Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Dokončení stavby
Viewing all 364 articles
Browse latest View live

Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů

$
0
0
Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů

Více než dvě třetiny Čechů trápí hluk v jejich stávajícím bytě. Ve většině případů jde o rušivé zvuky z ulice nebo od sousedů. Vyplynulo to z průzkumu, který před nedávnem uskutečnila společnost Saint-Gobain ve spolupráci s Raiffeisen stavební spořitelnou. Problémy s hlukem dobře znají obyvatelé starších panelových domů před rekonstrukcí, ve kterých běžně bývají slyšet rozhovory sousedů, televize, používání kuchyňských spotřebičů, ale také odpady, stoupačky nebo pohyb po chodbách.

Hluk ale není problémem pouze starších panelových domů, v poslední době si na něj stěžují i majitelé bytů v novostavbách. Těm vadí především hluk, který se po domě šíří vzduchem - mluvené slovo, hudba, zvuky filmu, seriálů atd. Na vině může být použitá technologie (což je spíše problém starších bytových domů) nebo nevhodné řešení bytů - například sousedův obývák s televizí přiléhá k vaší ložnici. Většina novostaveb je přitom co do mezibytové akustické izolace konstruována přesně na hranici normy, která ovšem může být hluboko pod vyžadovaným komfortem.

Důležitým ukazatelem je v takovém případě tzv. vzduchová neprůzvučnost, tedy to, jak dokáže konstrukce bránit přenosu zvuku mezi místnostmi. Rozdíl je ovšem mezi laboratorní vzduchovou neprůzvučností, kterou výrobci často garantují (v odborné literatuře nebo u stavební dokumentace se s ní setkáme pod označením Rw), a váženou vzduchovou neprůzvučností (označovanou R’w). „Zatímco v laboratorních podmínkách se zkoumá přenos zvuku pouze skrze konkrétní konstrukci, realita je složitější. Existují totiž i další cesty pro přenos zvuku, například kolem příčky nebo dovnitř konstrukce a její boční stranou ven. Při instalaci vhodných dělících konstrukcí garantujících určitou zvukovou neprůzvučnost přitom stačí použít správné systémové komponenty,” říká Vojtěch Zítek, produktový manažer ze společnosti Rigips.

Pokud zvažujete rekonstrukci bytu nebo stavbu rodinného domu, v jehož sousedství hrozí zvýšený hluk například z dopravy, je nezbytné při stavbě vnitřních příček sáhnout po speciálních sádrokartonových deskách. „Ty akustické, určené právě pro zvukovou izolaci, jsou označené modrou barvou. Modernějším řešením jsou ovšem desky univerzální, které v sobě spojují vzduchovou neprůzvučnost s protipožární odolností, impregnací do vlhkého prostředí, díky které není problémem ani použité v koupelně nebo dílně. Díky tomu jsou vhodné nejen do rodinných domů, ale i do škol nebo kulturních zařízení, kde dokáží odhlučnit jednotlivé učebny nebo sály,” vysvětluje Vojtěch Zítek.

Pokud se chcete dozvědět víc o zvukové izolaci a možnostech jejího zajištění, jděte na www.modreticho.cz, nebo si vše vyzkoušejte v aplikaci dBstation. V ní si můžete navolit jednotlivé typy příček a zjistit „v praxi”, jak tlumí hluk z večírku, hlasité hudby nebo hovoru z vedlejší místnosti.


Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro

$
0
0
Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro

Minule jsme končili článkem o topení a betonových podlahách. Jakmile podlahy zaschly, aby se po nich dalo v klidu chodit, domluvil jsem si s kamarádem zedníkem štukování. V sobotu v 7h ráno dorazil s třemi chlapci Ukrainského původu, kteří sice moc česky neuměli, ale pokud jsem mluvil pomalu + rukama nohama tak se dalo a byli docela fajn.V neděli v 7 večer byl barák kompletně vyštukovaný. Penetrovalo se komplet válečkem, akorát rohy štětcem, pak si natáhli štuk (Hasit 165 - sádrový) a jen co to malinko zavadlo, tak to pomalinku začali točit.

V dalším týdnu jsem jim rozboural špalety, co tak "prasácky" zatáhli, asi počítali s tím že tam budou parapety a dole se na to vykašlali, takže tam byly boule, až hamba :) Naštěstí flexa problém vyřešila, naměřil jsem si od spodního okraje rámu 2mm do plusu, vodováhou udělal linku a celou špaletu jsem 2cm do boku vyřízl. Vyčistil, vysál a nahrubo osadil parapet. Poté jsem umístil speciální oknařské podložky do spodního rámu pro parapet, podpěnil pěkně do vlnek a usadil parapet. Klínky srovnal do roviny a přes karton zatížil parapet cihlou z Ytongu. Bohužel ač jsem koupil "nízkoexpanzní" pěnu, byl to nějaký aušus, jelikož byla spíše vysokoexpanzní... :( Na prvním parapetu jsem se pěkně vyvztekal, jak jsem chytal vytékající pěnu pod parapetem, aby nezasvninila celou nově vyštukovanou zeď. Pak už jsem s tím počítal a bylo to OK.

Dalším krokem bylo konečně namontovat kovové rámečky pro strojky UNICA COLORS na krabičky, doholit dráty a zapojit zásuvky a vypínače. Vše jsem si připravil, pozapojoval, montáž zásuvek UNICA je snadné, mají WAGO zapojení, to samé vypínače. Jediné co je na šroubky jsou anténní zásuvky, a nacvakávací Ethernet na RJ45 koncovku. Na problematická místa jsem si zavolal na pomoc známého elektrikáře. V obýváku ovládáme světla ze 3 míst + ještě stmíváme, to byl porod i pro elektrikáře, jelikož nikde nemáme krabičky, vše se pospojovalo v extra hlubokých krabičkách pod vypínači. Dále v chotbě máme komplet poziční osvětlení, které dělá to, že pokud je zhasnuto, krásně svítí modrá ledka. Pokud se rozvítí, ledka skoro zhasne. U světla na půdu to je obráceně, tam svítí oranžová LED pouze pokud je rozsvíceno (aby jsme nezapomínali nahoře na půdě zhasínat).

Poté opět dorazil zedník, aby doštukoval mnou dodělané parapety, a když už byl na baráku natáhl komín do pancéřované perlinky s lepidlem. Na to pak přijde speciální penetrace pod marmolit a marmolit jako takový. Máme černou střechu, oplechování se mi nelíbí a bohužel jsem šetřil a neobjednal nadstřešní část v černých cihličkách, takže tam půjde černý marmolit.

V příštím týdnu čerpám dovolenou a vrhnem se na sádroše, které již mám připraveny v baráku na pokládku. Začal jsem si nechávat naceňovat foukanou izolaci, a to jsou pálky... 75 000,- za 125m2 plochy, to je síla. Uvidíme, co nakonec vybereme, třeba se naštvu a koupím vatu v rolích, ale nevím nevím přeci jenom u bungalowu je ten strop kritický, nechci abych musel přes léto spát ve sklípku a přes zimu u krbu :).

Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

$
0
0
Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

Michal je projektant rodinných domů a také svépomocný stavební, který nás pozval na návštěvu svého bungalovu, jenž staví se svou ženou. Možná proto, že je z oboru, mu projektování jeho domu zabralo více času než stavba samotná. Zeptal jsem se ho, jak dlouho čekal na stavební povolení, z čeho staví i jaký má rozpočet na svou stavbu.

Pozemek a regulace v obci

„Stavět rodinný dům jsem se rozhodl na základě příležitosti, když mi rodiče nabídli pozemek. V tu chvíli jsem neváhal, a protože se rád posouvám dál, na nic nečekal a začal stavět svůj vlastní dům.

Pozemek má rozlohu kolem 1040 m2. V obci, kde stavíme, není regulační plán tolik omezující. Jde jen o základní parametry – zastavitelnost do 30 % velikosti pozemku a výška hřebene 12 metrů, což pro náš bungalov nebyl problém," vysvětluje Michal.

mini 1

Projekt domu za dva roky

"Projektovou dokumentaci jsem si vytvářel sám, a jak už to tak bývá, s manželkou jsme projekt řešili skoro tři roky, než jsme jej odnesli na stavební úřad,“ popisuje Michal začátky.

Povolení stavby vyřizoval stavebník dva a půl měsíce. Z důvodu zastavěné plochydomu  přesahující 150 m2.

Budování základů

„S výkopy základů jsme začali 30. července roku 2016. Základovou desku jsem si realizoval svépomocí i za pomoci odborníků. Realizovala se standardně, tedy výkopové práce pasů, patek, vylití základového pasu do roviny a pak založení prolévacích tvárnic, na kterých pak byla vyšalována základová deska,“ popisuje.

Zdění z nezasypaných cihel Heluz Family

„Obvodové zdivo je z materiálu pálené keramické cihly značky Heluz Family 44 cm. Kupovali jsme zdivo nezasypané a vysypávali jsme jej manuálně drceným pytlovaným polystyrenem. První patro jsme zdili zhruba čtyři týdny ve třech lidech,“ říká k výběru stavebního materiálu svépomocník.

Střecha z krovů opracovaných na CNC stroji

„Stropní konstrukce je tvořena vazníkovou konstrukcí, na které je zavěšený sádrokartonový podhled. Standartní těžká stropní konstrukce tedy na domě není vůbec realizována."

mini 2

Krov byl dodáván dodavatelsky, opracovaný na CNC strojích - spoje byly lisovány na průmyslovém lisu. A dodány na Michalovu stavbu jeřábem. 

"Krytinu jsme dávali keramickou pálenou s povrchovou úpravou engoba. Vzhledem k tomu, že jsme začínali 30. července 2016, tak stavba se střešní konstrukcí, s klempířskými a pokrývačskými pracemi, byla dokončena 30. července 2017. Je to tedy přesně rok, co jsme objekt uzavřeli,“ říká Michal.

Plány a rozpočet

„V tuto chvíli máme dokončená a osazená okna, betonové lité podlahy, sádrové omítky a nyní čekáme na sádrokartonářskou firmu, abychom se posunuli zase dále.

Dům plánuji dostavět do konce roku. Rozpočet, který jsme si s ženou stanovili je 3 miliony korun, ale vzhledem k tomu, že jsme si navymýšleli spoustu dalších věcí oproti původními plánu, bude to plus mínus 100–200 tisíc korun,“ říká k rozpočtu stavebník Mcihal.

Závěr

Michalovi děkujeme, že se s námi podělil o své stavební zkušenosti. Držíme mu palce, aby stavba dál pokračovala podle plánu.

 

O váš stavební příběh se s námi podělte zde.

 

Díl 7: Rekapitulace roku stavění v Jezerním království

$
0
0
Díl 7: Rekapitulace roku stavění v Jezerním království

Tento článek jsem plánoval docela dlouho, ale jak už to tak bývá při stavění domu - všechno nevychází podle plánu, a tak i když s malým zpožděním přináším tento pro nás výroční článek.

Hned v úvodu bych chtěl říct, že stavět svépomocí není žádná sranda a určitě to není pro každého. Obzvlášť to nemohu doporučit těm, co nemají o stavění ani páru. Dobře, možná si řeknete, že základovou desku zvládne kde kdo. Ano, proč ne. Základovou desku (většinou tedy spíše podkladní beton), možná i zdivo zvládnete sami (tedy většinou s pomocí hromady kamarádů a rodiny). Dále už bych se ale bez někoho, kdo tomu rozumí, nepouštěl. Jedině pak, pokud někdo bude stát za vámi a bude vám říkat, co a jak udělat a pak to po vás zkontroluje. Proč ne. Ono udělat hrubou stavbu jde celkem jednoduše (i když i tam se dá udělat hromada budoucích problémů). Většina nerovností/nepřesností se zakryje pod omítku, zateplení, apod. Ale špatně vyřešit nějaký detail může znamenat budoucí velký problém. 

Trocha upřímného “povzbuzení” je za námi, takže jak to bylo s naší stavbou? Pokusím se vám představit jednotlivé fáze výstavby.

Získání stavebního povolení

Tato fáze nám celkově zabrala 7 měsíců (počítáno od zadání vytvoření stavební dokumentace projektantovi po fyzické získání dokumentu označeného “Stavební povolení”). Zhodnotil bych ho jako velmi stresující období, kdy jsme hlavně čekali, až bude dokumentace dokončená a následně podaná na stavební úřad. Ještě do většího stresu jsme se dostali po podání žádosti na SÚ, a to kvůli “chybám” a nedodělkům, které dokumentace obsahovala. V rámci této fáze došlo k otočení střechy (díky za to, že to vůbec bylo možné), posunutí domu a dalším detailům.

Základy

Zemní práce a ostatní práce na základové desce bych dneska řadil do kategorie náročné, ale zábavné. Člověk v sobě má ještě hodně optimismu a je nadšený z toho, že konečně mohl začít stavět. Pokud se stavba základů neřeší nějakým dnes ještě nestandardním způsobem, jedná se o jednoduchou práci, kterou si udělá člověk svépomocí a dokáže toho hodně ušetřit (oproti stavbě na klíč). Dá se však zadělat i na hodně budoucích problémů. Je potřeba si pohlídat rozměry domu a hlavně pak úhlopříčky desky. Před betonáží pasů je potřeba dostatečně upevnit všechny průchodky (pro kanalizaci či kabeláž), které by mohl beton nadzvednout. Pokud budete řešit potrubí pro přivedení vody až dodatečně a připravíte si pro vodovodní trubku průchodku, udělejte průběh průchodky co možná nejplynulejší (například z kopoflexové trubky), aby vám vodovodní trubka jednoduše průchodkou později prolezla. Pokud nebudete hned řešit perimetr ve finální tloušťce určitě doporučuji si nenechat zahrnout zeminu až k domu. Později byste ji museli zase všechnu pracně odkopávat. A to nechcete. Samotná betonáž základové desky je jednoduchá věc. Pokud byste na to použili čerpadlo, zvládnete pokládku i v jednom člověku. Nejdříve vše rovnoměrně vylijete, pak trochu rozhrabete a uhladíte. Problém může ovšem nastat s rovinatostí desky. U nás nakonec docela problém, jelikož rozměr desky je přibližně 9x11 metrů, a tak dlouhou lať jsme na stavbě neměli. Takže rovinatost nakonec nic moc a potýkáme se s tím doteď. Dnes bych to řešil tak, že uprostřed desky (třeba ve třetinách) bych si udělal vodící tyče, které by byly přesně ve výšce desky, a podle kterých bych provedl vyrovnání desky. Co vám ovšem bude překážet, jsou průchodky. Pro kvalitní vyzrání betonu v desce jsme v letním počasí (vylévali jsme v červnu) použili geotextílii, kterou jsme pásově natahali přes vylitou desku a následně zalévali. Geotextílie nasákne více vody a hned ji nepustí, takže deska neobsahovala skoro žádné praskliny. Otázkou je, zda je to až tak potřeba. Celkově nám základy od zahájení stavebních prací po vylití desky zabraly měsíc. Více info v samostatném článku.

Zdění

Celý dům jsme vyzdili z vápenopískových cihel (VPC). Detaily opět v samostaném článku. Vyzdít dům přesně je základ. Samozřejmě omítka a zateplení toho hodně schovají, takže se to může udělat i dost nepřesně. Otázkou je, o kolik se pak stavba prodraží, když místo například 1 cm omítky budete dávat 3 nebo 4 cm. Já jsem chtěl u VPC maximálně využít jejich elektrokanálky, a to pro vedení právě elektra. Dával jsem si pozor, aby mi moc lepidla nezatékalo do kanálků, ale i tam s tím byl někde docela problém. Chtělo to hlídat ještě víc. Nicméně - funguje to. VPC se dají v ČR sehnat předpokládám třemi způsoby - od KM Bety, která nabídne pravděpodobně nejlepší cenu. Brali jsme ovšem od nich překlady a ty jsou tedy přesné asi jako když je vyráběl slepec. Nicméně i zde na webu najdete určitě nejednoho člověka, který s nimi zdil a nemůže si stěžovat. Další dva způsoby jsou vzít VPC od německého dodavatele, resp. přes jeho zastoupení v ČR. Jedním je Vapis a druhým Kalksandstein. Oba dovážejí přímo z Německa. My to brali přes Vapis, jelikož nám nabídli přibližně o 20 % lepší cenu a za druhé nabízejí dodání cihel (provedení obchodu) přes nějaké vám blízké stavebniny, u kterých si můžete domluvit vrácení palet, což se oproti vození palet z Moravy někam do Čech docela vyplatí. Kalksandstein dodává přímo. Výhoda Kalksandsteinu je hlavně v tom, že nabízí překlady větší než tři metry, což u Vapisu není. My jsme brali překlady, jak už jsem zmiňoval, u KM Bety. Pro objednávku doporučuji zakoupit hned na začátek více pytlů lepidla, než vám výrobce dává v ceně. Už si to přesně nepamatuji, ale my jsme dokupovali asi 10-15 %, které nám prostě chyběly. Měli jsme pravděpodobně větší spotřebu, než mají vypočítanou.

Střecha, okna, stropy

My jsme si tedy stropy dělali sami, ale pokud byste brali nějaké prefabrikované a pak samozřejmě střechu a okna, které si pravděpodobně sami dodávat asi nebudete, poptávejte ty konstrukce hodně dopředu. Ale opravdu hodně dopředu. Půl roku je už na hraně. Věřte, že v plné stavební sezóně se může všechno zpozdit, dodavatel upřednostní někoho jiného, a jste nahraní, resp. musíte čekat. Samozřejmě nejčastěji s nimi nemáte uzavřenou žádnou smlouvu, takže z toho nejsou nijak sankcionováni. A pokud by to tak snad bylo (například u nás okna), většinou jsou smlouvy napsány tak benevolentně, že nějaké to měsíční zdržení je vlastně v pořádku. Vás to ale bude štvát. Hodně. My jsme čekali na okna i střechu, tedy na vše, co jsme si nedělali sami. Klasika.

Okna

Stavíme pasivní dům, takže okna jsou u nás alfa a omega. Rozhodli jsme se pro dost drahá dřevohliníková okna. Problém pak nastal při montáži. Výrobce oken může být sebelepší, ale vždy hodně záleží na tom, kdo vám okna bude montovat. My jsme brali okna u společnosti ALBO. Oni využívají externí montérské party, které vyučí a pošlou do světa. U nás to bohužel nakonec nedopadlo nijak slavně. A co jsem tak slyšel, tak s montáží předsazených oken měl problém snad skoro každý. Těžko něco pro takové situace doporučit. Snad si jen držet palce. Jak jsem zmiňoval ty detaily na začátku, tak tady je to hodně o detailech. Hlavně u pasivního domu. Je potřeba zajistit 100% neprůvzdušnost, takže se musí pohlídat připevnění airstopové pásky kolem oken a všechny případné nedodělky reklamovat nebo patřičně sám opravit. K tomu se nejlépe využije airstopový tmel od ISOCELLu.

Hydroizolace

Zmiňuji jako jednu z posledních položek, i když se to s ní táhle vlastně od úplného začátku. Pro přechod vodorovné a svislé hydroizolace je potřeba zajistit kvalitně provedený zpětný spoj a vytažení svislé hydroizolace alespoň 30 cm nad úroveň budoucího terénu. My jsme vylévali základovou desku do připraveného perimetru (XPS), takže se zpětným spojem problém. Dost jsem toho o tom načetl a konzultoval moje řešení s techniky zabývajícími se hydroizolacemi, a došel jsem k následujícímu řešení. Po obvodu domu jsme nejdříve provedli natavení hydroizolačního pásu. Zcela normálně. Na ten jsme ovšem natavili další pás, který byl vzhůru nohama - tedy tavili jsme k sobě dva pásy pískovanými stranami. Horní pás jsme nechali asi 30 cm přečuhovat vně desky. A pak se šlo na zdění. Když bylo dozděno, natavili jsme pásy na obvodové stěny, ke kterým jsme následně ohnuli a natavili “horní” pásy natavované na desku po obvodu. Možná to nezní úplně srozumitelně, takže pro zvědavce doporučuji kouknout na náš blog, kde k tomu najdete i nějaké fotky.

Rok za námi

Co jsme za ten rok stihli? Tak předně bych asi měl říct, že na stavbě je nejčastěji 1,5 člověka, a to konkrétně já a pak švagr, tchán, oba nebo ani jeden z nich. Externě jsem si nechal udělat střechu, okna, omítky a zateplení střechy. Pak také konstrukci pro sádrokartóny, ale ta ještě není dokončená. A pak ještě rozvody vody samozřejmě. Na těch se ovšem také ještě bude pracovat. V současné době, tedy rok od zahájení stavby, máme v domě hotové omítky, zateplení střechy a podlah, částečně zateplený sokl perimetrem a chystáme se na vylití anhydritu (hned po instalaci podlahového topení). 

Náklady

Hodně lidí bude určitě zajímat, kolik nás to vlastně stálo. Snažil jsem tedy trochu doplnil náklady za jednotlivé celky. V samostatných článcích jsem náklady více rozepisoval (základy, stropy, střecha, atd.), zde dávám pouze agregovanější položky. Nicméně článek o detailnějším rozpisu nákladů určitě plánuji napsat na již zmiňovaný blog. Zde na něj pro zájemce uvádím odkaz: https://jezernikralovstvi.wordpress.com

Ať vás všechny provází trocha toho stavebního štěstí.

Ochrana před letním sluncem

$
0
0
Ochrana před letním sluncem

Rychlý přechod ze zimy do horkého léta v posledních letech už skoro nikoho nepřekvapí. I když projekty novostaveb počítají stále častěji s klimatizací domu, je potřeba myslet i na vhodné stínění. To pomůže jak před letním horkem, tak ochrání intimitu domova před zvědavými zraky z okolí.

Stínění řešte již v projektu

Projekty moderních novostaveb počítají s francouzskými dveřmi, stále oblíbenější jsou velké posuvné systémy propojující interiér se zahradou a stálicí jsou i sestavy kombinující balkónové dveře s fixními prvky. Pokud jsou prosklené plochy orientovány na jih, může docházet v létě k nežádoucímu přehřívání interiéru, zejména pokud stín neposkytují stromy či zeleň. „Samostatnou kapitolou jsou pasivní domy, kde se do celkové tepelné bilance počítá také ohřev interiéru od slunečního záření. Projekt pasivního domu by měl tedy řešit nejenom vhodné zasklení, ale také stínění oken,“ říká Petr Svoboda regionální ředitel značky výrobce českých oken OTHERM.

Pokud plánujete novostavbu, měli byste již ve fázi projektu spolu s výběrem oken řešit i použití vhodné stínicí techniky, případně i kombinaci různých prvků. „Stínění je nejenom nezbytný funkční prvek stavby, ale také vysoce estetická záležitost,“ říká P. Svoboda z OTHERMU a dodává, „pokud vyřešíte stínění rovnou s nákupem oken, zajistíte si, že vše bude společně dobře vypadat i fungovat a navíc záruku na všechny nainstalované prvky poskytne jeden dodavatel.“

Výhody venkovního stínění 

Venkovní žaluzie a rolety jsou z hlediska ochrany před letním sluncem nejúčinnější. Teplo zadrží ještě z exteriérové strany a působí tak jako velmi účinná clona. Plánovat instalaci venkovního stínění již v projektu a počítat s ním případně při montáži oken je důležité, protože je nutné osadit kastlík s lamelami žaluzií nebo nábalem rolety. Nejvhodnější je umístit ho pod omítku. Ve vytaženém stavu si stínění ani nevšimnete. „Dodatečná montáž může být nejenom problém, ale především z interiéru byste pak mohli vidět i dovnitř kastlíku, což může krásný výhled z okna zkazit,“ vysvětluje P. Svoboda z OTHERMU.

Velmi oblíbené jsou venkovní žaluzie, které umožňují plynulou regulaci světla procházejícího do interiéru. Rolety zajistí celkové zatemnění, jejich další výhodou je ale zvýšení bezpečnosti i zlepšení zvukové izolace. Ovládání stínění je buď manuální, kdo si chce větší pohodlí, může si nechat nainstalovat elektrické ovládání prvků, v tom případě je třeba myslet na přívod proudu. Pokud uvažujete o venkovních roletách, měli byste vědět, že existují i varianty kombinované se sítí proti hmyzu. Okno tedy kryje buď částečně nebo zcela buď venkovní roleta, nebo síť.

Velmi zajímavé řešení poskytují screenové rolety, kdy nábal tvoří speciální tkanina pro exteriérové použití, která může světlo částečně propouštět nebo zcela zatemnit. Další možností jsou výsuvné markýzy, které zakryjí například terasu a dokáží ochránit i před lehkým deštěm a také prodloužit využívání terasy.

Vnitřní stínění pomůže, ale …

Až se do oken opře letní slunce, pomůže před přehříváním interiéru i vnitřní stínění, ale nelze počítat s velkým snížením teploty. Zatažení tmavých závěsů, vnitřních žaluzií nebo rolet udrží teplo částečně mezi oknem a stíněním a to přinese snížení teploty v interiéru asi o 4-5oC.

Nabídky vnitřní stínicí techniky je opět velmi široká, a to jak z hlediska estetických, tak funkčních možností. Variantou může být také kombinace venkovní a vnitřní stínicí techniky. Zejména u velkých prosklených ploch, které otvírají interiér nežádoucím pohledům sousedů nebo kolemjdoucích.

Proč dát na rady odborníků

Při výběru oken a jejich spojení se stíněním byste se měli zajímat i o názor odborníků. Dlouhodobou funkčnost zajistí totiž jen kvalitní systémy a výrobky. Pokud se zvolí například nevhodné zasklení, může v krajním případě dojít i k prasknutí skla. Jak je to možné?

Stačí situace, kdy je například velká prosklená plocha osazena běžným zasklením a na přímém slunci ji pak venkovní stínění zakryjeme jen částečně. Ve velké ploše skleněné tabule pak vznikne velký rozdíl v teplotě mezi plochou zastíněnou a nezastíněnou. Běžné sklo nemusí toto vydržet a může prasknout. Exteriérová tabule takového například izolačního trojskla by měla být kalena a mít odpovídající tloušťku. Pokud výrobce ušetří a stavebník nebude mít dostatečné informace, nemusí se snaha o úsporu nákladů vyplatit.

Chystáte-li se stavět nový rodinný dům, rozmyslete si již ve fázi projektu jaká okna, jaký typ stínění a jeho ovládání bude chránit vaše bydlení. Ušetříte si tak dodatečné starosti i náklady.

DSC 0056 uprava

Ideální doba pro výměnu oken

$
0
0
Ideální doba pro výměnu oken

Jaro je dobou, kdy stavební ruch a vylepšování bydlení rozbíhá naplno. Výměna oken bývá prvním krokem k větší rekonstrukci. Pokud se chystáte měnit okna, přinášíme pár užitečných informací.

Výběr oken

Plast nebo dřevo? Asi nejčastější dilema stavebníků, kteří váhají, jaká okna si pořídit. „Z hlediska vlastností ale materiál nehraje podstatnou roli a je v zásadě o osobních preferencích a finančních možnostech majitelů domu či bytu,“ říká Roman Kubálek z VEKRY. Prostup tepla okny, zvukový útlum nebo zajištění bezpečnosti jsou totiž vlastnosti, na které materiál nemá podstatný vliv.

Výběr oken by měl odrážet především kde a za jakých podmínek budou okna a dveře sloužit, rozhodující jsou pak očekávání a požadavky, které na ně stavebníci kladou. Otázkou ke zvážení je fakt, o jakou stavbu půjde. „Plastová okna budou dobře sloužit i v roubence, ale asi cítíme, že to není ono. I když i takové výměny děláme, protože majitelé oceňují to, že plastová okna stačí umýt a nemusí řešit péči o povrchovou úpravu dřeva,“ vysvětluje R. Kubálek z VEKRY.

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Z hlediska vlastností oken je ale důležitější věnovat pozornost stavební hloubce profilu, počtu těsnění a výběru zasklení.

Proč okna na zakázku

Okno musí do stavebního otvoru přesně „padnout“, pokud si pořídíte okna z eshopu, sice je budete mít hned a zřejmě za nízkou pořizovací cenu, ale můžete narazit na řadu úskalí, která radost z úspory může úplně zkazit. „Občas po nás lidé chtějí dodat obratem například klasická paneláková okna, ale to není způsob, jakým VEKRA dodává okna,“ vysvětluje R. Kubálek, „všechna okna a dveře vyrábíme zásadně na zakázku podle stavebního otvoru, a to jak pro rekonstrukce, tak pro novostavby.“

Každý otvor musí být přesně zaměřen, a to i s ohledem na to, jak mají být okna do stavby osazena. Kdo plánuje následně zateplovat, měl by počítat s tím, že rám bude částečně překryt zateplovacím systémem a je na to třeba myslet již při zaměření oken. Při pořízení skladových oken se může stát, že otvor nebude přesně odpovídat rozměru a budou nezbytné dodatečné stavební úpravy.

TIP: různé tvary, rozměry a provedení nových oken prozkoumejte tady

Ale především, okna na míru zohlední vlastnosti, které od nových otvorových výplní očekáváte, a to nejenom z hlediska úspory tepla. Pokud si okna pořídíte i s montáží, většinou na ně získáte i delší záruční dobu a jistotu, že neodbornou instalací a ošetřením připojovací spáry nebudou okna znehodnocena.

Jak dlouho budete čekat?

Výroba oken se liší podle toho jaký materiál, atypické řešení, případně speciální komponenty výroba vyžaduje. „Běžná bílá plastová okna se standardním dvojsklem nebo trojsklem jsou k montáži připravena většinou do 4-5 týdnů od uhrazení zálohy,“ říká R. Kubálek z VEKRY, „u dřevěných oken to může být ještě asi 1-2 týdny více,“ a dodává, „záleží také na tom, zda výroba probíhá v plné sezóně, nebo v době, kdy je výroba volnější.“ Termín dodávky a montáže oken si pak dohodnete individuálně.

Vždy je dobré výběr oken plánovat s předstihem a počkat si na produkty na míru přesně podle vašich představ. Úspora na pořizovacích nákladech se nemusí vždy vyplatit, protože ani přesně nevíte, jaká okna dostanete. Zejména u plastových oken, kde je kvalita skryta hlavně uvnitř profilu, to může přinést problémy.

Jaká je skutečná životnost venkovního stínění?

$
0
0
Jaká je skutečná životnost venkovního stínění?

Toto jsou otázky, které si při výběru vhodného stínění jistě kladete i vy. Nač také kupovat výrobky, které musíte za chvíli vyměnit. Pojďme se podívat, jak je na tom s odolností stínící technika značky Minirol, kterou vyrábí společnost Building Plastics se sídlem ve Velké Bíteši.

Vnější vlivy jako velký nepřítel stínění

Je pochopitelné, že v ohrožení jsou hlavně venkovní stínící prvky. Před vnějšími vlivy je nechrání žádné okno a jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Vítr, déšť, sníh, teplotní změny. To všechno může negativně působit na jejich vzhled a životnost.

  • Screenové clony patří k moderní látkové stínící technice. Mezi jejich výhody patří skutečnost, že i když jsou zatažené, neztrácíte kontakt s okolním světem. Screenové clony se vyrábějí z kvalitní textilie tkané ze skelných nebo polyesterových vláken potažených PVC, což zajišťuje jejich vysokou odolnost a barevnou stálost. Pokud máte strach ze silného větru, tak lockscreeny (screenová clona upevněná v bočních vodících lištách) bezpečně odolají větru o rychlosti až 90 km/h. Stále se však jedná o tkaninu, kterou je možné proříznout.
  • Venkovní rolety se na rozdíl od screenů skládají z pevných lamel upevněných v bočních vodících lištách. Už to jim dodává na bytelnosti. Výrobce navíc uvádí, že se jedná o typ bezpečnostního prvku, který výrazně ztíží přístup zlodějům do domu. Takže možnost mechanického poškození způsobeného běžným používáním je skutečně minimální. Také testování rolet vůči mrazu a vlhku neprokázal vliv počasí na jejich životnost.
  • Sítě proti hmyzu jsou na tom velice podobně jako screenové clony. Už ze své podstaty nepustit do domu obtížný hmyz jsou vždy upevněné po celém obvodu okna nebo dveří, což jim dodává odolnost proti povětrnostním podmínkám. 

Garance životnosti

Značka Minirol si zakládá na kvalitě zpracování svých produktů, což dokazuje automatickou zárukou s délkou 5 let. U textilií screenových clon uvádí při správném používání neomezenou životnost. A to je nakonec to nejdůležitější. Správné používání a péče může výrazně prodloužit vzhled stínidel.

Stavíte dům nebo rekonstruujete byt? Máme tip, jak vybrat správné vchodové dveře

$
0
0
Stavíte dům nebo rekonstruujete byt? Máme tip, jak vybrat správné vchodové dveře

Než začnete vybírat bezpečnostní dveře, zamyslete se nad celkovým zabezpečením vašeho domova. Pokuste se najít slabiny, jakými jsou všechna okna, dveře a vrata garáže. Před větší investicí do zabezpečení domu či bytu, konzultujte vaši úvahu s odborníkem. Zloděj si totiž pravděpodobně najde ten nejsnadnější přístup.

Dále si položte otázku, jaký majetek potřebujete chránit a zda ho není lepší uložit v bance nebo ho dát do domácího trezoru. V případě, že vlastníte cennosti, nezvyšujte riziko tím, že o nich budou vědět cizí lidé.

Zvýšit ochranu byste měli i v případě, že často nebo pravidelně nemovitost opouštíte. Kombinujte proto použití alarmu, bezpečnostního skla a bezpečnostních dveří.

Bohužel se často stává, že zloděj má ulehčenou práci tím, že okno od domu zůstane otevřené nebo nejsou zamčené vchodové dveře. Nezamčené bezpečnostní vchodové dveře úplně ztrácí svůj význam a lze je překonat jako obyčejné dveře!

Jak se liší bezpečnostní dveře od obyčejných vchodových dveří? Klasické dveře se zamykají jen v místě zámku, zloději proto stačí překonat tento jediný bod. Bezpečnostní dveře mají minimálně tři výsuvné čepy do tří stran. Dále jsou zesíleny a kvalitněji provedeny všechny části dveří.

Rozhodujícím faktorem pro výběr bezpečnostních dveří je:

  1. bezpečnostní třída
  2. vybavení dveří
  3. vzhled
  4. další vlastnosti
  5. náklady na pořízení
  6. jak lze řešit servis dveří, ztrátu klíčů, zabouchnutí atd.

Vchodové dveře do bytu

Od doby výstavby panelových domů je vzhled dveří i vnitřních chodeb bytového domu často opomíjen. Chodba byla vnímána jako strohý komunikační prostor a bohužel se to v mnoha dnešních novostavbách bytových domů nezlepšilo.

Jak postupovat při výběru vchodových dveří?

Před pořízením dveří si vypište všechny individuální požadavky. Důležitou podmínkou bývá určitě bezpečnost. Podstatný je také vzhled a kování, akustické a tepelné vlastnosti dveří a další. Vše závisí na vaší konkrétní situaci a prioritách.

Vstupní dveře do rodinného domu

Vstupní dveře oddělují vnější svět od vašeho soukromého prostoru. Jsou nedílnou součástí domu, a proto by měl jejich vzhled odpovídat celkové vizuální podobě objektu.

Výběr vchodových dveří do domu

Materiál dveří vybírá architekt na základě celkové koncepce domu. Vzhled domu a styl dveří by měl být sjednocený, materiál a barva často odpovídají vzhledu oken.
Sklo může být čiré, matné nebo se vzorem. Protože jsou vstupní dveře často vidět z ulice je na zvážení, kvůli ochraně soukromí, použití průsvitného skla. Přes průhledné sklo ale zase poznáte, kdo stojí za dveřmi. Řešením může být sklo zrcadlové.

Závěrečné shrnutí

Vstupní dveře do rodinného domu vybírejte zároveň s okny. Nejlevnější jsou plastová okna a dveře, střední cenovou kategorii tvoří dřevo a nejvíce vás budou stát hliníkové rámy. U tradičních rodinných domů se hodí použití dřeva, které na vás bude příjemně působit. Nejpokročilejší technologie a bezpečnost vám nabídnou hliníkové dveře. U novostaveb a zateplených domů vybírejte podle parametru U, který udává, kolik energie skrz otvor ztratíte. Parametr je stanoven pro celé dveře nebo zvlášť pro pevnou a prosklenou část. Zvolte raději střídmější vzhled dveří. Dveře si v prodejně pečlivě prohlédněte. Zaměřte se na co nejelegantnější řešení zasklívacích lišt, pantů, prahů a kování. Čím méně složité bude, tím budou dveře hezčí, ale i lépe udržovatelné.

Kde hledat ty pravé

Na nabídku vchodových dveří se můžete podívat nawww.favi.cz, kde si můžete filtrovat dle materiálu, ceny nebo dekoru dřeva. Na FAVI najdete největší výběr nábytku a dekorací na jednom místě. FAVI kromě České republiky působí i na Slovensku, Rumunsku a Polsku.


Z obyčejné zahrady do pohádky? Stačí to správné osvětlení

$
0
0
Z obyčejné zahrady do pohádky? Stačí to správné osvětlení

Kdo říká, že zahradní osvětlení musí plnit čistě praktickou funkci? Opečovávaná a hezky upravená zahrada, která je chloubou majitele, si zaslouží být vidět i po setmění. Stačí jen zvolit to správné osvětlení a rázem ze své zahrady vykouzlíte ještě pohádkovější místo. Inspirujte se našimi tipy!

Elegantní osvětlení chodníčků a cest

Osvětlení příjezdové cesty nebo hlavních chodníků kolem domu je samozřejmostí. Nebojte se však osvětlit i menší chodníky a cestičky napříč celou zahradou. Bodová LED svítidla do země vypadají ve výsledku velmi elegantně, zejména pak na méně travnatém porostu. Do více zarostlých terénů se pak skvěle hodí sloupková svítidla, která světlo rozptýlí spíše do prostoru. Pokud jako milovník originality a designu toužíte po něčem speciálním, cestu osázejte například světelnými dekoračními koulemi. Šetřivé povahy zase jistě ocení solární svítidla. Jejich provoz nic nestojí, protože čerpají energii pouze ze světla.

Osvětlení jezírek a rybníků

Vskutku magicky vypadají večer také světlená jezírka nebo fontánky. Romantické podívané docílíte jak podvodním osvětlením, tak i světelnými reflektory, které vodu nasvítí ze břehu. Půvab dodáte rybníčku nebo jezírku také barevným osvětlením. Při výběru se zaměřte především na odolnost světla, čím vyšší tzv. IP, tím je světlo odolnější proti vodě, prachu či dalším vnějším vlivům. Na absolutní voděvzdornost se spolehněte u vodních svítidel s označením minimálně IP67.

Dekorační osvětlení květin a dalších prvků

Co se dekoračního osvětlení zahrady týče, fantazii se meze nekladou. Máte-li cit pro detail a kreativního ducha, realizaci zvládnete hravě i bez pomoci profesionálních designérů. Pohrajte si s možností osvětlit své oblíbené rostliny, okrasné kameny, skalky nebo zvažte třeba i podsvícení stromů.

Závěsné lucerny a světelné řetězy

Obohatili jste svou zahradu o všechny zmíněné osvětlovací prvky, ale stále tomu něco chybí? Rozvěšením světelných řetězů a rozmístěním lucerniček svůj kousek přírody nejen zútulníte, ale dodáte mu také romantický nádech. Pokud navíc pořádáte oslavu nebo grilování s přáteli, závěsná dekorační svítidla v pergole nebo na terase dotvoří tu správnou atmosféru.

Dotáhněte svou zahradu ke světelné dokonalosti a vyberte si ze široké nabídky venkovních dekoračních svítidel na Profisvítidla.cz

Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů

$
0
0
Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů

Více než dvě třetiny Čechů trápí hluk v jejich stávajícím bytě. Ve většině případů jde o rušivé zvuky z ulice nebo od sousedů. Vyplynulo to z průzkumu, který před nedávnem uskutečnila společnost Saint-Gobain ve spolupráci s Raiffeisen stavební spořitelnou. Problémy s hlukem dobře znají obyvatelé starších panelových domů před rekonstrukcí, ve kterých běžně bývají slyšet rozhovory sousedů, televize, používání kuchyňských spotřebičů, ale také odpady, stoupačky nebo pohyb po chodbách.

Hluk ale není problémem pouze starších panelových domů, v poslední době si na něj stěžují i majitelé bytů v novostavbách. Těm vadí především hluk, který se po domě šíří vzduchem - mluvené slovo, hudba, zvuky filmu, seriálů atd. Na vině může být použitá technologie (což je spíše problém starších bytových domů) nebo nevhodné řešení bytů - například sousedův obývák s televizí přiléhá k vaší ložnici. Většina novostaveb je přitom co do mezibytové akustické izolace konstruována přesně na hranici normy, která ovšem může být hluboko pod vyžadovaným komfortem.

Důležitým ukazatelem je v takovém případě tzv. vzduchová neprůzvučnost, tedy to, jak dokáže konstrukce bránit přenosu zvuku mezi místnostmi. Rozdíl je ovšem mezi laboratorní vzduchovou neprůzvučností, kterou výrobci často garantují (v odborné literatuře nebo u stavební dokumentace se s ní setkáme pod označením Rw), a váženou vzduchovou neprůzvučností (označovanou R’w). „Zatímco v laboratorních podmínkách se zkoumá přenos zvuku pouze skrze konkrétní konstrukci, realita je složitější. Existují totiž i další cesty pro přenos zvuku, například kolem příčky nebo dovnitř konstrukce a její boční stranou ven. Při instalaci vhodných dělících konstrukcí garantujících určitou zvukovou neprůzvučnost přitom stačí použít správné systémové komponenty,” říká Vojtěch Zítek, produktový manažer ze společnosti Rigips.

Pokud zvažujete rekonstrukci bytu nebo stavbu rodinného domu, v jehož sousedství hrozí zvýšený hluk například z dopravy, je nezbytné při stavbě vnitřních příček sáhnout po speciálních sádrokartonových deskách. „Ty akustické, určené právě pro zvukovou izolaci, jsou označené modrou barvou. Modernějším řešením jsou ovšem desky univerzální, které v sobě spojují vzduchovou neprůzvučnost s protipožární odolností, impregnací do vlhkého prostředí, díky které není problémem ani použité v koupelně nebo dílně. Díky tomu jsou vhodné nejen do rodinných domů, ale i do škol nebo kulturních zařízení, kde dokáží odhlučnit jednotlivé učebny nebo sály,” vysvětluje Vojtěch Zítek.

Pokud se chcete dozvědět víc o zvukové izolaci a možnostech jejího zajištění, jděte na www.modreticho.cz, nebo si vše vyzkoušejte v aplikaci dBstation. V ní si můžete navolit jednotlivé typy příček a zjistit „v praxi”, jak tlumí hluk z večírku, hlasité hudby nebo hovoru z vedlejší místnosti.

Podlahové topení, čisté podlahy

$
0
0
Podlahové topení, čisté podlahy

Letos na jaře jsme začli se sádrokartonovými kontrukcemi, teploty byly ještě dost nízko, ale přivezená kamínka nám dala alespoň trošku tepla. Ještě, že jsme udělali podbití vazníků OSB deskami, jinak by se tam dělat nedalo :)

Jakmile se trošku oteplilo, nechal jsem od známého vystrojit studnu (hlubinné čerpadlo do vrtů) s dopojením v baráku, abychom mohli vyndat malyše, který stejně nepřežil zimu ve studni.

Pozval jsem si betonáře, aby si zaměřil barák, kolik že to vlastně máme přesně m2 (115m2 čisté užitné plochy + 27m2 terasa + 23m2 sklep = 165m2 což je na dnešní dobu LUXUS). Poté jsem s tchánem celý víkend vařil IPU, což vzhledem k tomu, že místy jsem si nechal jen cca 12cm přesah a vedly tam trubky na vodu a kabely na eletřinu, no to byl docela porod.

Poté jsem ještě připravil přívod vzduchu pod krb pěkně do spádu kdyby tam byl nějaký kondenzát, ať to odteče. Po dovaření IPY jsem objednal dle instrukcí betonáře 130m2 podlahové 6tky a 130m2 8mičky. První se dala 6tka, na té se vyřezalo, kde bylo třeba, na to křížem 8mička již v kuse, a na to opět křížem systémová deska podlahového topení. Skladba 6+8+5cm polystyrenu je super, 19cm polystyrenu musí stačit.

Kolem dokola dilatační pás a motaly se trubky. Do systémových desek pěkná práce, držely skoro samy, i když mám Giacomini PEX-AL-PEX a relativně dost se snažily nadzvedávat systémovou desku. Rozvaděč v chodbě je napojen z technické, kde bude kotel, rozhodl jsem se dát do technické pračku, tak se dal rozvaděč do chodby, kde ho schovám do vestavné skříně.

Ráno v 7 přijeli betonáři, a i když jsme řešili menší zádrhel u výšky podlah, po dvanácté jeli ještě na další akci. V jednom člověku 15tun písku + paletu a půl cementu. Již jsem to psal u minulého domu, ale tuhle práci bych dělat nechtěl, jeden den odházíš 30tun a druhý den tě postaví k další hromadě :( Velmi zasloužené peníze. Firmu HS Beton doporučuji, dělali mi už minulý dům a tam to bylo perfektní, doufám, že i zde to bude 100%. Až zaschnou podlahy, tak se pustím do dodělání rastrů v obýváku, který mi jako poslední chybí, poté nechám dům vyštukovat a pojedeme parotěsku a sádroše. Snad to letos stihneme komplet :)

Stavbě ZDAR :)

Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro

$
0
0
Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro

Minule jsme končili článkem o topení a betonových podlahách. Jakmile podlahy zaschly, aby se po nich dalo v klidu chodit, domluvil jsem si s kamarádem zedníkem štukování. V sobotu v 7h ráno dorazil s třemi chlapci Ukrainského původu, kteří sice moc česky neuměli, ale pokud jsem mluvil pomalu + rukama nohama tak se dalo a byli docela fajn.V neděli v 7 večer byl barák kompletně vyštukovaný. Penetrovalo se komplet válečkem, akorát rohy štětcem, pak si natáhli štuk (Hasit 165 - sádrový) a jen co to malinko zavadlo, tak to pomalinku začali točit.

V dalším týdnu jsem jim rozboural špalety, co tak "prasácky" zatáhli, asi počítali s tím že tam budou parapety a dole se na to vykašlali, takže tam byly boule, až hamba :) Naštěstí flexa problém vyřešila, naměřil jsem si od spodního okraje rámu 2mm do plusu, vodováhou udělal linku a celou špaletu jsem 2cm do boku vyřízl. Vyčistil, vysál a nahrubo osadil parapet. Poté jsem umístil speciální oknařské podložky do spodního rámu pro parapet, podpěnil pěkně do vlnek a usadil parapet. Klínky srovnal do roviny a přes karton zatížil parapet cihlou z Ytongu. Bohužel ač jsem koupil "nízkoexpanzní" pěnu, byl to nějaký aušus, jelikož byla spíše vysokoexpanzní... :( Na prvním parapetu jsem se pěkně vyvztekal, jak jsem chytal vytékající pěnu pod parapetem, aby nezasvninila celou nově vyštukovanou zeď. Pak už jsem s tím počítal a bylo to OK.

Dalším krokem bylo konečně namontovat kovové rámečky pro strojky UNICA COLORS na krabičky, doholit dráty a zapojit zásuvky a vypínače. Vše jsem si připravil, pozapojoval, montáž zásuvek UNICA je snadné, mají WAGO zapojení, to samé vypínače. Jediné co je na šroubky jsou anténní zásuvky, a nacvakávací Ethernet na RJ45 koncovku. Na problematická místa jsem si zavolal na pomoc známého elektrikáře. V obýváku ovládáme světla ze 3 míst + ještě stmíváme, to byl porod i pro elektrikáře, jelikož nikde nemáme krabičky, vše se pospojovalo v extra hlubokých krabičkách pod vypínači. Dále v chotbě máme komplet poziční osvětlení, které dělá to, že pokud je zhasnuto, krásně svítí modrá ledka. Pokud se rozvítí, ledka skoro zhasne. U světla na půdu to je obráceně, tam svítí oranžová LED pouze pokud je rozsvíceno (aby jsme nezapomínali nahoře na půdě zhasínat).

Poté opět dorazil zedník, aby doštukoval mnou dodělané parapety, a když už byl na baráku natáhl komín do pancéřované perlinky s lepidlem. Na to pak přijde speciální penetrace pod marmolit a marmolit jako takový. Máme černou střechu, oplechování se mi nelíbí a bohužel jsem šetřil a neobjednal nadstřešní část v černých cihličkách, takže tam půjde černý marmolit.

V příštím týdnu čerpám dovolenou a vrhnem se na sádroše, které již mám připraveny v baráku na pokládku. Začal jsem si nechávat naceňovat foukanou izolaci, a to jsou pálky... 75 000,- za 125m2 plochy, to je síla. Uvidíme, co nakonec vybereme, třeba se naštvu a koupím vatu v rolích, ale nevím nevím přeci jenom u bungalowu je ten strop kritický, nechci abych musel přes léto spát ve sklípku a přes zimu u krbu :).

Po ohlednutí stavba stále roste

$
0
0
Po ohlednutí stavba stále roste

Obvodové zdivo do prvního patra hotovo. Super...není to tak hrozné tahat tvárnice, horší bylo to ztracené bednění...

Překlady, věnec, překlady, věnec....BETON, BETON a zase BETON. Už i náš pětiletý syn viděl cement v obchodě místo prostěradel :-).

Dobetonováno,dozděno...V baráku konečně ani cihla.

Začali jsme nasazovat okna. Některé jsme si našli na bazaru v super stavu a za levno. Okna jsem očistila a mohli se usazovat. Hodně montážní pěny a je to, skoro na centimetr přesně. Mám opravdu šikovného chlapa. Sice není střecha, ale jsou okna a dveře...Je to skvělej pocit.

Po našem nadšení se dostavila otázka střechy. Objednáme, navozíme dřevo z místní pily. Pan majitel nám vyšel maximálně vstříc a dřevo prodal v cenové relaci, kterou jsme si určili. Měli jsme okolo 3 m3.

Veškeré trámy, latě a fošny je potřeba natřít sajrajtem proti sajrajtům...Tak já skoro celý víkend stříkala dřevo a honzík ořezával trámy dle potřeby. trámy jsme nakonec na střechu dostali pomocí lana a našich svalů - ještě, že na to tahání jsme zvyklí. Byla to fuška, ale zvládnuto.

Ten víkend zbývalo udělat podlahu v prvním patře. Nakonec dřevěnou, pod dětským pokojem bude ložnice a tam hluk v noci nebude. Na trámy jsme připevnili OSB desky a na ně šel protihlukový 3 cm polystyren, na ten jsme pokládali desky dřevotřísky.

Huráá děti mají pokoj i s okny....po žebříku už se naučili tak je tam momentálně hraček jako by jsme tam už bydleli.

Na krovy jsme v neděli večer stihli dát ještě kontaktní parozábranu. V neděli 21:30 jsme měli co jsme chtěli stihnout. Venku pršelo a my byli schovaní v baráku...co víc si přát.

A tak sice už unavení a se ztrátou energie pokračujeme a podbíjíme střechu na přípravu na krytinu, ale o tom příště...

Jdou se shánět penízky na další část realizace.

Do teď mne baví pohledy lidí, když řekneme: "Stavíme si dům, ale jenom my dva - nikdo jiný nám nepomáhá, žádná firma, žádní brigádníci"....:-)

Tak ať se daří i vám... :-)

6. FÁZE - PODLAHY / polystyren, podlahovka, anhydrit, vinyl

$
0
0
Filále podlah

Po čase jsem zase našel čas na sepsání pokračování fáze, která se odehrála před více než rokem.

V květnu 2017 jsme se dostali do fáze přípravy pro realizaci podlah. Vše začalo důkladným úklidem a vynosením věškerého materiálu, nářadí a vlastně všeho mimo dům. Podlahy jsme kompletně vysáli průmyslovým vysavačem, vše připravili, abychom nemuseli nic přenášet nebo obcházet, zkrátka čistý dům. Přivezli nám podlahový polysteren EPS100, a tím vše začalo. Pokládka travala necelé 2 dny, výška polystyrenu byla cca nějakých 14cm a pozval jsem si na to raději odborníky, měl jsem jiné starosti.

Po pokládce EPS dorazili topenáři a na polystyren položili systémové desky podlahového topení s vedením hadice Giacomini pro rozvod podlahového topení. Po konzultaci o rozmístění nábytku vše profesionálně naistalovali což dokazují fotky.

Po pokládce podlahovky přišla na řadu velmi zásadní fáze lití anhydritové podlahy. Opět raději svěřeno"odborníkům", ale to nebylo dobré rozhodnutí. Podlaha přelitá, popraskaná, rámy oknen a štuky postříkány kapkami anhydritu.

Na náklady dodavatele vše vyřešeno, prasklina zalepena a vystužena ocelovými sponkami, přelitá výška podlahy vybroušená, polité prvky očištěné.

Mezitím topenáři zprovoznili tepelné čerpadlo a do podlahy zatopili, v domě bylo velmi příjemných 37 stupnů a společně s odpařováním vody z anhydridu tam bylo jak ve skleníku.

Když podlaha vyschla a vyzrála na stavbu dorazili podlaháři. Podlahu zbrousili, vystěrkovali a následně nalepili vybraný dekor kvalitního vinylu. Výsledek posuďte sami.

Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

$
0
0
Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

Časy, kdy radiátory byly výhradně žebrované a bílé a visely na stěnách, jsou pryč. Současné zdroje tepla dnes slouží i jako dekorativní bytové prvky na stěnách, které utvářejí prostředí Vašeho bydlení po dlouhá léta. Musí přesvědčit i ty nejnáročnější stavebníky a designéry – a to nejen kvalitou, ale i vizuální stránkou a energetickou účinností.

Kermi, specialista v oblasti topné a sanitární techniky pro prostorové klima a sprchový design, nabízí se svým rozsáhlým programem kvalitních deskových radiátorů široký výběr modelů a možností: tyto energeticky úsporné radiátory s technologií x2 se ideálně přizpůsobí každé prostorové situaci a potřebě tepla. Vlastní styl bydlení lze navíc skvěle podtrhnout svěžími barvami a moderním designem.

Od malých po velké, od krátkých po dlouhé, od vodorovných po svislé: radiátory Kermi therm-x2 jsou k dostání v mnoha provedeních, stavebních výškách a délkách a také s různými možnostmi připojení. Předsíň, kuchyně, obývací pokoj nebo ložnice – pro každý typ instalace existuje vhodné řešení.

Kermi Flachheizkörper BH200 Profil Wohnraum

Obr. Vysoký topný výkon i při malé stavební výšce – desková otopná tělesa stavební výšky 200 mm jsou ideální k použití na nízkých okenních soklech, ve verandách nebo zimních zahradách.

Kermi therm x2 Flachheizkörper Verteo Line farbig 1

Obr. Progresivní teplo v moderním tvaru ve formátu na výšku. Řešení pro obzvláště harmonickou integraci prostoru – na obr. Verteo Line v trendové circon stříbrné barvě.

Vodorovné varianty jsou "klasiky" mezi radiátory. Díky jejich formátu je lze ideálně umístit pod okno a současně je začlenit do interiéru. Svislé radiátory lze upevnit na úzké stěny aniž by zabíraly velký prostor. Tyto štíhlé zdroje tepla se výborně uplatní v předsíních, schodištích a budovách s velkoplošnými okny. Kermi radiátory s nízkou stavební výškou jsou ideálním řešením problému pro stísněné prostorové podmínky. Osazují se všude tam, kde architekturu prostoru určují velké okenní plochy a nízké podezdívky – např. ve verandách, zimních zahradách nebo pod parapety oken.

Povrch radiátoru dle vlastního vkusu

Kromě profilové přední desky se dodávají Kermi radiátory therm-x2 také v kvalitním provedení Plan nebo Line. Kterou variantu zvolíte, závisí především na vlastním vkusu a estetických nárocích. Radiátory s hladkými čelními deskami lze decentně a stylově začlenit do uspořádání interiéru. Radiátory v provedení Line vytváří dekorativní, kvalitní prvek bytového zařízení. Charakteristickým designovým prvkem u provedení Line jsou, podle uspořádání radiátoru, vodorovně nebo svisle probíhající jemné linky na přední desce. Pro vysoké požadavky na hygienu existují různé modely bez bočních krytů a konvektorů – k rychlému, snadno přístupnému čištění a se sníženým výskytem prachu v prostoru.

Kermi therm x2 Profil MilieuKinderzim

Obr. therm-x2 Profil

Kermi therm x2 Plan Milieu

Obr. therm-x2 Plan

Kermi therm X2 Flachheizkörper Line Venitl Büro

Obr. therm-x2 Line

Barvy radiátoru pro individuální vzhled

Splňte si své přání i při výběru barev. Pro dokonalý soulad architektury pokojového prostoru nabízí Kermi barevný koncept s rozmanitými možnostmi uspořádání: všechny radiátory se kromě klasické bílé dodávají v nejdůležitějších sanitárních barvách, ve všech odstínech barevné palety RAL-Classic a v mnoha aktuálních trendových odstínech
– od svěžích, výrazně fialových a zelených odstínech, přes teplé, silné barvy země, jako je hnědá a červená, až po brilantní metalické tóny ve zlaté, měděné a stříbrné barvě. K dostání je také několik variant s matným lakem.

Dokonalý tvar, vysoká kvalita a energetická úspora současně

Program deskových radiátorů therm-x2 ideálním způsobem kombinuje kvalitu, design a funkci. Radiátory se vyznačují velkou rozmanitostí, přesvědčí jako kvalitní výrobky díky prvotřídnímu materiálu, bezpečnými řešeními pro upevnění radiátoru a také kvalitním zpracováním. Kermi energeticky úsporné therm-x2 radiátory mají ve srovnání s běžnými modely velmi krátkou dobu ohřevu, odevzdávají maximum příjemného tepla vyzařováním a díky patentované technologii x2 dosahují mimo jiné až 11% energetické úspory – a tím šetří náklady za topení.

Připravte se na topnou sezónu a nedejte zimě šanci!

Více informací naleznete na www.kermi.cz.


HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

$
0
0
HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

Společnost Baumit, spol. s r.o. představuje druhou část kampaně, jejíž nosným produktem je hvězdná moderní omítka Baumit StarTop s rychleschnoucím povrchem využívajícím tzv. Drypor efekt. Mezi hlavní změny kampaně oproti jarní části je mimo jiné zapojení koncových zákazníků z řad široké veřejnosti.

Původní jarní kampaň nazvaná „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ měla hlavní pilíř v zákaznické soutěži, která byla zaměřená především na zpracovatele, tedy menší a střední realizační firmy. Kampaň si díky své atraktivitě a transparentnosti pravidel našla stovky zájemců z řad stavebních firem. A nyní se představuje i druhá část této kampaně, která bude zaměřena na koncové zákazníky.

Toto významné rozšíření cílové skupiny přineslo rovněž změnu jejího dosavadního sloganu „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ na nový slogan „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“. Druhá část kampaně bude ve svých pozměněných vizuálech stavět nově také na dvou tvářích zaměstnanců společnosti Baumit. Vlastimil Nohejl a Ing. Václav Dolejš jsou dvěma nejúspěšnějšími technickými a obchodními zástupci společnosti z pohledu prodeje produktové novinky roku 2018 - tenkovrstvé omítky Baumit StarTop.

Benefity pro jednotlivce z řad majitelů rodinných domů

Zákazníci z řad majitelů rodinných domů budou moci využít nabídky k zaslání fyzických vzorků omítky Baumit StarTop za zvýhodněnou cenu. V současnosti je prodejní cena jednoho vzorku včetně poštovného, balného a DPH standardně 363 Kč a každý třetí vzorek probarvené omítky je zdarma. Nově je snížena cena vzorku na 100 Kč za kus a nadále zůstává v platnosti, že třetí vzorek probarvené omítky je zdarma.

Další podpora pro zpracovatelské firmy

Se záměrem ještě zvýšit atraktivitu soutěže pro zpracovatele z řad menších a středních realizačních firem dochází k úpravě některých podmínek soutěže. Za každých 10 kbelíků hvězdné omítky Baumit StarTop získá realizační firma nově 2 sady pracovního oblečení (montérky, tričko, čepice). Dochází rovněž k výraznému zjednodušení celého procesu vykazování nákupu. Nově bude totiž stačit k přidělení zmíněné sady pracovního oblečení pouze platná objednávka a realizační firma tak již nebude muset zasílat daňové doklady či dodací listy k prokázání svého nákupu.

I nadále zůstává v platnosti, že každý měsíc budou vylosováni tři soutěžící dle objednávek a pro každého vítěze je pořadatelem soutěže, společností Baumit, připravena sada kvalitního profesionálního nářádí – 1 dvourychlostní elektrické míchadlo FESTOOL s metlou pro fasádní omítky, 4 nerezová natahovací hladítka a 4 plastová strukturovací hladítka.

Posílení prodejních týmů a prodejních míst Baumit

V rámci druhé části kampaně dojde rovněž k posílení vybavení prodejních týmů pro snadnější komunikaci se zájemci o nový produkt z řad realizačních firem. Formou speciálního prezentéru je technický a obchodní zástupce společnosti Baumit schopen demonstrovat zájemcům o omítku Baumit StarTop všechny její zásadní funkce a benefity, například Drypor efekt, rozdíl v bělosti oproti standardním omítkám nebo širokou barevnou škálu 888 odstínů ve vzorníku Baumit Life. Stejným prezentérem jsou vybavena i vybraná prodejní místa (prodejny stavebního materiálu).

Informace o produktu Baumit StarTop

Zcela nová prémiová omítka Baumit StarTop patří do skupiny fasádních tenkovrstvých omítek. Díky unikátnímu multifunkčnímu drypor efektu účinně brání špinění fasády a růstu řas a plísní na jejím povrchu, čímž zajišťuje její dlouhodobou krásu. Speciálně vyvinutá receptura omítky zvyšuje, díky snadné zpracovatelnosti, produktivitu při jejím nanášení i strukturování na povrchu fasády. Mezi další výrazné výhody patří rovněž vysoká paropropustnost, široká nabídka struktur povrchu a v neposlední řadě také možnost aplikace v brilantních odstínech vzorníku Baumit Life, nejšiřší kolekce fasádních barev v Evropě.

Kampaň „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“ je platná v termínu od 1.9. – 31.10. 2018

Nábytek, interiery, přípojka vody

$
0
0
Pohled z oblohy

Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s vámi podělit :-) Opět jsem čerpal hodně informací s internetu a dost informací ze stránek svepomoci.cz od jiných stavebníků, kteří také řeší svojí stavbu a každodenní výzvu, kterou jim přináší stavba domu.

Měli jsme vylité podlahy do roviny anhydridem. Pěkně se na to koukalo, jak se to vše slévá do roviny a mizí paronepropustná folie s topnými kabely. Sice jsme měli už koupenou vinylovou samolepící folii, ale museli jsme tři týdny čekat, než vyschne anhydrit. Trochu jsme to urychlili tím, že jsme po týdnu lehce přitopili topnými kabely v podlaze. Mezitím jsme nakoupili primalex plus, abychom mohly celý dům vymalovat. Malování není zrovna naše oblíbená činnost a tak jsem hledal něco co by nám to usnadnilo. Podle videí na internetu mě zaujalo malování za pomocí zařízení a stříkací pistole. Zdálo se to jednoduché a celkem rychlé. Proto jsem si v půjčovně takový přístroj půjčil. Šlo o zařízení tzv. pumpu, která přes trubku saje barvu přímo s belíku a není potřeba barvu nikam přelívat. Asi jako u každého malování je potřeba se podle toho obléknout a počítat s tím, že bude člověk trochu od barvy. U malování, pomocí stříkací pistole je potřeba zakrýt vše co nechcete mýt bílé. Naše výhoda byla ta, že jsme v bytě ještě nic neměli a tak jsme si zakryli podlahu a okna. Malování bylo rychlé. Asi tak za 2,5 hodiny jsme měli vymalováno, když tedy nepočítám přípravu. Většinu míst jsem stříkal dvakrát a pak jsem ještě vše procházel a nedostatky dodělal. Při použití tohoto stříkacího zařízení není potřeba barvu ředit a tak barva pěkně kryje. Vypadalo to moc dobře, nesmí se dávat velká vrstva a asi hodně důležitá je zvolená značka a druh barvy. My zvolili průměr Primalex plus ve 40kg belíkách, které měli v akci. Postupně jsme přikupovali a konečná spotřeba 160kg barvy. Stříkací pistoly jsme ještě ten den vrátili. Druhý den jsme po vysychání barvy zjistili ještě nějaké nedostatky a tak nás váleček neminul. Vlastně jsme provedli téměř jeden nátěr s barvou, kterou jsme už naředili. Hlavně strop, na kterém jde vidět vše. Další den po vyschnutí barvy už vše vypadalo tak jak má být.

Po pár dnech jsme se vrhly na podlahu. V Hornbachu jsme zakoupili v akci samolepící vinylovou podlahu o tloušťce 3 mm. Podlahu jsme měli rovnou a tak stačilo jen zamést a důkladně podlahu napenetrovat. Před tím jsme ještě ořezali po obvodě diletační pásku a na pár místech dobrousili lehce povrh, protože vinyl veškeré nerovnosti kopíruje. Při lepení jsme se drželi video návodu ze stánek Hornbachu. Nic složitého. Ve dvou to celkem odsýpalo. Důležité je držet si rovinu a dílce vinylové podlahy dávat hodně natěsno. Během dvou dnů byla podlaha hotová a my si mohly zout boty a projít se pro ní. Parádní pocit :-).

O pár dní později dorazili objednané obložky a interiérové dveře, které jsme si dva měsíce zpět objednaly na stránkách nejdvere.cz. Mají na netu dobré recenze a velký výběr dveří. Z toho si musí vybrat každý. Mohu je jen doporučit. Výborná komunikace, ochota a vstřícnost. Doba dodání je delší, ale s tím se musí počítat, protože i u jiných firem je to podobné. I když bych čekal, že u standardních rozměrů budou mít dveře skladem. Pár dveří už jsem montoval, ale tyto byli opravdu kvalitní, většina konstrukce z pevnější MDFky a ne z dřevotřísky jako jsou od jiných výrobců dveří. Dveře jsou těžší, ale bytelné. Trochu jsem se trápil s posuvnými dveřmi, ale po telefonátu na nejdvere.cz mi ochotně poslali videonávod. U montáže dveří opět hlídat rovinu. Já jsem opět využil nivelační laser od Bosche. Při montáži jsem zjistil, že není vhodné používat lepící pěnu, ale klasickou montážní pěnu, která nabide a obložky pevně přilepí ke zdi. Při použití lepící pěny, se přes noc pěna stáhla a já měl pak průchod spodku obložek o 2 cm širší. Vše jsem opravil a dveře všude sedí.

To bychom měli hotové a jde se na nábytek, který jsme si po večerech s manželkou navrhli v programu PRO100 a tak jsme měli jasno co chceme a jak by to mohlo vypadat. Jsem vyučený truhlář a otec má truhlárnu. Takže jsme objednali materiál a začali postupně vyrábět. Cenově jsme se dostali cca na třetinu ceny, než kdybychom si nábytek nechali vyrábět na míru. Vše jsme si udělali podle našich představ a výsledek můžete vidět na přiložených fotografiích. Hlavní architekt je manželka, ale já jsem ji samozřejmě doplňoval a z výsledkem jsme oba spokojeni.

Poslední etapa před nastěhováním byla přípojka vody, kterou jsme již měli schválenou a papírově vyřízenou, ale přesto se to protáhlo na tři měsíce a to jen kvůli tomu, že ještě nejsme majiteli pozemku, na který máme od obce smlouvu o smlouvě budoucí. Vodárna totiž má interní předpis, že nemůže podepsat smlouvu o dodávce vody s někým, kdo není majitelem pozemku dané stavby. Takže, po těch třech měsících jsme se oficiálně stali majiteli pozemku a pak byla otázka týdne, než jsme mohli realizovat přípojku vody společně s usazením vodoměrné šachty, čističky a nádrže na dešťovou vodu. V místě kde stavíme, není kanalizace a tak jsme si vyrobili pod čističkou vsak v 1,3 metrové jámě, kam jsme do geotextilie nasypali kameny o frakce 64mm, zakryli geotextílií a zasypali zeminou. To tohoto vsaku jsme svedli vývod z čističky a zvlášť z nádrže na dešťovou vodu. Dále jsme naplnili čističku vodou, nastavili provzdušňování dle videa a nic nebránilo tomu, abychom se z velkých nadšení a parádou mohli nastěhovat.

A je to tu, první spuštění vody, první noc, první koupání, první vaření atd. Úžasný pocit po 1,5 roce práce na našem vysněném baráčku. Sice to tím vše nekončí, protože je na domě ještě hodně práce a v následujících dnech po nastěhování, bylo několik týdnů ladění, doplňování a úprav v interiéru. Máme ale velkou radost z každé poctivě dodělané práce do detailu.

Teď nás ještě čeká izolace, kterou jsme už načali a dál dodělání balkonu, zábradlí a věcí kolem domu (zámková dlažba, plot, brána a nějaké úpravy terénu) Bude to ale mnohem snazší, když už zde bydlíme a bez dojíždění na to bude více času.

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

$
0
0
Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce od předního výrobce otopných těles KORADO, a.s. je vyroben tak, aby ho bylo možné jednoduše připojit na stávající rozvody.

Zároveň platí, že moderní tělesa společnosti KORADO, a.s. obsahují, díky své konstrukci, menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tak k jejímu zbytečnému přetápění a plýtvání energií. Oproti starým článkovým radiátorům zabírají podstatně méně místa, při zachování stávajícího výkonu. Navíc mají elegantní design, je možné si zvolit různá barevná provedení, nebo dokonce i vlastní potisk čelní desky. Esteticky tak doladí vzhled celé místnosti.

Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo pod nimi nacházíte na zemi vodu, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vzhledem k tomu, že výměna je snadná a nezabere tolik času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoli ročním období.

RADIK LINE KLASIK R

Model RADIK KLASIK – R představuje deskový radiátor, který je hojně využívaný právě při rekonstrukci starších otopných soustav. Toto deskové otopné těleso je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm, a to bez nutnosti řezat nebo svařovat trubky. Sami si můžete najít výkonově odpovídající náhradu vašeho stávajícího článkového radiátoru pomocí převodní tabulky.

Otopná tělesa RADIK KLASIK - R lze pořídit v délkách od 400 do 2000 mm, hloubkách od 66 do 155 mm a jednotné výšce 554 mm. Umožňují levé nebo pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy a jsou určeny pro otopné soustavy s nuceným nebo samotížným oběhem. Desková otopná tělesa RADIK KLASIK – R lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. RADIK KLASIK – R je dostupný ve třech provedeních čelní desky, kromě klasické (vertikální prolisy) také ve variantách PLAN (hladká) a LINE (jemné horizontální prolisy). Možnost volby barevného provedení (dle vzorníku RAL) nebo dokonce volba speciálního potisku čelní desky dle přání zákazníka, je u radiátorů RADIK samozřejmostí.

RADIK KLASIK R mentolová

Radiátor RADIK KLASIK - R pořídíte za velmi přijatelnou cenu, a to již od 2.055,-Kč bez DPH.

V sortimentu společnosti KORADO naleznete i jiná desková otopná tělesa, pro bližší informace navštivte www.korado.cz

Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

$
0
0
Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

Máte za to, že jediný úkol vypínače je rozsvítit, zásuvky zase, aby připojila spotřebič k síti? Mysleli jste si, že jejich výběr bude hračka? Vyvedeme vás z omylu a poradíme, jak díky nim bude váš domov vypadat ještě lépe.

Pokud jste si dali záležet při instalaci rozvodů, budou zásuvky a vypínače umístěny na dobře přístupných a viditelných místech. Nyní byste již měli mít představu, jak bude vypadat váš interiér a dle toho volit koncept domovních přístrojů.

Záleží na vás, zda se spokojíte se spolehlivými funkčními a zároveň cenově příznivými přístroji, jako je nestárnoucí ABB Tango, nebo dáte přednost stylovým prvkům z prvotřídních materiálů. Mějte na paměti, že zvolené zásuvky a vypínače vám mohou dělat společnost desítky let.

Na co myslet při výběru vypínačů?

Levnější typy přístrojů se prodávají kompletní, zatímco prémiové řady jsou zpravidla modulární. To znamená, že si podobu domovních přístrojů tvoříte sami složením z jednotlivých komponent mechanismu, tlačítka a rámečku. Pokud tedy rozbijete jednu součástku, nebo prostě chcete změnit vzhled, jednoduše vyměníte požadovaný díl. Na několik přístrojů vedle sebe jsou ideální vícenásobné rámečky.

x1

Při výběru mechanismu přístroje se rozlišují typy dle úlohy označené čísly. Spínač č.1 je díky jednomu vstupu a jednomu výstupu určen pro místnosti, kde je třeba ovládat jedno svítidlo z jednoho místa. Spínač č.2 má dva póly a je možné s ním ovládat i N vodič, třeba u problikávajícich led svitidel. Spínač č.3 se využívá jako takzvaná sporáková kombinace. Spínač č.5 disponuje jedním přívodem a dělenou klapkou. Umožňuje samostatně ovládat dva nezávislé obvody, tedy dvě svítidla z jednoho místa. Spínač č.6 je označován jako schodišťový vypínač. Má jeden společný přívod a dva vývody. Umístíte jej tam, kde ovládáte jedno svítidlo ze dvou míst, typicky tedy na začátku a na konci schodiště. Spínač 6+6 je zdvojenou variantou schodišťového spínače, dokáže ovládat dvě svítidla ze dvou různých míst. Spínač č.7 je také označován jako křížový vypínač. Využijete jej ke spínání obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa v kombinaci se spínači č.6.

Schemata

Máte dostatek zásuvek?

Promyslete, kolik spotřebičů můžete potřebovat zapojit najednou. Pokud si nejste jisti, zda vám bude odhadované množství zásuvek stačit, přidejte raději o jednu více. Nynější podhodnocení situace pro vás bude znamenat nevzhledná klubka prodlužovacích kabelů povalujících se ve vašem novém domově. 

instalace vypinac

Splynout nebo zvýraznit?

Je to otázka preferencí. Pokud však propadnete kouzlu barevných přístrojů, navštivte raději showroom, nebo požádejte o zapůjčení vzorku, abyste mohli konfrontovat reálný odstín zvolené barvy i strukturu materiálu se svým interiérem. Vybírat můžete i z netradičních luxusních materiálů, jako je sklo, kov, kámen nebo dokonce kůže. Myslete ale i na praktickou stránku. Kupříkladu zásuvky a vypínače v lesku vypadají prostě nádherně, než je přidáte do košíku, vyhodnoťte ale, zda jste ochotni o ně pravidelně pečovat. Na lesklém povrchu uvidíte každou stopu. Pokud toužíte po atraktivním vzhledu přístrojů, nepřehlédněte některou z designových řad jako Schneider Unica Class  nebo Legrand Céliane

pristroje celiane

Je třeba do exteriéru volit speciální přístroje?

Při stavbě domu je nutné pokrýt také vnější prostory. Samozřejmě jsou přístroje vystaveny přírodním vlivům, jako je vlhkost a prašnost. Zásuvky určené na ven mají obvykle víčko, které chrání přístroj, když se aktuálně nepoužívá. Pokud víte, že bude zásuvka instalována v místě, kde jsou přístroje vystaveny náročným podmínkám, volte odolnější přístroj s vyšší ochranou IP. Označení IP skrývá v prvním čísle odolnost proti prachu a v druhém proti vodě. Čím vyšší je číslo, tím lepší ochrana. Do exteriéru vybírejte ty s krytím alespoň IP44. 

plexo

Tipy na závěr

1) Doutnavka ve vypínačích vám pomůže ve tmě s orientací nebo signalizací zapnutého spotřebiče
2) Vypínač u postele vám ušetří mnoho hádek a vstávání
3) Zásuvky nad úrovní pohovky, stolu nebo kuchyňské linky jsou praktické a šetří záda
4) Zapomněli jste přeci jen umístit vypínač na strategické místo? Nemusíte znovu sekat, vsaďte na bezdrátové přístroje
5) Spojte více zásuvek nebo vypínačů více rámečky a estetický dojem se ještě zvýší
6) Zásuvky vedle sebe nebo pootočené dvojzásuvky, umožní zapojit jakékoli spotřebiče vedle sebe pohodlně

Jaké půdní schody pořídit? Poradíme Vám!

$
0
0
LST

Společnost FAKRO nabízí různé typy půdních schodů, které umožňují uspokojit individuální potřeby zákazníků. Všechny modely skládacích schodů FAKRO vyhovují vysokým požadavkům na těsnost a termoizolační vlastnosti, a splňují normu EN 14975.

Základním modelem půdních schodů FAKRO jsou schody LWS Smart. Větší uživatelský komfort poskytují schody LWK Komfort, které jsou vybaveny madlem, patkami a poklopem bílé barvy. Abychom dobu montáže skládacích půdních schodů s dřevěným žebříkem zkrátili na minimum, volíme schody LWZ Plus, jež jsou vybaveny systémem rychlé montáže.

Dalším komfortnějším výrobkem je model LWL Lux s dodatečným madlem a mechanismem usnadňujícím rozložení a složení žebříku. Do skupiny schodů se speciálním určením patří termoizolační půdní schody LTK Energy, které jsou určené pro zákazníky kladoucí důraz na co nejnižší součinitel prostupu tepla.

Speciálně pro potřeby nízkoenergetického stavebnictví byly navrženy super termoizolační schody LWT, které jsou vybaveny trojitým těsněním, zaručujícím dokonalou těsnost. V případě, že v místnosti není dostatek prostoru pro rozložení půdních schodů, je možno zvolit typ LDK, jenž je vybaven podobně jako schody LWK. Jestliže mají půdní schody bránit průniku ohně, lze si vybrat ze tří modelů protipožárních schodů: skládací LWF 45 s dřevěným žebříkem, skládací LMF 45 a LMF s kovovým žebříkem nebo stahovací schody LSF.

Do často využívaných míst se doporučují schody LMS Smart s kovovým žebříkem se zvýšenou odolností. Tyto schody jsou dostupné také ve verzi LMK Komfort s madlem a poklopem bílé barvy.

Řešením pro místnosti s velmi vysokými stropy jsou schody nové generace LMP. Záleží-li na maximálně zjednodušené a rychlé montáži, a také na vysokém komfortu používání, pak tyto požadavky splní schody LML Lux a všechny modely stahovacích půdních schodů. Stahovací schody LST, LSZ se charakterizují malými rozměry rámu. Jsou určeny především do míst, kde nelze použít skládací půdní schody. Navíc díky speciálnímu mechanismu je lze rozložit a složit pomocí ovládací tyče, proto jsou doporučovány k montáži ve vysokých místnostech. Pokud máme v místnosti více prostoru, můžeme použít mlynářské schody MS_, které jsou s ohledem na svou jednoduchost a bytelnost skvělým řešením pro frekventovaná místa a časté užívání.

Novinka schody LMP
Schody LMP (U=1,1 W/m2K) jsou schody nové generace, určené pro přístup do půdních prostor i v místnostech s velmi vysokými stropy (až do výšky 366 cm). Díky použitému systému odlehčení žebříku je manipulace s půdními schody maximálně pohodlná a zároveň bezpečná. Maximální nosnost je 160 kg.

LWS Smart/ LWK Komfort
Půdní schody LWS Smart/ LWK Komfort jsou skládací schody s tří nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem. Inovativní řešení nové konstrukce schodů poskytují vysoký komfort používání a umožňují rychlou a snadnou instalaci schodů ve stropě. Maximální nosnost je 160 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LWF 45
Schody LWF 45 (U=0,6 W/m2K – dle interních testů výrobce) jsou novou generací protipožárních půdních schodů zaručující vysoký stupeň protipožární ochrany. Kromě toho zajišťují také komfortní a bezpečný přístup do půdních prostor. Třída požární odolnosti EI1/EI2=45 min dle EN 13501-2. Maximální nosnost je 200 kg.

LMS Smart/ LMK Komfort
Skládací půdní schody s třídílným kovovým žebříkem. Zateplený poklop a skříň jsou vyrobeny z borovicového dřeva, žebřík je kovový. Schody LMK jsou na rozdíl od schodů LMS vybaveny bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po žebříku. Maximální nosnost je 200 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LST
Stahovací půdní schody LST (U=1,1 W/m2K) jsou vybaveny bílým zatepleným poklopem, dřevěnou skříní, kovovými krycími lištami a montážními úhelníky.Stahovací konstrukce umožňuje složení žebříku na malé rozměry, díky čemuž lze schody namontovat do malých půdních otvorů (nejmenší rozměr je 51x80 cm). Maximální nosnost je 200 kg.

LWT/ LWT Passive House
Super termoizolační půdní schody LWT (U=0,51 W/m2K) jsou doporučovány k použití v nízkoenergetických stavbách, ve kterých je kladen velký důraz na minimalizaci tepelných ztrát. Díky vynikajícím termoizolačním parametrům mají značný vliv na úspory tepelné energie v budovách. Pro pasivní stavby jsou určeny schody LWT Passive House se speciální izolační sadou, s certifikátem Passive House Institute. Maximální nosnost je 160 kg. Schody splňují 4. třídu těsnosti podle EN 14975.

Viewing all 364 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>