Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Dokončení stavby
Viewing all 364 articles
Browse latest View live

Podzimní údržba oken ve 3 krocích a jedna rada navíc

$
0
0
Podzimní údržba oken ve 3 krocích a jedna rada navíc

Letošní velmi horké léto si vybralo svou daň hlavně na zahrádkách, ale sluneční záření neušetřilo ani naše domy. Podzim se tak hodí třeba k tomu, abyste zjistili v jakém stavu jsou vaše okna a připravili je na zimní mrazy.

Okna dobře umyjte

Slunce dokáže prach, pyl a další nečistoty doslova „zapéct“ do povrchu oken. Příjemné podzimní teploty byste tak měli využít k pořádnému umytí oken. Na trhu je dnes řada pomocníků od speciálních mopů a stěrek až po roboty. „Okna potřebují především hadr, vlažnou vodu s trochou saponátu na umytí skel, rámů, křídel, ale i těsnění a vnitřních částí oken, nikdy okna neotírejte na sucho, prachové částice mohou povrch poškrábat,“ říká Ing. Míla Tomčíková produktová manažerka VEKRA okna.

ČTĚTE TAKÉ: Tipy jak na správnou údržbu oken?

Nezapomeňte také pročistit odtokové otvory v dolní části rámů, kudy z profilu odtéká kondenzát a voda, která se tam může dostat při prudkém dešti. Tyto nenápadné, ale velmi důležité škvírky se rády stávají útočištěm hmyzu, prachu nebo a pokud jste v létě dělali stavební úpravy, mohou být otvory ucpány sutí. Průchodnost otvorů je nezbytná pro správnou funkci okna.

Mytí oken berte jako příležitost okna důkladně prohlédnout, nejen z hlediska poškození povrchu, ale také kvality těsnění. Pokud těsnění zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu. Případně je nutné ho vyměnit za nové.

Promazání a seřízení kování

Je překvapivé, že mnoho lidí neví, že pohyblivé díly celoobvodového kování moderních oken by měly být alespoň jednou za rok promazány a kapka oleje patří i do vyznačených otvorů po obvodu. Pokud okna trochu drhnou, může problém vyřešit i prosté promazání. „Univerzální použití má silikonový okej, vyplatí se trochu jím přejet i očištěné těsnění, které si tak déle udrží svou pružnost,“ vysvětluje Ing. Tomčíková z VEKRY.

TIP: základní seřízení oken zvládnete i sami, kdy do toho jít a kdy pozvat odborníka?

Pokud zjistíte, že okna jsou špatně zavírat, drhnou, kličkami jde těžko otáčet nebo dokonce viditelně netěsní, měli byste se pustit do jejich seřízení. „Dodavatel oken by měl při předání namontovaného okna dát k dispozici i návod k použití, VEKRA má tyto návody i na webu, tam je popsáno, jak pomocí imbusu okna seřídit,“ dodává Ing. Tomčíková. Seřízení zvládne u běžných oken a dveří i laik. Pokud si na toto netroufnete, dodavatel oken by vám měl vysvětlit jak na to, nebo službu zajistit.

Dřevěná okna potřebují balzám

Obliba dřevěných oken rok od roku roste, i když je potřeba počítat s tím, že přírodní materiál potřebuje alespoň 2x do roka ošetřit balzámem. Je to jednoduché, dřevěné části oken se po umytí a usušení přetřou houbičkou namočenou ve speciálním balzámu.

Ten by vám měl dodat výrobce oken. Balzám zacelí trhlinky v lazuře a dodá potřebné pečující látky, aplikace se doporučuje za teplot v rozmezí 5 – 25oC. Povrch dřevěných oken je tak připraven na nízké zimní teploty a lépe odolá i jejich střídání a s tím spojené namrzání a tání vody. Čím kvalitnější mají vaše dřevěná okna povrchovou úpravu tím lépe odolávají působení povětrnosti, zatím ale stále platí, že potřebují balzám. Řešením může být investice do dřevohliníkových oken, tam se o ochranu postará hliníkové venkovní opláštění.

Rada na závěr: Jak správně větrat

Přebytečná vlhkost v interiéru dokáže způsobit velké nepříjemnosti, zejména z hlediska vzniku plísní. Pokud nemáte v domě rekuperaci, měli byste myslet na to, že je potřeba pravidelně větrat. V zimě je nejúčinnější na pár minut dokořán otevřít okno. Rychlá výměna vzduchu zbaví místnost vlhkosti, ale zároveň se neprochladí stěny a nábytek. Po zavření oken se tak pokoj rychle vytopí. Především v koupelnách, kuchyních a místnostech s květinami nebo akváriem je potřeba myslet na pravidelné a důkladné větrání i používání účinných odsavačů par. Kdo suší v bytě prádlo, může si zadělat na značné problémy. Pomoci může jednoduché pravidlo, relativní vlhkost vzduchu by při teplotách kolem 21°C neměla překročit 50%.


Foukaná izolace

$
0
0
Fotka z dronu

Zdravím stavebníky. Dlouhou dobu jsem přemýšlel co dát na stop jako izolaci. Možností je dnes vcelku dost, ale já měl v hlavě defakto 3.

1) Klasická komprimovaná vata v rolích která se na sraz dává k sobě, a přes sebe křížem minimálně ve 2 vrstvách aby se zabránilo průniku tepla ve spojích. 

Výhoda : Cena

Nevýhoda : Pracnost, manipulace, velká pravděpodobnost chyb i přes snahu svépomocného stavebníka, u vazníkového krovu velký prořez, který se teoreticky dá "naházet" na položenou vatu a tím trošku vylepšit pocit, že je tam toho víc. 

2) Stříkaná pěna alias honosně nazvaná "chytrá izolace". 

Výhody: Rychlost aplikace

Nevýhody : Cena, chemie nad hlavou, při natrefení na špatnou firmu a levné pěny velká pravděpodobnost zamoření smradem celého domu (zkušenost kamaráda kdy i po měsíci od aplikace byl v domě cítit puch uměliny), systém který není ověřený léty jen labolatorně. Vznik dutin při přerušeném stříkání a čekání na expanzi pěny.

3) Foukaná čedičová izolace pro kterou jsem se nakonec rozhodl. 

Výhoda : Léty prověřený materiál, rychlost aplikace ( u mě cca 3h celý dům), bez dutin, materiál má relativně velkou objemovou hmostnost (u mě 17.6kg/m2) což je skvělé jak z izolačního tak hlavně z akustického hlediska, deklarované 5% slehnutí ověřeno u známého - sedí, provedení bez tepelných mostů a dutin, vata se slehne tzn i kdyby tam nějaká dutina byla, časem zmizí. 

Nevýhody : Cena, ovšem v porovnání s výhodami je to zanedbatelné, Pokud člověk započte mraky hodin práce se skládáním vaty ručně, teoretické tepelné mosty, nevyplatí se to dělat ručně. Tu energii věnujte činostem kde se ušetří opravdu hodně peněz - hrubá stavba. 

Foukané izolace je také mnoho a mnoho druhů, ale já měl jasno že pokud foukanou, tak jedině klasickou čedičovou, izolace která je léty provřená na milionech staveb po celém světě. Staré noviny nad hlavou nechci (Climatizer) a skelnou také ne, takže z mraky firem které nabízejí foukanou izolaci dopadli v ČR defakto jen 3. Rovnou prozradím že jsem vybral IP Polná. 

s IP Polná jsem měl osobní zkušenost u známého kdy má již cca 6let zafoukáno, nemůže si vynachválit a i po pěti letech má pouze o 1-2cm z 30cm méně než po nafoukání, takže jejich deklarované maximální 5% slehnutí defakto sedí. Jejich obchoďák (p. Kubů) byl jediný který se sám nabídl že zajede na stavbu, prohlédl si strop, doporučil co ještě udělat, pochválil provedení parotěsu že to takhle poctivě už dlouho neviděl, a na místě udělal kalkulaci. 

Dnešní realizace naprosto v pohodě, už dlouho jsem neměl na baráku firmu, se kterou nebyla vůbec žádná potíž. Co bylo domluveno to bylo nafoukáno, přesně tak jak mělo být a dle domluvy.

Žádné "já to takhle dělám 20 let, to je OK šéfe... - klasická hláška řemeslníků"--- To že to dělá 20 let špatně, to je jiná... :)

Ač to po přečtení smrdí reklamním článkem, není, jen jsem v čerstvé euforii z jedné etapy kdy jsem nemusel řešit vůbec žádný problém, a celá realizace byla domluvena, provedena - BEZ VÝHRAD... 

Stavbě ZDAR :)

Sauna svépomocí, aneb jak si to udělat doma zase trochu lepší

$
0
0
Sauna svépomocí, aneb jak si to udělat doma zase trochu lepší

V mém poslední článku jsem skončil tak trochu na vodě. Respektive v jezírku. Ano, koupací jezírko byla jedna z nejlepších investic, co jsme udělali. Užíváme si ho, co to jde, a mimo to vytváří fantastikou atmosféru u naší terasy. Ale práce kolem domu je stále nekonečně... Jenže člověku se většinou chce realizovat ty věci, co ho baví, a ne ty, co musí. A takhle jsme došli k tomu, že si nutně musíme postavit vlastní finskou saunu :)

No, úplně samo to ale zase nepřišlo. Moje žena Bára je milovník saunování. Já jsem byl dříve tak nějak neutrální. Často ale jezdíme po Evropě a navštěvujeme různá wellness centra, a samozřejmě i sauny. A v podstatě nás to oba moc baví. A náhodou, jednoho dne, přišli naši sousedi, výborní kamarádi, s informací, že si objednali na zakázku venkovní, roubenou finskou saunu. Pecka. Firma jim ji za měsíc na zahradě vystřihla, jedna báseň. Akorát ta cena, no, to už taková báseň nebyla. Bez nějakých těch věcí okolo, 250 000,- a to je fakt darda... Ale mělo to jeden synergický efekt, a to, že jsme se pro ni rozhodli také. Máme hned u domu krytou terasu a přímo u ní koupací jezírko. A co se nabízí? No přece saunování a chlazení se v tom jezírku :) Ale my si ji samozřejmě uděláme svépomocí!! Takže jsem vzal metr, tužku, sedl k internetu a začal měřit, počítat a studovat informace, ostatně, jako vždy předtím. Nakonec jsem zjistil, že to není až tak komplikovaný problém. Zásadní bylo to, že jsme chtěli mít saunu těsně u terasy, abychom mohli vcházet z terasy přímo do ní a chtěli jsme plnomasívní roubenku pro cca. 4 lidi, s vytápěním na dřevo.

Obecně vzato, sauna je prostě nějaká bouda, kde se topí a kde se člověk může pořádně vypařit. Saunové firmy z toho samozřejmě dělají bůhví co, ale vlastně jsou to jenom obchodně-marketingové oblbovací kecy. Koukněte se na nějaká videa z Finska nebo Ruska... v čem se sauní. Jakákoli zavřená bouda s kamny uvnitř. Je nutné si tedy jen zachovat zdravý selský rozum a nedělat z toho velkou vědu, jak se vám fakt všichni snaží nakukat :)

Takže, co potřebujete na venkovní saunu? Postavit dobře izolovaný dřevěný (nebo zděný) domek s komínem, dveřmi a větráním, který bude alespoň trochu hezký (nebo taky ne, když je to někomu jedno). A dodržet jasně definovaná bezpečnostní pravidla. A do něj nějaké ty lavice a kamna. To je vše. Základ byl tedy jasně daný :) Po zaměření jsem spočítal, že venkovní rozměr sauny může být max 240x240 cm. Dál už nám vadil vrt a velikost prostoru na chození z terasy ven. Tento rozměr stačí, při troše skromnosti, pro 5-6 lidí. Rozhodli jsme se, po prostudování a konzultování různých vlastností dřeva (a taky jeho ceny), pro kvalitní smrk ze zimní těžby, 14x10cm, jednoduché rohové roubení.

Výběr kvalitního dřeva je zcela zásadní věc!! (Neustále kapající horká smůla ze stěn a stropu fakt není nic moc. Přinejmenším máte pořád zalepené ručníky a prostěradla). To technicky zajistil můj kámoš Mejdlo, který nám již předtím stavěl pergolu nad terasou a bude stavět i korpus roubenky. Ohledně ostatní práce jsme se domluvili, že si ji uděláme sami. Tzn. podlahu, strop, střechu a vnitřní vybavení. Domluvil jsem také, že si sám udělám betonové patky pod saunu.

Základové patky jsem vybetonoval s velkých 40 šalovek, se spodním základem cca. 50cm betonu s dvěma 80cm/15mm roxory jako armou v každé šalovce. Trochu jsem se trápil s rovinou, ale nakonec to dopadlo dobře. V podstatě 3 odpoledne práce a měření, a asi 20 koleček betonu. Kámoš Mejdlo mezitím nakoupil na pile v Mříči (kde má dobré kontakty a mají kvalitní dříví) požadované trámky a dal je uskladnit do truhlárny, aby částečně proschly. Poté si v truhlárně udělal kompletní přípravu trámků pro kompletaci roubenky. A pevně jsme se také dohodli na ceně za montáž, 20 000,- Kč. Dřevo samotné stálo na pile 16500,-. K tomu je třeba připočítat těsnící latě (1,5x1,5cm), které se vkládaly kosodélně mezi jednotlivé trámky (ty mají na sobě stejně vyfrézovanou, kosodélnou drážku). Pak ještě Wurth těsnící expanzní pásky, kterými jsou trámky podélně, dvojitě utěsněné, tesařské vruty a 20mm dubové tyče na vázání trámů. Skladba sauny je "jednoduchá", trámky jsou skládány klasicky, jako roubenka a po provrtání ještě vzájemně čepovány na dvou či třech místech každé stěny dubovými tyčemi navzájem. Je fakt, že práce nešla úplně rychle, dřevo se dost kroutilo a kluci museli každý šár pečlivě trimovat kurtnami, než byl svázán dubovým čepem. Do toho vstupoval zásadní problém s jejich jinými zakázkami, takže samotný korpus roubenky dělali kluci, s mnoha přestávkami, asi 2 měsíce. Nebyli jsme z toho tedy moc nadšení, ale hlavní je, že ho udělali fakt pečlivě.

Technicky vzato, základ roubenky je pevný rošt z trámů 14x8 cm, v rozteči 40cm, zespodu zavřený střešní difuzní folií. Nad tím je pak vyskládána skladba stěn. Nahoře pak krokve, zase 40 cm od sebe. Trochu problém byl dveřní otvor, ten se musel vyřezávat až dodatečně. Úplně jsme se neshodli na technickém řešení futer dveří a ty jsem si s dveřmi nakonec dodělával sám, podle videa jedné rakouské saunařské firmy (není to zase tak složité). U futer je třeba nechat celkem velké dilatační mezery, hlavně vertikálně (máme necháno cca. 8 cm, po stranách cca. 3cm), aby mohly "klouzat" vůči stěně roubenky. Roubenka si samozřejmě sedá, u nás to byly asi tak 3-4cm celkem. Podlahu jsem mezi trámy odizoloval XPS polystyrenem s velkou vzduchovou mezerou směrem k pochozí vrstvě. Vrchní skladba samotné podlahy je potom z 2 vrstev 20mm Cetris desek, napříč, které jsou nehořlavé. Vše utěsněno polyurethanovým tmelem. Cetris desky jsem ještě natřel vodoopudivou penetrací, která není škodlivá ve vnitřním prostředí. Stropní kontrukce je následující. Mezi krokvemi je 2x8cm čedičové vaty, nad ní difuzní střešní folie, latě a plechová krytina. Směrem dolů je parotěsná vrstva ze silné hliníkové folie, vše lepené hliníkovou lepící páskou (nesmí v ní být žádný plast). Hliníkovou folii doporučuji kupovat přímo u výrobce (já u firmy Keramet), jelikož je podstatně kvalitnější, než ta, co vám prodají v sauna shopech. A i levnější. Pod tím jsou palubky ze sibiřského smrku. Zkrz tuto skladbu je veden nerezový komínový systém Bokra izol 50 (Tady pozor, sauna shopy nabízí také originál komínový systém Harvia, ale je z horšího a hlavně  podstatně tenčího nerezu!! Cena +- stejná). Ten je v průchodu plechovou střechou zvnějšku ještě dvojitě zatmelený polyurethanem. Kamna jsou Harvia M3, což jsou nejmenší Harvia kamna, pro sauny do 13 m3. Jsou postavená na 2cm dlaždici 60x60cm. Před nimi je ještě jedna tatáž dlaždice, kvůli bezpečnosti při přikládání. Kamna jsou ale velmi dobře konstruovaná a při dobrém tahu komínu (výšku máme 2,7 m) nezačmudí a nic z nich nepadá. Vnitřní rozměr sauny je nakonec 220x220x195cm. Dveře máme celoskleněné a nebyl s nimi problém. Nechal jsem si je vyrobit v Isoterm Kaplice, rozměr 190x70x0,8cm, kalené, včetně vrtání a broušení hran. Panty jsem koupil na netu. Madlo je dřevěné a zámek magnetický. Samozřejmě se otevírají ven!! Trochu větší výzva bylo vnitřní vybavení. Kouknete se takhle po netu a zjistíte, že zde lítají tisíce tam a zpět :) Takže takhle ne!! V Jihlavě (firma Palubky Koten) jsem za velmi dobrou cenu nakoupil olšové lavicové profily (na lavice je dobré koupit tzv. studené dřevo, domácí je třeba olše nebo osika), od kamaráda jsem si vypůjčil formátovací ruční pilu, nakoupil terasové nerezové vruty (to je obecně skvělý spojovací materiál) a šel do toho. Nejdříve jsem to okoukl v jiných saunách a pak ještě dostudoval na netu. Stálo mě to 3 odpoledne, trochu pečlivějšího měření, troška ručního broušení smirkovou houbičkou a lavice, včetně podlahových roštů, byly komplet hotové a nainstalované. Troufnu si říct, že v profi kvalitě :) A za "pár" korun. Lavice jsou kotvené částečně přímo na stěně a částečně na nohách. Výška lavic je na každém, já si ji změřil v jiné sauně, kde nám to vyhovovalo. Poslední, co bylo třeba odladit bylo odvětrání. Tady je třeba dodržet přesná doporučení!! Je to hlavně kombinace výkonu kamen a velikosti vnitřního prostoru. Já se hodně inspiroval u našich známých, kteří mají saunu +- stejnou jako my. U spodní části kamen máme sací průduch 5x10cm a úhlopříčně pod stropem další 10x10cm. Zvenčí jsou otvory zakryté nerezovou mřížkou se síťkou proti hmyzu. Současně máme 1,5x70cm průduch pode dveřmi. Vše funguje výborně. Pak ještě venkovní nátěr, okap a nějaké ty detaily. Detaily jsou ty "blbosti" dovnitř sauny :) Kýbl, naběračka, teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny, kartáč atd. Kupovat to u nás v Čechách je nesmysl, fakt neví, co by za to chtěli (max. v nějakém výprodeji). Jako vždy pomohl eBay. Koupily jsme komplet vybavení z Německa za 1550,- Kč, včetně dopravy... Dokonce byla v ceně i sada 5. eterických olejíčků.  A jde se do toho!! Na počátku to byly asi 3 zkušební zátopy na cca. 1 hodinu a asi 60-80 stupňů. Je třeba vypálit kamna a komín a i dřevo začne za chvíli vonět jinak. Při tom jsem vše kontroloval, otestoval velikost průduchů a jestli kamna táhnou a nikde nic nekouří a nehoří... Vypálily se také kameny v kamnech. A pak už to jelo naostro. Saunu vytápíme cca. 40 minut od zatopení. Topím z 90% suchou břízu. Vytápíme na zhruba 95-105C. Vše funguje perfektně, nikde žádná smůla, dveře, izolace, pásky, těsnění, zatím vše ok. Ještě budu pro jistotu instalovat ochraný nerezový plech s 2cm mezerou od stěny u levého boku kamen, kde je nejvyšší teplota stěny roubenky (120-130C, měřeno digi teploměrem se sondou). Kamna jsou samozřejmě instalována přesně podle projektu v návodu. Co se týká světla, vedení je realizováno silikonovým kabelem SIHF, který je protažený svislou dírou skrz stěnu roubenky. Tu bylo samozřejmě nutné předvrtávat průběžně již při výstavbě roubenky!! Vypínač je venku, světlo koupené na netu, originál do sauny. A to je vše. Saunu si užíváme (mimo ty horka) cca. 3x týdně a těším se vyloženě na zimu, to bude fakt pecka :) Akorát až bude led v jezírku, to úplně nevím...  

Jinak, co se týká celkové ceny, ať děláte, co děláte, v této velikosti a kvalitě je to i s 2/3 svépomocí +- 100 000,- Kč. Samozřejmě by se dalo ušetřit na materiálu (např. prefabrikované sauny na netu mají stěnu 4,5cm, lavice lze vyrobit z podstatně levnějšího materiálu, rošty na zemi nejsou úplně nutné atd.), ale když se to udělá poctivě, je to zase "navěky" a máte z toho fakt dobrý pocit. V menším rozměru a nižší kvalitě by se asi dalo dostat kolem 60tis. Je na každém, jestli se to vyplatí nebo ne. Ale je to v každém případě naprostá pecka !!      

Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

$
0
0
Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

Časy, kdy radiátory byly výhradně žebrované a bílé a visely na stěnách, jsou pryč. Současné zdroje tepla dnes slouží i jako dekorativní bytové prvky na stěnách, které utvářejí prostředí Vašeho bydlení po dlouhá léta. Musí přesvědčit i ty nejnáročnější stavebníky a designéry – a to nejen kvalitou, ale i vizuální stránkou a energetickou účinností.

Kermi, specialista v oblasti topné a sanitární techniky pro prostorové klima a sprchový design, nabízí se svým rozsáhlým programem kvalitních deskových radiátorů široký výběr modelů a možností: tyto energeticky úsporné radiátory s technologií x2 se ideálně přizpůsobí každé prostorové situaci a potřebě tepla. Vlastní styl bydlení lze navíc skvěle podtrhnout svěžími barvami a moderním designem.

Od malých po velké, od krátkých po dlouhé, od vodorovných po svislé: radiátory Kermi therm-x2 jsou k dostání v mnoha provedeních, stavebních výškách a délkách a také s různými možnostmi připojení. Předsíň, kuchyně, obývací pokoj nebo ložnice – pro každý typ instalace existuje vhodné řešení.

Kermi Flachheizkörper BH200 Profil Wohnraum

Obr. Vysoký topný výkon i při malé stavební výšce – desková otopná tělesa stavební výšky 200 mm jsou ideální k použití na nízkých okenních soklech, ve verandách nebo zimních zahradách.

Kermi therm x2 Flachheizkörper Verteo Line farbig 1

Obr. Progresivní teplo v moderním tvaru ve formátu na výšku. Řešení pro obzvláště harmonickou integraci prostoru – na obr. Verteo Line v trendové circon stříbrné barvě.

Vodorovné varianty jsou "klasiky" mezi radiátory. Díky jejich formátu je lze ideálně umístit pod okno a současně je začlenit do interiéru. Svislé radiátory lze upevnit na úzké stěny aniž by zabíraly velký prostor. Tyto štíhlé zdroje tepla se výborně uplatní v předsíních, schodištích a budovách s velkoplošnými okny. Kermi radiátory s nízkou stavební výškou jsou ideálním řešením problému pro stísněné prostorové podmínky. Osazují se všude tam, kde architekturu prostoru určují velké okenní plochy a nízké podezdívky – např. ve verandách, zimních zahradách nebo pod parapety oken.

Povrch radiátoru dle vlastního vkusu

Kromě profilové přední desky se dodávají Kermi radiátory therm-x2 také v kvalitním provedení Plan nebo Line. Kterou variantu zvolíte, závisí především na vlastním vkusu a estetických nárocích. Radiátory s hladkými čelními deskami lze decentně a stylově začlenit do uspořádání interiéru. Radiátory v provedení Line vytváří dekorativní, kvalitní prvek bytového zařízení. Charakteristickým designovým prvkem u provedení Line jsou, podle uspořádání radiátoru, vodorovně nebo svisle probíhající jemné linky na přední desce. Pro vysoké požadavky na hygienu existují různé modely bez bočních krytů a konvektorů – k rychlému, snadno přístupnému čištění a se sníženým výskytem prachu v prostoru.

Kermi therm x2 Profil MilieuKinderzim

Obr. therm-x2 Profil

Kermi therm x2 Plan Milieu

Obr. therm-x2 Plan

Kermi therm X2 Flachheizkörper Line Venitl Büro

Obr. therm-x2 Line

Barvy radiátoru pro individuální vzhled

Splňte si své přání i při výběru barev. Pro dokonalý soulad architektury pokojového prostoru nabízí Kermi barevný koncept s rozmanitými možnostmi uspořádání: všechny radiátory se kromě klasické bílé dodávají v nejdůležitějších sanitárních barvách, ve všech odstínech barevné palety RAL-Classic a v mnoha aktuálních trendových odstínech
– od svěžích, výrazně fialových a zelených odstínech, přes teplé, silné barvy země, jako je hnědá a červená, až po brilantní metalické tóny ve zlaté, měděné a stříbrné barvě. K dostání je také několik variant s matným lakem.

Dokonalý tvar, vysoká kvalita a energetická úspora současně

Program deskových radiátorů therm-x2 ideálním způsobem kombinuje kvalitu, design a funkci. Radiátory se vyznačují velkou rozmanitostí, přesvědčí jako kvalitní výrobky díky prvotřídnímu materiálu, bezpečnými řešeními pro upevnění radiátoru a také kvalitním zpracováním. Kermi energeticky úsporné therm-x2 radiátory mají ve srovnání s běžnými modely velmi krátkou dobu ohřevu, odevzdávají maximum příjemného tepla vyzařováním a díky patentované technologii x2 dosahují mimo jiné až 11% energetické úspory – a tím šetří náklady za topení.

Připravte se na topnou sezónu a nedejte zimě šanci!

Více informací naleznete na www.kermi.cz.

HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

$
0
0
HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

Společnost Baumit, spol. s r.o. představuje druhou část kampaně, jejíž nosným produktem je hvězdná moderní omítka Baumit StarTop s rychleschnoucím povrchem využívajícím tzv. Drypor efekt. Mezi hlavní změny kampaně oproti jarní části je mimo jiné zapojení koncových zákazníků z řad široké veřejnosti.

Původní jarní kampaň nazvaná „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ měla hlavní pilíř v zákaznické soutěži, která byla zaměřená především na zpracovatele, tedy menší a střední realizační firmy. Kampaň si díky své atraktivitě a transparentnosti pravidel našla stovky zájemců z řad stavebních firem. A nyní se představuje i druhá část této kampaně, která bude zaměřena na koncové zákazníky.

Toto významné rozšíření cílové skupiny přineslo rovněž změnu jejího dosavadního sloganu „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ na nový slogan „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“. Druhá část kampaně bude ve svých pozměněných vizuálech stavět nově také na dvou tvářích zaměstnanců společnosti Baumit. Vlastimil Nohejl a Ing. Václav Dolejš jsou dvěma nejúspěšnějšími technickými a obchodními zástupci společnosti z pohledu prodeje produktové novinky roku 2018 - tenkovrstvé omítky Baumit StarTop.

Benefity pro jednotlivce z řad majitelů rodinných domů

Zákazníci z řad majitelů rodinných domů budou moci využít nabídky k zaslání fyzických vzorků omítky Baumit StarTop za zvýhodněnou cenu. V současnosti je prodejní cena jednoho vzorku včetně poštovného, balného a DPH standardně 363 Kč a každý třetí vzorek probarvené omítky je zdarma. Nově je snížena cena vzorku na 100 Kč za kus a nadále zůstává v platnosti, že třetí vzorek probarvené omítky je zdarma.

Další podpora pro zpracovatelské firmy

Se záměrem ještě zvýšit atraktivitu soutěže pro zpracovatele z řad menších a středních realizačních firem dochází k úpravě některých podmínek soutěže. Za každých 10 kbelíků hvězdné omítky Baumit StarTop získá realizační firma nově 2 sady pracovního oblečení (montérky, tričko, čepice). Dochází rovněž k výraznému zjednodušení celého procesu vykazování nákupu. Nově bude totiž stačit k přidělení zmíněné sady pracovního oblečení pouze platná objednávka a realizační firma tak již nebude muset zasílat daňové doklady či dodací listy k prokázání svého nákupu.

I nadále zůstává v platnosti, že každý měsíc budou vylosováni tři soutěžící dle objednávek a pro každého vítěze je pořadatelem soutěže, společností Baumit, připravena sada kvalitního profesionálního nářádí – 1 dvourychlostní elektrické míchadlo FESTOOL s metlou pro fasádní omítky, 4 nerezová natahovací hladítka a 4 plastová strukturovací hladítka.

Posílení prodejních týmů a prodejních míst Baumit

V rámci druhé části kampaně dojde rovněž k posílení vybavení prodejních týmů pro snadnější komunikaci se zájemci o nový produkt z řad realizačních firem. Formou speciálního prezentéru je technický a obchodní zástupce společnosti Baumit schopen demonstrovat zájemcům o omítku Baumit StarTop všechny její zásadní funkce a benefity, například Drypor efekt, rozdíl v bělosti oproti standardním omítkám nebo širokou barevnou škálu 888 odstínů ve vzorníku Baumit Life. Stejným prezentérem jsou vybavena i vybraná prodejní místa (prodejny stavebního materiálu).

Informace o produktu Baumit StarTop

Zcela nová prémiová omítka Baumit StarTop patří do skupiny fasádních tenkovrstvých omítek. Díky unikátnímu multifunkčnímu drypor efektu účinně brání špinění fasády a růstu řas a plísní na jejím povrchu, čímž zajišťuje její dlouhodobou krásu. Speciálně vyvinutá receptura omítky zvyšuje, díky snadné zpracovatelnosti, produktivitu při jejím nanášení i strukturování na povrchu fasády. Mezi další výrazné výhody patří rovněž vysoká paropropustnost, široká nabídka struktur povrchu a v neposlední řadě také možnost aplikace v brilantních odstínech vzorníku Baumit Life, nejšiřší kolekce fasádních barev v Evropě.

Kampaň „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“ je platná v termínu od 1.9. – 31.10. 2018

Sauna svépomocí, aneb jak si to udělat doma zase trochu lepší

$
0
0
Sauna svépomocí, aneb jak si to udělat doma zase trochu lepší

V mém poslední článku jsem skončil tak trochu na vodě. Respektive v jezírku. Ano, koupací jezírko byla jedna z nejlepších investic, co jsme udělali. Užíváme si ho, co to jde, a mimo to vytváří fantastikou atmosféru u naší terasy. Ale práce kolem domu je stále nekonečně... Jenže člověku se většinou chce realizovat ty věci, co ho baví, a ne ty, co musí. A takhle jsme došli k tomu, že si nutně musíme postavit vlastní finskou saunu :)

No, úplně samo to ale zase nepřišlo. Moje žena Bára je milovník saunování. Já jsem byl dříve tak nějak neutrální. Často ale jezdíme po Evropě a navštěvujeme různá wellness centra, a samozřejmě i sauny. A v podstatě nás to oba moc baví. A náhodou, jednoho dne, přišli naši sousedi, výborní kamarádi, s informací, že si objednali na zakázku venkovní, roubenou finskou saunu. Pecka. Firma jim ji za měsíc na zahradě vystřihla, jedna báseň. Akorát ta cena, no, to už taková báseň nebyla. Bez nějakých těch věcí okolo, 250 000,- a to je fakt darda... Ale mělo to jeden synergický efekt, a to, že jsme se pro ni rozhodli také. Máme hned u domu krytou terasu a přímo u ní koupací jezírko. A co se nabízí? No přece saunování a chlazení se v tom jezírku :) Ale my si ji samozřejmě uděláme svépomocí!! Takže jsem vzal metr, tužku, sedl k internetu a začal měřit, počítat a studovat informace, ostatně, jako vždy předtím. Nakonec jsem zjistil, že to není až tak komplikovaný problém. Zásadní bylo to, že jsme chtěli mít saunu těsně u terasy, abychom mohli vcházet z terasy přímo do ní a chtěli jsme plnomasívní roubenku pro cca. 4 lidi, s vytápěním na dřevo.

Obecně vzato, sauna je prostě nějaká bouda, kde se topí a kde se člověk může pořádně vypařit. Saunové firmy z toho samozřejmě dělají bůhví co, ale vlastně jsou to jenom obchodně-marketingové oblbovací kecy. Koukněte se na nějaká videa z Finska nebo Ruska... v čem se sauní. Jakákoli zavřená bouda s kamny uvnitř. Je nutné si tedy jen zachovat zdravý selský rozum a nedělat z toho velkou vědu, jak se vám fakt všichni snaží nakukat :)

Takže, co potřebujete na venkovní saunu? Postavit dobře izolovaný dřevěný (nebo zděný) domek s komínem, dveřmi a větráním, který bude alespoň trochu hezký (nebo taky ne, když je to někomu jedno). A dodržet jasně definovaná bezpečnostní pravidla. A do něj nějaké ty lavice a kamna. To je vše. Základ byl tedy jasně daný :) Po zaměření jsem spočítal, že venkovní rozměr sauny může být max 240x240 cm. Dál už nám vadil vrt a velikost prostoru na chození z terasy ven. Tento rozměr stačí, při troše skromnosti, pro 5-6 lidí. Rozhodli jsme se, po prostudování a konzultování různých vlastností dřeva (a taky jeho ceny), pro kvalitní smrk ze zimní těžby, 14x10cm, jednoduché rohové roubení.

Výběr kvalitního dřeva je zcela zásadní věc!! (Neustále kapající horká smůla ze stěn a stropu fakt není nic moc. Přinejmenším máte pořád zalepené ručníky a prostěradla). To technicky zajistil můj kámoš Mejdlo, který nám již předtím stavěl pergolu nad terasou a bude stavět i korpus roubenky. Ohledně ostatní práce jsme se domluvili, že si ji uděláme sami. Tzn. podlahu, strop, střechu a vnitřní vybavení. Domluvil jsem také, že si sám udělám betonové patky pod saunu.

Základové patky jsem vybetonoval s velkých 40 šalovek, se spodním základem cca. 50cm betonu s dvěma 80cm/15mm roxory jako armou v každé šalovce. Trochu jsem se trápil s rovinou, ale nakonec to dopadlo dobře. V podstatě 3 odpoledne práce a měření, a asi 20 koleček betonu. Kámoš Mejdlo mezitím nakoupil na pile v Mříči (kde má dobré kontakty a mají kvalitní dříví) požadované trámky a dal je uskladnit do truhlárny, aby částečně proschly. Poté si v truhlárně udělal kompletní přípravu trámků pro kompletaci roubenky. A pevně jsme se také dohodli na ceně za montáž, 20 000,- Kč. Dřevo samotné stálo na pile 16500,-. K tomu je třeba připočítat těsnící latě (1,5x1,5cm), které se vkládaly kosodélně mezi jednotlivé trámky (ty mají na sobě stejně vyfrézovanou, kosodélnou drážku). Pak ještě Wurth těsnící expanzní pásky, kterými jsou trámky podélně, dvojitě utěsněné, tesařské vruty a 20mm dubové tyče na vázání trámů. Skladba sauny je "jednoduchá", trámky jsou skládány klasicky, jako roubenka a po provrtání ještě vzájemně čepovány na dvou či třech místech každé stěny dubovými tyčemi navzájem. Je fakt, že práce nešla úplně rychle, dřevo se dost kroutilo a kluci museli každý šár pečlivě trimovat kurtnami, než byl svázán dubovým čepem. Do toho vstupoval zásadní problém s jejich jinými zakázkami, takže samotný korpus roubenky dělali kluci, s mnoha přestávkami, asi 2 měsíce. Nebyli jsme z toho tedy moc nadšení, ale hlavní je, že ho udělali fakt pečlivě.

Technicky vzato, základ roubenky je pevný rošt z trámů 14x8 cm, v rozteči 40cm, zespodu zavřený střešní difuzní folií. Nad tím je pak vyskládána skladba stěn. Nahoře pak krokve, zase 40 cm od sebe. Trochu problém byl dveřní otvor, ten se musel vyřezávat až dodatečně. Úplně jsme se neshodli na technickém řešení futer dveří a ty jsem si s dveřmi nakonec dodělával sám, podle videa jedné rakouské saunařské firmy (není to zase tak složité). U futer je třeba nechat celkem velké dilatační mezery, hlavně vertikálně (máme necháno cca. 8 cm, po stranách cca. 3cm), aby mohly "klouzat" vůči stěně roubenky. Roubenka si samozřejmě sedá, u nás to byly asi tak 3-4cm celkem. Podlahu jsem mezi trámy odizoloval XPS polystyrenem s velkou vzduchovou mezerou směrem k pochozí vrstvě. Vrchní skladba samotné podlahy je potom z 2 vrstev 20mm Cetris desek, napříč, které jsou nehořlavé. Vše utěsněno polyurethanovým tmelem. Cetris desky jsem ještě natřel vodoopudivou penetrací, která není škodlivá ve vnitřním prostředí. Stropní kontrukce je následující. Mezi krokvemi je 2x8cm čedičové vaty, nad ní difuzní střešní folie, latě a plechová krytina. Směrem dolů je parotěsná vrstva ze silné hliníkové folie, vše lepené hliníkovou lepící páskou (nesmí v ní být žádný plast). Hliníkovou folii doporučuji kupovat přímo u výrobce (já u firmy Keramet), jelikož je podstatně kvalitnější, než ta, co vám prodají v sauna shopech. A i levnější. Pod tím jsou palubky ze sibiřského smrku. Zkrz tuto skladbu je veden nerezový komínový systém Bokra izol 50 (Tady pozor, sauna shopy nabízí také originál komínový systém Harvia, ale je z horšího a hlavně  podstatně tenčího nerezu!! Cena +- stejná). Ten je v průchodu plechovou střechou zvnějšku ještě dvojitě zatmelený polyurethanem. Kamna jsou Harvia M3, což jsou nejmenší Harvia kamna, pro sauny do 13 m3. Jsou postavená na 2cm dlaždici 60x60cm. Před nimi je ještě jedna tatáž dlaždice, kvůli bezpečnosti při přikládání. Kamna jsou ale velmi dobře konstruovaná a při dobrém tahu komínu (výšku máme 2,7 m) nezačmudí a nic z nich nepadá. Vnitřní rozměr sauny je nakonec 220x220x195cm. Dveře máme celoskleněné a nebyl s nimi problém. Nechal jsem si je vyrobit v Isoterm Kaplice, rozměr 190x70x0,8cm, kalené, včetně vrtání a broušení hran. Panty jsem koupil na netu. Madlo je dřevěné a zámek magnetický. Samozřejmě se otevírají ven!! Trochu větší výzva bylo vnitřní vybavení. Kouknete se takhle po netu a zjistíte, že zde lítají tisíce tam a zpět :) Takže takhle ne!! V Jihlavě (firma Palubky Koten) jsem za velmi dobrou cenu nakoupil olšové lavicové profily (na lavice je dobré koupit tzv. studené dřevo, domácí je třeba olše nebo osika), od kamaráda jsem si vypůjčil formátovací ruční pilu, nakoupil terasové nerezové vruty (to je obecně skvělý spojovací materiál) a šel do toho. Nejdříve jsem to okoukl v jiných saunách a pak ještě dostudoval na netu. Stálo mě to 3 odpoledne, trochu pečlivějšího měření, troška ručního broušení smirkovou houbičkou a lavice, včetně podlahových roštů, byly komplet hotové a nainstalované. Troufnu si říct, že v profi kvalitě :) A za "pár" korun. Lavice jsou kotvené částečně přímo na stěně a částečně na nohách. Výška lavic je na každém, já si ji změřil v jiné sauně, kde nám to vyhovovalo. Poslední, co bylo třeba odladit bylo odvětrání. Tady je třeba dodržet přesná doporučení!! Je to hlavně kombinace výkonu kamen a velikosti vnitřního prostoru. Já se hodně inspiroval u našich známých, kteří mají saunu +- stejnou jako my. U spodní části kamen máme sací průduch 5x10cm a úhlopříčně pod stropem další 10x10cm. Zvenčí jsou otvory zakryté nerezovou mřížkou se síťkou proti hmyzu. Současně máme 1,5x70cm průduch pode dveřmi. Vše funguje výborně. Pak ještě venkovní nátěr, okap a nějaké ty detaily. Detaily jsou ty "blbosti" dovnitř sauny :) Kýbl, naběračka, teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny, kartáč atd. Kupovat to u nás v Čechách je nesmysl, fakt neví, co by za to chtěli (max. v nějakém výprodeji). Jako vždy pomohl eBay. Koupily jsme komplet vybavení z Německa za 1550,- Kč, včetně dopravy... Dokonce byla v ceně i sada 5. eterických olejíčků.  A jde se do toho!! Na počátku to byly asi 3 zkušební zátopy na cca. 1 hodinu a asi 60-80 stupňů. Je třeba vypálit kamna a komín a i dřevo začne za chvíli vonět jinak. Při tom jsem vše kontroloval, otestoval velikost průduchů a jestli kamna táhnou a nikde nic nekouří a nehoří... Vypálily se také kameny v kamnech. A pak už to jelo naostro. Saunu vytápíme cca. 40 minut od zatopení. Topím z 90% suchou břízu. Vytápíme na zhruba 95-105C. Vše funguje perfektně, nikde žádná smůla, dveře, izolace, pásky, těsnění, zatím vše ok. Ještě budu pro jistotu instalovat ochraný nerezový plech s 2cm mezerou od stěny u levého boku kamen, kde je nejvyšší teplota stěny roubenky (120-130C, měřeno digi teploměrem se sondou). Kamna jsou samozřejmě instalována přesně podle projektu v návodu. Co se týká světla, vedení je realizováno silikonovým kabelem SIHF, který je protažený svislou dírou skrz stěnu roubenky. Tu bylo samozřejmě nutné předvrtávat průběžně již při výstavbě roubenky!! Vypínač je venku, světlo koupené na netu, originál do sauny. A to je vše. Saunu si užíváme (mimo ty horka) cca. 3x týdně a těším se vyloženě na zimu, to bude fakt pecka :) Akorát až bude led v jezírku, to úplně nevím...  

Jinak, co se týká celkové ceny, ať děláte, co děláte, v této velikosti a kvalitě je to i s 2/3 svépomocí +- 100 000,- Kč. Samozřejmě by se dalo ušetřit na materiálu (např. prefabrikované sauny na netu mají stěnu 4,5cm, lavice lze vyrobit z podstatně levnějšího materiálu, rošty na zemi nejsou úplně nutné atd.), ale když se to udělá poctivě, je to zase "navěky" a máte z toho fakt dobrý pocit. V menším rozměru a nižší kvalitě by se asi dalo dostat kolem 60tis. Je na každém, jestli se to vyplatí nebo ne. Ale je to v každém případě naprostá pecka !!      

Nábytek, interiery, přípojka vody

$
0
0
Pohled z oblohy

Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s vámi podělit :-) Opět jsem čerpal hodně informací s internetu a dost informací ze stránek svepomoci.cz od jiných stavebníků, kteří také řeší svojí stavbu a každodenní výzvu, kterou jim přináší stavba domu.

Měli jsme vylité podlahy do roviny anhydridem. Pěkně se na to koukalo, jak se to vše slévá do roviny a mizí paronepropustná folie s topnými kabely. Sice jsme měli už koupenou vinylovou samolepící folii, ale museli jsme tři týdny čekat, než vyschne anhydrit. Trochu jsme to urychlili tím, že jsme po týdnu lehce přitopili topnými kabely v podlaze. Mezitím jsme nakoupili primalex plus, abychom mohly celý dům vymalovat. Malování není zrovna naše oblíbená činnost a tak jsem hledal něco co by nám to usnadnilo. Podle videí na internetu mě zaujalo malování za pomocí zařízení a stříkací pistole. Zdálo se to jednoduché a celkem rychlé. Proto jsem si v půjčovně takový přístroj půjčil. Šlo o zařízení tzv. pumpu, která přes trubku saje barvu přímo s belíku a není potřeba barvu nikam přelívat. Asi jako u každého malování je potřeba se podle toho obléknout a počítat s tím, že bude člověk trochu od barvy. U malování, pomocí stříkací pistole je potřeba zakrýt vše co nechcete mýt bílé. Naše výhoda byla ta, že jsme v bytě ještě nic neměli a tak jsme si zakryli podlahu a okna. Malování bylo rychlé. Asi tak za 2,5 hodiny jsme měli vymalováno, když tedy nepočítám přípravu. Většinu míst jsem stříkal dvakrát a pak jsem ještě vše procházel a nedostatky dodělal. Při použití tohoto stříkacího zařízení není potřeba barvu ředit a tak barva pěkně kryje. Vypadalo to moc dobře, nesmí se dávat velká vrstva a asi hodně důležitá je zvolená značka a druh barvy. My zvolili průměr Primalex plus ve 40kg belíkách, které měli v akci. Postupně jsme přikupovali a konečná spotřeba 160kg barvy. Stříkací pistoly jsme ještě ten den vrátili. Druhý den jsme po vysychání barvy zjistili ještě nějaké nedostatky a tak nás váleček neminul. Vlastně jsme provedli téměř jeden nátěr s barvou, kterou jsme už naředili. Hlavně strop, na kterém jde vidět vše. Další den po vyschnutí barvy už vše vypadalo tak jak má být.

Po pár dnech jsme se vrhly na podlahu. V Hornbachu jsme zakoupili v akci samolepící vinylovou podlahu o tloušťce 3 mm. Podlahu jsme měli rovnou a tak stačilo jen zamést a důkladně podlahu napenetrovat. Před tím jsme ještě ořezali po obvodě diletační pásku a na pár místech dobrousili lehce povrh, protože vinyl veškeré nerovnosti kopíruje. Při lepení jsme se drželi video návodu ze stánek Hornbachu. Nic složitého. Ve dvou to celkem odsýpalo. Důležité je držet si rovinu a dílce vinylové podlahy dávat hodně natěsno. Během dvou dnů byla podlaha hotová a my si mohly zout boty a projít se pro ní. Parádní pocit :-).

O pár dní později dorazili objednané obložky a interiérové dveře, které jsme si dva měsíce zpět objednaly na stránkách nejdvere.cz. Mají na netu dobré recenze a velký výběr dveří. Z toho si musí vybrat každý. Mohu je jen doporučit. Výborná komunikace, ochota a vstřícnost. Doba dodání je delší, ale s tím se musí počítat, protože i u jiných firem je to podobné. I když bych čekal, že u standardních rozměrů budou mít dveře skladem. Pár dveří už jsem montoval, ale tyto byli opravdu kvalitní, většina konstrukce z pevnější MDFky a ne z dřevotřísky jako jsou od jiných výrobců dveří. Dveře jsou těžší, ale bytelné. Trochu jsem se trápil s posuvnými dveřmi, ale po telefonátu na nejdvere.cz mi ochotně poslali videonávod. U montáže dveří opět hlídat rovinu. Já jsem opět využil nivelační laser od Bosche. Při montáži jsem zjistil, že není vhodné používat lepící pěnu, ale klasickou montážní pěnu, která nabide a obložky pevně přilepí ke zdi. Při použití lepící pěny, se přes noc pěna stáhla a já měl pak průchod spodku obložek o 2 cm širší. Vše jsem opravil a dveře všude sedí.

To bychom měli hotové a jde se na nábytek, který jsme si po večerech s manželkou navrhli v programu PRO100 a tak jsme měli jasno co chceme a jak by to mohlo vypadat. Jsem vyučený truhlář a otec má truhlárnu. Takže jsme objednali materiál a začali postupně vyrábět. Cenově jsme se dostali cca na třetinu ceny, než kdybychom si nábytek nechali vyrábět na míru. Vše jsme si udělali podle našich představ a výsledek můžete vidět na přiložených fotografiích. Hlavní architekt je manželka, ale já jsem ji samozřejmě doplňoval a z výsledkem jsme oba spokojeni.

Poslední etapa před nastěhováním byla přípojka vody, kterou jsme již měli schválenou a papírově vyřízenou, ale přesto se to protáhlo na tři měsíce a to jen kvůli tomu, že ještě nejsme majiteli pozemku, na který máme od obce smlouvu o smlouvě budoucí. Vodárna totiž má interní předpis, že nemůže podepsat smlouvu o dodávce vody s někým, kdo není majitelem pozemku dané stavby. Takže, po těch třech měsících jsme se oficiálně stali majiteli pozemku a pak byla otázka týdne, než jsme mohli realizovat přípojku vody společně s usazením vodoměrné šachty, čističky a nádrže na dešťovou vodu. V místě kde stavíme, není kanalizace a tak jsme si vyrobili pod čističkou vsak v 1,3 metrové jámě, kam jsme do geotextilie nasypali kameny o frakce 64mm, zakryli geotextílií a zasypali zeminou. To tohoto vsaku jsme svedli vývod z čističky a zvlášť z nádrže na dešťovou vodu. Dále jsme naplnili čističku vodou, nastavili provzdušňování dle videa a nic nebránilo tomu, abychom se z velkých nadšení a parádou mohli nastěhovat.

A je to tu, první spuštění vody, první noc, první koupání, první vaření atd. Úžasný pocit po 1,5 roce práce na našem vysněném baráčku. Sice to tím vše nekončí, protože je na domě ještě hodně práce a v následujících dnech po nastěhování, bylo několik týdnů ladění, doplňování a úprav v interiéru. Máme ale velkou radost z každé poctivě dodělané práce do detailu.

Teď nás ještě čeká izolace, kterou jsme už načali a dál dodělání balkonu, zábradlí a věcí kolem domu (zámková dlažba, plot, brána a nějaké úpravy terénu) Bude to ale mnohem snazší, když už zde bydlíme a bez dojíždění na to bude více času.

Jaké půdní schody pořídit? Poradíme Vám!

$
0
0
LST

Společnost FAKRO nabízí různé typy půdních schodů, které umožňují uspokojit individuální potřeby zákazníků. Všechny modely skládacích schodů FAKRO vyhovují vysokým požadavkům na těsnost a termoizolační vlastnosti, a splňují normu EN 14975.

Základním modelem půdních schodů FAKRO jsou schody LWS Smart. Větší uživatelský komfort poskytují schody LWK Komfort, které jsou vybaveny madlem, patkami a poklopem bílé barvy. Abychom dobu montáže skládacích půdních schodů s dřevěným žebříkem zkrátili na minimum, volíme schody LWZ Plus, jež jsou vybaveny systémem rychlé montáže.

Dalším komfortnějším výrobkem je model LWL Lux s dodatečným madlem a mechanismem usnadňujícím rozložení a složení žebříku. Do skupiny schodů se speciálním určením patří termoizolační půdní schody LTK Energy, které jsou určené pro zákazníky kladoucí důraz na co nejnižší součinitel prostupu tepla.

Speciálně pro potřeby nízkoenergetického stavebnictví byly navrženy super termoizolační schody LWT, které jsou vybaveny trojitým těsněním, zaručujícím dokonalou těsnost. V případě, že v místnosti není dostatek prostoru pro rozložení půdních schodů, je možno zvolit typ LDK, jenž je vybaven podobně jako schody LWK. Jestliže mají půdní schody bránit průniku ohně, lze si vybrat ze tří modelů protipožárních schodů: skládací LWF 45 s dřevěným žebříkem, skládací LMF 45 a LMF s kovovým žebříkem nebo stahovací schody LSF.

Do často využívaných míst se doporučují schody LMS Smart s kovovým žebříkem se zvýšenou odolností. Tyto schody jsou dostupné také ve verzi LMK Komfort s madlem a poklopem bílé barvy.

Řešením pro místnosti s velmi vysokými stropy jsou schody nové generace LMP. Záleží-li na maximálně zjednodušené a rychlé montáži, a také na vysokém komfortu používání, pak tyto požadavky splní schody LML Lux a všechny modely stahovacích půdních schodů. Stahovací schody LST, LSZ se charakterizují malými rozměry rámu. Jsou určeny především do míst, kde nelze použít skládací půdní schody. Navíc díky speciálnímu mechanismu je lze rozložit a složit pomocí ovládací tyče, proto jsou doporučovány k montáži ve vysokých místnostech. Pokud máme v místnosti více prostoru, můžeme použít mlynářské schody MS_, které jsou s ohledem na svou jednoduchost a bytelnost skvělým řešením pro frekventovaná místa a časté užívání.

Novinka schody LMP
Schody LMP (U=1,1 W/m2K) jsou schody nové generace, určené pro přístup do půdních prostor i v místnostech s velmi vysokými stropy (až do výšky 366 cm). Díky použitému systému odlehčení žebříku je manipulace s půdními schody maximálně pohodlná a zároveň bezpečná. Maximální nosnost je 160 kg.

LWS Smart/ LWK Komfort
Půdní schody LWS Smart/ LWK Komfort jsou skládací schody s tří nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem. Inovativní řešení nové konstrukce schodů poskytují vysoký komfort používání a umožňují rychlou a snadnou instalaci schodů ve stropě. Maximální nosnost je 160 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LWF 45
Schody LWF 45 (U=0,6 W/m2K – dle interních testů výrobce) jsou novou generací protipožárních půdních schodů zaručující vysoký stupeň protipožární ochrany. Kromě toho zajišťují také komfortní a bezpečný přístup do půdních prostor. Třída požární odolnosti EI1/EI2=45 min dle EN 13501-2. Maximální nosnost je 200 kg.

LMS Smart/ LMK Komfort
Skládací půdní schody s třídílným kovovým žebříkem. Zateplený poklop a skříň jsou vyrobeny z borovicového dřeva, žebřík je kovový. Schody LMK jsou na rozdíl od schodů LMS vybaveny bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po žebříku. Maximální nosnost je 200 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LST
Stahovací půdní schody LST (U=1,1 W/m2K) jsou vybaveny bílým zatepleným poklopem, dřevěnou skříní, kovovými krycími lištami a montážními úhelníky.Stahovací konstrukce umožňuje složení žebříku na malé rozměry, díky čemuž lze schody namontovat do malých půdních otvorů (nejmenší rozměr je 51x80 cm). Maximální nosnost je 200 kg.

LWT/ LWT Passive House
Super termoizolační půdní schody LWT (U=0,51 W/m2K) jsou doporučovány k použití v nízkoenergetických stavbách, ve kterých je kladen velký důraz na minimalizaci tepelných ztrát. Díky vynikajícím termoizolačním parametrům mají značný vliv na úspory tepelné energie v budovách. Pro pasivní stavby jsou určeny schody LWT Passive House se speciální izolační sadou, s certifikátem Passive House Institute. Maximální nosnost je 160 kg. Schody splňují 4. třídu těsnosti podle EN 14975.


Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

$
0
0
Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

Máte za to, že jediný úkol vypínače je rozsvítit, zásuvky zase, aby připojila spotřebič k síti? Mysleli jste si, že jejich výběr bude hračka? Vyvedeme vás z omylu a poradíme, jak díky nim bude váš domov vypadat ještě lépe.

Pokud jste si dali záležet při instalaci rozvodů, budou zásuvky a vypínače umístěny na dobře přístupných a viditelných místech. Nyní byste již měli mít představu, jak bude vypadat váš interiér a dle toho volit koncept domovních přístrojů.

Záleží na vás, zda se spokojíte se spolehlivými funkčními a zároveň cenově příznivými přístroji, jako je nestárnoucí ABB Tango, nebo dáte přednost stylovým prvkům z prvotřídních materiálů. Mějte na paměti, že zvolené zásuvky a vypínače vám mohou dělat společnost desítky let.

Na co myslet při výběru vypínačů?

Levnější typy přístrojů se prodávají kompletní, zatímco prémiové řady jsou zpravidla modulární. To znamená, že si podobu domovních přístrojů tvoříte sami složením z jednotlivých komponent mechanismu, tlačítka a rámečku. Pokud tedy rozbijete jednu součástku, nebo prostě chcete změnit vzhled, jednoduše vyměníte požadovaný díl. Na několik přístrojů vedle sebe jsou ideální vícenásobné rámečky.

x1

Při výběru mechanismu přístroje se rozlišují typy dle úlohy označené čísly. Spínač č.1 je díky jednomu vstupu a jednomu výstupu určen pro místnosti, kde je třeba ovládat jedno svítidlo z jednoho místa. Spínač č.2 má dva póly a je možné s ním ovládat i N vodič, třeba u problikávajícich led svitidel. Spínač č.3 se využívá jako takzvaná sporáková kombinace. Spínač č.5 disponuje jedním přívodem a dělenou klapkou. Umožňuje samostatně ovládat dva nezávislé obvody, tedy dvě svítidla z jednoho místa. Spínač č.6 je označován jako schodišťový vypínač. Má jeden společný přívod a dva vývody. Umístíte jej tam, kde ovládáte jedno svítidlo ze dvou míst, typicky tedy na začátku a na konci schodiště. Spínač 6+6 je zdvojenou variantou schodišťového spínače, dokáže ovládat dvě svítidla ze dvou různých míst. Spínač č.7 je také označován jako křížový vypínač. Využijete jej ke spínání obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa v kombinaci se spínači č.6.

Schemata

Máte dostatek zásuvek?

Promyslete, kolik spotřebičů můžete potřebovat zapojit najednou. Pokud si nejste jisti, zda vám bude odhadované množství zásuvek stačit, přidejte raději o jednu více. Nynější podhodnocení situace pro vás bude znamenat nevzhledná klubka prodlužovacích kabelů povalujících se ve vašem novém domově. 

instalace vypinac

Splynout nebo zvýraznit?

Je to otázka preferencí. Pokud však propadnete kouzlu barevných přístrojů, navštivte raději showroom, nebo požádejte o zapůjčení vzorku, abyste mohli konfrontovat reálný odstín zvolené barvy i strukturu materiálu se svým interiérem. Vybírat můžete i z netradičních luxusních materiálů, jako je sklo, kov, kámen nebo dokonce kůže. Myslete ale i na praktickou stránku. Kupříkladu zásuvky a vypínače v lesku vypadají prostě nádherně, než je přidáte do košíku, vyhodnoťte ale, zda jste ochotni o ně pravidelně pečovat. Na lesklém povrchu uvidíte každou stopu. Pokud toužíte po atraktivním vzhledu přístrojů, nepřehlédněte některou z designových řad jako Schneider Unica Class  nebo Legrand Céliane

pristroje celiane

Je třeba do exteriéru volit speciální přístroje?

Při stavbě domu je nutné pokrýt také vnější prostory. Samozřejmě jsou přístroje vystaveny přírodním vlivům, jako je vlhkost a prašnost. Zásuvky určené na ven mají obvykle víčko, které chrání přístroj, když se aktuálně nepoužívá. Pokud víte, že bude zásuvka instalována v místě, kde jsou přístroje vystaveny náročným podmínkám, volte odolnější přístroj s vyšší ochranou IP. Označení IP skrývá v prvním čísle odolnost proti prachu a v druhém proti vodě. Čím vyšší je číslo, tím lepší ochrana. Do exteriéru vybírejte ty s krytím alespoň IP44. 

plexo

Tipy na závěr

1) Doutnavka ve vypínačích vám pomůže ve tmě s orientací nebo signalizací zapnutého spotřebiče
2) Vypínač u postele vám ušetří mnoho hádek a vstávání
3) Zásuvky nad úrovní pohovky, stolu nebo kuchyňské linky jsou praktické a šetří záda
4) Zapomněli jste přeci jen umístit vypínač na strategické místo? Nemusíte znovu sekat, vsaďte na bezdrátové přístroje
5) Spojte více zásuvek nebo vypínačů více rámečky a estetický dojem se ještě zvýší
6) Zásuvky vedle sebe nebo pootočené dvojzásuvky, umožní zapojit jakékoli spotřebiče vedle sebe pohodlně

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

$
0
0
Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce od předního výrobce otopných těles KORADO, a.s. je vyroben tak, aby ho bylo možné jednoduše připojit na stávající rozvody.

Zároveň platí, že moderní tělesa společnosti KORADO, a.s. obsahují, díky své konstrukci, menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tak k jejímu zbytečnému přetápění a plýtvání energií. Oproti starým článkovým radiátorům zabírají podstatně méně místa, při zachování stávajícího výkonu. Navíc mají elegantní design, je možné si zvolit různá barevná provedení, nebo dokonce i vlastní potisk čelní desky. Esteticky tak doladí vzhled celé místnosti.

Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo pod nimi nacházíte na zemi vodu, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vzhledem k tomu, že výměna je snadná a nezabere tolik času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoli ročním období.

RADIK LINE KLASIK R

Model RADIK KLASIK – R představuje deskový radiátor, který je hojně využívaný právě při rekonstrukci starších otopných soustav. Toto deskové otopné těleso je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm, a to bez nutnosti řezat nebo svařovat trubky. Sami si můžete najít výkonově odpovídající náhradu vašeho stávajícího článkového radiátoru pomocí převodní tabulky.

Otopná tělesa RADIK KLASIK - R lze pořídit v délkách od 400 do 2000 mm, hloubkách od 66 do 155 mm a jednotné výšce 554 mm. Umožňují levé nebo pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy a jsou určeny pro otopné soustavy s nuceným nebo samotížným oběhem. Desková otopná tělesa RADIK KLASIK – R lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. RADIK KLASIK – R je dostupný ve třech provedeních čelní desky, kromě klasické (vertikální prolisy) také ve variantách PLAN (hladká) a LINE (jemné horizontální prolisy). Možnost volby barevného provedení (dle vzorníku RAL) nebo dokonce volba speciálního potisku čelní desky dle přání zákazníka, je u radiátorů RADIK samozřejmostí.

RADIK KLASIK R mentolová

Radiátor RADIK KLASIK - R pořídíte za velmi přijatelnou cenu, a to již od 2.055,-Kč bez DPH.

V sortimentu společnosti KORADO naleznete i jiná desková otopná tělesa, pro bližší informace navštivte www.korado.cz

Podzimní údržba oken ve 3 krocích a jedna rada navíc

$
0
0
Podzimní údržba oken ve 3 krocích a jedna rada navíc

Letošní velmi horké léto si vybralo svou daň hlavně na zahrádkách, ale sluneční záření neušetřilo ani naše domy. Podzim se tak hodí třeba k tomu, abyste zjistili v jakém stavu jsou vaše okna a připravili je na zimní mrazy.

Okna dobře umyjte

Slunce dokáže prach, pyl a další nečistoty doslova „zapéct“ do povrchu oken. Příjemné podzimní teploty byste tak měli využít k pořádnému umytí oken. Na trhu je dnes řada pomocníků od speciálních mopů a stěrek až po roboty. „Okna potřebují především hadr, vlažnou vodu s trochou saponátu na umytí skel, rámů, křídel, ale i těsnění a vnitřních částí oken, nikdy okna neotírejte na sucho, prachové částice mohou povrch poškrábat,“ říká Ing. Míla Tomčíková produktová manažerka VEKRA okna.

ČTĚTE TAKÉ: Tipy jak na správnou údržbu oken?

Nezapomeňte také pročistit odtokové otvory v dolní části rámů, kudy z profilu odtéká kondenzát a voda, která se tam může dostat při prudkém dešti. Tyto nenápadné, ale velmi důležité škvírky se rády stávají útočištěm hmyzu, prachu nebo a pokud jste v létě dělali stavební úpravy, mohou být otvory ucpány sutí. Průchodnost otvorů je nezbytná pro správnou funkci okna.

Mytí oken berte jako příležitost okna důkladně prohlédnout, nejen z hlediska poškození povrchu, ale také kvality těsnění. Pokud těsnění zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu. Případně je nutné ho vyměnit za nové.

Promazání a seřízení kování

Je překvapivé, že mnoho lidí neví, že pohyblivé díly celoobvodového kování moderních oken by měly být alespoň jednou za rok promazány a kapka oleje patří i do vyznačených otvorů po obvodu. Pokud okna trochu drhnou, může problém vyřešit i prosté promazání. „Univerzální použití má silikonový okej, vyplatí se trochu jím přejet i očištěné těsnění, které si tak déle udrží svou pružnost,“ vysvětluje Ing. Tomčíková z VEKRY.

TIP: základní seřízení oken zvládnete i sami, kdy do toho jít a kdy pozvat odborníka?

Pokud zjistíte, že okna jsou špatně zavírat, drhnou, kličkami jde těžko otáčet nebo dokonce viditelně netěsní, měli byste se pustit do jejich seřízení. „Dodavatel oken by měl při předání namontovaného okna dát k dispozici i návod k použití, VEKRA má tyto návody i na webu, tam je popsáno, jak pomocí imbusu okna seřídit,“ dodává Ing. Tomčíková. Seřízení zvládne u běžných oken a dveří i laik. Pokud si na toto netroufnete, dodavatel oken by vám měl vysvětlit jak na to, nebo službu zajistit.

Dřevěná okna potřebují balzám

Obliba dřevěných oken rok od roku roste, i když je potřeba počítat s tím, že přírodní materiál potřebuje alespoň 2x do roka ošetřit balzámem. Je to jednoduché, dřevěné části oken se po umytí a usušení přetřou houbičkou namočenou ve speciálním balzámu.

Ten by vám měl dodat výrobce oken. Balzám zacelí trhlinky v lazuře a dodá potřebné pečující látky, aplikace se doporučuje za teplot v rozmezí 5 – 25oC. Povrch dřevěných oken je tak připraven na nízké zimní teploty a lépe odolá i jejich střídání a s tím spojené namrzání a tání vody. Čím kvalitnější mají vaše dřevěná okna povrchovou úpravu tím lépe odolávají působení povětrnosti, zatím ale stále platí, že potřebují balzám. Řešením může být investice do dřevohliníkových oken, tam se o ochranu postará hliníkové venkovní opláštění.

Rada na závěr: Jak správně větrat

Přebytečná vlhkost v interiéru dokáže způsobit velké nepříjemnosti, zejména z hlediska vzniku plísní. Pokud nemáte v domě rekuperaci, měli byste myslet na to, že je potřeba pravidelně větrat. V zimě je nejúčinnější na pár minut dokořán otevřít okno. Rychlá výměna vzduchu zbaví místnost vlhkosti, ale zároveň se neprochladí stěny a nábytek. Po zavření oken se tak pokoj rychle vytopí. Především v koupelnách, kuchyních a místnostech s květinami nebo akváriem je potřeba myslet na pravidelné a důkladné větrání i používání účinných odsavačů par. Kdo suší v bytě prádlo, může si zadělat na značné problémy. Pomoci může jednoduché pravidlo, relativní vlhkost vzduchu by při teplotách kolem 21°C neměla překročit 50%.

Foukaná izolace

$
0
0
Fotka z dronu

Zdravím stavebníky. Dlouhou dobu jsem přemýšlel co dát na stop jako izolaci. Možností je dnes vcelku dost, ale já měl v hlavě defakto 3.

1) Klasická komprimovaná vata v rolích která se na sraz dává k sobě, a přes sebe křížem minimálně ve 2 vrstvách aby se zabránilo průniku tepla ve spojích. 

Výhoda : Cena

Nevýhoda : Pracnost, manipulace, velká pravděpodobnost chyb i přes snahu svépomocného stavebníka, u vazníkového krovu velký prořez, který se teoreticky dá "naházet" na položenou vatu a tím trošku vylepšit pocit, že je tam toho víc. 

2) Stříkaná pěna alias honosně nazvaná "chytrá izolace". 

Výhody: Rychlost aplikace

Nevýhody : Cena, chemie nad hlavou, při natrefení na špatnou firmu a levné pěny velká pravděpodobnost zamoření smradem celého domu (zkušenost kamaráda kdy i po měsíci od aplikace byl v domě cítit puch uměliny), systém který není ověřený léty jen labolatorně. Vznik dutin při přerušeném stříkání a čekání na expanzi pěny.

3) Foukaná čedičová izolace pro kterou jsem se nakonec rozhodl. 

Výhoda : Léty prověřený materiál, rychlost aplikace ( u mě cca 3h celý dům), bez dutin, materiál má relativně velkou objemovou hmostnost (u mě 17.6kg/m2) což je skvělé jak z izolačního tak hlavně z akustického hlediska, deklarované 5% slehnutí ověřeno u známého - sedí, provedení bez tepelných mostů a dutin, vata se slehne tzn i kdyby tam nějaká dutina byla, časem zmizí. 

Nevýhody : Cena, ovšem v porovnání s výhodami je to zanedbatelné, Pokud člověk započte mraky hodin práce se skládáním vaty ručně, teoretické tepelné mosty, nevyplatí se to dělat ručně. Tu energii věnujte činostem kde se ušetří opravdu hodně peněz - hrubá stavba. 

Foukané izolace je také mnoho a mnoho druhů, ale já měl jasno že pokud foukanou, tak jedině klasickou čedičovou, izolace která je léty provřená na milionech staveb po celém světě. Staré noviny nad hlavou nechci (Climatizer) a skelnou také ne, takže z mraky firem které nabízejí foukanou izolaci dopadli v ČR defakto jen 3. Rovnou prozradím že jsem vybral IP Polná. 

s IP Polná jsem měl osobní zkušenost u známého kdy má již cca 6let zafoukáno, nemůže si vynachválit a i po pěti letech má pouze o 1-2cm z 30cm méně než po nafoukání, takže jejich deklarované maximální 5% slehnutí defakto sedí. Jejich obchoďák (p. Kubů) byl jediný který se sám nabídl že zajede na stavbu, prohlédl si strop, doporučil co ještě udělat, pochválil provedení parotěsu že to takhle poctivě už dlouho neviděl, a na místě udělal kalkulaci. 

Dnešní realizace naprosto v pohodě, už dlouho jsem neměl na baráku firmu, se kterou nebyla vůbec žádná potíž. Co bylo domluveno to bylo nafoukáno, přesně tak jak mělo být a dle domluvy.

Žádné "já to takhle dělám 20 let, to je OK šéfe... - klasická hláška řemeslníků"--- To že to dělá 20 let špatně, to je jiná... :)

Ač to po přečtení smrdí reklamním článkem, není, jen jsem v čerstvé euforii z jedné etapy kdy jsem nemusel řešit vůbec žádný problém, a celá realizace byla domluvena, provedena - BEZ VÝHRAD... 

Stavbě ZDAR :)

S kamny Schiedel Sirius si můžete dopřát pohodu u ohně během jediného dne

$
0
0
S kamny Schiedel Sirius si můžete dopřát pohodu u ohně během jediného dne

Společnost Schiedel, leader ve vývoji a výrobě komínových systémů představil na letošním veletrhu For Arch další designově a funkčně vycizelovanou novinku Schiedel Sirius. Jedná se o krbová kamna Sirius se samostatným přívodem vzduchu komínem Schiedel Permeter Smooth Air.

Společnost Schiedel se rozhodla vyhovět poptávce na vzrůstající oblibu doplňkového vytápění a představila novinku Schiedel Sirius, která nabízí ekologickou a technologicky špičkovou formu vytápění na pevná paliva. Krbová kamna jsou spolu s komínovým tělesem dokonale sladěná a vytvářejí funkční a estetický celek. Krbová kamna Sirius v sobě dokonale mísí estetiku a funkčnost. Každý detail je doveden do naprosté technické dokonalosti. Kamna jsou vybavena tzv. triple- air konektivitou. To znamená, že je možné, je napojit na spalovací vzduch a komínové těleso třemi způsoby - shora, zezadu ale i spodem, např. prostorem pod podlahou. Vysoká účinnost celého systému je samozřejmostí. Minimum spotřebovaného dřeva zajistí maximální tepelnou pohodu.

Kamna Sirius jsou nabízena ve dvou variantách. Sirius 1 má standardně provedená prosklená dvířka. Varianta Sirius 3 vám přinese za relativně malý doplatek ještě intenzivnější zážitek z plápolajícího ohně. Díky prostorovému prosklení je možné pozorovat oheň v rozmezí 180°. Oba typy kamen mají ve spodní části uzavřený prostor určený na skladování palivového dřeva.

sIRIUS1 3

Komínový systém Permeter Smooth Air navíc na rozdíl od standardních nerezových komínových systémů přivádí vzduchu potřebný k hoření meziprostorem komínového pláště. Ten je vyráběn ve dvou provedeních, jako jednoplášť (s použitím jedné izolace) pro interiérové využití a dvouplášť pro neizolované části domu a exteriér (s použitím dvou izolačních částí). Tento systém tak najde uplatnění i v nízkoenergetických domech s řízeným větráním a rekuperací tepla. Přívod spalovaného vzduchu komínovým pláštěm byl doposud standardem pouze u prémiových keramických komínových systémů. Vzduch z místnosti je potřeba pouze při zatápění. Po dosažení určité teploty se vzduch začne natahovat meziprostorem komína a dvířka krbových kamen se pevně uzavřou.

sirisu detailScreenshot 2

Zajímavá je i estetická stránka komínového tělesa. Po celé délce komínového tělesa zmizely klasické spoje se sponami. Výsledkem je hladký komín velmi elegantního vzhledu. V sestavě Sirius je komín použit jako svislý kouřovod s osazením přímo na spotřebič, ale je možné z něho sestavit klasický komín založený na zemi či na fasádě domu. Standardně je komín nabízen v černé barvě, na objednávku je možné vyrobit i v barvě šedé a bílé.

Přednosti krbových kamen:

  • Vysoká účinnost – až 84%, více tepla, méně dřeva
  • Jednoduché ovládání
  • Samouzavírací dvířka (interlock systém – fixace dvířek pro zapálení nebo čištění)
  • Prostorové prosklení (pohled na oheň v rozmezí 180°)
  • Testováno dle nejvyšších evropských standardů a norem
  • Přestavitelné nožičky (pro vyrovnání i při nerovném povrchu)
  • Ekologický nátěr kamen (povrchová úprava barvou s minimálním zápachem a nízkými emisemi)

Přednosti nerezového komínu Permeter Smooth Air:

  • Přívod spalovacího vzduchu ke spotřebiči
  • Flexibilní a snadná instalace
  • Ceiling box – délkově nastavitelný díl pro dodatečnou instalaci kamen
  • Systémové řešení napojení – odpadá další přídavné potrubí či adaptér
  • Mimořádně malé bezpečné odstupové vzdálenosti od hořlavých materiálů
  • Triple-air konektivita – tři možné vstupy pro přívod spalovacího vzduchu (shora, zdola, zezadu) 

triple air con1triple air con3

Obr.: triple-air konektivita = možnost přívodu vzduchu ze tří stran

 

Zakoupením Schiedel Sirius tak zákazníci získají za zajímavou cenu ucelené řešení vytápění a odvodu spalin a to v nejvyšší kvalitě. Neváhejte tedy a vytvořte si příjemnou pohodu u plápolajícího ohně již pro tyto nadcházející podzimní dny.

Více informací k produktu naleznete na webových stránkách http://bit.ly/Schiedel-Sirius
Schiedel, s.r.o., tel.: 326 999 011, e-mail:schiedel@schiedel.cz

Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

$
0
0
Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

Časy, kdy radiátory byly výhradně žebrované a bílé a visely na stěnách, jsou pryč. Současné zdroje tepla dnes slouží i jako dekorativní bytové prvky na stěnách, které utvářejí prostředí Vašeho bydlení po dlouhá léta. Musí přesvědčit i ty nejnáročnější stavebníky a designéry – a to nejen kvalitou, ale i vizuální stránkou a energetickou účinností.

Kermi, specialista v oblasti topné a sanitární techniky pro prostorové klima a sprchový design, nabízí se svým rozsáhlým programem kvalitních deskových radiátorů široký výběr modelů a možností: tyto energeticky úsporné radiátory s technologií x2 se ideálně přizpůsobí každé prostorové situaci a potřebě tepla. Vlastní styl bydlení lze navíc skvěle podtrhnout svěžími barvami a moderním designem.

Od malých po velké, od krátkých po dlouhé, od vodorovných po svislé: radiátory Kermi therm-x2 jsou k dostání v mnoha provedeních, stavebních výškách a délkách a také s různými možnostmi připojení. Předsíň, kuchyně, obývací pokoj nebo ložnice – pro každý typ instalace existuje vhodné řešení.

Kermi Flachheizkörper BH200 Profil Wohnraum

Obr. Vysoký topný výkon i při malé stavební výšce – desková otopná tělesa stavební výšky 200 mm jsou ideální k použití na nízkých okenních soklech, ve verandách nebo zimních zahradách.

Kermi therm x2 Flachheizkörper Verteo Line farbig 1

Obr. Progresivní teplo v moderním tvaru ve formátu na výšku. Řešení pro obzvláště harmonickou integraci prostoru – na obr. Verteo Line v trendové circon stříbrné barvě.

Vodorovné varianty jsou "klasiky" mezi radiátory. Díky jejich formátu je lze ideálně umístit pod okno a současně je začlenit do interiéru. Svislé radiátory lze upevnit na úzké stěny aniž by zabíraly velký prostor. Tyto štíhlé zdroje tepla se výborně uplatní v předsíních, schodištích a budovách s velkoplošnými okny. Kermi radiátory s nízkou stavební výškou jsou ideálním řešením problému pro stísněné prostorové podmínky. Osazují se všude tam, kde architekturu prostoru určují velké okenní plochy a nízké podezdívky – např. ve verandách, zimních zahradách nebo pod parapety oken.

Povrch radiátoru dle vlastního vkusu

Kromě profilové přední desky se dodávají Kermi radiátory therm-x2 také v kvalitním provedení Plan nebo Line. Kterou variantu zvolíte, závisí především na vlastním vkusu a estetických nárocích. Radiátory s hladkými čelními deskami lze decentně a stylově začlenit do uspořádání interiéru. Radiátory v provedení Line vytváří dekorativní, kvalitní prvek bytového zařízení. Charakteristickým designovým prvkem u provedení Line jsou, podle uspořádání radiátoru, vodorovně nebo svisle probíhající jemné linky na přední desce. Pro vysoké požadavky na hygienu existují různé modely bez bočních krytů a konvektorů – k rychlému, snadno přístupnému čištění a se sníženým výskytem prachu v prostoru.

Kermi therm x2 Profil MilieuKinderzim

Obr. therm-x2 Profil

Kermi therm x2 Plan Milieu

Obr. therm-x2 Plan

Kermi therm X2 Flachheizkörper Line Venitl Büro

Obr. therm-x2 Line

Barvy radiátoru pro individuální vzhled

Splňte si své přání i při výběru barev. Pro dokonalý soulad architektury pokojového prostoru nabízí Kermi barevný koncept s rozmanitými možnostmi uspořádání: všechny radiátory se kromě klasické bílé dodávají v nejdůležitějších sanitárních barvách, ve všech odstínech barevné palety RAL-Classic a v mnoha aktuálních trendových odstínech
– od svěžích, výrazně fialových a zelených odstínech, přes teplé, silné barvy země, jako je hnědá a červená, až po brilantní metalické tóny ve zlaté, měděné a stříbrné barvě. K dostání je také několik variant s matným lakem.

Dokonalý tvar, vysoká kvalita a energetická úspora současně

Program deskových radiátorů therm-x2 ideálním způsobem kombinuje kvalitu, design a funkci. Radiátory se vyznačují velkou rozmanitostí, přesvědčí jako kvalitní výrobky díky prvotřídnímu materiálu, bezpečnými řešeními pro upevnění radiátoru a také kvalitním zpracováním. Kermi energeticky úsporné therm-x2 radiátory mají ve srovnání s běžnými modely velmi krátkou dobu ohřevu, odevzdávají maximum příjemného tepla vyzařováním a díky patentované technologii x2 dosahují mimo jiné až 11% energetické úspory – a tím šetří náklady za topení.

Připravte se na topnou sezónu a nedejte zimě šanci!

Více informací naleznete na www.kermi.cz.

HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

$
0
0
HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

Společnost Baumit, spol. s r.o. představuje druhou část kampaně, jejíž nosným produktem je hvězdná moderní omítka Baumit StarTop s rychleschnoucím povrchem využívajícím tzv. Drypor efekt. Mezi hlavní změny kampaně oproti jarní části je mimo jiné zapojení koncových zákazníků z řad široké veřejnosti.

Původní jarní kampaň nazvaná „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ měla hlavní pilíř v zákaznické soutěži, která byla zaměřená především na zpracovatele, tedy menší a střední realizační firmy. Kampaň si díky své atraktivitě a transparentnosti pravidel našla stovky zájemců z řad stavebních firem. A nyní se představuje i druhá část této kampaně, která bude zaměřena na koncové zákazníky.

Toto významné rozšíření cílové skupiny přineslo rovněž změnu jejího dosavadního sloganu „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ na nový slogan „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“. Druhá část kampaně bude ve svých pozměněných vizuálech stavět nově také na dvou tvářích zaměstnanců společnosti Baumit. Vlastimil Nohejl a Ing. Václav Dolejš jsou dvěma nejúspěšnějšími technickými a obchodními zástupci společnosti z pohledu prodeje produktové novinky roku 2018 - tenkovrstvé omítky Baumit StarTop.

Benefity pro jednotlivce z řad majitelů rodinných domů

Zákazníci z řad majitelů rodinných domů budou moci využít nabídky k zaslání fyzických vzorků omítky Baumit StarTop za zvýhodněnou cenu. V současnosti je prodejní cena jednoho vzorku včetně poštovného, balného a DPH standardně 363 Kč a každý třetí vzorek probarvené omítky je zdarma. Nově je snížena cena vzorku na 100 Kč za kus a nadále zůstává v platnosti, že třetí vzorek probarvené omítky je zdarma.

Další podpora pro zpracovatelské firmy

Se záměrem ještě zvýšit atraktivitu soutěže pro zpracovatele z řad menších a středních realizačních firem dochází k úpravě některých podmínek soutěže. Za každých 10 kbelíků hvězdné omítky Baumit StarTop získá realizační firma nově 2 sady pracovního oblečení (montérky, tričko, čepice). Dochází rovněž k výraznému zjednodušení celého procesu vykazování nákupu. Nově bude totiž stačit k přidělení zmíněné sady pracovního oblečení pouze platná objednávka a realizační firma tak již nebude muset zasílat daňové doklady či dodací listy k prokázání svého nákupu.

I nadále zůstává v platnosti, že každý měsíc budou vylosováni tři soutěžící dle objednávek a pro každého vítěze je pořadatelem soutěže, společností Baumit, připravena sada kvalitního profesionálního nářádí – 1 dvourychlostní elektrické míchadlo FESTOOL s metlou pro fasádní omítky, 4 nerezová natahovací hladítka a 4 plastová strukturovací hladítka.

Posílení prodejních týmů a prodejních míst Baumit

V rámci druhé části kampaně dojde rovněž k posílení vybavení prodejních týmů pro snadnější komunikaci se zájemci o nový produkt z řad realizačních firem. Formou speciálního prezentéru je technický a obchodní zástupce společnosti Baumit schopen demonstrovat zájemcům o omítku Baumit StarTop všechny její zásadní funkce a benefity, například Drypor efekt, rozdíl v bělosti oproti standardním omítkám nebo širokou barevnou škálu 888 odstínů ve vzorníku Baumit Life. Stejným prezentérem jsou vybavena i vybraná prodejní místa (prodejny stavebního materiálu).

Informace o produktu Baumit StarTop

Zcela nová prémiová omítka Baumit StarTop patří do skupiny fasádních tenkovrstvých omítek. Díky unikátnímu multifunkčnímu drypor efektu účinně brání špinění fasády a růstu řas a plísní na jejím povrchu, čímž zajišťuje její dlouhodobou krásu. Speciálně vyvinutá receptura omítky zvyšuje, díky snadné zpracovatelnosti, produktivitu při jejím nanášení i strukturování na povrchu fasády. Mezi další výrazné výhody patří rovněž vysoká paropropustnost, široká nabídka struktur povrchu a v neposlední řadě také možnost aplikace v brilantních odstínech vzorníku Baumit Life, nejšiřší kolekce fasádních barev v Evropě.

Kampaň „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“ je platná v termínu od 1.9. – 31.10. 2018


Sauna svépomocí, aneb jak si to udělat doma zase trochu lepší

$
0
0
Sauna svépomocí, aneb jak si to udělat doma zase trochu lepší

V mém poslední článku jsem skončil tak trochu na vodě. Respektive v jezírku. Ano, koupací jezírko byla jedna z nejlepších investic, co jsme udělali. Užíváme si ho, co to jde, a mimo to vytváří fantastikou atmosféru u naší terasy. Ale práce kolem domu je stále nekonečně... Jenže člověku se většinou chce realizovat ty věci, co ho baví, a ne ty, co musí. A takhle jsme došli k tomu, že si nutně musíme postavit vlastní finskou saunu :)

No, úplně samo to ale zase nepřišlo. Moje žena Bára je milovník saunování. Já jsem byl dříve tak nějak neutrální. Často ale jezdíme po Evropě a navštěvujeme různá wellness centra, a samozřejmě i sauny. A v podstatě nás to oba moc baví. A náhodou, jednoho dne, přišli naši sousedi, výborní kamarádi, s informací, že si objednali na zakázku venkovní, roubenou finskou saunu. Pecka. Firma jim ji za měsíc na zahradě vystřihla, jedna báseň. Akorát ta cena, no, to už taková báseň nebyla. Bez nějakých těch věcí okolo, 250 000,- a to je fakt darda... Ale mělo to jeden synergický efekt, a to, že jsme se pro ni rozhodli také. Máme hned u domu krytou terasu a přímo u ní koupací jezírko. A co se nabízí? No přece saunování a chlazení se v tom jezírku :) Ale my si ji samozřejmě uděláme svépomocí!! Takže jsem vzal metr, tužku, sedl k internetu a začal měřit, počítat a studovat informace, ostatně, jako vždy předtím. Nakonec jsem zjistil, že to není až tak komplikovaný problém. Zásadní bylo to, že jsme chtěli mít saunu těsně u terasy, abychom mohli vcházet z terasy přímo do ní a chtěli jsme plnomasívní roubenku pro cca. 4 lidi, s vytápěním na dřevo.

Obecně vzato, sauna je prostě nějaká bouda, kde se topí a kde se člověk může pořádně vypařit. Saunové firmy z toho samozřejmě dělají bůhví co, ale vlastně jsou to jenom obchodně-marketingové oblbovací kecy. Koukněte se na nějaká videa z Finska nebo Ruska... v čem se sauní. Jakákoli zavřená bouda s kamny uvnitř. Je nutné si tedy jen zachovat zdravý selský rozum a nedělat z toho velkou vědu, jak se vám fakt všichni snaží nakukat :)

Takže, co potřebujete na venkovní saunu? Postavit dobře izolovaný dřevěný (nebo zděný) domek s komínem, dveřmi a větráním, který bude alespoň trochu hezký (nebo taky ne, když je to někomu jedno). A dodržet jasně definovaná bezpečnostní pravidla. A do něj nějaké ty lavice a kamna. To je vše. Základ byl tedy jasně daný :) Po zaměření jsem spočítal, že venkovní rozměr sauny může být max 240x240 cm. Dál už nám vadil vrt a velikost prostoru na chození z terasy ven. Tento rozměr stačí, při troše skromnosti, pro 5-6 lidí. Rozhodli jsme se, po prostudování a konzultování různých vlastností dřeva (a taky jeho ceny), pro kvalitní smrk ze zimní těžby, 14x10cm, jednoduché rohové roubení.

Výběr kvalitního dřeva je zcela zásadní věc!! (Neustále kapající horká smůla ze stěn a stropu fakt není nic moc. Přinejmenším máte pořád zalepené ručníky a prostěradla). To technicky zajistil můj kámoš Mejdlo, který nám již předtím stavěl pergolu nad terasou a bude stavět i korpus roubenky. Ohledně ostatní práce jsme se domluvili, že si ji uděláme sami. Tzn. podlahu, strop, střechu a vnitřní vybavení. Domluvil jsem také, že si sám udělám betonové patky pod saunu.

Základové patky jsem vybetonoval s velkých 40 šalovek, se spodním základem cca. 50cm betonu s dvěma 80cm/15mm roxory jako armou v každé šalovce. Trochu jsem se trápil s rovinou, ale nakonec to dopadlo dobře. V podstatě 3 odpoledne práce a měření, a asi 20 koleček betonu. Kámoš Mejdlo mezitím nakoupil na pile v Mříči (kde má dobré kontakty a mají kvalitní dříví) požadované trámky a dal je uskladnit do truhlárny, aby částečně proschly. Poté si v truhlárně udělal kompletní přípravu trámků pro kompletaci roubenky. A pevně jsme se také dohodli na ceně za montáž, 20 000,- Kč. Dřevo samotné stálo na pile 16500,-. K tomu je třeba připočítat těsnící latě (1,5x1,5cm), které se vkládaly kosodélně mezi jednotlivé trámky (ty mají na sobě stejně vyfrézovanou, kosodélnou drážku). Pak ještě Wurth těsnící expanzní pásky, kterými jsou trámky podélně, dvojitě utěsněné, tesařské vruty a 20mm dubové tyče na vázání trámů. Skladba sauny je "jednoduchá", trámky jsou skládány klasicky, jako roubenka a po provrtání ještě vzájemně čepovány na dvou či třech místech každé stěny dubovými tyčemi navzájem. Je fakt, že práce nešla úplně rychle, dřevo se dost kroutilo a kluci museli každý šár pečlivě trimovat kurtnami, než byl svázán dubovým čepem. Do toho vstupoval zásadní problém s jejich jinými zakázkami, takže samotný korpus roubenky dělali kluci, s mnoha přestávkami, asi 2 měsíce. Nebyli jsme z toho tedy moc nadšení, ale hlavní je, že ho udělali fakt pečlivě.

Technicky vzato, základ roubenky je pevný rošt z trámů 14x8 cm, v rozteči 40cm, zespodu zavřený střešní difuzní folií. Nad tím je pak vyskládána skladba stěn. Nahoře pak krokve, zase 40 cm od sebe. Trochu problém byl dveřní otvor, ten se musel vyřezávat až dodatečně. Úplně jsme se neshodli na technickém řešení futer dveří a ty jsem si s dveřmi nakonec dodělával sám, podle videa jedné rakouské saunařské firmy (není to zase tak složité). U futer je třeba nechat celkem velké dilatační mezery, hlavně vertikálně (máme necháno cca. 8 cm, po stranách cca. 3cm), aby mohly "klouzat" vůči stěně roubenky. Roubenka si samozřejmě sedá, u nás to byly asi tak 3-4cm celkem. Podlahu jsem mezi trámy odizoloval XPS polystyrenem s velkou vzduchovou mezerou směrem k pochozí vrstvě. Vrchní skladba samotné podlahy je potom z 2 vrstev 20mm Cetris desek, napříč, které jsou nehořlavé. Vše utěsněno polyurethanovým tmelem. Cetris desky jsem ještě natřel vodoopudivou penetrací, která není škodlivá ve vnitřním prostředí. Stropní kontrukce je následující. Mezi krokvemi je 2x8cm čedičové vaty, nad ní difuzní střešní folie, latě a plechová krytina. Směrem dolů je parotěsná vrstva ze silné hliníkové folie, vše lepené hliníkovou lepící páskou (nesmí v ní být žádný plast). Hliníkovou folii doporučuji kupovat přímo u výrobce (já u firmy Keramet), jelikož je podstatně kvalitnější, než ta, co vám prodají v sauna shopech. A i levnější. Pod tím jsou palubky ze sibiřského smrku. Zkrz tuto skladbu je veden nerezový komínový systém Bokra izol 50 (Tady pozor, sauna shopy nabízí také originál komínový systém Harvia, ale je z horšího a hlavně  podstatně tenčího nerezu!! Cena +- stejná). Ten je v průchodu plechovou střechou zvnějšku ještě dvojitě zatmelený polyurethanem. Kamna jsou Harvia M3, což jsou nejmenší Harvia kamna, pro sauny do 13 m3. Jsou postavená na 2cm dlaždici 60x60cm. Před nimi je ještě jedna tatáž dlaždice, kvůli bezpečnosti při přikládání. Kamna jsou ale velmi dobře konstruovaná a při dobrém tahu komínu (výšku máme 2,7 m) nezačmudí a nic z nich nepadá. Vnitřní rozměr sauny je nakonec 220x220x195cm. Dveře máme celoskleněné a nebyl s nimi problém. Nechal jsem si je vyrobit v Isoterm Kaplice, rozměr 190x70x0,8cm, kalené, včetně vrtání a broušení hran. Panty jsem koupil na netu. Madlo je dřevěné a zámek magnetický. Samozřejmě se otevírají ven!! Trochu větší výzva bylo vnitřní vybavení. Kouknete se takhle po netu a zjistíte, že zde lítají tisíce tam a zpět :) Takže takhle ne!! V Jihlavě (firma Palubky Koten) jsem za velmi dobrou cenu nakoupil olšové lavicové profily (na lavice je dobré koupit tzv. studené dřevo, domácí je třeba olše nebo osika), od kamaráda jsem si vypůjčil formátovací ruční pilu, nakoupil terasové nerezové vruty (to je obecně skvělý spojovací materiál) a šel do toho. Nejdříve jsem to okoukl v jiných saunách a pak ještě dostudoval na netu. Stálo mě to 3 odpoledne, trochu pečlivějšího měření, troška ručního broušení smirkovou houbičkou a lavice, včetně podlahových roštů, byly komplet hotové a nainstalované. Troufnu si říct, že v profi kvalitě :) A za "pár" korun. Lavice jsou kotvené částečně přímo na stěně a částečně na nohách. Výška lavic je na každém, já si ji změřil v jiné sauně, kde nám to vyhovovalo. Poslední, co bylo třeba odladit bylo odvětrání. Tady je třeba dodržet přesná doporučení!! Je to hlavně kombinace výkonu kamen a velikosti vnitřního prostoru. Já se hodně inspiroval u našich známých, kteří mají saunu +- stejnou jako my. U spodní části kamen máme sací průduch 5x10cm a úhlopříčně pod stropem další 10x10cm. Zvenčí jsou otvory zakryté nerezovou mřížkou se síťkou proti hmyzu. Současně máme 1,5x70cm průduch pode dveřmi. Vše funguje výborně. Pak ještě venkovní nátěr, okap a nějaké ty detaily. Detaily jsou ty "blbosti" dovnitř sauny :) Kýbl, naběračka, teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny, kartáč atd. Kupovat to u nás v Čechách je nesmysl, fakt neví, co by za to chtěli (max. v nějakém výprodeji). Jako vždy pomohl eBay. Koupily jsme komplet vybavení z Německa za 1550,- Kč, včetně dopravy... Dokonce byla v ceně i sada 5. eterických olejíčků.  A jde se do toho!! Na počátku to byly asi 3 zkušební zátopy na cca. 1 hodinu a asi 60-80 stupňů. Je třeba vypálit kamna a komín a i dřevo začne za chvíli vonět jinak. Při tom jsem vše kontroloval, otestoval velikost průduchů a jestli kamna táhnou a nikde nic nekouří a nehoří... Vypálily se také kameny v kamnech. A pak už to jelo naostro. Saunu vytápíme cca. 40 minut od zatopení. Topím z 90% suchou břízu. Vytápíme na zhruba 95-105C. Vše funguje perfektně, nikde žádná smůla, dveře, izolace, pásky, těsnění, zatím vše ok. Ještě budu pro jistotu instalovat ochraný nerezový plech s 2cm mezerou od stěny u levého boku kamen, kde je nejvyšší teplota stěny roubenky (120-130C, měřeno digi teploměrem se sondou). Kamna jsou samozřejmě instalována přesně podle projektu v návodu. Co se týká světla, vedení je realizováno silikonovým kabelem SIHF, který je protažený svislou dírou skrz stěnu roubenky. Tu bylo samozřejmě nutné předvrtávat průběžně již při výstavbě roubenky!! Vypínač je venku, světlo koupené na netu, originál do sauny. A to je vše. Saunu si užíváme (mimo ty horka) cca. 3x týdně a těším se vyloženě na zimu, to bude fakt pecka :) Akorát až bude led v jezírku, to úplně nevím...  

Jinak, co se týká celkové ceny, ať děláte, co děláte, v této velikosti a kvalitě je to i s 2/3 svépomocí +- 100 000,- Kč. Samozřejmě by se dalo ušetřit na materiálu (např. prefabrikované sauny na netu mají stěnu 4,5cm, lavice lze vyrobit z podstatně levnějšího materiálu, rošty na zemi nejsou úplně nutné atd.), ale když se to udělá poctivě, je to zase "navěky" a máte z toho fakt dobrý pocit. V menším rozměru a nižší kvalitě by se asi dalo dostat kolem 60tis. Je na každém, jestli se to vyplatí nebo ne. Ale je to v každém případě naprostá pecka !!      

Nábytek, interiery, přípojka vody

$
0
0
Pohled z oblohy

Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s vámi podělit :-) Opět jsem čerpal hodně informací s internetu a dost informací ze stránek svepomoci.cz od jiných stavebníků, kteří také řeší svojí stavbu a každodenní výzvu, kterou jim přináší stavba domu.

Měli jsme vylité podlahy do roviny anhydridem. Pěkně se na to koukalo, jak se to vše slévá do roviny a mizí paronepropustná folie s topnými kabely. Sice jsme měli už koupenou vinylovou samolepící folii, ale museli jsme tři týdny čekat, než vyschne anhydrit. Trochu jsme to urychlili tím, že jsme po týdnu lehce přitopili topnými kabely v podlaze. Mezitím jsme nakoupili primalex plus, abychom mohly celý dům vymalovat. Malování není zrovna naše oblíbená činnost a tak jsem hledal něco co by nám to usnadnilo. Podle videí na internetu mě zaujalo malování za pomocí zařízení a stříkací pistole. Zdálo se to jednoduché a celkem rychlé. Proto jsem si v půjčovně takový přístroj půjčil. Šlo o zařízení tzv. pumpu, která přes trubku saje barvu přímo s belíku a není potřeba barvu nikam přelívat. Asi jako u každého malování je potřeba se podle toho obléknout a počítat s tím, že bude člověk trochu od barvy. U malování, pomocí stříkací pistole je potřeba zakrýt vše co nechcete mýt bílé. Naše výhoda byla ta, že jsme v bytě ještě nic neměli a tak jsme si zakryli podlahu a okna. Malování bylo rychlé. Asi tak za 2,5 hodiny jsme měli vymalováno, když tedy nepočítám přípravu. Většinu míst jsem stříkal dvakrát a pak jsem ještě vše procházel a nedostatky dodělal. Při použití tohoto stříkacího zařízení není potřeba barvu ředit a tak barva pěkně kryje. Vypadalo to moc dobře, nesmí se dávat velká vrstva a asi hodně důležitá je zvolená značka a druh barvy. My zvolili průměr Primalex plus ve 40kg belíkách, které měli v akci. Postupně jsme přikupovali a konečná spotřeba 160kg barvy. Stříkací pistoly jsme ještě ten den vrátili. Druhý den jsme po vysychání barvy zjistili ještě nějaké nedostatky a tak nás váleček neminul. Vlastně jsme provedli téměř jeden nátěr s barvou, kterou jsme už naředili. Hlavně strop, na kterém jde vidět vše. Další den po vyschnutí barvy už vše vypadalo tak jak má být.

Po pár dnech jsme se vrhly na podlahu. V Hornbachu jsme zakoupili v akci samolepící vinylovou podlahu o tloušťce 3 mm. Podlahu jsme měli rovnou a tak stačilo jen zamést a důkladně podlahu napenetrovat. Před tím jsme ještě ořezali po obvodě diletační pásku a na pár místech dobrousili lehce povrh, protože vinyl veškeré nerovnosti kopíruje. Při lepení jsme se drželi video návodu ze stánek Hornbachu. Nic složitého. Ve dvou to celkem odsýpalo. Důležité je držet si rovinu a dílce vinylové podlahy dávat hodně natěsno. Během dvou dnů byla podlaha hotová a my si mohly zout boty a projít se pro ní. Parádní pocit :-).

O pár dní později dorazili objednané obložky a interiérové dveře, které jsme si dva měsíce zpět objednaly na stránkách nejdvere.cz. Mají na netu dobré recenze a velký výběr dveří. Z toho si musí vybrat každý. Mohu je jen doporučit. Výborná komunikace, ochota a vstřícnost. Doba dodání je delší, ale s tím se musí počítat, protože i u jiných firem je to podobné. I když bych čekal, že u standardních rozměrů budou mít dveře skladem. Pár dveří už jsem montoval, ale tyto byli opravdu kvalitní, většina konstrukce z pevnější MDFky a ne z dřevotřísky jako jsou od jiných výrobců dveří. Dveře jsou těžší, ale bytelné. Trochu jsem se trápil s posuvnými dveřmi, ale po telefonátu na nejdvere.cz mi ochotně poslali videonávod. U montáže dveří opět hlídat rovinu. Já jsem opět využil nivelační laser od Bosche. Při montáži jsem zjistil, že není vhodné používat lepící pěnu, ale klasickou montážní pěnu, která nabide a obložky pevně přilepí ke zdi. Při použití lepící pěny, se přes noc pěna stáhla a já měl pak průchod spodku obložek o 2 cm širší. Vše jsem opravil a dveře všude sedí.

To bychom měli hotové a jde se na nábytek, který jsme si po večerech s manželkou navrhli v programu PRO100 a tak jsme měli jasno co chceme a jak by to mohlo vypadat. Jsem vyučený truhlář a otec má truhlárnu. Takže jsme objednali materiál a začali postupně vyrábět. Cenově jsme se dostali cca na třetinu ceny, než kdybychom si nábytek nechali vyrábět na míru. Vše jsme si udělali podle našich představ a výsledek můžete vidět na přiložených fotografiích. Hlavní architekt je manželka, ale já jsem ji samozřejmě doplňoval a z výsledkem jsme oba spokojeni.

Poslední etapa před nastěhováním byla přípojka vody, kterou jsme již měli schválenou a papírově vyřízenou, ale přesto se to protáhlo na tři měsíce a to jen kvůli tomu, že ještě nejsme majiteli pozemku, na který máme od obce smlouvu o smlouvě budoucí. Vodárna totiž má interní předpis, že nemůže podepsat smlouvu o dodávce vody s někým, kdo není majitelem pozemku dané stavby. Takže, po těch třech měsících jsme se oficiálně stali majiteli pozemku a pak byla otázka týdne, než jsme mohli realizovat přípojku vody společně s usazením vodoměrné šachty, čističky a nádrže na dešťovou vodu. V místě kde stavíme, není kanalizace a tak jsme si vyrobili pod čističkou vsak v 1,3 metrové jámě, kam jsme do geotextilie nasypali kameny o frakce 64mm, zakryli geotextílií a zasypali zeminou. To tohoto vsaku jsme svedli vývod z čističky a zvlášť z nádrže na dešťovou vodu. Dále jsme naplnili čističku vodou, nastavili provzdušňování dle videa a nic nebránilo tomu, abychom se z velkých nadšení a parádou mohli nastěhovat.

A je to tu, první spuštění vody, první noc, první koupání, první vaření atd. Úžasný pocit po 1,5 roce práce na našem vysněném baráčku. Sice to tím vše nekončí, protože je na domě ještě hodně práce a v následujících dnech po nastěhování, bylo několik týdnů ladění, doplňování a úprav v interiéru. Máme ale velkou radost z každé poctivě dodělané práce do detailu.

Teď nás ještě čeká izolace, kterou jsme už načali a dál dodělání balkonu, zábradlí a věcí kolem domu (zámková dlažba, plot, brána a nějaké úpravy terénu) Bude to ale mnohem snazší, když už zde bydlíme a bez dojíždění na to bude více času.

Jaké půdní schody pořídit? Poradíme Vám!

$
0
0
LST

Společnost FAKRO nabízí různé typy půdních schodů, které umožňují uspokojit individuální potřeby zákazníků. Všechny modely skládacích schodů FAKRO vyhovují vysokým požadavkům na těsnost a termoizolační vlastnosti, a splňují normu EN 14975.

Základním modelem půdních schodů FAKRO jsou schody LWS Smart. Větší uživatelský komfort poskytují schody LWK Komfort, které jsou vybaveny madlem, patkami a poklopem bílé barvy. Abychom dobu montáže skládacích půdních schodů s dřevěným žebříkem zkrátili na minimum, volíme schody LWZ Plus, jež jsou vybaveny systémem rychlé montáže.

Dalším komfortnějším výrobkem je model LWL Lux s dodatečným madlem a mechanismem usnadňujícím rozložení a složení žebříku. Do skupiny schodů se speciálním určením patří termoizolační půdní schody LTK Energy, které jsou určené pro zákazníky kladoucí důraz na co nejnižší součinitel prostupu tepla.

Speciálně pro potřeby nízkoenergetického stavebnictví byly navrženy super termoizolační schody LWT, které jsou vybaveny trojitým těsněním, zaručujícím dokonalou těsnost. V případě, že v místnosti není dostatek prostoru pro rozložení půdních schodů, je možno zvolit typ LDK, jenž je vybaven podobně jako schody LWK. Jestliže mají půdní schody bránit průniku ohně, lze si vybrat ze tří modelů protipožárních schodů: skládací LWF 45 s dřevěným žebříkem, skládací LMF 45 a LMF s kovovým žebříkem nebo stahovací schody LSF.

Do často využívaných míst se doporučují schody LMS Smart s kovovým žebříkem se zvýšenou odolností. Tyto schody jsou dostupné také ve verzi LMK Komfort s madlem a poklopem bílé barvy.

Řešením pro místnosti s velmi vysokými stropy jsou schody nové generace LMP. Záleží-li na maximálně zjednodušené a rychlé montáži, a také na vysokém komfortu používání, pak tyto požadavky splní schody LML Lux a všechny modely stahovacích půdních schodů. Stahovací schody LST, LSZ se charakterizují malými rozměry rámu. Jsou určeny především do míst, kde nelze použít skládací půdní schody. Navíc díky speciálnímu mechanismu je lze rozložit a složit pomocí ovládací tyče, proto jsou doporučovány k montáži ve vysokých místnostech. Pokud máme v místnosti více prostoru, můžeme použít mlynářské schody MS_, které jsou s ohledem na svou jednoduchost a bytelnost skvělým řešením pro frekventovaná místa a časté užívání.

Novinka schody LMP
Schody LMP (U=1,1 W/m2K) jsou schody nové generace, určené pro přístup do půdních prostor i v místnostech s velmi vysokými stropy (až do výšky 366 cm). Díky použitému systému odlehčení žebříku je manipulace s půdními schody maximálně pohodlná a zároveň bezpečná. Maximální nosnost je 160 kg.

LWS Smart/ LWK Komfort
Půdní schody LWS Smart/ LWK Komfort jsou skládací schody s tří nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem. Inovativní řešení nové konstrukce schodů poskytují vysoký komfort používání a umožňují rychlou a snadnou instalaci schodů ve stropě. Maximální nosnost je 160 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LWF 45
Schody LWF 45 (U=0,6 W/m2K – dle interních testů výrobce) jsou novou generací protipožárních půdních schodů zaručující vysoký stupeň protipožární ochrany. Kromě toho zajišťují také komfortní a bezpečný přístup do půdních prostor. Třída požární odolnosti EI1/EI2=45 min dle EN 13501-2. Maximální nosnost je 200 kg.

LMS Smart/ LMK Komfort
Skládací půdní schody s třídílným kovovým žebříkem. Zateplený poklop a skříň jsou vyrobeny z borovicového dřeva, žebřík je kovový. Schody LMK jsou na rozdíl od schodů LMS vybaveny bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po žebříku. Maximální nosnost je 200 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LST
Stahovací půdní schody LST (U=1,1 W/m2K) jsou vybaveny bílým zatepleným poklopem, dřevěnou skříní, kovovými krycími lištami a montážními úhelníky.Stahovací konstrukce umožňuje složení žebříku na malé rozměry, díky čemuž lze schody namontovat do malých půdních otvorů (nejmenší rozměr je 51x80 cm). Maximální nosnost je 200 kg.

LWT/ LWT Passive House
Super termoizolační půdní schody LWT (U=0,51 W/m2K) jsou doporučovány k použití v nízkoenergetických stavbách, ve kterých je kladen velký důraz na minimalizaci tepelných ztrát. Díky vynikajícím termoizolačním parametrům mají značný vliv na úspory tepelné energie v budovách. Pro pasivní stavby jsou určeny schody LWT Passive House se speciální izolační sadou, s certifikátem Passive House Institute. Maximální nosnost je 160 kg. Schody splňují 4. třídu těsnosti podle EN 14975.

Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

$
0
0
Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

Máte za to, že jediný úkol vypínače je rozsvítit, zásuvky zase, aby připojila spotřebič k síti? Mysleli jste si, že jejich výběr bude hračka? Vyvedeme vás z omylu a poradíme, jak díky nim bude váš domov vypadat ještě lépe.

Pokud jste si dali záležet při instalaci rozvodů, budou zásuvky a vypínače umístěny na dobře přístupných a viditelných místech. Nyní byste již měli mít představu, jak bude vypadat váš interiér a dle toho volit koncept domovních přístrojů.

Záleží na vás, zda se spokojíte se spolehlivými funkčními a zároveň cenově příznivými přístroji, jako je nestárnoucí ABB Tango, nebo dáte přednost stylovým prvkům z prvotřídních materiálů. Mějte na paměti, že zvolené zásuvky a vypínače vám mohou dělat společnost desítky let.

Na co myslet při výběru vypínačů?

Levnější typy přístrojů se prodávají kompletní, zatímco prémiové řady jsou zpravidla modulární. To znamená, že si podobu domovních přístrojů tvoříte sami složením z jednotlivých komponent mechanismu, tlačítka a rámečku. Pokud tedy rozbijete jednu součástku, nebo prostě chcete změnit vzhled, jednoduše vyměníte požadovaný díl. Na několik přístrojů vedle sebe jsou ideální vícenásobné rámečky.

x1

Při výběru mechanismu přístroje se rozlišují typy dle úlohy označené čísly. Spínač č.1 je díky jednomu vstupu a jednomu výstupu určen pro místnosti, kde je třeba ovládat jedno svítidlo z jednoho místa. Spínač č.2 má dva póly a je možné s ním ovládat i N vodič, třeba u problikávajícich led svitidel. Spínač č.3 se využívá jako takzvaná sporáková kombinace. Spínač č.5 disponuje jedním přívodem a dělenou klapkou. Umožňuje samostatně ovládat dva nezávislé obvody, tedy dvě svítidla z jednoho místa. Spínač č.6 je označován jako schodišťový vypínač. Má jeden společný přívod a dva vývody. Umístíte jej tam, kde ovládáte jedno svítidlo ze dvou míst, typicky tedy na začátku a na konci schodiště. Spínač 6+6 je zdvojenou variantou schodišťového spínače, dokáže ovládat dvě svítidla ze dvou různých míst. Spínač č.7 je také označován jako křížový vypínač. Využijete jej ke spínání obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa v kombinaci se spínači č.6.

Schemata

Máte dostatek zásuvek?

Promyslete, kolik spotřebičů můžete potřebovat zapojit najednou. Pokud si nejste jisti, zda vám bude odhadované množství zásuvek stačit, přidejte raději o jednu více. Nynější podhodnocení situace pro vás bude znamenat nevzhledná klubka prodlužovacích kabelů povalujících se ve vašem novém domově. 

instalace vypinac

Splynout nebo zvýraznit?

Je to otázka preferencí. Pokud však propadnete kouzlu barevných přístrojů, navštivte raději showroom, nebo požádejte o zapůjčení vzorku, abyste mohli konfrontovat reálný odstín zvolené barvy i strukturu materiálu se svým interiérem. Vybírat můžete i z netradičních luxusních materiálů, jako je sklo, kov, kámen nebo dokonce kůže. Myslete ale i na praktickou stránku. Kupříkladu zásuvky a vypínače v lesku vypadají prostě nádherně, než je přidáte do košíku, vyhodnoťte ale, zda jste ochotni o ně pravidelně pečovat. Na lesklém povrchu uvidíte každou stopu. Pokud toužíte po atraktivním vzhledu přístrojů, nepřehlédněte některou z designových řad jako Schneider Unica Class  nebo Legrand Céliane

pristroje celiane

Je třeba do exteriéru volit speciální přístroje?

Při stavbě domu je nutné pokrýt také vnější prostory. Samozřejmě jsou přístroje vystaveny přírodním vlivům, jako je vlhkost a prašnost. Zásuvky určené na ven mají obvykle víčko, které chrání přístroj, když se aktuálně nepoužívá. Pokud víte, že bude zásuvka instalována v místě, kde jsou přístroje vystaveny náročným podmínkám, volte odolnější přístroj s vyšší ochranou IP. Označení IP skrývá v prvním čísle odolnost proti prachu a v druhém proti vodě. Čím vyšší je číslo, tím lepší ochrana. Do exteriéru vybírejte ty s krytím alespoň IP44. 

plexo

Tipy na závěr

1) Doutnavka ve vypínačích vám pomůže ve tmě s orientací nebo signalizací zapnutého spotřebiče
2) Vypínač u postele vám ušetří mnoho hádek a vstávání
3) Zásuvky nad úrovní pohovky, stolu nebo kuchyňské linky jsou praktické a šetří záda
4) Zapomněli jste přeci jen umístit vypínač na strategické místo? Nemusíte znovu sekat, vsaďte na bezdrátové přístroje
5) Spojte více zásuvek nebo vypínačů více rámečky a estetický dojem se ještě zvýší
6) Zásuvky vedle sebe nebo pootočené dvojzásuvky, umožní zapojit jakékoli spotřebiče vedle sebe pohodlně

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

$
0
0
Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce od předního výrobce otopných těles KORADO, a.s. je vyroben tak, aby ho bylo možné jednoduše připojit na stávající rozvody.

Zároveň platí, že moderní tělesa společnosti KORADO, a.s. obsahují, díky své konstrukci, menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tak k jejímu zbytečnému přetápění a plýtvání energií. Oproti starým článkovým radiátorům zabírají podstatně méně místa, při zachování stávajícího výkonu. Navíc mají elegantní design, je možné si zvolit různá barevná provedení, nebo dokonce i vlastní potisk čelní desky. Esteticky tak doladí vzhled celé místnosti.

Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo pod nimi nacházíte na zemi vodu, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vzhledem k tomu, že výměna je snadná a nezabere tolik času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoli ročním období.

RADIK LINE KLASIK R

Model RADIK KLASIK – R představuje deskový radiátor, který je hojně využívaný právě při rekonstrukci starších otopných soustav. Toto deskové otopné těleso je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm, a to bez nutnosti řezat nebo svařovat trubky. Sami si můžete najít výkonově odpovídající náhradu vašeho stávajícího článkového radiátoru pomocí převodní tabulky.

Otopná tělesa RADIK KLASIK - R lze pořídit v délkách od 400 do 2000 mm, hloubkách od 66 do 155 mm a jednotné výšce 554 mm. Umožňují levé nebo pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy a jsou určeny pro otopné soustavy s nuceným nebo samotížným oběhem. Desková otopná tělesa RADIK KLASIK – R lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. RADIK KLASIK – R je dostupný ve třech provedeních čelní desky, kromě klasické (vertikální prolisy) také ve variantách PLAN (hladká) a LINE (jemné horizontální prolisy). Možnost volby barevného provedení (dle vzorníku RAL) nebo dokonce volba speciálního potisku čelní desky dle přání zákazníka, je u radiátorů RADIK samozřejmostí.

RADIK KLASIK R mentolová

Radiátor RADIK KLASIK - R pořídíte za velmi přijatelnou cenu, a to již od 2.055,-Kč bez DPH.

V sortimentu společnosti KORADO naleznete i jiná desková otopná tělesa, pro bližší informace navštivte www.korado.cz

Viewing all 364 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>