jsou bezpečnostní, protipožární a zvukotěsné. V neposlední řadě musíte myslet i na to, aby dveře designově zapadly do bytu. Na výběr je několik druhů dekoru, vzhled navíc můžete přizpůsobit i díky instalaci nerezových pásek.

2017 05 24 09 42 03 Rekonstrukce bytu Dokumenty Google

Tip: kombinace světlých dveří a tmavé podlahy opticky zvětší chodbu.

Dveře zasazujte až po dokončení hrubých prací

V průběhu rekonstrukce by se mohly dveře poškodit. Proto je lepší počkat až na dobu, kdy máte veškeré bourací a zdící práce ukončené. Dveře naopak můžete usadit před finálními úpravami interiéru, například ještě před malováním. Bývají totiž opatřeny ochrannou fólií, kterou strhnete až v momentě, kdy je rekonstrukce u konce.

Montáž potrvá maximálně den

Výměnu vchodových dveří doporučujeme nechat na odbornících. Jinak totiž hrozí nesprávné zasazení dveří do pantů, čímž se snižuje nejenom jejich životnost, ale taky funkčnost. Kotvení se provádí pomocí rámových hmoždinek, které zvyšují pevnost zárubně.

2017 05 24 09 42 20 Rekonstrukce bytu Dokumenty Google

K zasazení dveří se používá rychletvrdnoucí beton, který je možné omítnout už po dvou hodinách. Výměna vchodových dveří se tak časově vejde do jednoho dne včetně úklidových prací.



Máte další dotazy ohledně výměny vchodových dveří? Napište nám na mail htdvere@htdvere.cz nebo volejte na telefonní číslo 777 635 123.

Žaluzie: Řešit jejich pořízení už při stavbě?

$
0
0
Žaluzie: Řešit jejich pořízení už při stavbě?

Žaluzie jsou skvělým pomocníkem do domácnosti. Umožňují nám si po ránu v klidu přispat a nenechat se probouzet slunečními paprsky, zajistit si dostatek soukromí…Zkrátka vpustit světlo do bytu, jen když se nám to hodí. Kdy řešit jejich pořízení?

Žaluzie a rolety dokážou pořádně zvýšit životní komfort. Kromě toho, že umožňují libovolnou regulaci slunečního svitu, zabraňují také vstupu horka a umožňují šetřit na energiích. Při jejich výběru proto uvažujeme nejen o typu a designu, ale také o jejich umístění a ve které fázi stavby si je pořídit.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie a rolety se někdy nazývají také předokenní. Oproti interiérovým žaluziím mají hned několik výhod - v parných letních dnech zachycují horko a nepustí ho dovnitř - interiér se tolik nepřehřívá a ušetříte na energiích za klimatizaci. A v zimě je tomu přesně naopak, pomáhají udržet teplo v místnosti a snížit tak náklady na vytápění.


Montáž venkovních žaluzií či rolet se vyplatí řešit již v počátcích stavby, protože pak lze box, ze kterého se žaluzie vytahují schovat do fasády. Stínící techniku lze však bez problému namontovat dodatečně, s tím rozdílem, že box bude vidět.

Výhody venkovních žaluzií

Venkovní žaluzie účinně chrání okno před větrem a vnějšími nepříznivými vlivy a také před hlukem z ulice. Velice snadno se udržují a skvěle s nimi také doladíte celkový vzhled domu. Venkovní stínící technika je dražší než ta vnitřní a proto je nutné si dobře promyslet, co přesně od stínění očekáváte. Venkovní žaluzie jsou nejoblíbenější variantou, protože si můžete libovolně regulovat intenzitu světla naklápěním jednotlivých lamel. Pokud chcete úplně zatemnit místnost, vyplatí se vám spíše pořízení rolet.

Vnitřní žaluzie

Vnitřní žaluzie jsou levnější a můžete si vybrat z daleko více různých druhů. Kromě klasických hliníkových žaluzií můžete zvolit také elegantní dřevěné, které jednoduše sladíte s nábytkem. Velký výběr existuje i napříč roletami, velice oblíbené jsou rolety látkové, u kterých si můžete vybrat ze široké nabídky barev a vzorů. Popularita narůstá také u žaluzií typu plissé, originální textilie s uměle vytvořenými záhyby, kterou naleznete i ve dvoulátkové variantě, které můžete libovolně měnit. Tak, aby vás stínění jen tak neomrzelo.

Výhody vnitřních žaluzií

Kromě designu a praktičnosti mají interiérové žaluzie ještě jednu výraznou výhodu. Můžete si je namontovat sami, i když třeba nejste úplně zruční. A to v jakékoliv části stavby. Pokud si vyberete žaluzie online a zaměření a montáž zkusíte sami, můžete ušetřit až 50 - 70% nákladů. A přitom je to velice snadné. Pro zaměření i montáž existuje mnoho konkrétních návodů písemných, obrázkových i video návodů. A s nimi je to hračka!

Video: Podlahové vytápění snadno a rychle

$
0
0
Video: Podlahové vytápění snadno a rychle

Britská společnost John Guest je jedním z největších výrobců plastových nástrčných spojovacích systémů pro různé oblasti průmyslu (např. sanitární a vytápěcí systémy, plošné vytápěcí a chladicí systémy, rozvody vody, rozvody tlakového vzduchu, nápojová technika a mnoho dalších). Na trhu se pohybuje více než 55 let a její pobočky najdete po celém světě.

V České republice sídlí pobočka v Českých Budějovicích (viz kontaktní údaje na konci článku) a obrátit se můžete také na její dlouholeté spolupracovníky nejen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ale též na Slovensku. Firma zaznamenala v posledních letech velký nárůst instalací podlahového vytápění, které pokládali sami koncoví uživatelé. Lze vybírat z různých druhů "podlahovek", ale představíme Vám ten nejpoužívanější - příchytkový systém.

Příchytkový systém podlahového vytápění

Příchytkový systém (Speedfit Tack) patří mezi cenově nejdostupnější variantu podlahového vytápění a lze jej využít v bytech, rodinných domech i v komerčních objektech. Jedná se o systém kotvení trubky plastovými sponami.

Rozložení EPS desek

Jako první je třeba rozložit EPS desky v požadované výšce. Tloušťka desek se upraví v závislosti na doporučené výšce betonového potěru a finálního povrchu (např. dlažba, PVC, plovoucí podlaha). Pro oddělení litých podlah s podlahovým vytápěním od zdiva se připevní dilatační okrajová páska. Ta je vyrobena z polyetylenové pěnové hmoty a vybavena fixační samolepkou a navařeným pruhem PE folie.

Fotografie1.jpg

Reflexní hliníková folie

Následně se na desky položí reflexní hliníková folie, která se skládá ze tří vrstev (OOP, AL, LDPE). Folie je v roli 50 x 1 m a doporučuje se spojovat kovovou lepicí páskou. Na folii je zakreslen rastr, který umožňuje pokládku trubky v rozteči násobků 5 cm. 

Fotografie2.jpg

Pokládka trubky

Nejvhodnější trubka pro pokládku podlahového vytápění je PE-RT trubka. Je to 5vrstvá celoplastová trubka, která je velmi flexibilní. Vnitřní a vnější vrstva je tvořena z PE-RT materiálu a s nimi je pojivem spojena vrstva zabraňující vnikání kyslíku (z plastu EVOH).

Fotografie3.jpg

 

Trubka se k EPS deskám přichytává plastovými příchytkami odolnými proti úderu. Příchytky jsou k dispozici v délce 40 mm a jsou určeny pro trubky s vnějším průměrem max. 20 mm. Plastové příchytky mají háčky a do polystyrenu jsou nastřelovány tzv. tackerem, který výrazně usnadňuje montáž. 

Fotografie4.jpg

Připojení rozdělovače

Podle počtu okruhů zvolíme nerezový rozdělovač (4-12násobný). Rozdělovač je vyroben z vysoce kvalitní nerezavějící oceli a standardně je vybaven manuálním odvzdušňovačem, automatickým rychloodvzdušňovačem, ukazatelem a regulátorem průtočného množství. Pro rozdělovač máme k dispozici buď skříňku na omítku (instalace na stěnu) nebo pod omítku (instalace do stěny). 

Fotografie5.jpg

Budete-li chtít zaslat cenovou nabídku na podlahové vytápění, kontaktujte nás, rádi Vám ji vypracujeme. V případě závazné objednávky zpracujeme také kladečský plán a zapůjčíme tacker na příchytky a odvíječ trubek.

Kontaktní údaje:
John Guest Czech s.r.o.
Vrbenská 2290, 370 01 České Budějovice
Tel.: +420 387 002 040
E-mail: info@johnguest.cz
Web: www.johnguest.com

 

Imitace textury dřeva na fasádních omítkách

$
0
0
Imitace textury dřeva na fasádních omítkách

Chcete jít ruku v ruce se současnými fasádními trendy? Pořiďte si na dům omítku, která bude imitovat texturu dřeva. Docílíte přírodního vzhledu, přitom si ušetříte čas a energii, kterou byste v budoucnu museli věnovat údržbě skutečných dřevěných obkladů.

Dalo by se jmenovat hned několik výhod, které mají fasádní omítky oproti dřevěným obkladům. Snad několik nejdůležitějších: vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, bezúdržbovost, ideální paropropustnost a odolnost vůči plísním, mechům a houbám. Jednoznačně představují ekonomické, ale i praktické řešení pro váš dům. 

Pojďme si společně projít krok za krokem, jak nejlépe na omítce dosáhnout textury imitující dřevo.

Příprava podkladu

Nejprve si připravíme podklad. Válečkem nebo štětcem naneseme celoplošně na vybranou stěnu nebo část stěny podkladní nátěr Cemix Penetrace ASN TOP (v 9 nabízených odstínech) nebo ASN COLOR (dá se libovolně tónovat dle vzorníku). Penetrační nátěr se nanáší na suchý, pevný podklad bez prachu a nesoudržných částí. Podklad se penetrací zpevní a zároveň se zvýší přídržnost vrchní omítky a zamezí se jejímu předčasnému vyschnutí.

1 Penetrování podkladu

Nanášení omítky

Zhruba po jednom dni bude podklad dostatečně vyschlý a můžeme začít s nanášením první vrstvy Cemix Silikonové omítky MAGIC DECOR WOOD. Omítku naneseme v tloušťce cca 1 mm, případných drobných nerovností na povrchu omítky vytvořených nanášením si přitom nemusíme všímat. První vrstvu omítky necháme do dalšího dne dobře vyschnout a teprve poté můžeme začít s nanášením druhé vrstvy omítky. Omítku nanášíme ve vodorovném směru zubovým hladítkem s drobnými trojúhelníkovými zuby o výšce cca 2-3 mm. Výsledná tloušťka omítky tak bude v celé ploše stejná a bude mít strukturu "manchesteru".

2a nanaseni prvni vrstvy omitky

2b nanaseni druhe vrstvy omitky

Fládrování

Ihned po nanesení druhé vrstvy omítky provedeme klíčové strukturování povrchu pomocí fládrovacího podvalku. Posunem podvalku po omítce při jeho současném naklápění docílíme požadované struktury dřeva. Fládrovací podvalek je nutné během práce průběžně čistit od přebytečné omítky.

3 fladrovani

Spárování

Po zavadnutí omítky, kdy už omítka nelepí na ruku, ale ještě není vytvrdlá, si rozměříme pomocí zednického metru, tužky a vodováhy rastr spár mezi deskami a provedeme samotné spáry. Spáry je možné vytvořit např. pomocí zednické latě a hrany zubového hladítka či jiným vhodným nástrojem.

4 sparovani

Přebroušení

Po dalším zavadnutí, nejdéle po jednom dni, bude druhá vrstva omítky dostatečně vyschlá a můžeme se pustit do finálních úprav. Nejprve omítku lehce přebrousíme, např. brusnou mřížkou na sádrokartón. Odstraníme tak vystupující zbytky omítky a odstraníme z ní největší nerovnosti. Teprve pak můžeme nanést lazuru.

5 prebrouseni


Lazurování

Na závěr naneseme malířským válečkem nebo štětcem lazurovací nátěr Cemix DECOR LAZUR ve vybraném odstínu. Ihned po nanesení nátěru začneme nátěr mírně navlhčenou houbou patinovat. Tahy houby setřeme lazuru z vystouplých částí struktury dřeva a v ploše vytvoříme v nátěru světlejší plochy. Tak docílíme věrohodné imitace s texturou dřeva.

6 lazurovani

6 lazurovani 2


Pomocí nových typů omítek a kreativních technik lze na fasádách vytvářet řadu dalších dokonalých textur imitujících cihly, kámen, pohledový beton nebo popisované dřevo. Dřevěný dekor je přitom v současné architektuře a v interiérovém designu velice trendy. Působí elegantně, nadčasově a sálá z něj teplo domova.

7 hotovy povrch

Rekonstrukce? Nebojte se bílé, volte vhodné kontrasty

$
0
0
Rekonstrukce? Nebojte se bílé, volte vhodné kontrasty

Interiérové dveře jako jemný doplněk nebo jako majestátní dominanta místnosti? Obojí je možné, pokud máte cit pro estetiku nebo se dopředu poradíte s odborníky. Nebojte se zvolit jako základní prvek bílou barvu a tu vhodně prokombinovat s jedním dominantním rysem, barvou nebo materiálem.

Dveře při rekonstrukci

Při instalaci dveří a po jejich osazení do stěny je mnoho aspektů, které jsou laickému oku skryty. Při dobré volbě dodavatele a precizně odvedené řemeslné práci mají zůstat skryté po celou dobu jejich užívání. V dnešní "developerské" době, kdy bytové i řadové domy rostou jako houby po dešti, má budoucí majitel už málokdy možnost mluvit do uspořádání interiéru. Možná i proto si uživatelé bytu přizpůsobují dispozice místností a rekonstrukce přichází dříve, než je z pohledu stavebních materiálů potřeba. Stoupá také trend rekonstruovat rodinný byt, nebo koupit starší a zrenovovat jej dle svých představ. Zde přichází na řadu uvažovat prostorově, funkčně a esteticky.

Martin Švarc ze společnosti MASONITE shrnuje pár praktických typů a aktuálních trendů ve světě interiérových dveří následovně:

Prostor a styl

Dveře vybíráte pro danou místnost, nikoliv místnost pro dveře. Je tedy nutné zvážit základní aspekty. Často se stává, že se zákazník nadchne pro katalogový model, který zkrátka jeho interiéru nebude slušet. Je tedy nutné brát nejprve v potaz velikost prostoru a styl, kterým se váš interiér bude ubírat.

Velikost místnosti a optický klam

Menší prostory opticky zvětšíte skrytými zárubněmi. Dveře tak splynou do hladka se stěnou a nepřerušovaná jednotná linie přidává místnosti na prostornosti a vzdušnosti. Naopak, přiznané zárubně, výrazné dekory, rozmanité kovové prvky a tmavší barvy sluší prostorám větším, vzdušnějším, kde je možné opticky místnost zeštíhlit právě mohutným dojmem, kterého u takovýchto dveří docílíme.

Stylová bílá

Ovšem, ať se trendy v interiéru hýbají jakýmkoliv směrem, nikdy, ale opravdu nikdy neuděláte chybu dveřmi bílými. Bílá barva tvoří základ interiérových konceptů od těch nejextravagantnějších newyorských rezidencí až po super elegantní pařížské byty. Profilované dveře série Quatro, ANGLET, ANGLET VERTIKA, BORDEAUX a BORDEAUX VERTIKA, jsou pro MASONITE designérským počinem této sezóny. Strohá elegance bílé UV barvy v odstínu RAL 9003 má schopnost podtrhnout moderní interiér ve všech jeho detailech.

Nově horizontálně

Poslední novinkou v trendech jsou také horizontální dekory dveří. Opticky se dveře rozšíří a budete mít pocit příjemné "dřevěné" hmoty ve vašem bytě. Ovšem vzhledem k tomu, že dveře s povrchem kontinuálně lisovaného laminátu (tzv. CPL) mají vysokou odolnost a životnost, nemusíte se obávat ani škrábanců nebo otlaků, které mohou vzniknout v místnostech s velkým provozem, jako jsou dětské pokoje nebo chodba. V případě potřeby většího osvětlení prostoru je možné, a to samozřejmě nejen horizontální dekory, kombinovat s různými druhy prosklení. Velmi populární je nové prosklení LINEA.


Trendy dekory tak oživí jak klasický interiér, tak se budou hezky vyjímat i v moderním jednoduchém stylu. Horizontální dřevodekor je v designu od nejsvětlejšího (borovice finská), přes středně hnědý (dub přírodní) až po nejtmavší (bardolino).


Pokud si nedovedete představit různé kombinace barev, skla a designu klik, můžete si pohrát s návrhem vlastních dveří v online konfigurátoru na webu www.masonite.cz. K dispozici zde budete mít přes 1 500 druhů dveří. Žádné omezení při rekonstrukci vašeho interiéru se tedy u dveří bát nemusíte. Jednoduchá webová aplikace vás provede všemi možnostmi. Možná bude složitější vybrat tu správnou barvu na stěnu vašeho nově zrekonstruovaného bytu či domu.

Už se nám to konečně blíží

$
0
0
Už se nám to konečně blíží

Tak se skoro po půl roce opět ozýváme :). Konečně je zima za námi, musím uznat že pracovat v baráčku kde je 20°C je o dost příjemnější než v -2 :D Teď už k k tomu, co jsme během 5ti měsíců stihli vlastníma rukama udělat. Náš poslední článek končil stropní konstrukcí a zateplením.

Ihned na to jsme se vrhli na rozvody vody, elektřiny a plynu. Plyn a vodu nám pomohl Péti taťka, který se tím živí, tudíž to pro nás bylo o dost jednodušší. Elektřinu jsme si dělali veškerou sami, tudíž od vyvrtání krabiček, jejich usazení a samotné tahání kabelů. Z mého ženského pohledu na to téměř nic není, ale sama bych si na to asi netroufla, proto chválím svého muže, který si s tím hravě poradil i přes ty 100vky kilometrů kabelů. Celkově na náš domeček padlo 2km kabelů. Co k tomu akorát ještě dodám je to, že ze všeho nejhorší je vymýšlení kam dát zásuvky, ať člověk přemýšlí co se dá, tak to stejně nevymyslí :D I přesto, že jsme měli projekt i na elektřinu, tak to výmýšlel člověk, který tam stejně bydlet nebude, takže jsme si to všechno vymysleli znovu od začátku. 

Všechny krabičky jsme sádrovali a poctivě srovnali do roviny pomocí laseru. Celkově nám to zabralo cca tak 3 týdny. 

Následně nato jsme se vrhli na SÁDROVÉ OMÍTKY. Nejdříve bylo potřeba veškeré stěny napenetrovat, jelikož máme veškeré zdi z ytongu, který je velice savý. Venku konečně bylo kolem 7°C a celkově  nám to zabralo zhruba 1 měsíc. Využili jsme sádrovou omítku od značky RIGIPS RIMAT DLP 100 Zpočátku byl člověk nadšený, jak to krásně vypadá, ale povím vám byla to dřina :D Opět musím uznat že Péťa opět překvapil....i přesto že nemá žádné zkušenosti (jen workshop tady od svépomocí) tak máme tak nádherně rovné a hladké omítky, které nám každý závidí, a nevěří že jsme si to dělali sami. Za jeden den jsme stihli 1 maximálně 2 stěny, to už ale byl extrém. Omítky byly zhruba tak za hodinu vytuhlé, a museli se na závěr pěkně uhladit. A pokud je člověk takový puntičkář jako my, tak to dalo opravdu zabrat :D

Co se týče postupu tak ten byl následovný:

1. Já, jako hlavní míchačka, jsem Péťovi namíchala omítku (většinou to byl tak 1 pytel - 20 litrů vody, ale stejně si to člověk přizpůsobí podle sebe)

2. poté jsme si vzali glaťák, a pomocí něho jsme omítku na zeď nanesli (asi ze všeho největší dřina)

3. stahování, stahování a stahování :D Péťa si koupil speciální stahovací lať, která je přímo určena na sádrové omítky (rozhodně doporučujeme)

4. Vytvarování rohů pomocí roháčku 

5. Nechat schnout cca 1-1,5 h ....opravdu záleží kolik je stupňů, ale z našeho pohledu doporučujeme dělat omítky spíše v zimě, kdy je venku kolem těch 10°C...

6. Následně speciální houbou namočené ve vodě, "roztočit" omítku...vytvoří se takové sádrové mlíko a to zahladí veškeré nedokonalosti

7. Závěrečné stahování stahovací latí úplně do hladka

Musím uznat, že občas nastaly dny, kdy se na to člověk chtěl vybodnout, kdy jsme se hádali, a kdy to prostě za každou cenu nešlo ...ale stejně nás táhl dopředu ten pocit, že to má svůj konec. Přeci jen nakonec jsme se dočkali, a ten výsledek je naprosto dokonalý..Takže z tohoto pohledu můžeme opravdu sádrové omítky doporučit, je to sice sem tam dřina, ale určitě ne větší, jak s obyčejnými omítkami, a cenově to podle nás taky vyjde nastejno. Ještě zmíním jednu věc, že je opravdu potřeba pracovat s čistým náčiním, vše poctivě umývat...pak už se toho nezbavíte :)

Ještě dodám ohledně perlinky, tak tu jsme používali do každého roku, do každého přechodu jiného materiálu a tam kde byly překlady. Máme ještě dveřní pouzdro, které jsmé též potáhli perlinkou a následně natáhli sádrovou omítku.

Po omítkách přišel na řadu podlahový polystyren. Ještě jsme tedy museli vyzdít záchody aby to bylo připravené na podlahy. Zvolili jsme Grey pro jeho lepší tepelné vlastnosti. Dávali jsme všude 2 x 7cm. Pokládku polystyrenu jsme měla všude na starosti já (konečně mě taky něčím pořádným zabavili :D). IPU už jsme měli nalepenou když jsme dělali desku, tudíž o starost méně, akorát jsme sem tam zadělali díry, a bylo po problému. Polystyren po celém domě jsem pokládala cca tak 1 týden. Tam kde byly na lepence nerovnosti, tak ty jsem do polystyrenu zabrousila, aby byl polystyren co nejrovnější (aby v budoucnu podlaha nepopraskala). Dlouho jsme se rozhodovali zda podsypávat pískem či ne, nekonec jsme se rozhodli že to dělat nebudeme, jelikož písek je vlhký a nechtěli jsme to riskovat, to jsem si raději dala práci s vyřezáváním. Koupili jsme si speciální nůž od Bernera, se kterým se opravdu moc pěkně pracovalo. Tam kde vedly vodovodní trubky, tam jsem vždy polystyren dala k trubce, z druhé strany jsem též dala polystyren a případné mezery obsypala polystyrenovou drtí, které vám díky řezání hodně zbyde :D Tudíž jsme měli na pokládku druhé vstvy první krásně rovnou, a nemuseli jsme už nic vyřezávat. Co se týče akorát koupelny, tak jelikož nebudeme mít vaničku, tak tam kde bude sprchový kout jsme dávali jen jednu vrstvu polystyrenu.

Po polystyrenu jsme se vrhli na přípravu podlahového topení. Veškerou soustavu jsme koupili do firmy Viessmann. Následovala dilatace, kterou jsme dávali až po polystyrenu. Připevňovali jsme to sponkovačkou a bohatě to stačilo. Poté jsme položili speciální folii pod podlahové topení. Přesahy byly cca 10cm a vše se lepilo lepicí páskou. Pak už přišla na řadu samotná pokládka podlahového topení. To byla práce na 2 dny, šlo to velice rychle, a jelikož jsme měli vše nakreslé v projektu, nemuselo se nic extra vymýšlet. Jediné co se musí dodržovat, je to, že 1 had nesmí mít více jak 100m. 

15.5. jsme zelávali podlahy anhydritem...úžasný pocit, kdy už se konečně člověk vyhrabal ze země :D Firmu kterou jsme měli, vám asi doporučovat nebudu, podlahy jsou rovné a pěkné, jen ty okolnosti kolem toho nebyly úplně na jedničku :D 2 dny musely být okna zcela zadělaná a nesmělo se větrat. Po dvou dnech je potřeba začít intenzivně větrat, musím říct že když jsme tam byli poprvé tak to bylo jak v deštném pralese..:D všechno mokrý a vlhkost okolo 95 %. Po 5ti dnech je potřeba setřít ten vrchní škraloup, který se na podlaze vytvoří. Měli jsme materiál od značky Českomoravský beton, a musím říci, že to zas tak hrozné nebylo. Teď po cca 2 měsících vysychání nejsou podlahy zcela uplně připraveny na pokládku podlah. Stále je vlhkost podlah okolo 1,5 - 2. Ve finále by měla být vlhkost maximálně 0,5. Tak doufejme že na konci července už to bude v pohodě. I přesto že člověk větrá každý den, tak stejně to jde opravdu pomalu.

Po třech týdnech vysychání podlah jsme se vrhli na sádrokartony. Péti taťka nám vynalezl zvedací stroj na desky, který nám práci hodně usnadnil. Sádroše jsme měli hotovy během 14ti dní, možná i méně, ale to si už teď nevybavím. Práce šla rychle od ruky, a byla to jedna z těch příjemnějších prací. Domek dostane zcela jiný rozměr, když už máte nad sebou budoucí strop. 

Během toho všeho jsme se v červnu ještě stihli vzít :) svatba to byla krásná...a svatební cesta byla na strávena na našem domečku :) pro někoho hrozná představa, ale pro nás dokonalá :)

Mezitím nám byli ještě montovat venkovní rolety, které jsou opravdu skvělé! Ještě jsme zadělávali vnitřky všech zásuvek a světel. Veškeré vypínače jsme zvolili od značky Scheider.

Kuchyň se nám už také připravuje, vybrali jsme si místního truhláře, který je moc šikovný. Kuchyň budeme mít do písmene G, a měla by být hotova do poloviny srpna. Vybrali jsme bílý lesk, s kombinací dřeva a šedé pracovní desky.

Momentálně jsme fázi kdy Péťa tmelí a já maluji. Investovali jsme do speciální pásky od Rigipsu, která se dává do rohů, aby nebyly v budoucnu vidět žádné praskliny. Sice o to déle to trvá, ale výsledek opravdu stojí a bude stát za to. Tmel používáme též od Rigipsu, kde mezi spáry sádrokartonu, kam se dává skelná páska, dáváme Rigips Max, a tam kde je speciální rohová páska tak Rigips Rifino. Na Rifinu je výhoda v tom, že ho můžete použít na veškeré opravy na omítce, zaděláte tím jakoukoliv díru, a po zaschnutí ani nevidíte, že by tam něco bylo. Takže se opravdu vyplatí investovat. Co se týče malování, tak samotnou omítku ještě penetrujeme hloubkovou penetrací od značky Primalex. Následující den od penetrování začínáme malovat Primalexem Polar white. Na sádrové omítky nám bohatě stačí dvě vrsty, a zdi jsou krásně bílé.

K dnešnímu dni 14.7. máme komplet hotovou garáž, dílnu, dětské pokojíčky a pracovnu. Máme už nakoupeny dlažby a už jen čekáme na vyschnutí, abychom mohli pokládat. 

Ještě doděláváme plot, všech 26 sloupků jsme si vrtali sami, po domácku vyrobeným vrtákem. Sice to byla dřina, ale ty ušetřený korunky za to stály :D do poloviny už máme hotové i obrubníky a snad o víkendu bychom to mohli dodělat. Veškerý materiál máme od firmy Dobrý z Prahy....mohu opravdu doporučit! Komunikace je s nima skvělá, a co se týče peněz tak jejich nabídka byla jednou z nejlepších.

Také jsme ještě koupili 8m3 nádrž na dešťovou vodu. Budeme dělat svody a dále pak vodu využívat na zalévání zahrady. 

17.7. bychom měli mít konečně plynoměr, tak zkusíme už i topení. Je potřeba mít veškeré revize, aby Vám dali přípojku, a musím říct že to nám trvalo zhruba 1 měsíc, než budeme mít plynoměr.

Práce na vnitřcíh už není tak fyzicky náročná, ale o to déle trvá. Člověk musí mít velkou trpělivost to dotáhnout do zdárného konce. Ale když už vidíme, jak se to blíží, a jak se to všechno rýsuje, tak to nám dodává sílu to za každou cenu dotáhnout :) Doufáme že bychom se do 3 měsíců mohli stěhovat....


Údržbu a seřízení oken zvládnete sami

$
0
0
Údržbu a seřízení oken zvládnete sami

Moderní okna nejsou úplně bezúdržbová. Péče o ně je však velmi jednoduchá a zvládne ji téměř každý.

Péče o kování

Celoobvodové kování je poměrně složitý mechanizmus složený z řady pevných a pohyblivých částí. Pokud kování nevěnujete pravidelnou pozornost a alespoň minimální doporučenou péči, může se to po čase negativně projevit na funkčnosti oken. V krajním případě může dojít až k opotřebení některých částí, a to si pak vyžaduje větší odborný zásah nebo i výměnu. "Pokud okna drhnou nebo jdou špatně a ztěžka otevírat, je na prohlídku, promazání a seřízení kování nejvyšší čas," vysvětluje Ing. J. Korbelář z VEKRA okna.


Návod k údržbě a používání oken od výrobce by měl popisovat také péči o kování. Ideální je provést kontrolu například při mytí oken. Pravidelně je pak nutné promazat podle návodu všechny pohyblivé části a kápnout trochu například silikonového oleje do vyznačených míst přímo na kování. To zvládne opravdu každý.

Seřízení oken

Seřídit běžné okno podle návodu je poměrně jednoduché a většinou k tomu postačí imbusový klíč. Po montáži zákazník přebírá seřízená okna. Tedy s optimálně nastaveným přítlakem, aby okno správně izolovalo. "V průběhu užívání oken může dojít vlivem teplotních změn nebo usedání komponent i stavby a tak je po čase potřeba okna seřídit," vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY.

Pokud okna v některém místě dřou je nutné křídlo výškově seřídit. Špatně těsnící okna napraví seřízení přítlaku. Toto vše by mělo být popsáno v návodu. U běžných oken to se správnou výbavou zvládnete sami. U posuvných systémů, okenních sestav nebo složitějších prvků je dobré raději požádat dodavatele o odborné seřízení.

Kontrola těsnění

Pružné a nepoškozené těsnění oken zajistí optimální tepelnou izolaci. Pokud zjistíte, že těsnění je poškozené, ztrouchnivělé, ztrácí pružnost nebo je vytržené z okenního profilu, je nutná jeho výměna. I když instalaci těsnění zvládne šikovný kutil sám, je potřeba použít správný typ, velkost a tuhost těsnění. Pokud do oken "nacpete" nevhodný typ, může dojít v krajním případě i k jejich poškození.

Lazura dřevěných oken

Dřevěná okna přináší do interiéru krásu přírodního materiálu. Ale povětrnost může na dřevěném povrchu po čase napáchat viditelné škody. U dřevěných oken je nutné pravidelné ošetření lazury doporučeným balzámem, a to alespoň dvakrát do roka nejlépe na jaře a na podzim. Balzám zacelí mikrotrhlinky v lazuře a celkově i oživí vzhled oken.


V případě poškození dřevěných oken, časté je například poškození kroupami v letních měsících, je vhodné obrátit se na výrobce. Ten zajistí odbornou opravu, aby byly škody co nejmenší. Rozhodně nelze doporučit pouštět se bez konzultace s odborníky do nátěru oken. Mohlo by dojít k jejich nenávratnému poškození.

TIP: dřevěná okna s dlouhou životností si prohlédněte tady

Aby moderní okna dlouho a dobře sloužila, je třeba věnovat jim náležitou pozornost, a to nad rámec běžného umytí. I když údržba oken není složitá a zvládne ji šikovný laik, jsou situace, kdy je lepší obrátit se na odborný servis dodavatele.

Cihla versus zateplení

$
0
0
Cihla versus zateplení

Žijeme v době zateplovací. Budovy zateplujeme z různých důvodů, například kvůli prodloužení životnosti staveb, splnění legislativních požadavků na energetickou náročnost budov (směrnice EU EPDB II 2010/31/EU), úspoře nákladů na energie a také ohleduplnosti k životnímu prostředí. Zateplování panelových domů je v podstatě nutností. Otázka zateplování nových nebo starších cihlových staveb je také aktuální. Bude cihlový dům po zateplení "dýchat"? Je nutné zateplovat cihlu, která má sama o sobě dobré tepelně-izolační vlastnosti? Zatepluje se vůbec cihla?

Cihla je pevný, přírodní materiál s dlouhou životností. Moderní cihelné termobloky mají dobré tepelně-izolační a tepelně-akumulační vlastnosti, chrání před hlukem a jsou prodyšné. Cihlový dům je synonymem kvality a zdravého bydlení. Rostoucí nároky na energetický standard staveb však dlouhodobě nutí majitele dodatečně posílit i vlastnosti cihly.

Staré cihlové budovy

"Pokud má cihlová budova, nová nebo rekonstruovaná, vyhovět požadavkům současných norem, jejímu zateplení se pravděpodobně nedá vyhnout," říká Ivan Vozárik, technický poradce společnosti Wienerberger, předního výrobce keramické pálené cihly, a dodává: "Pálená cihla je díky svým mechanickým vlastnostem vhodným podkladem pro tepelně-izolační systémy." Dodatečné zateplení starších cihlových budov je možné realizovat kontaktním zateplovacím systémem.

"Důležitý je výběr vhodného zateplovacího systému a jeho odborná realizace. V případně špatně zvolené izolační skladby, a hlavně neodborné instalace, nemusí zateplení splňovat svůj účel a v konečném důsledku nepřinese předpokládanou finančí úsporu, ale jen další náklady," říká Martin Henčel, odborník ze společnosti ROCKWOOL, která je světovým lídrem ve výrobě izolací na bázi kamenné vlny. Samotnému zateplení, v případě rekonstrukce, musí předcházet důkladné zhodnocení stavu stavby - statiky, vlhkosti stěn, stavu povrchových úprav apod. "Je nutné vypracovat projekt dodatečného zateplení, podle možností na ostatní části obvodového plášťě, zejména výplně otvorů. Spolu se zateplením je vhodné řešit i případnou změnu způsobu větrání," dodává Martin Henčel.

Ideálním partnerem cihly jako stavebního materiálu, který podporuje a doplňuje její vlastnosti, je kamenná vlna. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti, je paropropustná (má velmi nízký difúzní odpor a zachovává prodyšnost stěn, čímž snižuje riziko zadržování vlhkosti v konstrukci) a tvarově i objemově stálá. Nenapadají ji plísně, houby ani bakterie. Snadno pohlcuje zvuk, a tím přispívá k akustické pohodě v interiérech. Také zvyšuje požární bezpečnost stavby, protože je nehořlavá. Jde o plně recyklovatelný přírodní materiál. Zateplení kamennou vlnou rovněž prodlužuje životnost konstrukce budovy, kterou chrání před teplotními výkyvy či kondenzací vodních par.

"Zateplení starších cihlových budov kamennou vlnou se netřeba bát. Naopak, jelikož jsou oba materiály přírodní, paropropustné a mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti, stavba touto kombinací jenom získá na kvalitě i bezpečnosti," říká Martin Henčel ze společnosti ROCKWOOL.

Cihlové novostavby

Při stavbě domu je vždy oříškem, podle jakých priorit vybrat stavební materiály a vejít se přitom do rozpočtu. Na stavbě obvodových stěn není vhodné šetřit, protože by měly splňovat přísné požadavky technických norem na tepelnou ochranu budov z hlediska tepelných ztrát, a tím i budoucích nákladů na energie. Pokud chce majitel nemovitosti v budoucnosti ušetřit na vytápění, či chlazení v létě, je vhodné investovat do zateplovacího systému z kamené vlny.

Důležitou roli při výběru stavebních materiálů by mělo hrát i bezpečnostní hledisko. Nedávné případy požárů obytných budov upozorňují na fakt, že v případě požárů není oheň jediný, který usmrcuje. Je tu hrozba udušení, kterou představuje toxický dým. Uvolňuje se při požáru z tlejících stavebních materiálů obsahujících toxické látky. Izolace z kamenné vlny patří do nejvyšší třídy reakce na oheň A1. To znamená, že odolávají teplotám vyšším než 1 000 °C. zateplení vnějšího pláště budovy kamennou vlnou může být důležitou investicí nejen z hlediska budoucích výrazných úspor na energiích, ale i z hlediska bezpečnosti jeho obyvatel.

To platí i v případě rozhodnutí pro cihlovou stavbu. "Pálené cihly jsou díky svým mechanickým vlastnostem vhodným podkladem pro zateplení. Tradiční technologie výroby, jejíž součástí je výpal, zajišťuje, že se cihly na stavbu dostávají s nulovou expediční vlhkostí. A pokud se během výstavby dostane do cihel nějaká vlhkost, velmi rychle se jí zbaví. Tepelně-izolační systém je možné aplikovat bez výraznější čekací doby na vysychání zdiva," uvádí Ivan Vozárik ze společnosti Wieneberger.

V současnosti patří mezi nejčastěji používané systémy zateplení fasády vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS). Oblíbené jsou také provětrávané fasády. Moderním řešením je kombinace pálené cihly a kamennévlny ve formě cihel s integrovanou izolací, například z kamenné vlny ROCKWOOL, která dutiny keramické tvarovky vyplňuje.

Kamenná vlna je ideálním izolačním materiálem i na zateplení budov postavených z jiných materiálů, např. panelových, které se zateplují převážně kontaktním způsobem. Díky svým skvělým vlastnostem přispívá k tepelné i akustické pohodě a v neposlední řadě k požární bezpečnosti stavby.

Společnost OKNA.EU pokračuje v úspěšné fotosoutěži o výhry za více než 200 000 Kč

$
0
0
Společnost OKNA.EU pokračuje v úspěšné fotosoutěži o výhry za více než 200 000 Kč

Letošní ročník fotosoutěže společnosti OKNA.EU a portálu Svépomocí.cz přináší hned několik novinek. Celková hodnota výher je vyšší, stejně jako finální počet výherců. Poukazy na okna letos můžou vyhrát až čtyři soutěžící. Princip soutěže zůstává ovšem stejný.

„Rozhodli jsme se navázat na dva předchozí velmi úspěšné ročníky fotografické soutěže o okna a ve spolupráci s portálem Svépomocí.cz vyhlásit již třetí ročník této soutěže. Letos můžou zájemci soutěžit o ceny v hodnotě více než 200 000 Kč,“ říká Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU, která již více než dvacet let prodává okna plastová, plastohliníková, hliníková, dřevohliníková i dřevěná okna.

Pro zapojení do soutěže o moderní a kvalitní okna z nabídky společnosti OKNA.EU je třeba pořídit fotografii zajímavého, netradičního, nápaditého nebo klidně obyčejného okna a po krátké registraci ji vložit na stránku www.okna.eu/soutez nebo prostřednictvím odkazů na www.svepomoci.cz. Ze všech soutěžních příspěvků, zaregistrovaných od 1. března do 31. července 2017 vybere odborná porota 20 fotografií, které pak budou 8. srpna zveřejněny na stránce www.okna.eu/soutez. O finálním vítězi rozhodne veřejnost, která bude moci hlasovat až do zářijového veletrhu FOR ARCH 2017 v PVA EXPO Praha – Letňany.

Vedle tří hlavních cen ve fotografické soutěži v podobě poukazů na okna v hodnotě 100 000 Kč, 50 000 Kč a 25 000 Kč, mohou návštěvníci veletrhu FOR ARCH 2017 soutěžit i o další poukaz na okna v hodnotě 50 000 Kč v anketě přímo na veletrhu na stánku společnosti OKNA.EU a Svépomocí.cz. Poukaz vyhraje návštěvník, jenž správně tipne počet hlasů, které získá vítězná fotografie. Pokud nikdo správný výsledek neuhádne, vyhraje nejbližší tip.

Do soutěže se můžou zapojit i lidé, kteří od společnosti OKNA.EU již letos okna poptávali, protože v případě výhry lze poukaz uplatnit i zpětně - na okna zakoupená v letošním roce.

Okna společnosti OKNA.EU, o které se v soutěži hraje, si můžou zájemci prohlédnout v prémiových showroomech v Praze-Pankrác a v Říčanech-Modleticích. Zde si návštěvníci udělají reálnou představu o celém portfoliu nabízených produktů, včetně oken a dveří velkých formátů, které v klasických prodejnách nejsou běžně k vidění.

V nových pražských showroomech jsou vystaveny kromě základních typů oken také prémiové produkty, jako jsou moderní posuvné HS portály, hliníkové vchodové dveře v designovém provedení či neobvyklá řešení velkoplošných zasklení včetně celoprosklených rohů. Zákazníkům se tak naskýtá možnost nejen vidět a porovnat jednotlivé produkty, ale také si zkusit manipulaci s okny nebo dveřmi před učiněním nákupního rozhodnutí.

Naše showroomy jsou na českém trhu ojedinělé jejich rozsahem, zákazníci si v nich tak mohou nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet manipulaci například s hliníkovými a dřevohliníkovými okny v různých designových variantách, včetně zabudovaných žaluzií, skrytých křídel či bezrámových detailů,“ přiblížil Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU význam prémiových showroomů.

Více o společnosti na www.okna.eu a www.zarucenekvalitniokna.cz

Informace o stavbě a rekonstrukci svépomocí, najdete na www.svepomoci.cz

PRODLUŽUJEME 3. ročník FOTOSOUTĚŽE o okna! Soutěžte o výhry v hodnotě více než 200 000 Kč

$
0
0
PRODLUŽUJEME 3. ročník FOTOSOUTĚŽE o okna! Soutěžte o výhry v hodnotě více než 200 000 Kč

Prodlužujeme fotosoutěž o výhry v hodnotě více než 200 000 Kč. Do 13. 8. 2017 můžete nahrávat své fotografie s motivem okna na stránce www.okna.eu/soutez.

Odborná porota vybere 20 fotografií, které postoupí do druhého kola, kde o vítězích rozhodne hlasování veřejnosti.

Tři vítěznéfotografie, které získají nejvíce hlasů budou oceněny! První místo obdrží poukaz na okna za 100 000 Kč, druhé místo bude oceněno poukazem na okna za 50 000 Kč a třetí místo dostane poukaz na okna za 25 000 Kč!

Fotografie můžete zasílat od 1. 3. do 13. 8. 2017 do 23:59:59

Hlasování o pořadí všech soutěžících probíhá od 21. 8. 2017 do 9. 9. 2017. O finálním pořadí prvních tří míst bude rozhodnuto na veletrhu FOR ARCH 2017 na stánku OKNA.EU a Svépomocí.cz. Soutěžící umístění na prvním až třetím místě se musí osobně dostavit na veletrh FOR ARCH 2017, případně zajistí osobu, která výhru převezme.

Průběh hlasování na veletrhu FOR ARCH 2017

Návštěvníci veletrhu rozhodnou o finálním pořadí 3 nejlepších fotografií pomocí hlasování prostřednictvím anketních lístků. Pokud návštěvník veletrhu vyplní anketní lístek a odpoví na soutěžní otázku: Kolik získá nejlepší fotografie hlasů během veletrhu FOR ARCH?, bude zároveň zařazen do tipovací soutěže o poukaz na okna od společnosti OKNA.EU za 50 000 Kč. Poukaz vyhrává ten, jehož tip se bude přesně shodovat s počtem hlasů, které získá vítězná fotografie. Pokud nikdo správný výsledek neuhádne, vyhrává nejbližší tip. V případě shody tipujících se výhra dělí.

Výherní poukaz lze uplatnit i zpětně na poptávaná okna u společnosti OKNA.EU v roce 2017.

Podrobná pravidla včetně přehledu výher naleznete zde.

Rozvody elektro, odpady, voda a topení

$
0
0
Rozvody elektro, odpady, voda a topení

Ahoj stavebníci. Po tom co jsem měl barák zastřešený a zamčený, a já byl odpočatý z dovolené, jsem se teprve mohl pustit do pořádné práce. Vnitřní kanalizaci jsem stihnul ještě před dovolenou, teď jsem jen pár věcí dokončil, a pustil jsem se do vody a přípravy na topení. Plán byl během dubna udělat vše aby bylo možné  na konci dubna nebo nejpozději začátkem května zalít podlahy. Materiál už byl dávno objednaný a připravený.

Svářet vodu v plastu už umím, svářečku vlastním už také pár let, takže to nebyl až takový problém. Trubky v mém paneláku jsou vedené buď klasicky podlahou, nebo v připravených drážkách ve stěnových panelech. Někde bylo potřeba něco dosekat, aby bylo umístění všude podle mých představ, a u dvojumyvadla  v koupelně v patře jsem musel vyzdít z ytongu takovou instalační předstěnu. Ta po obložení bude sloužit i jako polička. 

U topení jsme byli jasně rozhodnutý pro podlahovku, a elektrokotel, nic víc. Krbová kamna budou jako záloha, hlavně na podzimní a jarní studené večery. Z mého pohledu je to tak, že u takto malých a zateplených domů nemá smysl vymýšlet žádná tepelná čerpadla o podobně, protože výše investice se mě nemůže vrátit na ušetřených prostředcích. Chápu samozřejmě že někdo to vidí jinak, je to jen můj názor. Topení jsem objednal od TopHeating, ale nakonec bez instalace. Nabídka na materiál byla slušná, a práce jsem se moc nebál. Jsou to přece jen trubky v podlaze, nic víc. Regulace jen centrálně + ekvitermní čidlo teploty. Snažil jsem se ohledně regulace podlahovky nastudovat hodně, názory se různí, ale jednoduchost u mě zvítězila. Dnes po první zimě můžu říct že rozhodnutí bylo správné, teplo bylo a moc to nesežralo.

Hlavní přívody od kotle k rozdělovačům jsem udělal v mědi 22mm, takže jsem se konečně naučil pájet i měďěné trubky. Po hrubých rozvodech vody a kanalizace mi přivezli podlahový polystyren. DJT má v projektu v přízemí jen 8 cm, v patře 6cm. Nezdálo se mi to moc, ale je fakt že pod deskou je projektovaný liapor jako izolace, což asi také něco udělá. Objednal jsem alespoň šedý podlahový polystyren, má přece jen o něco málo lepší parametry. Skladba dole byla z desek 5+3cm, nahoře 3 cm podlahový + 2 cm kročejový. Poslední centimetr už se tam nevešel, nějak to nevycházelo na výšku podlahy podle usazení schodů.

Po přípravě vody a rozdělovačů následovala nejdůležitější součást, kterou mnoho firem nedělá. V půjčovně nářadí jsem si půjčil tlakovací pumpu, a udělal tlakovou zkoušku vodovodu, na asi 15 atmosfér, a kompresorem udělal tlakovku páteřních rozvodů topení, na 6 nebo 7 atmosfér. Naštěstí všechno v pořádku.

Před pokládkou izolace ještě proběhla elektroinstalace, kde jsem se vyřádil hlavně ve slaboproudu, když už se tím živím. Každý pokoj má samozřejmě LAN, TV, i v kuchyni za linkou jsou kabely připravené, člověk nikdy neví, pokrytí wifi jsem si navrhnul pomocí stropních access pointů v hale a nad schodami, a vše samozřejmě končí v 19" rozvaděči pod stropem v technické místnosti. Plus kabeláž pro zabezpečovačku, hodně rezerv na půdu, a vůbec celá jedna prázná 40mm chránička co propojuje technickou místnost a půdu, kdyby třeba došlo v budoucnu na fotovoltaiku. No prostě mi všude vede spousta rezervních kabelů, co kdyby náhodou.

Při tahání kabelů jsem hodně ocenil přípravu trubek a krabic v panelech, takže až na drobné změny se to obešlo bez sekání, a natažení kabelů zabralo asi 2 dny s tátovou pomocí. 

To byla první polovina dubna, nezbývalo než pospíchat s izolací podlah a topením. Pokládka polystyrenů byla podle předpokladů v pohodě. Dokonce mi to i vyšlo a nemusel jsem nic dokupovat. Do druhé řady jsem přichytil dilatační pás a přitiskl ho tak ke stěně. Poté klasicky roztahat a slepit folii. Nechtěl jsem systémovou desku, přijde mi že pak člověk musí dodržovat rozestupy nopů, a ne všude se to tak hodí. Nehledě na cenu systémové desky. 

Pak jsem postupně začal rozvíjet trubky pro jednotlivé okruhy, nebojte, dá se to zvládnout i v jednom člověku. Prostě si člověk odmotá kus trubky párkrát dokola místnosti, a nachytá příchytkami do polystyrenu, a zase znova dokola. Netrvalo to dlouho, a na konci dubna mě čekalo napustit trubky, odvzdušnit a udělat topnou zkoušku, protože na první týden v květnu byla objednaná firma na anhydrit. Provizorně jsem připojil kotel, a celý den topil a topil. Byla zrovna venku pěkná zima, ale trubky všude hřály tak jsem si řekl že zkouška je snad úspěšná. Taky konečně přivezli vchodové dveře.

Na zalití podlah jsem se hodně těšil, protože vím že potom už je dokončení velmi blízko, a vůbec celá stavba uvnitř tím dostane uplně jiný šmrnc. Prostě uvnitř už to vypadá uplně jinak, a dá se tam pak normálně chodit. Nejhorší bylo někam odklidit všechny věci které se do té doby válely na podlaze, všechno odvézt. Pár dní před zalitím jsem začal ještě zateplovat sokl domu, 12cm XPS, tak hluboko kam jsem se jen dostal, tedy na úroveň zalití pasů betonem. Nastal den D, ráno dorazil mix s anhydritem a za ním chlapíci s čerpadlem, řekl jsem kde chci mít "nulu", natáhla se hadice, a asi za dvě hodiny chlapi odjižděli na další akci. Zavřít, nevětrat. 

Pomalu se začala připravovat další fáze stavby, protože jsem se konečně domluvil s firmou co udělá zateplení a fasádu, nedovedu si představit jak bych sám udělal fasádu, na stočení omítky to prostě v jednom člověku nejde, a lidi na pomoc nemám. Ale to zase v příštím článku.

Imitace cihel frčí… použijte je na fasádu, plot či do zahrady!

$
0
0
Imitace cihel frčí… použijte je na fasádu, plot či do zahrady!

Vystupte se svým domem z davu! Barevné fasády jsou minulostí, pokud toužíte po originalitě, s lícovými cihlami jí dosáhnete! Vedle jedinečného designu disponují i špičkovou kvalitu, kterou ocení i ti nejnáročnější zákazníci. Mezi nesporné výhody lícových cihel Terca Wienerberger patří také vysoká pevnost, mrazuvzdornost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Díky těmto vlastnostem se fasáda stává téměř bezúdržbovou a Vy tak máte na několik desítek let o starost méně.

Použití lícových cihel je všestranné, hodí se nejen na fasádu domu nebo plot, ale také k obezdění krbu, do interiéru a neposlední řadě k vytvoření originálního zahradního díla. Originalita a jedinečný vzhled jsou další vlastnosti, které lícovým cihlám nelze upřít. V nabídce je široká škála barev a druhů, které nám umožní vytvořit unikátní fasádu domu, krb, plot či zahradní zídku. Skvěle se dají kombinovat s dalšími prvky a materiály jako jsou dřevo, omítka nebo kámen. Navíc se jedná o stoprocentně přírodní materiál bez chemických přísad a barviv, takže nehrozí, že by cihly časem "ztratily" svou barvu nebo byly ekologicky závadné. Možností použití lícových cihel je opravdu spousty.2017 08 01 12 09 00 PR článek lícové cihly a cihlové obkladové pásky svepomoci.cz finále Word

Lícové cihly Terca se podle způsobu výroby dělí na cihly lícové ražené a tažené:

Lícové cihly ražené se vyrábějí, jak už název napovídá, ražením hlíny do formy. Ta se předem vysype pískem, který pak na cihle vytvoří její jedinečnou strukturu a barvu. Každý kus je proto originál, s více či méně zvrásněným povrchem. Následně se suší a vypalují při vysokých teplotách ve speciálních pecích. Lícové cihly ražené mají vždy 4 pohledové strany a vyšší nasákavost (až 18%), která nikterak nesnižuje jejich odolnost vůči mrazu a dešti.

Lícové cihly tažené se vyrábějí tažením hlíny ze šnekového lisu a řezáním na jednotlivé kusy. Touto formou výroby vznikají cihly s přesnými rozměry a pravidelnými tvary. Jejich povrch je hladký nebo s jemným reliéfem. Vyrábí se děrované nebo plné a mají 3 pohledové strany. Právě kvůli způsobu výroby mají vyšší pevnost v tlaku a nižší nasákavost (6-12%). Speciálním typem jsou potom tzv. Klinker cihly, které mají nejnižší nasákavost (do 6%) a jsou typické svým zvonivým zvukem.

Další velice rozšířenou variantou použití lícových cihel ve formě obkladů jsou obkladové pásky Terca:

Obkladové pásky představují jednodušší variantu, jak dosáhnout vzhledu pravé cihlové fasády. Používají se zejména tam, kde již nelze cihly z technologických důvodů použít nebo při rekonstrukcích. Jsou skvělou variantou pro povrchovou úpravu zateplovacího systému. Vyrábějí se řezáním z lícových cihel, tudíž jsou totožné se sortimentem cihel. Jejich tloušťka se pohybuje v rozmezí 23-25 mm, takže jsou prostorově nenáročné a dají se použít téměř kamkoliv.

Cihlová dlažba Penter

V sortimentu jedinečných cihlových výrobků nesmíme opomenout cihlovou dlažbu. Ta je stejně jako lícové cihly mrazuvzdorná, takže je ideální na terasy, chodníky, příjezdové cesty. Vysoká pevnost je další z jejich nesčetných vlastností, proto je vhodná pro pojezdové plochy, příjezdové cesty a před garáže. Cihlová dlažba je stálobarevná a odolná vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. Dlažba se lepí do malty nebo klade do písku. Při pokládce do pískového lože může voda snadno odtéci podložím a dlažba zůstane rozebíratelná. Opět zde platí, že se nemusíte obávat vyblednutí barvy, jako tomu bývá u například betonových dlažeb, takže se můžete ze své terasy či chodníku radovat celý život.

Díky Terca lícovým cihlám a cihlové dlažbě Penter si každý může dopřát trochu luxusu, díky němuž se bude vracet domů ještě raději než dříve…

Více informací na www.terca.cz

FAKRO - komplexní nabídka půdních schodů

$
0
0
FAKRO - komplexní nabídka půdních schodů

Společnost FAKRO nabízí různé typy půdních schodů, které umožňují uspokojit individuální potřeby zákazníků. Všechny modely skládacích schodů FAKRO vyhovují vysokým požadavkům na těsnost a termoizolační vlastnosti, a splňují normu EN 14975.

Základním modelem půdních schodů FAKRO jsou schody LWS Smart. Větší uživatelský komfort poskytují schody LWK Komfort, které jsou vybaveny madlem, patkami a poklopem bílé barvy. 

Abychom dobu montáže skládacích půdních schodů s dřevěným žebříkem zkrátili na minimum, volíme schody LWZ Plus, jež jsou vybaveny systémem rychlé montáže. Dalším komfortnějším výrobkem je model LWL Lux s dodatečným madlem a mechanismem usnadňujícím rozložení a složení žebříku. 

Do skupiny schodů se speciálním určením patří termoizolační půdní schody LTK Energy, které jsou určené pro zákazníky kladoucí důraz na co nejnižší součinitel prostupu tepla. Speciálně pro potřeby nízkoenergetického stavebnictví byly navrženy super termoizolační schody LWT, které jsou vybaveny trojitým těsněním, zaručujícím dokonalou těsnost.

V případě, že v místnosti není dostatek prostoru pro rozložení půdních schodů, je možno zvolit typ LDK, jenž je vybaven podobně jako schody LWK.

Jestliže mají půdní schody bránit průniku ohně, lze si vybrat ze tří modelů protipožárních schodů: skládací LWF 45 s dřevěným žebříkem, skládací LMF 45 a LMF s kovovým žebříkem nebo stahovací schody LSF.

Do často využívaných míst se doporučují schody LMS Smart s kovovým žebříkem se zvýšenou odolností. Tyto schody jsou dostupné také ve verzi LMK Komfort s madlem a poklopem bílé barvy. Záleží-li na maximálně zjednodušené a rychlé montáži, a také na vysokém komfortu používání, pak tyto požadavky splní schody LML Lux a všechny modely stahovacích půdních schodů.

Stahovací schody LST, LSZ se charakterizují malými rozměry rámu. Jsou určeny především do míst, kde nelze použít skládací půdní schody. Navíc díky speciálnímu mechanismu je lze rozložit a složit pomocí ovládací tyče, proto jsou doporučovány k montáži ve vysokých místnostech.

Pokud máme v místnosti více prostoru, můžeme použít mlynářské schody MS, které jsou s ohledem na svou jednoduchost a bytelnost skvělým řešením pro frekventovaná místa a časté užívání.

Popis nejoblíbenějších modelů půdních schodů

LWK Komfort
Skládací půdní schody s tří nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem bílé barvy. Pro pohodlné používání jsou dovybaveny patkami a madlem. Protiskluzové stupně jsou vysunuté nad bočnice žebříku. Nosnost 160 kg. Schody LWK Komfort lze objednat v atypických rozměrech.

LWF 45

Schody LWF 45 vybavené ohnivzdorným poklopem jsou novou generací protipožárních půdních schodů zaručující vysoký stupeň protipožární ochrany. Kromě toho zajišťují také komfortní a bezpečný přístup do půdních prostor. Třída požární odolnosti EI1/EI2=45 min dle EN 13501-2.

LWT Passive House

Půdní schody LWT Passive House jsou komplexním řešením určeným pro pasivní stavby. (Uw=0,51 W/m2K) Schody společně se speciální izolační sadou zaručují dokonalé těsnící a izolační vlastnosti bez tepelných mostů, což bylo potvrzeno certifikátem Passive House

LMK Komfort

Skládací půdní schody s třídílným kovovým žebříkem. Žebřík je práškově lakován na odstín RAL 7022. Schody jsou vybaveny zatepleným bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po schodech. Maximální nosnost 200 kg.

LST

Stahovací půdní schody LST jsou vybaveny bílým zatepleným poklopem, dřevěnou skříní, kovovými krycími lištami a montážními úhelníky. Mechanismus odlehčující poklop jej bezpečně udrží v jakékoliv poloze. Stahovací konstrukce umožňuje složení žebříku na malé rozměry, díky čemuž lze schody namontovat do malých půdních otvorů (nejmenší rozměr je 51x80 cm). Maximální nosnost 200 kg.


Jak na lepení obkladových tvarovek PlayBlok?

$
0
0
Jak na lepení obkladových tvarovek PlayBlok?

Přemýšlíte o tom, že dáte novou, originální podobu Vašemu stávajícímu zděnému plotu, soklu domu nebo třeba celé stavbě? Pak pro Vás máme tip - betonové obkladové tvarovky.

Kromě toho, že betonové obklady jsou vysoce trvanlivé, odolné a snadno se s nimi pracuje, mohou mít různé rozměry, povrchové úpravy či barevné varianty. K nějakému typu stavby se více hodí formát klasické cihly, k jinému zase větší formáty. Výběr vhodného typu je samozřejmě na individuálním vkusu.

Obrázek č. 2

Obr. Formát cihly

Obrázek č. 1

Obr. Formát tvarovky KB

My se dnes zaměříme na lepení obkladových tvarovek PlayBlok, dodávaných v mnoha barevných variantách a třech povrchovým úpravách (povrch hladký, štípaný a škrábaný). Tvarovky mají rozměry 400x200x30 mm a po obvodu pohledové části mají zkosené fazety, které vlastně nahrazují spáru a není třeba je spárovat, jako obkladovky klasické.

Obrázek č. 3

Určitě jste se již setkali s tím, že se obkladové tvarovky po čase odlepily, spadly na zem a rozbily. My Vám dnes přinášíme postup, jak snadno a pevně připevnit obkladové tvarovky tak, aby držely navěky.

Co k tomu budeme potřebovat?

  • Obkladové tvarovky PlayBlok 
  • Kvalitní elastické cementové lepidlo
  • Kotva pevná nebo Kotva polystyren s větším otvorem pro připevnění
  • Lišta zakládací pevná nebo Lišta zakládací s větším otvorem pro připevnění

(Kotvy i lišty jsou vyrobené z nerezu. Lišta má délku 1990 mm).

Vše je možné zakoupit v síti stavebnin KB-BLOK nebo u smluvních prodejců KB-BLOK

A jak na to?

Přesný technologický postup najdete v příloze tohoto článku.

Systém Easy Control pomáhá správně topit v krbových kamnech

$
0
0
Systém Easy Control pomáhá správně topit v krbových kamnech

K hoření je vždy potřeba vzduch a u kamen to platí dvojnásob. Alchymie efektivního spalování spočívá právě v tom, kdy a kam vzduch do ohniště přivést. Většina krbových kamen má tři přívody spalovacího vzduchu, které můžeme rozdělit na primární, sekundární a terciální. Každý má jinou funkci a každý je třeba používat jinak. 

Tři druhy vzduchu

Primární vzduch slouží k zatápění, proto je umístěn dole u popelníku. Už naše babičky si u kachlových kamen otevíraly spodní dvířka, aby se oheň lépe rozhořel. Moderní "krbovky" fungují v podstatě stejně, základem je dostat vzduch pod dřevo přes rošt.

Sekundárním vzduchem kamna regulujeme ve chvíli, kdy se oheň již plně rozhořel a je vidět, jak spaliny odcházejí komínem pryč. Najdeme ho o něco výš, přibližně v úrovni plamenů. Sekundární vzduch se stará o to, aby oheň v kamnech hořel co nejdéle s co nejmenší spotřebou paliva. Protože je sekundární přívod umístěn v horní části dvířek, tlačí se oheň při hoření více dopředu, a tím "oplachuje" sklo krbových kamen, které díky tomu nečerná.

Terciální vzduch nebývá zpravidla regulovatelný. Jeho úkolem je ještě o něco zvýšit efektivitu spalování. Z hořícího paliva se totiž uvolňují plynné látky, které jsou ale stále ještě hořlavé a mohou vyrobit teplo. Do prostoru ohniště se speciálními kanálky přivádí vzduch. Než vzduch do ohniště dojde, ohřeje se, a tím se postará o ještě lepší vzplanutí plynných složek.

Avesta

Bez ohýbání

Fyzika funguje stále stejně, konstrukce kamen se ale vyvíjí. Ovládat hoření pomocí tří klasických "šoupátek" není úplně jednoduché, existuje ale způsob, jak si topení ulehčit. Výrobce krbových kamen Haas + Sohn Rukov k tomu nabízí systém Easy Control. Mají ho například krbová kamna Madeira, Nordby, nebo Avesta s výměníkem. Díky němu lze ovládat všechny tři přívody vzduchu pouze jedním regulátorem. Regulátor navíc najdete většinou v horní části kamen, takže se již nebudete muset ohýbat.

easyControl

Ovládání Easy Controlu má tři polohy - Start, Zavřeno a Topení. Při zatápění stačí dát regulátor do polohy Start - regulátor je dole. Když se oheň rozhoří, stačí regulátor přesunout do polohy topení, nejlépe úplně nahoru. Další hoření pak můžete ovládat pohybem regulátoru mezi horní polohou a polohou Zavřeno. Při přikládání je dobré vrátit regulátor na chvilku zpět do polohy Start.

Zamykací kamna

Polohu Zavřeno ocení všichni, kdo hlídají rodinný rozpočet. Když se kamna nepoužívají a v místnosti se topí třeba ústředním topením, odchází velká část tepla pryč právě kamny. Horký vzduch totiž stoupá vzhůru, a právě otvor externího přívodu vzduchu za kamny je nejčastějším místem, kudy uniká z místnosti. Pokud nastavíte Easy Control do polohy Zavřeno, kamna v podstatě uzamknete. Uzavřením přívodu vzduchu zůstane ohřátý vzduch v místnosti, i když se v kamnech již netopí.

Podkroví kompletní

$
0
0
Podkroví kompletní

Po zalití podlah, když už se uvnitř dalo chodit, mě čekalo pár zásadních akcí. Začal jsem zateplením podkroví a sádrovýma stěrkama všech stěn. Objednal jsem prakticky veškerý materiál na podkroví a sádrovou stěrku, nechal si to z Deku pěkně přivézt, a pozval kluky pomocníky, aby mi to pěkně vynosili do patra. Je už měl tahání tun materiálu plné zuby :-) 

Panely v domě jsou většinou uplně hladké, kromě pár které jen "skoro" hladké. Panel je totiž vždy z jedné strany odlitý do bednění, tedy perfektně hladký, a z druhé jen uhlazený hladítkem, tedy sice rovný, ale ne zcela hladký. Jako úpravu stěn jsem zvolil tenkovrstvou sádrovou stěrku. Zkusil jsem koupit dva pytle zkusmo od cemixu, ten je nejlevnější, a překvapivě slušně se s tím pracovalo, tak jsem objednal asi 30 pytlů. 

Následovala uplně ta nejhorší práce na celé stavbě, kteru jsem dělal dohromady postupně víc než měsíc, a to vystěrkovat všechny stěny a stropy, což je ještě lepší než stěny. Rozmíchat tak akorát, to je to nejhorší, nanést na stěnu, a co nejlépe stáhnout do roviny. Co člověk nestáhne do roviny hladítkem, se pak dá přebrousit. namočit a vygletovat mi nějak nešlo, asi to neumím. Broušení na závěr je masakr pro plíce, i když máte respirátor. Nechtěl jsem si půjčovat brusku s odsáváním, protože jsem to dělal postupně několik týdnů, a byla to velká chyba.

Takže jsem vždycky udělal jeden pokoj stěrky, pak mě to nebavilo, tak jsem začal dělat rošt pro SDK v podkroví, a zase to vystřídal a dělal sádrové stěrky, pak jsem pár dní sázel vatu do stropu (celkem 30cm dekwool ve dvou a třech vrstvách), a zase dodělával stěrky a rošty. Bylo to takové schizofrení období kdy jsem nevěděl co dřív, ale tak nějak jsem dělal všechno. Táta mi pak pomohl zaklopit stropy a šikminy SDK (do podkroví jsme dávali červený protipožární, asi zbytečně, do koupelny samozřejmě zelený). Zjistil že desku nad hlavu člověk sám nezvedne, natož aby jí přišrouboval, i ve dvou je to masakr.

Mezitím na konci května nastoupila firma na zateplení domu. Byli to takoví svérázní čeští zedníci, dělali asi od 6 hod ráno, včetně vrtání, a končili po obědě. Nakonec ale spokojenost. Trochu špačkovali že ještě nikdy nezateplovali 18cm šedým polystyrenem, že jsem blázen, že 10cm stačí a tak podobně. Jenomže ten polystyren už nestojí skoro nic, oproti práci, lešení a dalšímu, tak proč šetřit zrovna tady, že? A to byla vlastně poslední firma která mi na stavbě něco dělala.

Současně s nimi jsem využil lešení a dokončil okapové svody - před zateplením jsem navrtal závitovky a na chemii zalepil do zdí, stejně tak držáky hromosvodu, teď už se jen daly objímky svodů a trubky - pohoda

také jsem konečně uhnal místní firmu a udělal přípojku k vodě a kanalizaci (odbočka na pozemek z řadu už byla připravená), takže mi i tekla voda, mohl jsem provizorně osadit WC a nechat odvézt mobilní toaletu.

No prostě postupně jsem se propracoval k tomu že nahoře bylo možné i vymalovat a začít obkládat koupelnu. V přízemí jsem ještě dodělával stěrky na stěny a stropy, ale i tam se postupně finišovalo. S obkladáním koupelny jsem rozhodl že si poradím, už jsem to dělal, tak snad to zvládnu. Nemužu ale říct že zrovna to by mě bavilo, a teprve nyní po roce dokončuji detaily jako sokl okolo stěny a podobně. Brzo se překulil červen 2016 do července, a já mohl dát první koupání ve vaně, nebylo to špatné, osprchovat se po práci hned na stavbě, i když studenou vodou (bojler jsem ještě neměl pověšený). V podkroví už jsme s tátou udělali podlahy (laminát v ložnicích kvuli ceně, dlažba v hale a koupelně), a osadili dveře. Uvnitř to teď vypadalo tak že nahoře by se dalo bydlet, a dole byla ještě těžká stavba. Ale kvuli svému duševnímu zdraví jsem hrozně chtěl mít vršek hotový načisto, a mít ten pocit že už to brzo bude celé.  Dole jsem stále dodělával stěrky, a začal dělat koupelnu. Byl skoro konec července, a vše se chýlilo zdárně ke konci. Můj obdiv mají všichni co vydrží stavět dva roky a déle, to bych nedal, trpělivý jsem dost, ale jak na co :-) Příště o dokončení přízemí.

Podlahové vytápění John Guest snadno a rychle

$
0
0
Podlahové vytápění John Guest snadno a rychle

Britská společnost John Guest je jedním z největších výrobců plastových nástrčných spojovacích systémů pro různé oblasti průmyslu (např. sanitární a vytápěcí systémy, plošné vytápěcí a chladicí systémy, rozvody vody, rozvody tlakového vzduchu, nápojová technika a mnoho dalších). Na trhu se pohybuje více než 55 let a její pobočky najdete po celém světě.

V České republice sídlí pobočka v Českých Budějovicích (viz kontaktní údaje na konci článku) a obrátit se můžete také na její dlouholeté spolupracovníky nejen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ale též na Slovensku. Firma zaznamenala v posledních letech velký nárůst instalací podlahového vytápění, které pokládali sami koncoví uživatelé. Lze vybírat z různých druhů "podlahovek", ale představíme Vám ten nejpoužívanější - příchytkový systém.

Příchytkový systém podlahového vytápění

Příchytkový systém (Speedfit Tack) patří mezi cenově nejdostupnější variantu podlahového vytápění a lze jej využít v bytech, rodinných domech i v komerčních objektech. Jedná se o systém kotvení trubky plastovými sponami.

Rozložení EPS desek

Jako první je třeba rozložit EPS desky v požadované výšce. Tloušťka desek se upraví v závislosti na doporučené výšce betonového potěru a finálního povrchu (např. dlažba, PVC, plovoucí podlaha). Pro oddělení litých podlah s podlahovým vytápěním od zdiva se připevní dilatační okrajová páska. Ta je vyrobena z polyetylenové pěnové hmoty a vybavena fixační samolepkou a navařeným pruhem PE folie.

Fotografie1.jpg

Reflexní hliníková folie

Následně se na desky položí reflexní hliníková folie, která se skládá ze tří vrstev (OOP, AL, LDPE). Folie je v roli 50 x 1 m a doporučuje se spojovat kovovou lepicí páskou. Na folii je zakreslen rastr, který umožňuje pokládku trubky v rozteči násobků 5 cm. 

Fotografie2.jpg

Pokládka trubky

Nejvhodnější trubka pro pokládku podlahového vytápění je PE-RT trubka. Je to 5vrstvá celoplastová trubka, která je velmi flexibilní. Vnitřní a vnější vrstva je tvořena z PE-RT materiálu a s nimi je pojivem spojena vrstva zabraňující vnikání kyslíku (z plastu EVOH).

Fotografie3.jpg

Trubka se k EPS deskám přichytává plastovými příchytkami odolnými proti úderu. Příchytky jsou k dispozici v délce 40 mm a jsou určeny pro trubky s vnějším průměrem max. 20 mm. Plastové příchytky mají háčky a do polystyrenu jsou nastřelovány tzv. tackerem, který výrazně usnadňuje montáž. 

Fotografie4.jpg

Připojení rozdělovače

Podle počtu okruhů zvolíme nerezový rozdělovač (4-12násobný). Rozdělovač je vyroben z vysoce kvalitní nerezavějící oceli a standardně je vybaven manuálním odvzdušňovačem, automatickým rychloodvzdušňovačem, ukazatelem a regulátorem průtočného množství. Pro rozdělovač máme k dispozici buď skříňku na omítku (instalace na stěnu) nebo pod omítku (instalace do stěny). 

unnamed

Budete-li chtít zaslat cenovou nabídku na podlahové vytápění, kontaktujte nás, rádi Vám ji vypracujeme. V případě závazné objednávky zpracujeme také kladečský plán a zapůjčíme tacker na příchytky a odvíječ trubek.

Již nyní můžete získat slevový kupon v hodnotě 30 % na podlahové topení John Guest a k tomu spoustu výhod a konzultaci specialisty přímo na Vaší stavbě ZDARMAVíce zde >>

Kontaktní údaje:
John Guest Czech s.r.o.
Vrbenská 2290, 370 01 České Budějovice
Tel.: +420 387 002 040
E-mail: info@johnguest.cz
Web: www.johnguest.com

 

Opravdový krb hotový za půl hodiny? Snadno, s moderními a výkonnými krbovými stavebnicemi

$
0
0
Opravdový krb hotový za půl hodiny? Snadno, s moderními a výkonnými krbovými stavebnicemi

Klasický krb, který je pevnou součástí domu, má přeci jen něco do sebe. Není to jen stylový doplněk interiéru, výhodou oproti krbovým kamnům je i větší schopnost akumulace tepla. Krb příjemně sálá ještě dlouho po vyhasnutí ohně. Pokud toužíte po opravdovém krbu, a přitom chcete ušetřit čas a peníze, máme pro vás řešení. Krbové stavebnice od HAAS+SOHN Rukov zvládnete smontovat za půl hodiny, navíc si je můžete natřít upravit podle vlastního vkusu. 

Každá krbová stavebnice se skládá ze dvou částí, krbové vložky a betonové obestavby. Montáž je překvapivě jednoduchá. Když je krbová vložka správně usazená, stačí kolem ní naskládat jednotlivé betonové dílce a slepit je akrylátovým tmelem. Postup je stejný jako třeba při sestavování zahradního grilu. Betonové díly se dodávají v surovém stavu. Můžete je buď natřít fasádní barvou nebo použít štukovou omítku, vždy je ale potřeba podklad nejprve upravit penetrací. 

Pokud váháte, nebo máte další otázky, můžete navštívit stánek HAAS+SOHN Rukov na nadcházejícím veletrhu For Arch. Ochotně vám poradíme s krbovými stavebnicemi, krbovými kamny či výměníky.

krboveVlozky
Stavebnici je nejlepší vybírat podle krbové vložky. Důležité je zvolit správně její výkon, aby místnost nepřetápěla. V neposlední řadě je třeba zohlednit nosnost podlahy. Oproti krbu stavěnému na míru je sice krbová stavebnice podstatně lehčí, přesto ale může celá sestava vážit okolo 500 kg. Na výběr jsou tři druhy krbových vložek: Jonava IV, Pinus AL a Malvik IV. Každá má externí přívod vzduchu, takže nespotřebovává vzduch z místnosti. Hlavně v pasivních domech s vysokou vzduchotěsností je externí přívod nezbytný, i v klasické stavbě se vám ale díky němu bude o poznání lépe dýchat.


Všechny krbové vložky od HAAS+SOHN Rukov jsou jednoplášťové. Před plechovým pláštěm je silná šamotová vyzdívka, která část tepla akumuluje a část předává dál do prostoru mezi vložkou a obestavbou. Díky tomu se naráz ohřívá velké množství vzduchu, který pak stoupá do místnosti širokou mřížkou v horní části sestavy.

krby

Vybrat si můžete z několika designů krbové stavebnice. Ten, kdo preferuje klasické tvary, sáhne nejspíše po modelu krbové stavebnice GENF II, moderní rovné linky pak nabízí třeba modely ADONIS II, nebo ASCIM II. Pokud nemáte místa nazbyt, mohla by vás zajímat krbová stavebnice PINUS II. Dodává se buď v rovné variantě s hloubkou jen něco málo přes 40 cm, nebo v praktickém rohovém provedené, u kterého navíc můžete zvolit i horní přívod vzduchu.

Kompletní nabídku krbových vložek najdete na www.haassohn-rukov.cz

Viewing all 364 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>