Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Dokončení stavby
Viewing all 364 articles
Browse latest View live

Vnitřní omítky

$
0
0
Vnitřní omítky

Pro zhotovení vnitřních omítek jsme si vybrali stříkanou variantu. Abychom natahovali místnost po místnosti, na to jsme se zkrátka neměli chuť ani čas.

Před stříkáním omítek se musela připravit spousta detailů. Musely se zaházet všechny otevřené šlicy po sítích, všechny otvory a poctivě přesíťovat. V garáži se musel mírně doházet otvor garáže, aby  rozměry seděly pro garážová vrata. Michal vyzdil vestavná wc, a ta se přetáhla lepidlem a perlinkou, již se nestříkala...u oken se lepili apolišty a nechali jsme si od zedníků, kteří stříkali omítky udělat i parapety, nechávalo se řádově 2-2,2cm pod okenním rámem. Před omítkami jsme si nechali rozvést veškeré sítě i do neobydleného podkroví (co kdyby náhodou). A Michal dořešoval digestoř ve zdi, kterou bylo nutné vyvést na střechu cestou nejmenšího odporu.

Na poslední chvíli jsme si vzpomněli, že by bylo vhodné udělat přípravu pro zabezpečovací systém, vč. elektrikáře jsme na to úplně zapomněli, ale vše se udělalo naštěstí za včasu. Některé šlicy s elektrickými rozvody se otevřely, jiné se vyrobily a vše se znovu poctivě zasádrovalo.

V garáži ve stropě máme tři traverzy a ty jsme museli také natáhnout lepidlem a perlinkou, stejně jako komín.

27.3. dva zedníci se silem nastoupili a v sobotu 4.4. byly komplet vnitřky hotové. 

Nejdříve se stříkala první vrstva jádrové omítky, tu kluci seškrabali a poté se natahoval štuk. Pouze v koupelně a v kotelně, kde jsme věděli v jaké výšce bude obklad se štuk natáhnout nenechal.

Po omítkách jsme komplet umyli okna a snažili se co nejvíce větrat..pro přehled o vlhosti zdí jsme si koupili v hobbymarketu vlhkoměr na zdivo, kde v návodu stálo, že suché zdivo má optimálně 0,4-0,6% dle té stupnice, kterou vlhkoměr nabízel. Tuto hodnotu nám vlhkoměr ukázal zhruba po 10ti až 14ti dnech..i tak jsme větrali více než měsíc.

Rovnou jsme se se zedníky domlouvali, že pokud už u nás budou mít silo, takže se stříknou venkovní omítky.


Vnější omítky a fasáda

$
0
0
Vnější omítky a fasáda

Ihned po vnitřních omítkách se zedníci vrhli na venkovní omítky. Michal lepil polystyren a apolišty s perlinkou na špalety oken.

Již jsme měli nějakou dobu postavené lešení, tak byl nejvyšší čas se vrhnout na venkovní omítky. Týden před tím pršelo, tak jsme doufali, že se počasí umoudří. 

Zrovna do stříkání omítek začalo relativně svitit slunce, tak zedníci dělali jen po časných ranních hodinách. Venkonvní omítky byly za 4 dny komplet hotové. 

Pak jsme byli domluvení, že fasáda by se dělala zhruba za 14 dnů až venkovní omítky proschnou, avšak počasí nám moc nepřálo a tak se celá akce vč. námi zapůjčeného lešení posunula o 10 dnů. 

Za víkend jsme s manželem napenetrovali dům, byla to fuška, když někdo říká, jak krásně to jde malířským válečkem, u nás to jaksi nešlo a tak jsme makali malířskými štětkami.

Barvu fasády jsme zvažovali dlouho, ale na žluté barvě jsme se doma jednohlasně shodli. Najít vhodný odstín už bylo těžší a tak jsme se rozhodli, že dům rozdělíme opticky dvěma žlutými odstíny na dvě části, na část obytnou a technickou...z jedné straně šlo o rozdíl na jedné zdi, na druhé straně je rozdíl skryt odskočením vchodu do domu...po dlouhých debatách jsme zvolili dvě žluté řádově několik odstínů od sebe, aby byl rozdíl viditelný a jasnou volbou byla silikonová barva, plně omyvatelná vč. ochrany proti zelenání, plísním a škůdcům s vysokým odrazovým UV faktorem. Zvolili jsme hrubost 1,5mm, což nám vyhovuje a vzhledem ke stříkaným omítkám nám všude byla tato velikost zrn doporučena. Výsledkem jsme byli potěšení, navíc každá barva na domu vypadá za každého počasí jinak - při slunečném je sytější, pokud je pod mrakem hraje mnoha odstíny atd.

Marmolit na sokl jsme zvolili jemný frakce 1,8mm čistě hnědý, dnes už víme, že to byla víceméně chyba, protože na jednobarevném soklu je opravdu vidět každý nedostatek. 

Po fasádě se nechali udělat hromosvody, nakonec horní vedení je v Cu, kvůli likvidaci mechu a náletů ze střechy a svody jsou z Pb. Ještě až budeme mít anténu/wifi přijímač, bude muset elektrikář přijít znovu a dodělat hromosvod ještě na tomto výstupu.

Ještě po zalití podlah se konečně domontovali i garážová vrata, takže obvodový plášť domu už je kompletní. Taktéž jsme dlouho zvažovali dodavatele vrat, nakonec jsme našli šikovného soukromníka pana Píchu kousek od nás v Lomnici nad Lužnicí, který dodává vraty německého výrobce Hörmann a s jeho přístupem, a vlastně zejména cenou za kvalitní vrata jsme byli spokojeni. Vše objednal, dodal a namontoval časově přesně a technicky správně. Dobře nám poradil a mnohé jsme u vrat ještě upravili - zvolili jsme silnější motor, pro to aby vrata mohli být výše jsme pořídili o půl lamely vyšší než je stavební otvor, vybrali jsme zádveřové lišty a bylo toho mnoho, co nám tento pán dobře poradil.

Parapety

$
0
0
Parapety

Venkovní parapety - okna

Pro venkovní parapety jsem zvolil tažený hliník s povrchovou úpravou zlatý elox. Ze stejného materiálu jsou i bočnice. Sice to byla palba, ale plastové bočnice časem ztrácí barvu. A kdo by je měnil, až to bude ve fasádě, že? 

Parapety jsou objednané přes internet a vyzvednuté osobně na výdejním místě v Černé za Bory. Na internetovém obchodě je i postup zaměření parapetu. Pro jistotu jsem objednával rozměr o několik cm větší. Montáž parapetu probíhala ve třech fázích:

  1. vyčištění špalety a vytvoření otvorů pro bočnice, proměření spádu, zkrácení parapetu podle potřeby
  2. usazení parapetu, přišroubování parapetu do spodního rámu okna, pěnění, zatížení
  3. zednické upravení – rozuměno přetažení pěny lepidlem a perlinkou

Pro informaci: AB trvalo celý den ve dvou lidech. C mně zabralo 2 x půl dne.

Venkovní parapety – dveře

U vstupních, francouzských a balkónových dveří není tažený hliník příliš vhodný, protože se snadno poškodí.  Tak padla volba na umělý mramor. Montáž probíhala podobně jako u venkovních parapetů, ale místo montážní pěny se použilo speciální flexi lepidlo na mramor, sklo a další obtížně lepitelné materiály. U rámu okna jsem spáru silikonoval.

Vnitřní parapety

Trochu jsme experimentovali a vybrali jsme šedé plastové parapety. Výrobce tuším Renolit. Montáž podobná jako v případě venkovních parapetů. Zapravení pomocí lepidla a následná úprava - Rimano štuková stěrka.  Samostatnou kapitolou je šedý umělý mramor použitý jako dekorativní prvek v interiéru.

Obklady a dlažby

$
0
0
Obklady a dlažby

Koupelny a WC

Výběr obkladů po internetu jsme shledali jako utopii. Spousta barev, povrchů a na monitoru to vypadá jinak než ve skutečnosti. Vydali jsme se do několika studií (R+F koupelny, Koupelny Ptáček, Stavební keramika s.r.o., SIKO a možná další). 

Rozhodli jsme se, že si necháme udělat vizualizaci u dodavatelů R+F koupelny a koupelny Ptáček. V každém to byly úplně jiné obklady. Nakonec to vyhrál návrh od Koupelny Ptáček. Důvodů bylo více:

  1. podklady jsme poslali elektronicky a když jsme dorazili na schůzku, byl už vytvořený model místností a osazené obklady
  2. zvolené barvy obkladů jsme poskládali na schůzce podle naší představy
  3. obdrželi jsme cca 35 obrázků z vizualizace
  4. cenová nabídka vyšla o 15 tis. levnější


Naproti tomu u R+F jsme byli dvakrát. V návrhu chyběla spousta detailů. Líbil se méně. Obdrželi jsme jen 9 pohledů.  Cena se vyšplhala výš a tak bylo rozhodnuto. Malou koupelnu obložíme Concept 50/ BLOWN a velká bude Concept 100/BLOWN. Italský výrobce. Tuším, že Imolia.

Kompletní obložení a spárování bylo v režii tchána. Myslím, že ho můžeme jenom chválit! Já jsem vyráběl SDK na WC, poličky pod umyvadla, obezdění vany a sem tam podrž, přines, sežeň a nakup. 

Zatím nemáme usazená umyvadla, WC, baterie atd. Na to ještě nebyl čas, ale v zimě se na to vrhnu. Baterky máme od firmy RAF. Keramiku máme od firmy JIKA.  Vanu máme klasickou ocelovou smaltovanou. Těm plastovým moc nevěřím. Dodatečně jsem musel tahat kabel na její uzemnění.

Kuchyň

Obložení kuchyně probíhalo souběžně s obložením koupelen. Toto obložení jsme viděli ve studiu Stavební Keramika Řečany, ale nakonec pro nás bylo výhodnější objednat ho po internetu. Formát obkladů je 90 x 32 cm a tak jsme koupili pan tátovi dárek v podobě mega řezačky.

Obývací pokoj

Jelikož nemám dostatečnou důvěru k obkládání koupelen, pustil jsem se do obložení zídky mezi jídelnou a obývacím pokojem. Zde zvítězil štípaný betonový pásek Gibraltar od firmy INFAK.  U sloupku se provádělo řezání pod úhlem 45 stupňů a šlo to opravdu hodně pomalu. Obložení sloupku trvalo asi 40 hodin, přestože jsem měl na pokosové pile namontovaný diamantový kotouč. Složení jedné řady zabralo minimálně půl hodiny.

Podhledy

$
0
0
Podhledy

Z jara bylo ještě hodně deštivo a všude přítomné bahno způsobilo, že namísto budování zahrady přišlo na řadu obložení podhledů. Palubky jsou 15 mm silné a 121 mm široké. Profil klasické „C“. Kvalita je AB. Dovezené jsou z firmy SECA Borohrádek. Na čela jsem nakoupil silnější a širší palubky 19 mm x 160 mm. Nejvíce se nám líbila tenkovrstvá lazura HK Lasur v odstínu Kaštan.

Nejrychlejší a nejlepší natírání palubek je válečkem. Nejprve se přejede pero, potom plocha, následně stržená hrana u drážky a nakonec znovu plocha jedním tahem.  Natíráno 2x na kozách a třetí vrstva až po montáži.

Vazníky jsou docela rovné, ale nějaké to přibroušení bylo potřeba. Abych nepředbíhal, tak napíšu seznam nářadí, které nám hodně pomohlo:

  • Pokosová pila   
  • Stolní pila s naklápěním
  • Kompresor a sponkovačka
  • Hoblík
  • Flexa
  • Akučka
  • Kladívko, kleště, vrtáky, vodováhy, metry a fixy

Než se to všechno vystěhovalo z baráku, tak bylo 15 minut fuč.

Obložení bylo trochu komplikované, protože máme vazníky stažené dolů a vzniká tam ještě jedno lomení.  Obzvláště v rozích to byla pěkná deskriptiva. Několikrát jsem palubky montoval sám, ale lépe to jde určitě ve dvou. Jeden je dole a krátí, brousí, řeže. Druhý je na lešení a montuje, měří, natírá. Díky sponkovačce je možné palubky nastřelit aniž by druhý člověk palubku přidržoval, ale lepší kompromis byl, že ten druhý vezme 2m vodováhu a palubku na jedné straně přitlačí k vazníku ze země. Obložení na pohodu zabralo zhruba měsíc. O víkendu den, někdy den a půl ve dvou. V týdnu půl dne sám + natírání po večerech.

Okna

$
0
0
Okna

Už během podzimu loňského roku jsme začali řešit výběr oken. A to jak výběr klasických oken, tak výběr oken střešních. Pro laika je toto složitá otázka a tak začaly večery věnované studiu různých tepelných odporů, součinitelů a ztrát…okna plastová, dřevěná, hliníková…no byli jsme z toho docela paf.

Nakonec jsme se rozhodli, že určitě budeme chtít okna plastová, trojsklo a min 5-6 komor. Dalším požadavkem byla instalace na kovové kotvy a využití těsnícího systému illbruck i3 (abychom, zabránili tepelným ztrátám kolem rámů oken). Barvu jsme zvolili zevnitř neutrální bílou a zvenku dekor ořech.

A teď jakého vybrat výrobce. Zaměřili jsme se na největší výrobce v našem okolí. Konkrétně Okna EU, Okna JIS, Vekra, RI Okna a Svět oken s.r.o. Zvolili jsme strategii osobní zkušenosti  a proto jsme si od všech objednali zaměření oken na jeden den po hodině. Bylo to docela vtipné…první technik přijel v 8 ráno a poslední přesně v poledne. Ani jeden se nepotkal s tím následujícím J. Musíme říct, že většinou bylo znát, že chlápci vědí o čem mluví a mají zkušenosti. Jediné na čem se neshodli, byly vchodové dveře. Někteří doporučovali striktně hliníkové (pro svou pevnost, stálost i design), jiní navrhovali klidně dveře plastové, protože jsou levnější.

Do několika dnů nám přišly cenové nabídky, a jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že se liší pouze o +/-  10 000 Kč. Tohle nám teda moc nepomohlo…:-)

Po osobním setkání a cenových nabídkách se náš výběr zúžil na Okna JIS, Vekru a RI Okna. Vrhli jsme se na podrobné zkoumání parametrů oken těchto firem a na jejich historii. Nakonec jsme vybrali společnost RI Okna a jejich okna nejvyšší řady BlueEvolution. Rozhodly technické parametry, velice ochotný obchodní zástupce, kladné recenze a v neposlední řadě historie firmy. Líbí se nám, jak se rodinná firma rozrostla z „garáže“ až do dnešní obrovské moderní výrobní haly v Bzenci.

Vybrali jsme tedy RI Okna, řada BlueEvolution, stavební hloubka rámu 92mm, trojsklo, 6 komor, 3 těsnění, profily Salamander třídy A, kvalitní značkové kování.

Vchodové dveře jsme nakonec zvolili hliníkové, dekor ořech, tříbodový bezpečnostní zámek, výplň HPL Perito – model Aneta s chromovým rámečkem a kouřovým sklem + nadsvětlík, aby v chodbě bylo více světla.

Samostatnou podkapitolou byl výběr oken střešních. Máme jich na domě 6 a tady jsme opravdu šli do kolen, protože jsme zjistili, že kvalitní střešní okna nás budou stát téměř to samé co okna normální. Opět jsme zvolili trojsklo a plast. Zde byl výběr malinko jednodušší. Výrobců je méně. Vybírali jsme mezi firmami Velux, Roto a Fakro.

Naše volba padla na značku ROTO, která nabízí stejnou kvalitu a parametry jako nejznámější Velux, ale cena je o cca 15-20% nižší.  Konkrétně model  ROTO WDF R69G K W WD AL, velikost 74 x118 cm. Okna mají zvenku hliníkové plechování a rám je zateplený. Kvůli dětem jsme zvolili spodní otevírání.

Instalace oken proběhla 9. dubna a za jeden den bylo hotovo. Montéři byli zkušení a věděli co dělají, ale i tak jsme měli pocit, že kdyby jim člověk nestál za zadkem, ošidili by, co se dá.

Stejný pocit jsme měli z montérů oken střešních, na které jsme také dohlíželi. Byli rychlí, ale práci si také co nejvíc ulehčovali. Polovina přiložené instalační sady je podle nich k ničemu a museli jsme je nutit použít vše, co výrobce požaduje. Střešní tašky kolem oken dořezávali tak, že byly řady u oken křivě. To už bylo moc a poslali jsme je na střechu to opravit.

Výběr oken byl zatím asi to nejsložitější, co jsme se stavbou absolvovali. Okna jsou opravdu kvalitní, ale instalaci je potřeba si pořádně pohlídat.

Okna a dveře

$
0
0
Okna a dveře

24.10.2014 - Hurá, konečně nám po 10ti týdnech dorazila okna. Termín dodání měl být jen 8 týdnů, ale pokazila se výrobní linka L. A to jsem se na ně tak těšila :-). Alespoň nám pořádně vyschly sádrové omítky, které jsme riskli před montáží oken.

Původně jsme měli mít plastová okna – trojsklo, hlavně kvůli ceně. Ale během čekání na hypotéku jsme začali uvažovat o tom, že přece jenom trošku peněz přidáme a pořídíme si dřevěná okna, která jsme od začátku chtěli. A navíc ta představa, že budu po zbytek svého života koukat na plastová okna (bílá nebo v dekoru) místo vysněných dřevěných, byla hrozná.

Ze třech nabídek na dřevěná okna jsme nakonec vybrali Vekru, u které se kamarád přimluvil za větší slevu :-). Okna mají plastový rámeček, inovovanou okapničku a je to trojsklo. Dřevo je z borovice, barevný odstín kaštan tmavý. Vstupní dveře jsou také trojsklo. Ty jsme vybírali na 3x. Poprvé jsem zadala celé prosklené, ty přítel nechtěl. Druhé si vybral on, byly až moc přeplácané-kazetové. A tak jsme nakonec skončili u prosklených dveří s jednoduchým rozdělením na 4 obdélníky- viz foto. Dveře i terasové dveře mají hliníkový práh. Všude jsou namontované parotěsné i paropropustné pásky.

Celkem máme 9 oken, 1 x vchodové a terasové dveře.

VIDEO: Zateplení podkroví minerální vatou

$
0
0
VIDEO: Zateplení podkroví minerální vatou

Zateplování podkroví většina nás řeší svépomocí. Zda zateplovat před stavbou nenosných příček, jak přichytit parozábranu na stěny i jaká by měla být minimální doporučená tloušťka zateplení. Na tyto a další otázky jsme se při natáčení zeptali soudního znalce v oboru zateplování, Karla Sedláčka.

Pro zateplování mezi krokvemi byla použita izolace ISOVER UNIROL PROFI. Abychom mohli izolaci nařezat na požadované rozměry, připravili jsme si metr, nůž na izolaci a rovné prkno, podle kterého se řez snadněji provádí.

Na otázku, zda lze zateplení provést před dokončením vnitřních příček Karel Sedláček odpověděl „někdy je to dokonce vhodnější, protože se nemusíte příčkám vyhýbat a parozábranu můžete snadno natáhnout v celé ploše střechy.“

Problematickým může být ovšem napojování parozábrany na stěny, které nejsou předem omítnuty (například štítové stěny). V takových případech je nutné nanášet větší vrstvu tmelu, což zbytečně zvyšuje jeho spotřebu.

01-rozbalovani-izolace

Připravenou izolaci jsme vybalili z kompresního obalu a během pár vteřin se z původně malého balení rozprostřel po místnosti dlouhý pás minerální vaty. Pro práci s vatou velmi doporučuji používat ochranné pomůcky v podobě rukavic a ideálně také brýlí a respirátoru.

Metrem změříme vzdálenost mezi krokvemi, ke které přičteme přibližně 2 cm. „Izolace je poměrně pružná a tím rozepřením, když přidáme nějaký centimetr navíc zajistíme, že izolace sama drží mezi krokvemi a není nutné ji nijak vyvazovat.“ doplňuje Karel Sedláček.

02-vkladani-izolace-mezi-krokve

Izolaci je nutné mezi krokve vkládat velmi opatrně a zbytečně ji nemačkat a nestlačovat. Důvodem je izolační schopnost materiálu, která odpovídá tloušťce izolace. Pokud tedy zmáčknu izolaci na polovinu její tloušťky, lze zjednodušeně říci, že o ½ snížím její izolační schopnosti.

Při vkládání izolace do vyšších míst mezi krokvemi, si lze snadno pomoci delším prknem, kterým izolaci opatrně vmáčknete na požadované místo i bez použití štaflí.

03-vkladani-izolace-prknem

Pro budoucí uchycení sádrokartonového roštu, byly v zateplovaném domě použity krokvové držáky. Mezi krokve a tyto držáky byla vložena izolace ISOVER UNI v tloušťce 80mm. Jedná se o pevnou izolaci v podobě desek.

Výše popsaným postupem jsme zaizolovali prostor mezi i pod krokvemi.

Použité krokvové držáky pro budoucí uchycení sádrokartonu jsou vybaveny samolepící plochou, na kterou se snadno uchycuje parozábrana. Použita byla parozábrana s označením ISOVER VARIO Extra Safe. Na stěny kolem střechy jsme nanesli 5 mm tloušťku tmelu a pomocí dvou prstů nalepili parozábranu k nanesené vrstvě tmelu. Důležité je tmel nemačkat, ale pohybovat prsty „podél nanesené housenky“. 

04-lepeni-parozabrany

Jednotlivé pruhy parozábrany jsme spojili páskou Vario Extra Safe a provedli montáž sádrokartonové konstrukce, mezi kterou byla vložena tepelná izolace. Finálním krokem bylo zaklopení konstrukce pomocí sádrokartonových desek.

 

VIDEO

 


VIDEO: Zateplení fasády minerální vatou – dům z pórobetonu

$
0
0
VIDEO: Zateplení fasády minerální vatou – dům z pórobetonu

Pro zateplování jsme vybrali dům postavený z pórobetonových tvárnic. Navržená izolace pro tento dům měla označení ISOVER TF PROFI o tloušťce 200mm.

Postup zateplování jsme měli možnost provádět pod dohledem Karla Sedláčka, který je nejen odborníkem na tepelné izolace, ale také soudním znalcem v oboru zateplování.

„U izolací se v posledních letech stále více setkáváme s nárůstem tloušťky zateplení. U běžných domů jsou používané tloušťky izolací větší, jak 15 centimetrů. U pasivních domů není výjimkou ani 30 cm izolace na stěně.“ Prozradil Karel Sedláček

Před zateplováním je nutné očistit stěnu domu, kterou budeme zateplovat. Zbavit ji nečistot, prachu a pochopitelně také zkontrolovat rovinnost podkladu pomocí vodováhy.

Rozhodnete-li se pro použití penetrace, je nutné dát dobrý pozor na volbu správného výrobku. Cílem penetrování je dosáhnout lepší přilnavosti s lepidlem nanášeným na izolant a zabránit velké nasákavosti vody. Nechceme však, aby došlo k uzavření povrchu pórobetonu, mezi jehož výhody patří mimo jiné prodyšnost.

Někteří fasádníci, například aplikují pomocí malířského válečku na pórobeton před zateplování raději vodu než penetraci. Zajistí si tím, že pórobeton rychle nevysaje vodu z lepidla a současně ho ničím neuzavřou.

01-penetrace

 

Je-li před zateplováním fasády již provedeno zateplení soklu, můžete s výhodou vypustit montáž zakládacích profilů. Vyhnete se tak tepelným mostům, které v těchto detailech vznikají.

Kromě izolace jsme v průběhu zateplování používali metr, nůž na řezání vaty, vodováhu, lepidlo, vrtačku s míchací metlou a zednickou lžíci. 

02-pomucky

 

Pro lepení bylo použito lepidlo Weber určené pro lepení izolačních deskových materiálů. Na minerální vatu je vhodné nanést a rozetřít tenkou vrstvu lepidla po obvodu desky. Tato tenká vrstva zajistí, že lepidlo, které potřebujeme na desku nanést v tloušťce zhruba 2-3 centimetrů bude na vatě mnohem lépe držet. Kromě lepidla po obvodu izolační desky je nutné nanést ještě 3 vrstvy lepidla na střed desky. Správně se lepidlo na středu desky nazývá terče, ale většina svépomocníků použije výraz „tři buchty do prostředka“. Lepidlo by mělo po nalepení desky na stěnu zabírat 40 % plochy izolačního materiálu.

03-deska-s-lepidlem

 

Po nalepení desky na stěnu bylo nutné ihned zkontrolovat rovinnost pomocí vodováhy. V případě nutnosti desku srovnáme poklepáním gumovou paličkou. Aby nedošlo k poškození izolace, je vhodné na desku položit kousek latě nebo prkna a poklepávat paličkou na tuto podložku.

04-rovnani-desky

 

Ke kotvení desek byly použity plastové hmoždinky Fischer. Montáž hmoždinek lze provést povrchově nebo zapustit hmoždinky do izolantu a zaklopit víčkem, které se pro tento účel kupuje společně s hmoždinkami.

Po vyvrtání otvoru do izolace a stěny domu, stačí na vrtačku nasadit speciální vykružovák, který lze během pár sekund nastavit pro oba zmíněné typy montáže. Na jeden metr čtvereční izolace je udáváno použití minimálně 6 kusů hmoždinek.

05-vykruzovak

 

Závěrečnou úpravou zateplovaného domu je nanesení vrstvy lepidla, do kterého zatlačíme perlinku a následně aplikace finální omítky. Pro tuto etapu by Karel Sedláček dle svých slov doporučoval zajistit zkušené řemeslníky, kteří „vědí jak na to“.

 

VIDEO

Chytré parobrzdy od společnosti Isover

$
0
0
Chytré parobrzdy od společnosti Isover

Dnešní výstavba vyžaduje nejvyšší standardy energetické účinnosti, funkčnost po celou dobu životnosti a především pak pohodlné bydlení s optimální kvalitou vnitřního ovzduší a tepelného komfortu. 

Toho lze dosáhnout jedině dokonalou vzduchotěsností a ochranou proti vlhkosti. Divize ISOVER koncernu Saint-Gobain nabízí ideální řešení tohoto úkolu. Víceúčelové parobrzdy ISOVER VARIO. Ty jsou jedinečné tím, že nabízejí prvotřídní úrovně vzduchotěsnosti v kombinaci s unikátní ochranou proti vlhkosti. Účinně tak zabrání nekontrolovanému proudění vzduchu, nepříjemnému průvanu, drahým tepelným ztrátám a škodám způsobených plísněmi.

 

SOUČASNÉ PAROBRZDY A PAROZÁBRANY NA TRHU

Na trhu parozábran či parobrzd je dnes možné nalézt celou škálu rozmanitých druhů a typů. Některé mají v sobě kromě vzduchotěsného materiálu i speciální bublinky, aby zároveň získaly i tepelněizolační vlastnosti, jiné mají navíc reflexní hliníkovou vrstvu, aby mohly odrážet teplo zpět do interiéru, jiné fungují jen jako vzduchotěsná vrstva. Je vždy pouze na zákaznících, zda chtějí jen základní řešení, či dají přednost přidané hodnotě.

 

CHYTRÉ PAROBRZDY VARIO

Parobrzdy Isover VARIO jsou "inteligentním" výrobkem, který se automaticky přizpůsobuje změnám klimatických podmínek. Téměř 15 let praktického použití prokázalo spolehlivost výrobků Isover VARIO na řadě budov po celém světě. Letošní novinka ISOVER VARIO XtraSafe a tradiční ISOVER VARIO KM DUPLEX UV nabízejí patentovanou ochranu proti vlhkosti. Parobrzdy VARIO mají díky proměnlivé ekvivalentní difuzní tloušťce jednu významnou výhodu oproti jiným výrobkům, umožňují „dýchání“ konstrukce budovy. Parobrzdy omezují vnikání vlhkosti z interiéru do konstrukce během zimního období. V létě reaguje membrána obráceně. Umožňuje vysychání vlhkosti, která může vzniknout v konstrukci jak díky netěsnostem vzduchotěsné vrstvy v interiéru, tak vlivem náhlé změny teploty v exteriéru a následné kondenzaci v rovině pojistné hydroizolace pod krytinou nebo v konstrukcích z exteriéru opláštěných difúzně uzavřenými materiály.  

Označení Xtra nenese nová řada náhodou. Parobrzda Isover Vario XtraSafe má větší proměnnou difuzní tloušťku 0,3 - 20 m a UV stabilizaci po dobu 18 měsíců.

Fólie Isover Vario mají difuzní odpor proměnný v závislosti na množství relativní vlhkosti vzduchu. Pokud relativní vlhkost vzduchu nad parobrzdou dosáhne vyšší hodnoty než je 80 %, tak se ekvivalentní difuzní tloušťka sd změní a je schopná odvádět nadměrnou vlhkost zpět do interiéru.  Ekvivalentní difúzní tloušťka sd se snižuje z 5,0 až na 0,30 m u výrobku Isover VARIO KM DUPLEX UV.  U novinky Isover Vario XtraSafe z 20 až na 0,30 m. Díky této vlastnosti regulují ,,chytré parobrzdy" vlhkost v konstrukci a zabraňují případnému poškození dřevěných částí, minimalizují riziko vzniku plísní, dřevokazných hub atd.

parobrzdy

Pro zajištění snadné montáže, budoucí plné funkčnosti a záruky je nutné používat kompletní systém řady Isover Vario. V sortimentu najdete originální spojovací pásku Isover Vario XtraTape a tmel Isover Vario XtraFit, které zajistí spolehlivé spojení přesahů fólie a připojení fólie ke konstrukci. Při použití neoriginálního příslušenství hrozí odlepení vyschnutí lepidla a ztráty parotěsnosti.        

Novinka Isover Vario XtraSafe má moderní revoluční systém montáže pomocí speciálního suchého zipu. Samolepicí páska Isover Vario XtraFix má na lícové straně suchý zip pro spojení s rounem na rubu fólie Isover Vario XtraSafe. Není tedy potřeba používat oboustranné lepicí pásky. Spojení je mnohem pevnější bez hrozby odpadnutí fólie z konstrukce před finálním záklopem.

 

PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

Kde je tedy dobré parobrzdu Isover Vario použít? Je to vždy tam, kde chceme mít určitou jistotu, že v případě netěsností vlivem různých přelepení, napojení či prostupů parobrzdy či parozábrany nám konstrukce i v případě jejího provedení vyhoví. Parobrzda Vario KM Duplex UV je jakási obdoba airbagu u aut. Obdobně jako o airbagu nevíte, dokud ho nepotřebujete a pak Vám může zachránit život, je tomu i u této folie. Také v případě, že konstrukce funguje správně o jejích výhodách ani nevíte, ale v případě možného nárůstu vlhkosti začne vykonávat svoji funkci a propouštět vlhkost i do interiéru, kde se pak může odvětrat, čímž může zabránit hnilobě dřevěných částí konstrukce a tudíž ji chránit. Pokud chcete výrazně snížit riziko, které vždy na stavbách existuje, je parobrzda Isover Vario KM Duplex UV ideálním řešením.

Tyto fólie fungují spolehlivě na všech stavbách, kde byly použity. Jsou stále oblíbenější pro svoje unikátní vlastnosti a již přes deset let se úspěšně montují u nás i zahraničí.

 

Více informací naleznete na www.isover.cz nebo na www.isover-vzduchotesnost.cz

 

Ing. Karel Sedláček, Ph.D., ISOVER

 

VIDEO: Postup montáže sádrokartonové příčky

$
0
0
VIDEO: Postup montáže sádrokartonové příčky

V rámci probíhající rekonstrukce panelového bytu na Praze 4, kterou můžete sledovat na Svépomocí.cz ve  videích, je používán sádrokarton. Napadlo mě, že by bylo fajn vyzkoušet si postavit příčku ze sádrokartonu „na nečisto“ pod dohledem odborníka. Podívejte se na video s postupem stavby sádrokartonové stěny.

Odborný dohled nade mnou držel Robert Hošek, vedoucí centra technické podpory ve společnosti RIGIPS.

Prvním krokem montáže sádrokartonové stěny bylo vyměření a vyznačení místa stěny. My jsme měli k dispozici metr a vodováhu. Pokud máte laserový kříž, bude se Vám pracovat ještě lépe.

Na podlahu a strop montujeme UW profil a ke stěně poté CW profil. Profily kotvíme pomocí natloukacích hmoždinek. Abychom maximálně eliminovali případný hluk, předem opatříme profily, které připevňujeme k podlaze, stěnám a stropu těsnící páskou.

01-tesnici-paska

Protože jsme nestavěli příčku přes celou plochu tréninkové místnosti, připevnili jsme nejprve UW profil na podlahu, poté CW profil na stěnu, a následně UW profil na strop. Ten na jednom konci zahákneme za namontovaný CW profil, a na druhém konci pomocí volného CW profilu zvedneme snadno až ke stropu, a pomocí hmoždinek připevníme.

Ostatní CW profily, které budeme vkládat mezi horní a dolní UW profil, zůstanou volné (nijak je k profilům nekotvíme) a jejich výška musí být o 10-15mm menší než vzdálenost mezi podlahovým a stropním UW profilem.

02-ostatni-profily-volne
CW profily (ty uvnitř stěny) ukládáme vždy v jednom směru (otvorem stále na stejnou stranu) a dbáme také na otvory pro kabely, které jsou v profilech připraveny. Všechny otvory pro kabely by měli být v jedné úrovni vedle sebe. Takto máme dokončen rošt pro montáž sádrokartonových desek.

VIDEO

Montáž sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky šroubujeme pouze k svislým profilům. U příček je nikdy nekotvíme k hornímu ani dolnímu UW profilu. Pro kotvení používáme speciální vruty do sádrokartonu a s nimi speciální šroubováky na sádrokarton, které mohou být elektrické nebo v provedení AKU. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na šroubovací adaptér do sádrokartonu, bez kterého se neobejdeme.

Vruty je nutné zašroubovat do takové hloubky, aby netrčely ven z desky a nepřekáželi tak při následném tmelení. Současně nesmí hlavička vrutu protrhnout kartón desky. S profesionálním nářadím, které pomůže tato pravidla dodržet, bude pro Vás montáž snadná a rychlá.

03-montaz-desek

Vruty jsou od sebe na výšku vzdáleny 20 centimetrů a od kraje desky se šroubují ve vzdálenosti 10 milimetrů. V místech styku dvou sádrokartonových desek je nutné, aby byly vruty vždy vedle sebe v takzvané dvojici.

Sádrokartonové desky montujeme na vazbu. Pokud tedy na začátku příčky umístím od podlahy celou desku a v horní části provádím dořez, je nutné, aby vedlejší desky začaly nejprve dořezem a v horní části byla namontována celá deska.

Tmelení desek

Základem správného tmelení je kvalitně připravená tmelící směs, v našem případě sádrový tmel MAX. Do nádoby s vodou postupně a pomalu přisypáváme tmel pomocí malé zednické lžíce nebo rukou. Směs do vody sypeme tak dlouho, dokud si sama všechnu vodu v nádobě nevysaje.

Poté tmel v nádobě rozmícháme do hladka, a pomocí nerezového hladítka naneseme do spár mezi deskami. V druhém kroku přiložíme na zatmelený spoj výztužnou pásku a skelnou bandáž, která zajistí, aby spoje v budoucnu nepraskali, a nerezovým hladítkem zatlačíme bandáž do vrstvy tmelu.

04-bandaz-spoju

Tímto postupem ošetříme všechny spoje desek. Hlavičky šroubů přetmelíme bez použití bandáže.

Tmelení provádíme ve třech vrstvách. Druhé tmelení lze provádět v okamžiku, kdy první vrstva již nelepí. Může být mokrá, ale nesmí lepit. Třetí tmelící vrstva je již zpravidla vrstva poslední a používáme na ni takzvaný finišovací tmel.

Pevnostní test na závěr

Při jednom z rozhovorů se Robert Hošek chlubil, že desku RIGISTABIL neprokopneme. Nevěřili jsme mu a rozhodli se to vyzkoušet.

Podívejte se, jak to dopadlo.

Vše o sádrokartonu na www.rigips.cz

Provětrejte fasádu!

$
0
0
Provětrejte fasádu!

Výrobce LB Cemix uvádí na trh novou generaci fasádního zateplení, které si vedle skvělých tepelněizolačních schopností ponechává v unikátní míře prodyšnost. Zateplovací systém Cemix THERM DIFU je až 20x prodyšnější než běžný zateplovací systém s izolantem z polystyrenu. Je ideálním řešením pro problémové stavby se zbytkovou nebo zabudovanou vlhkostí, ale především také pro náročné zákazníky, kteří nechtějí obětovat úsporám energie vysoký komfort bydlení. Díky prodyšnosti nového zateplení se uvnitř domu drží optimální vlhkostní klima a tím i zdravé prostředí. Větrat nemusíte jen okny, provětrejte fasádu!

V posledních dvou desetiletích jsou hlavním tématem stavebnictví energetické úspory. Jak už to u nových trendů bývá, počátky energeticky úsporných opatření jsou u nás spojeny s bezkoncepční fází divokého zateplování. Důkazem jsou statistiky: Až polovina domů v Česku je zateplena špatně. Nejčastější důvody? Nedostatečná tloušťka izolace, nekvalitní materiál, špatně provedené detaily.

Investoři chtěli docílit provozních úspor za každou cenu, často ale bez ohledu na ekonomickou návratnost či kvalitu řešení. Za kýžené úspory tak řada z nich zaplatila krutou daň: najednou se začali potýkat s hromaděním vlhkosti, plísněmi, vzlínáním vody nebo stavebními poruchami.

Zateplení stavby spolu s výměnou oken za dokonale těsnící může mít pro dům a jeho obyvatele opravdu nepříjemné dopady. Za běžného chodu domácnosti se neustále hromadí vlhkost (vaření, koupání, květiny, prádlo…) a pokud nemají vodní páry kam odejít, hrozí navlhnutí stavebních konstrukcí a růst nebezpečných plísní. Mikroklima v domě se může razantně zhoršit a promítnout na našem zdraví. 

Za jediné účinné opatření proti hromadění vlhkosti v interiéru se pokládá nutnost větrat.  Ať už nárazově okny nebo pomocí moderních rekuperačních systémů. V poslední době ale přichází častěji na přetřes vysoce paropropustné stavební materiály, které brání hromadění vlhkosti v domě zcela přirozeně. Na trhu se objevily výrobky, které mají na jedné straně skvělé izolační schopnosti, na straně druhé ale velmi nízký difúzní odpor. Laicky řečeno, jde o izolanty, které větrají, a dům dýchá.

Mezi takové produkty se řadí i novinka od společnosti LB Cemix, špičkový zateplovací systém s certifikátem ETA - Cemix THERM DIFU. Jde o jeden z nejprodyšnějších zateplovacích systémů současného trhu, který je určen jak pro novostavby, tak pro rekonstruované domy. O vysoké paropropustnosti systému vypovídá i fakt, že ho lze aplikovat na čerstvé novostavby se zabudovanou vlhkostí (není potřeba delší technologická přestávka) nebo na starší objekty se zbytkovou vlhkostí ve zdivu po provedených hydroizolacích.

Základem systému je izolace z minerální vlny, která se lepí na fasádu Cemix Lepicí a stěrkovací hmotou DIFUZNÍ (185). Tato lepicí hmota obsahuje vysoký podíl provzdušňovacích přísad a udržuje si i po vyzrání přirozeně pórovitou strukturu. Díky tomu se vyznačuje vynikající paropropustností, resp. nejnižším faktorem difuzního odporu (µ ≤ 8). 

 

185               

Cemix Lepicí a stěrkovací hmotou DIFUZNÍ (185)  

   SILIKONSILIKATOVA OMITKA COMFORT

Cemix Silikonsilikátová omítka COMFORT

 

Finální vrstvu nového zateplovacího systému tvoří strukturální Cemix Silikonsilikátová omítka COMFORT.  Díky velmi nízké hodnotě difuzního odporu se tato omítka běžně používá i v sanačních systémech Cemix. Omítka je díky svému pH a schopnosti regulovat vlhkost na povrchu trvale přirozeně chráněna proti růstu řas a plísní. Je výjimečná i samočistícím efektem: odolá zašpinění i v prostředí s velkou prašností a se znečištěným ovzduším. Omítka je k dispozici v široké nabídce barevných odstínů a struktur a zákazníci tak mohou fasádu svého domu pojednat velmi variabilně a kreativně. Všechny zmiňované přednosti prodlužují estetickou životnost fasády.

Tyto komponenty zateplovacího systému Cemix THERM DIFU vytváří výjimečně paropropustný celek, který brání kondenzaci vodních par a tím i výskytu funkčních nebo estetických poruch. Jde o zateplení nové generace, které v domě vytváří zdravější prostředí pro bydlení. Novinka od značky Cemix se právem může chlubit přívlastkem nejprodyšnější ze zateplovacích systémů. V budoucnu by se tento produkt mohl uplatnit i tam, kde jiné izolanty nestačí: U objektů a prostor se zvýšeným množstvím interiérové vlhkosti, jako jsou lázně, bazény, kuchyně či restaurační zařízení.

www.spickovezatepleni.cz

 

Schéma zateplovacího systému Cemix THERM  DIFU                                                

 

1. Podkladní zdivo

2. Lepicí vrstva – Cemix Lepicí a stěrkovací hmota DIFUZNÍ (185)

3. Izolant – minerální vlna

4. Kotvení

5. Výztužná vrstva -  Cemix Lepicí a stěrkovací hmota DIFUZNÍ (185)

6. Síťovina – sklovláknitá tkanina

7. Penetrační nátěr – Cemix Penetrace silikát (barevná)

8. Omítka – Cemix Silikonsilikátová omítka COMFORT  

schema THERM DIFU

                                                         

Darwin by měl radost…

$
0
0
Darwin by měl radost…

Fakt, že vše je předmětem vývoje, který je ovlivňován vnějšími podmínkami, je základním postulátem současného chápání světa. Stejným zákonitostem podléhají i profilové systémy firmy profine GmbH, které se na trzích etablují pod značkami KBE, Kömmerling a Trocal.

Nový profilový systém se stavební hloubkou 76mm definitivně vykročil ze slepé uličky dlážděné počtem komor, tloušťkou stěn a jinými muzeálními relikty a posunuje techniku profilových systémů do zcela nové úrovně technických, estetických i užitných vlastností.


Jedná se o platformový modulární systém s vnitřní konstrukcí optimalizovanou pomocí FEM (metoda konečných prvků). Výsledkem jsou hodnoty tepelné izolace spojené se statickým potenciálem a tvarovou stálostí, které jsou standardními systémy nedosažitelné. Systém je navržen jako dvouřadový se separátními systémy s dorazovým a středovým těsněním funkční spáry.


Již základní, konvenčně vyztužený systém, s dorazovým těsněním dosahuje při plném vyztužení hodnoty prostupu tepla Uf = 1,1 W/m2K, středový systém pak Uf = 1,0 W/m2K.


Systém je dodávám kromě barvy bílé i v 44 barevných fóliích s dekorem dřeva, či v různých RAL barvách.

Kömmerling 4C


Prvním upgrade tohoto základu je opláštění hliníkem z vnější strany, které dovoluje volit úpravu povrchu z nepřeberného množství barevných odstínů. Navíc je možné volit spoje hliníkového opláštění buď „na tupo“ jako u dřevěných oken, či na pokos, jako u oken hliníkových.


Druhým upgrade systému je použití konstrukčního spojení vnější hliníkové výztuže v kombinaci se systémově vypěněnými plastovými profily. Tato konstrukce umožňuje vedle bezprecedentních hodnot prostupu tepla oknem (Uw ˂ 0,7 W/m2K) vytvářet i velmi rozměrné konstrukce v barevném provedení pro potřeby pasivních domů.


Dalším stupněm je pak doplnění standardního okna vnějším křídlem s dalším jednoduchým zasklením a do vzniklého meziprostoru instalace žaluzie – tedy zdvojené okno AddOn. K již tak exkluzivním hodnotám prostupu tepla se tak připojí velmi efektivní protisluneční ochrana ovládaná z interiéru a především pak vynikající protihlukové vlastnosti.


Jak je z uvedeného patrné, podařilo se na stavební hloubce 76mm realizovat výkon, který na trhu v současnosti nemá konkurenci. Spojení nejvyšší tepelné a akustické ochrany se statickou tuhostí a tvarovou spolehlivostí oken a dveří bez omezení barevného ztvárnění je naprosto ojedinělé.

 

A to je teprve začátek…

 

Autor: Ing. Petr Špiroch
Fotografie: Archiv firmy profine GmbH
http://www.koemmerling.cz/

 

LINDAB RADÍ: NEBOJTE SE MONTÁŽE OKAPŮ SVÉPOMOCÍ!

$
0
0
LINDAB RADÍ: NEBOJTE SE MONTÁŽE OKAPŮ SVÉPOMOCÍ!

Okapový systém Lindab Rainline z prvotřídní švédské oceli je již řadu let nejprodávanější na českém trhu. K jeho nesporným výhodám a oblibě patří i velmi snadná montáž. Tu ocení nejen profesionální řemeslníci-klempíři, ale i šikovní majitelé rodinných domů, chat a chalup, kteří se na zvelebování svých nemovitostí rádi sami podílejí. Jednoduchost a rychlost montáže okapů Lindab Rainline tkví v tom, že jde o stavebnicový systém, na který nepotřebujete žádné speciální nářadí.

Pro ty, kdo se chtějí pustit do montáže okapů Lindab Rainline sami, slouží speciální web Lindabu www.okapyprovas.cz. Zde si můžete spočítat počet jednotlivých dílů okapového systému potřebný pro váš dům a také si vyzkoušet, jak zajímavě lze barvu okapů kombinovat s barvou střechy, fasády a okenními rámy tak, aby celý váš dům s okapy Lindab tvořil esteticky dokonalý celek.

Při nákupu se přesvědčte, že okapový systém skutečně obsahuje vše, co je ke zkompletování potřeba: spojky, objímky, mezikusy. Řada prvků systému Lindab Rainline (jako např. žlabový kotlík, žlabové čelo, objímka svodu) mají na sobě jasně vyražené logo Lindab. Podle toho poznáte, že se jedná o skutečně originální okapy od Lindabu.

Jako základní nástroje pro montáž vám postačí nůžky na plech, pilka na železo a gumová palička. Nepotřebujete nic letovat ani lepit jako u jiných materiálů. Do montáže se můžete pustit v kterémkoli ročním období. Dokonce i tehdy, když mrzne. Žlaby se spojují pomocí patentované žlabové spojky s tzv. bajonetovým uzávěrem a těsněním z odolného EPDM materiálu, díky němuž je spoj trvale těsný. Přitom můžete okapový systém kdykoli rozebrat a znovu složit. Snadná montáž a demontáž se hodí například pro horské chalupy, kde jsou okapy namáhány velkým množstvím sněhu, a tak je mnoho majitelů raději na zimu sundá a na jaře opět namontuje zpět.

Lindab ilustracni foto TZ okapy 4

Ve prospěch okapového systému Lindab Rainline mluví i to, že předlakovaná švédská ocel o síle 0,6 - 0,7 mm je bezúdržbová, takže na okapy nebudete muset více než 30 let téměř sáhnout. Vybírat si je možné ze tří barevných odstínů u řady Rainline Standard a 10 barevných odstínů v řadě Rainline Elite včetně metalických.

 

DESATERO RAD PRO MONTÁŽ OKAPŮ poskytuje Marek Dítě, produktový manažer Lindabu:

1) Podokapní žlaby se montují ve spádu minimálně 5 mm/m. Na každých 10-12 m délky podokapního žlabu by měla být jedna svodová roura.

 

2) Samotnou montáž začněte upevněním žlabových háků. Pro zjednodušení a správné vyspádování žlabu si na hácích označte tužkou místo ohybu. Nezapomeňte si háky očíslovat. Nejmenší doporučený spád podle ČSN je 5 mm/m. Namontujte první a poslední hák a natáhněte mezi nimi provázek. Poté namontujte další háky v linii vytyčené provázkem. Háky se montují na latě nebo na bednění nad krokvemi, s rozestupy cca 90 cm.

 

3) Háky přišroubujte nebo přibijte hřebíky. Pokud je délka podokapního žlabu větší než 12 m, montují se žlaby se spádem od středu ke krajům (ke svodům). K ohýbání dlouhých háků můžete použít originální ohýbačku Lindab, případně lze hák ohnout ve svěráku přes trubku o průměru min. 20 mm tak, aby ohyb byl plynulý. Při ohýbání háků vezměte v potaz, že přední hrana okapního žlabu by měla být níže zadní hraně.

 

4) Na žlabu si označte místo, kde umístíte žlabový kotlík. Vyřízněte otvor pilkou na železo nebo jej vystřihněte nůžkami na plech. Okraj střižné hrany ohněte dolů kleštěmi.

 

5) Zasuňte přední část kotlíku pod návalku žlabu a pomocí upínacího systému v zadní častí kotlík připevněte. Žlabový kotlík OMV se liší od běžných kotlíků upínacím click systémem v zadní části. Tento systém umožňuje osadit kotlík během několika vteřin. Upínací systém sám zafixuje kotlík do správné polohy a zároveň zajistí potřebnou pevnost spoje. Kotlík OVM okapového systému Lindab Rainline prošel nyní na jaře inovací: jazýček žlabového kotlíku, zasunutý do návalky žlabu, je nyní delší a profilovaný, spoj kotlíku a žlabu je tak pevnější. Díky tomu se zvyšuje odolnost okapového systému například při působení tlaku sněhu na žlab.

 

6) Osaďte žlabové čelo RG, jehož snadnou a rychlou montáž umožňuje jeho tvar a čtyřnásobná lamela z EPDM materiálu. Čelo se aplikuje pouhým naražením na konec žlabu pomocí gumové paličky, bez nutnosti tmelení a používání nýtů. Čelo je univerzální, tzn. je použitelné pro levou i pravou stranu; nepotřebné ouško čela snadno odlomíte díky částečné perforaci. Čelo Lindab RG lze opakovaně demontovat a opět osadit bez ztráty pevnosti spoje. Díky celkové koncepci zabere osazení tohoto čela pouze několik vteřin.

 

7) Nyní usaďte podokapní žlab. Pokud používáte háky se samozaklapovacím upnutím, položte žlab návalkou do přední části háku a pak jej zaklapněte v zadní části dolů do háku. Jestliže jste zvolili háky s ohebnými příchytnými jazýčky, ohněte je přes okraj položeného žlabu.

 

8) Žlaby spojte pomocí důmyslných spojek RSK. Osaďte spojku tak, aby v místě spojení žlabu byla mezera 2-3 mm. Poté zacvakněte bajonetový uzávěr a zabezpečte proti vycvaknutí pojistným jazýčkem. Spoje není třeba tmelit ani nýtovat. Spojku lze osadit bez nářadí. Osazení zabere jen pár vteřin.

 

9) V případě většího přesahu střechy je nutné mezi kolena svodové roury osadit mezikus potřebné délky - tak, abyste se dostali k napojení na svodovou rouru, která bude umístěna na fasádě. Délku mezikusu si snadno stanovíte podle tabulky na webu http://www.okapyprovas.cz/montaz.php. Dále namontujte objímky svodových rour – nejméně dvě na každý samostatný díl roury. Maximální vzdálenost mezi objímkami je 2 m. Máte-li upravenu délku mezikusu svodové roury podle tabulky, připojte k němu dvě kolena a napojte na žlabový kotlík. Dále napojte svodovou rouru, jejíž délku si předem upravte. Osaďte výtokové koleno a upevněte je nýty nebo šrouby. Usaďte svodovou rouru do svislé polohy a uzamkněte zámky objímek. Pokud zaústíte odpadovou rouru do kanalizace, je možné použít filtr a spodní díl odpadové roury s označením BUTK.

 

10) Na závěr odstraňte všechny drobné odřezky, špony a piliny z povrchu žlabů a rour. Všechny montované prvky systému Lindab Rainline do sebe perfektně zapadají, takže osazení okapů u rodinného domu se střechou o ploše 200 m2 lze provést během jediného dne. Můžete tak ušetřit spoustu hodin práce.

 

Pokud si na montáž okapů přece jen sami netroufáte, můžete využít prověřené certifikované klempířské firmy, které vám v Lindabu doporučí. Odborníci z Lindabu vám navíc zajistí bezplatné poradenství – např. návrh vhodného technického řešení pro vaše okapy. Když poptáte okapy Rainline Elite či Rainline Standard přímo u Lindabu, získáte od dubna slevu 20 % a více. A pokud se nakonec rozhodnete dát své střeše úplně nový kabát z prvotřídní oceli včetně okapů, je na to právě teď ten správný čas. Lindab vám totiž poskytne na vybranou střešní krytinu 20% slevu. Ušetříte peníze - a k tomu se vyhnete problémům, které by vám mohly nastat, kdybyste kombinovali střešní komponenty od různých výrobců.

 

 

OKAPOVÝ SYSTÉM LINDAB RAINLINE: SÍLA JE V DETAILU

$
0
0
OKAPOVÝ SYSTÉM LINDAB RAINLINE: SÍLA JE V DETAILU

Lindab, přední světový výrobce a prodejce střešních systémů z prvotřídní švédské oceli, přichází s několika drobnými novinkami u jednotlivých prvků systému Lindab Rainline, v němž je jedničkou na tuzemském trhu s okapy. Tentokrát se soustředil na detaily: právě ty jsou totiž často rozhodující pro bezvadnou funkčnost, téměř nulovou údržbu a dlouhou životnost okapů.

Inovovaný kotlík a čelo žlabu

První novinka se týká kotlíku OMV. Zde došlo k prodloužení upínacího klipu v přední části kotlíku a k drobné změně úhlu. Díky tomu se kotlík v průběhu montáže snadněji uchycuje. Celý spoj je navíc mnohem pevnější. V nabídce je také inovované čelo žlabu RG s novým profilem a těsněním EPDM o šířce 20 mm, které zaručuje vysokou pevnost a těsnost spoje. Čelo je univerzální a lze jej osadit na pravou i levou stranu žlabu. Pokud se dříve okapový systém Lindab Rainlinevyznačoval snadnou montáží, s uvedenými dvěma vylepšeními to nyní jde ještě lépe.

Zlabovy kotlik OMV s novym logem Lindab cerveny

 

Originální okapy od Lindabu s novým logem

Lindab Rainline je jeden z nejuniverzálnějších okapových systémů na světě. Všechny prvky systému do sebe výborně zapadají. To, že se jedná o skutečně originální okapy od Lindabu, je možné si snadno ověřit: některé prvky systému jako například žlabový kotlík, žlabové čelo nebo objímka svodu totiž mají na sobě jasně vyražené logo Lindab. Logo společnost inovovala letos v březnu, aby lépe vyjadřovalo její motto 

Lindab: usnadňujeme výstavbu”. Od června se nové logo objevuje i na výše uvedených prvcích systému Lindab Rainline.

Zlabove celo RG s novym logem Lindab cervene

 

 


VIDEO: Zateplení cihlového domu polystyrenem ISOVER GreyWall

$
0
0
VIDEO: Zateplení cihlového domu polystyrenem ISOVER GreyWall

Dům je postavený z broušených cihel tloušťky 240mm zděných na tenkovrstvé lepidlo. Pro zateplování byl zvolen šedý, tedy grafitový polystyren s označením ISOVER GreyWall tloušťky 10 cm. 

Před lepením polystyrenové izolace Isover GreyWall jsme zbavili cihlovou stěnu všech nečistot a naměřili si požadovanou velikost první desky. Protože jsme pokračovali v lepení desek na existující první řadu izolace, bylo nutné zkrátit první polystyrenovou desku na polovinu, abychom dodrželi skladbu desek na vazbu.

K řezání izolace jsme využili zapůjčenou odporovou řezačku, se kterou je práce velmi přesná a nesrovnatelně jednodušší a rychlejší než řezání obyčejným nožem či pilkou.

Podle návodu jsme v nádobě rozmíchali lepicí směs s vodou a lepidlo nanesli na desku v podobě obvodového rámečku a 3 terčů na střed desky. Plocha lepidla by po nalepení izolantu na stěnu měla tvořit 40% plochy desky.

01 - lepeni desky

 

Po nalepení desky na stěnu jsme za pomocí vodováhy zkontrolovali její rovinnost a v případě potřeby zatlačením nebo poklepáním gumovou paličkou desku urovnali. V případě nutnosti silnějšího poklepání je vhodné použít kousek dřeva, které na polystyrenovou desku před poklepáváním položíme a zajistíme, že nedojde k poškození izolace.

Po vytvrdnutí lepidla je nutné desky ukotvit pomocí hmoždinek. Ideální pro kotvení je použití zápustné montáže hmoždinek.

Přes izolant vyvrtáme do stěny otvory pro hmoždinky, a poté vyfrézujeme otvor k provedení zápustné montáže. Vložíme zatloukací hmoždinku, zatlučeme trn a můžeme přistoupit k zavíčkování.

 

VIDEO

 

Zajímalo nás, v čem je šedý polystyren lepší než bílý? „Šedá barva polystyrenu je dána přidáním grafitu. Grafit má reflexní vlastnosti, díky kterým je schopen odrážet teplo, podobně jako zrcadlo odráží Váš obraz. Při porovnání bílého a šedého polystyrenu lze srovnat 10 cm šedého s 12 cm bílého. Je nutné myslet také na použití hmoždinek, které díky šedému polystyrenu mohou být kratší a tudíž levnější“ dodal Karel Sedláček.

Vnitřní dveře a obložky

$
0
0
Vnitřní dveře a obložky

Konkrétního dodavatele dveří, tzn. vzhled, výplň, kliky, panty jsme vybírali těsně před objednávkou. Měli jsme od začátku jasno, že dveře budou laminátové, nikoli z masivu a že nebudeme zazdívat železné zárubně, ale použijeme obložky.

Dle instrukcí některých výrobců jsme při stavbě hrubé stavby připravili stavební otvory. Do pokojů jsme zvolili dveře šíře 80 cm, průchod chodbou jsme nechali na obou koncích na šíři 90 cm kvůli větším kusům na stěhování. Koupelnu s wc a samostatné wc jsme dlouho zvažovali. Do koupelny jsme zvolili dveře šíře 80 cm a na samostatné wc šíře 60 cm. Pokud bychom měli pouze jedno wc, při důkladném stavebním úředníkovi bychom neprošli kolaudací pří šíři 60 cm.

Stavební otvor se udělal vždy o 10 cm širší než je šířka plánovaných dveří (5 cm na každé straně) a výšku jsme regulovali dle výšky podlahy, tzn. pro dveře výšky 195 je požadovaný otvor do 202 ideálně plus výška čisté podlahy. Takže v našem případě jsme měli mít výšku stavebních otvorů 220-222. Bohužel se počítalo s podlahou min. 20 cm, takže jsme se rázem ocitli na výšce otvorů 225-227, což byl problém, ale to jsme zjistili až při samotném objednávání dveří a procházení domu s truhlářem. Problém snížení výšky stavebního otvoru jsme vyřešili nalepením xps polystyrenu, přesíťováním a natažením lepidla. Následně se stěny přeštukovaly, pokud to bylo jen možné, tak do ztracena.

Na trhu se dveřmi jsme zvažovali několik dodavatelů - Sapelli, Masonite, Solodoor, CAG, NOBY. Poslední dva jsme vyřadili z důvodu, že nedodávali typy dveří, které se nám zamlouvali. Nakonec jsme navštívili velkoobchod s několika dodavateli dveří. Byl to ideální stav, když si člověk prošel a porovnal vzájemně jednotlivé produkty od těchto dodavatelů a "naživo" je to přece jen lepší než jen listovat katalogy. Vyvstalo mnoho otázek, které bylo nutné zodpovědět:

- materiál, ze kterého budou dveře vyrobeny - zvolili jsme tvrzený laminát, což je dnes asi nejběžnější materiál, ze kterého jsou dveře vyrobeny, voštinu jsme z důvodu nedostatečné kvality jako nejlevnější variantu vyřadili

- zda hrany dveří a obložek ostré nebo oblé - po shlédnutí reálného rozdílu v kvalitě provedení a vzhledu, jsme zvolili vše oblé, Masonite ovšem oblé dveře nevyrábí, což jsme také vzali v úvahu

- zda dveře plné nebo s výplní resp. který typ dveří od dodavatele - nakonec jsme kromě samostaného wc zvolili dveře s výplněmi. Chodba, která nám prochází domem je potřeba osvětlit, takže se zvolili dveře průsvitné, ale neprůhledné. A je to opravdu rozdíl, přes den není v chodbě, kde není okno, nutné rozsvěcovat světlo

- zda kování klasické nebo integrované, zvolili jsme klasické, zapuštěné bylo cenově absolutně jinde

- kliky - zvolili jsme hranatý tvar krycích prvků, kliky kulaté přecházející do mírně plocha přijemné do ruky, bylo nutné vyzkoušet

- skleněná výplň - z jedné strany pískovaná, z druhé hladká

- barevný odstín dveří - dub struktur - s hmatatelnou folii dojmu dřeva

Celkem máme 9 dveří - 4x 80 - pokoje + koupelna (4 tabulky prosklení) , 2x 60 špajz  + wc (plné), 1x 90 chodba (celoprosklené), 1x 90 chodba - celoprosklené posuvné po garnýži, 1x 80 plné protipožární vč. protipožárních obložek do kotelny.

Cena za jedny dveře vč. obložek, kování a klik vyšla v průměru 7.000, protipožární dveře stály dvojnásobek. Nabídku jsme nakonec přijali na dveře zn. Sapelli - zvítězil vyvážený poměr kvality/záruky/ provedení/ceny..ačkoli byla tato nabídka v porovnání s ostatními nejdražší, řádově o 5-7tis. dražší, nebylo asi nad čím uvažovat..mimojiné dle sdělení velkoobchodu, kde jsme nakupovali, Sapelli dveře prochází několikanásobnou výstupní kontrolou, lze tedy očekávat téměř bezzávadové dodání - bez škrábanců, závad apod., což u ostatních není pravidlem... záruku na dveře máme v délce 5 let.. 

Dveře nám nakonec namontoval truhlář, aby zrovna tato záležitost byla vyřízena vč. platné záruky na dveře. Neodborná montáž je spekulativní pro uplatnění záruky.

Pokud potřebujete maximum možného

$
0
0
Pokud potřebujete maximum možného

Hledáte výrobek, který vám dovolí maximálně otevřít Váš interiér? Dokonale ho propojit s exteriérem a sjednotit tak vnitřek s vnějškem?

Potom potřebujete PremiDoor 88 od výrobce profilů profine GmbH. Výrobci oken a dveří z profilů značek KBE, Kömmerling a Trocal Vám nabízí řešení Vašich problémů a splnění Vašich tužeb o interiéru spojeném s okolní přírodou.


Zdvižně-posuvné dveře PremiDoor 88 o stavební hloubce profilu 88mm Vám poskytnou všechna obvyká schemata otevření posunutím, až do maximální velikosti otvoru 5200 x 2600mm. Obáváte se možných nadměrných tepelných úniků?

U PremiDoor 88 je standardem osazení trojskly a tím velmi nízký prostup tepla, který se u běžných konstrukcí pohybuje od Uw = 0,9 – 0,78 W/m2K dle konfigurace a velikosti. Tepelná ztráta je tak redukována na naprosté minimum i v této kategorii.


Pokud Vás trápí i hluk vnějšího prostředí, není problém i u takto rozměrných konstrukcí dosáhnout útlumu Rw = 45 dB. Vašemu komfortu tak již nestojí nic v cestě. 

Logo Trocal


Ani při takto skvělých technických vlastnostech nestojí design v pozadí. Vedle na trhu standardních provedeních v barvě bílé a barevných fóliích s dřevěným dekorem, či barvách Vám PremiDoor 88 nabízí i luxusní verze s opláštěním vnější strany profilů hliníkem. Zde rozmanitost barev či eloxů prakticky nezná mezí.


Provedení posuvných dveří PremiDoor 88 Lux je pak dotažením tohoto konceptu do elegantního maxima naprostým snížením pohledových šířek pevných dílů dveří. Design a technika se zde jako u většiny výrobků značek KBE, Kömmerling a Trocal snoubí v harmonický celek korunovaný technickým výkonem.

 

Autor: Ing. Petr Špiroch
Fotografie: Archiv firmy profine GmbH
www.trocal.cz

Vybíráme tepelné čerpadlo – rady, tipy, informace

$
0
0
Vybíráme tepelné čerpadlo – rady, tipy, informace

Na domácí spotřebě energie se v dnešní době z téměř 85 % podílí vytápění a ohřev vody. Jelikož jsou provozní náklady nezanedbatelné a rok od roku vyšší, dosažení úspory nákladů se stává stále častěji centrem zájmu každé rodiny. Stále více domácností proto láká využívání alternativních zdrojů energie. Důvody jsou především ekonomické - voda, země, slunce i vítr jsou a i nadále budou zdarma, na rozdíl od jiných zdrojů energie.

princip tc

Obr. Princip tepelného čerpadla


S využitím přírodního tepla pracuje i princip tepelného čerpadla a hledání řešení, které by vyhovovalo současným požadavkům na komfort bydlení, jim stále více otevírá dveře. Důvodem je také obecně větší zájem o zachování kvality životního prostředí.

Všechna tepelná čerpadla v podstatě fungují na stejném principu. Někde odebírají energii v podobě tepla a jinde ji vydávají. Pro svůj provoz sice potřebují elektřinu, ale větší podíl výsledně dodávané energie je z přírody. Každé čerpadlo je jinak účinné a účinnost se mění podle podmínek, v nichž čerpadlo pracuje.

Podle čeho zvolit typ tepelného čerpadla?

Výběr tepelného čerpadla zpravidla vychází z dispozice pozemku a jeho možností. Při rozhodování musíme zohlednit i náklady na instalaci – zemní vrty, případně položení plošných kolektorů. U tepelných čerpadel vzduch / voda tyto náklady odpadají.
 

tc1

Obr. Tepelné čerpadlo země / voda – plošný kolektor

 

tc2
Obr. Tepelné čerpadlo vzduch / voda

 

tc3 
Obr. Tepelné čerpadlo voda / voda – studna

Jaká je výše úspor?

Hlavním důvodem, proč uvažujeme o pořízení tepelného čerpadla, jsou očekávané úspory. Největší úsporu elektřiny můžeme očekávat u tepelných čerpadel, která budou pracovat s co nejnižší teplotou topného média (vody v otopné soustavě). Ve stávajících objektech jsou stále nejčastěji používaným způsobem vytápění soustavy s otopnými tělesy (radiátory). U tohoto způsobu vytápění je doporučován poměr mezi teplotou vstupní a výstupní vody (teplotní spád) maximálně 55 / 45 °C.

Nejlepší výsledky tepelné čerpadlo vykazuje ve spojení s nízkoteplotními typy vytápění. Typickým představitelem této skupiny je podlahové nebo stěnové vytápění, pro které je zcela dostatečná teplota vody v otopném systému 35 °C, což je pro tepelné čerpadlo optimální. Převedeno na úspory – tepelné čerpadlo v kombinaci s nízkoteplotní otopnou soustavou spotřebuje o 10 až 20 % méně elektřiny. Zajímavostí poslední doby je využití tepelných čerpadel s vysokou výstupní teplotou vody do topného systému (až 65 °C), kdy je možné zachovat, zejména ve starších domech, stávající topné rozvody a není nutná výměna/přidávání těles.

Správně naddimenzované a instalované tepelné čerpadlo dokáže dům zásobit teplem a pokrýt i spotřebu teplé vody. Roční provozní náklady na vytápění se po jeho instalaci sníží o 30 až 60 % ve srovnání s využitím zemního plynu nebo přímotopného či akumulačního vytápění.
 

Pro porovnání provozních nákladů (viz graf) vezměme jako příklad čtyřčlennou domácnost, která obývá rodinný dům postavený po roce 2008, velikost užitkové plochy je 150 m2. Taková domácnost na vytápění ročně spotřebuje přibližně 80 GJ.

008295o7

Obr. Porovnání provozních nákladů na vytápění

Při pořízení tepelného čerpadla je velmi důležité se zaměřit na záruční a pozáruční servis. Renomovaní výrobci udávají záruční doby (při plnění servisních podmínek) na kompresory od 2 do 5 let a na ostatní komponenty cca 10 let. Pro snížení investice je možné také využití různých dotačních programů.

Závěr

Uvažujete-li o tepelném čerpadle a hledáte vhodnou instalační firmu, obraťte se na Pražskou energetiku (PRE). Tato společnost má s  instalací tepelných čerpadel v rámci svých nadstavbových energetických služeb velké zkušenosti a mimo jiné poskytuje:


•    slevu až 28 % na nákup tepelného čerpadla včetně montáže
•    záruční a pozáruční servis
•    optimalizaci a změnu požadované distribuční sazby
•    vstupní poradenství a konzultaci včetně orientačního výpočtu tepelných ztrát objektu.

 

www.premereni.cz/lokalni-zdroje  PRElogo

 

 

 

 

 

Montáž oken

$
0
0
Montáž oken

Na 12.6. jsme se těšili, jak na vánoce. Měli nám přijet montovat okna a vchodové dveře.

Po těžkém vyjednávání s několika firmami na dodávku oken, jsme se nakonec rozhodli pro okna od Dektrade Windek. Jsou to trojskla v nejvyšší třídě s dekorem zlatý dub.

Montáž přijel montovat otec se synem dodaný firmou Dektrade. Nastoupili ráno v půl deváté a v jednu po obědě odjížděli a předali klíče od domu. Tak jsme si mohli konečně zamknout.

Jak se říká: Dům dělají dveře a okna.

Viewing all 364 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>