Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Dokončení stavby
Viewing all 364 articles
Browse latest View live

Obložení + osvětlení schodiště

$
0
0
Obložení + osvětlení schodiště

Schodiště máme z ytongu, tak jsme museli vyřešit, čím ho obložíme. Nakonec jsme se rozhodli pro obložení dřevem a poprosili známého truhláře o zhotovení. 

Celkem máme 17 schodů, ty jsme nechali obložit smrkovou spárovkou, která se nalakovala na tmavě hnědou. Ze stejného materiálu máme zhotovené i  zábradlí. Čela schodů jsou z bílého lamena. 

 


Příčky, okna, podhledy, kanalizace, sokl, úpravy terénu

$
0
0
Příčky, okna, podhledy, kanalizace, sokl, úpravy terénu

Tak počasí nás zastavilo, nabereme nové síly na rok 2019 a chtěli jsme se podělit, co se povedlo a nepovedlo.

 Vnitřní příčky jsme stavěli z porothermu šířky 140, jak už to bývá, tak došlo ke změnám, které na papíře nevidíte a zjistíte je až při stavbě. Chybělo pár cihel, internet, přívěs a jelo se. Byla dokončena výstavba komína(Schiedel UNI Advanced), včetně oplechování, nalepení izolace a dáno do lepidla.

Okna a vchodové dveře jsou od Vekry, trojskla, vchodové máme 3x a hlavně jsme chtěli velké a bezprahové francouzské okno. Zatím spokojenost,vše se ukáže časem.

Venkovní podhledy jsme provedli z palubek(19x147x4000), proveden nátěr Lignostop a vrchní nátěr olejová lazura Colorlak odstín Tabák, první nátěr proveden na zemi a druhý nátěr bude proveden později, ale už ten první je dostačující.

Z důvodu dobrého počasí jsme zvolili práce napojení RD na sítě. Začali jsme kanalizací a jen výkopové práce a vzhledem k vytvoření kontrolních šachet a spádiště, které bylo nutné zakopat hluboko to byl opět boj s terénem (kámen a kámen). Napojení máme, ale vodu musíme nechat na jaro 2019, šachtu budu dělat ze ztracenek, protože bude umístěna ve vjezdu.

 Na sokl jsem použil extrud.polystyren tl.100, montáž pomocí pěny a ve spodní části přichycen kotvou. Kolem celého domu byla provedena drenáž.

Když už byl objednaný bagr, tím děkuji za dobrou práci a hlavně ochotu (bagrista Roman) jsme provedli terénní úpravy kolem RD, včetně vytvoření nové příjezdové cesty, člověk má hned jiný pohled, když se začne rýsovat, jak to bude celé vypadat a okamžitě mu to dodá nové síly. 

 K dobrým sousedským vztahům byla provedena montáž plotu, nakoupen materiál a šlo se na to. 

 Původní plány se stavbou byly sice jiné, chtěli jsme mít hotovo více věcí, ale s výsledkem jsme spokojení. Stavbu provádíme stále sami za pomocí rodiny(děkujeme), tak jsou taky rádi, že nastane odpočinek :-).

Zima se blíží, máte zatepleno?

$
0
0
Zima se blíží, máte zatepleno?

Chladné počasí je tady a zima se brzy zeptá, jestli máme dostatečně zatepleno. Protože nám jinak nejen bude chladno, ale také protopíme spoustu peněz na tepelných ztrátách. Precizní zateplení se v dlouhodobém horizontu vyplatí, svůj vliv má i v létě, kdy brání tomu, aby se váš interiér přehříval. Chystáte se zateplovat? Podívejte se na srovnání nejpoužívanějších izolačních materiálů. 

Polystyren je klasika, ale nevydrží

Nejoblíbenějším a zároveň nejpoužívanějším materiálem je polystyren, zejména EPS70F a EPS100F. Mají podobné vlastnosti, liší se pouze objemovou hmotností a odolností proti poškození a stlačení. Neméně používaný je i levnější polystyren EPS50F, který však není příliš kvalitní.

Izolace polystyrenem má řadu výhod, jako je zejména nízká pořizovací cena. Pokud zrovna stavíme dům, úspora se hodí. Polystyren má také nízkou hmotnost a je odolný proti vodě. Materiál má ale také řadu nevýhod, téměř neizoluje zvuk a působením vysokých teplot se začíná drolit, zmenšuje objem a přestává izolovat. Problém s polystyrenem je také ekologický – s recyklací to v ČR zatím není příliš valné, navíc i vzhledem k zamořování planety plastem lze počítat s tím, že se od tohoto izolačního materiálu začne upouštět.

Co s nedostatkem minerální vaty?

Minerální vata je paropropustná a výborně izoluje zvuk. Nesmí ale přijít do kontaktu s vodou a nehodí se ani do vlhkého prostředí, jinak okamžitě ztrácí své izolační vlastnosti. Dalším problémem je také její vysoká objemová hmotnost, která může dodatečně zatížit stavbu a bohužel také to, že chutná hlodavcům a dalším škůdcům. Hlodavci izolaci prokousávají a tvoří v ní chodbičky, ve kterých se množí.

Navíc v poslední době se trh s izolacemi potýká s nedostatkem minerální vaty, zdražuje a dlouho se na ni čeká.

Jaká je moderní polyuretanová pěna?

Třetím typem izolace je moderní polyuretanová pěna, známá také pod názvem Chytrá pěna, která je odpovědí na nedostatek minerální vaty. Je jí dostatek a lhůty na aplikaci nepřevyšují týden. Mezi její největší výhody patří to, že se nanáší rovnoměrně, nástřikem z pistole, díky čemuž nevznikají žádné spáry, kudy by mohlo unikat teplo. PUR pěna je lehká a nanáší se v tenké vrstvě, takže nezatěžuje konstrukci a vejde se i do menších míst. Polyuretanová pěna splňuje hygienické standardy, neplesniví a vytváří zdravé prostředí, vhodné i pro alergiky. A pro hlodavce má nulovou potravinovou hodnotu.

Nevýhodou Chytré pěny je vyšší pořizovací cena, která se ale naštěstí vrátí do 3-5 let na tepelných úsporách. A pak už jenom šetříte - Chytrá pěna totiž v průběhu let nemění tvar ani vlastnosti.

Ovládat žaluzie můžete pomocí aplikace odkudkoliv, říká expert na stínění

$
0
0
Ovládat žaluzie můžete pomocí aplikace odkudkoliv, říká expert na stínění

O tom, jaké jsou nové trendy ve stínění a co se za poslední dekádu změnilo, jsme si popovídali s Pavlem Hrdličkou, expertem na stínění, majitelem e-shopu Labona. Labona je známá tím, že popostrkuje zákazníky k tomu, aby se nebáli vyměření a montáže svépomocí a ušetřili. Pravidelně proto uveřejňuje návody a videa. Jak to zákazníci zvládají, si přečtete v našem rozhovoru. 

Jak dlouho se na trhu stínící techniky pohybujete a co Vás k tomu přivedlo?

Na trhu stínící techniky jsem již 12 let. Byla to vesměs náhoda. Chtěli jsme s kamarádem začít podnikat a bylo nám jedno s čím. Jeden kamarád pracoval ve firmě, která vyráběla žaluzie. Ukázal nám, jak se žaluzie vyrábí a jak se montují a už to bylo.

V čem za tu dobu pozorujete největší změnu? 

Největší změna je v rozložení trhu. Dříve chtěli všichni klasické řetízkové žaluzie, tyto žaluzie tvořily až 90 % prodeje. Dnes už tvoří zhruba jen 25 % a ostatní část tvoří designové stínění, jako jsou látkové rolety, plisé, japonské stěny a pak samozřejmě venkovní žaluzie, venkovní rolety a markýzy.

V čem je e-shop lepší než kamenná prodejna?

Zákazník si může vybrat to, co se mu skutečně líbí a ne to, co mu prodá prodejce, protože je to nejvýhodnější pro firmu. Můžete si vybírat kdykoliv chcete a kolikrát chcete. Online si měníte parametry podle vašich vyměřených rozměrů produkty a ihned vidíte měnící se cenu. Namontujete si stínění, kdy se vám to hodí, klidně o víkendu. Máte skvělý pocit z odvedené práce. Doma jste hrdina . Největší důvod je většinou cena. Rozdíl v úspoře je v průměru okolo 60 % oproti montážním firmám.

Jaké stínění mají nejraději Češi a jaké Slováci? Čím si myslíte, že to je?

Češi a Slováci jsou na tom podobně. Na počet kusů je to pořád horizontální žaluzie do plastového okna Hit I a z venkovního stínění venkovní žaluzie Z 90 ovládané motorem. Je to dáno naším regionem. Máme v Česku a na Slovensku 4 doopravdy velké výrobce i v celoevropském měřítku a ti ve svých výrobách tlačí tyto výrobky.

Zvládne namontovat stínění každý? Který typ je nejjednodušší a který naopak nejtěžší?

Jsem přesvědčený, že každý zvládne namontovat horizontální žaluzii do plastového okna. Máme vyzkoušené, že podle našich video návodů je to tak na stejné úrovni jako sestavit malý konferenční stolek z IKEA. Samozřejmě venkovní žaluzie jsou daleko náročnější a troufnu si říct, že člověk již musí být domácí kutil, aby je zvládl.

Stalo se Vám někdy, že Vám zákazník volal s tím, že si doopravdy neví rady a vy jste museli přijet a stínění namontovat?

To se ještě nestalo. Zákazníci to prostě zvládají podle PDF návodů nebo video návodů je to docela jednoduché.

Co se stane, když okno špatně změřím?

Záleží na tom, jaký je to výrobek. Pokud si vyměříte větší rozměry, tak se většinou dá zkrátit, když naopak menší rozměry tak to zkusíte napasovat na jiné okno. Příliš se to nestává.

V čem Vaši klienti nejčastěji chybují? Na co obecně si musím při montáži dát pozor?

Vše důležité se odehrává již u vyměření. Tam si musím produkt nastudovat a zjistit podle typu a provedení jaké mám vzít míry. Každý výrobek se měří trošku jinak. Při montáži to je již hračka, protože veškerou odbornost jsem zvládl u vyměření. Když se dodrží montážní postupy a použije se například správný vrták, tak se nemůže nic stát.

Jaké jsou nejnovější technologie ve světě stínění? Proč myslíte, že právě česká produkce je tak úspěšná?

Produkt, který můžeme označit za úspěšný, ale zároveň novinku, jsou screenové rolety. V případě technologií se jedná zejména o způsoby ovládání venkovních žaluzií, venkovních rolet a dalších prvků ovládaných motoricky. Dnes už to není pouze o motorickém pohonu, to je naprostý standard. Je to o typu ovládání. Používáme a doporučujeme inteligentní systém Tahoma od Somfy. Ten umí venkovní žaluzie ovládat pomocí aplikace odkudkoliv ze světa. Můžete si jakkoliv žaluzie naprogramovat. Na Tahomu můžete naprogramovat i vstupní bránu, garážová vrata atd. Je to první krok k tzv. chytré domácnosti.

Které stínění nejlépe spoří energii?

Nejlepší na úsporu energie jsou venkovní rolety a venkovní žaluzie. Venkovní rolety pomáhají velmi dobře zabránit únikům tepla přes zimu, protože hliníkové lamely jsou vyplněny polyuretanovou pěnou. Venkovní žaluzie zase velmi dobře zabraňují přehřátí místnosti v létě, aniž musíte mít úplně zabedněno, protože si hliníkové lamely jen pootočíte, aby se nerozpalovala skelná plocha okna, ale do místnosti šlo světlo.

V čem je lepší vnitřní a v čem vnější stínění?

Vnitřní stínění jako horizontální žaluzie, látkové rolety, japonské stěny, plisé atd. slouží převážně jako stínící prvek. Nejde k vám vidět, nesvítí přímé slunce do místnosti na nábytek a tvoří pěknou dekoraci. U venkovního stínění jde většinou o funkčnost daného produktu. Zákazníci oceňují především regulaci klimatu uvnitř místností pomocí venkovní stínící techniky. Dnes je naprosto běžná kombinace obojího. Venkovní žaluzie do exteriéru kvůli regulaci a třeba plisé kvůli dekoraci do interiéru.

Pavel Hrdlička, majitel eshopu Labona.cz

Postup montáže sádrokartonového podhledu v koupelně - reakce na komentáře k videu

$
0
0
Postup montáže sádrokartonového podhledu v koupelně - reakce na komentáře k videu

“Kde máte parotěsnou folii??? Zrovna v koupelně je dvakrát třeba!” nebo “Proč ten dvojitý rastr??? Zbytečný peníze navíc. Stačilo ty kotvy dát do těch profilů, co jsou v účkách. Zvlášť v takhle malých prostorách”.

Začátkem prosince vyšel na Svépomocí.cz redakční článek s videem o postupu montáže sádrokartonového stropu v koupelně.

Na Facebooku se kromě jiného objevily dva zajímavé komentáře, na které jsem se rozhodl odpovědět nejen autorům, ale všem stavebníkům v tomto článku pro případ, že by na stejnou situaci narazili i při realizaci svého domu.

Dvojitý VS jednoduchý rastr

Tak třeba Petr Mini Minařík se ptal, proč jsme použili při upevňování profilů dvojitý rastr, když v pohodě stačil jednoduchý?

V našem případě opravdu jednoduchý rastr nestačil. Pokud jsme tedy chtěli dodržet montážní postupy udávané výrobcem.
Jednoduchý rastr bychom použili v případě, že sádrokartonový podhled bude od konstrukce stropu vzdálen zhruba 10 cm.

V takovém případě bychom profily zavěsili pomocí sádrokartonářských přímých závěsů a nepoužívali bychom závěsy pružinové.

Použití přímých závěsů pro sádrokartonový podhled montovaný přímo na strop. Zdroj https://www.rigips.sk/files/kniznica/sadrokarton_sami.pdf

My jsme se ovšem s konstrukcí potřebovali dostat pod úroveň okenního překladu, což znamenalo mít spodní hranu montážního profilu vzdálenou přibližně 25 cm od stropu.

Proto bylo správným systémovým řešením použití křížového roštu.

Kdyby chtěl někdo namítnout, že jsme mohli přeci pružinové závěsy, používané u křížového roštu, umístit přímo do montážních CD profilů, pak by se již nejednalo o žádnou ze standardních konstrukcí popsaných v montážních návodech výrobce.

Do takového experimentu jsme se pouštět nechtěli.

Absence parozábrany

Pavel Koller si na obrázku z montování desek na profily všiml, že v konstrukci nebyla použita žádná parotěsná fólie. Ano, nebyla a má to svůj důvod.

 

Parotěsná fólie se používá v místech, kde je teplotní spád. Nejčastěji je to v místech mezi interiérem a exteriérem nebo vytápěným a nevytápěným prostorem. Pak by pod sádrokartonem měla parozábrana zajisté vždy být.

My jsme ovšem sádrokartonový podhled montovali na strop mezi 1. a 2.NP. Oba prostory jsou vytápěné a teplotní spád zde tedy nehrozí. Použití parozábrany v tomto případě bylo zcela zbytečné.

 

Kdybychom do dutiny vkládali vatu a nad konstrukcí by měla být zima, určitě je použití parozábrany nutností. Při naší realizaci tomu tak ovšem nebylo.

Všem stavebníkům děkujeme za komentáře a doufáme, že Vám i toto doplnění článku s videem pomůže v budování domu svépomocí.

Ať se Vám daří

Topení

$
0
0
Topení

Zdravím, trochu přeskočím z nedostatku času ... Je potřeba aktuálně zmínit topení. Jsme ve fázi před nastěhováním, a proto již měsíc a půl topíme dům na 17 stupnů pro různé dodělávky. Systém topení vzhledem ke stavbě z 50cm heluz cihel a zateplení půdy 34 cm jsem volil elektrokotel + vodní podlahovka - jednoduchý efektivní systém. Do budoucna počítám s eventualitou TČ, to ještě čas ukáže, zda se to vůbec investičně vyplatí.Topit dřevem neplánuji a nechci.

Elektrokotel je Thermona EL9 s dotykovým displejem + venkovní čidlo + 3c.ventil + zásobník - SET. Proč thermona? Dobrá cena, dobré ovládání,jednoduchost zapojení, dostupný servis. Napojeno na podlahové topení Top heating.

Stavebnice pro 160 m se dvěma rozvaděči přišla na cca 55 tis. Zdroj tepla cca 30 tis. Propojení cca 10 tis. Zalito mercedesem mezi anhydrity -MAXIT -bez broušení. Cca 65tis. Paráda.

Podlahová stavebnice topení se mi líbila až na rozvaděč nerez s bohatě dimenzovaným průtokem. Sám o sobě dobrý ale ta hrůza v očích strojaře při pohledu na tenkostěnnou nerez trubku zpracovanou sice sofistikovaným způsobem ale i přes to s mým dovětkem fušeřina. No pokud by došlo k náhodné poruše, toto lze kdykoliv celkem snadno nahradit jiným. Jinak celkový dojem z tohoto kompletu je dobrý. Návody, videa, výpočty, konzultace taky dobrý. Mohu doporučit. 

Propojení mám kvůli rozměru rozvaděčů 1" z měďených trubek pr.28 letováno. Je to sice naddimenzované, ale mě se to tak líbilo a hlavně jsem se chtěl vyhnout hydraulickému hluku. Proto jsem také všude používal oblouky místo kolen. Při připojování kotle, který dorazil později a po sejmutí krytu jsem se  srdečně zasmál. Výstupní trubka z elektrokotle má 18mm. Chá Chá. Nevadí,můj požadavek byl splněn. I při nejvyšší rychlosti čerpadla a to je opravdu silné není slyšet nic mimo čerpadla samotného. K mému údivu při kontrole průtokoměrů všechny ukazovaly okolo 3,5 litrů - to je samozřejmě zbytečné. Tak jsem čerpadlo nakonec ubral tak, že jede na minimální výkon, prakticky není slyšet a to honí vodu v 600metrech přízemí plus 300metrů v patře bez dalšího podpůrného čerpadla.

Paráda, přesně takhle jsem to chtěl. Provoz topení mám nastaven na "Ekviterm" s venkovním čidlem a sklonem křivky velmi veselých 0,2 - (majitelé vědí) , s minimální teplotou vody 17 st. bez nočního útlumu. Při venkovních teplotách, které byly i -12 bylo v domě stále 17-18 st.

Co je trochu smutné, že výrobce kotle tají přístupový dotek pro servisní menu elektrokotle. Tohle je VELMI podstatná chyba, kterou jsem musel doslova vygooglit. Bez přístupu do servisního menu se s kotlem nedá skoro pracovat a ani se nedá zprovoznit. Zprovoznění kotle technikem nepotřebuji ani kvůli záruky, tak proč nemohu mít přístup? Při každém zásahu do ovládání kotle mám volat servis? Naprostý nesmysl.

TUV napojeno přes 3 cestný ventil a pro jistotu ještě 6 kw topná vložka napojená samostatným přívodem.

Zatím protopeno 1400kw. Dům nemá venkovní fasádu. 

Betonování podlah

$
0
0
Vybetonováno

Zima na krku, čas po dlouhé době připsat něco o našem domě. Dlouho jsme vybírali z plzeňských firem, a když už byly samé kladné recenze, tak chlapi neměli čas. Z důvodu požadavků opravdu rovné podlahy jsme se rozhodli si připlatit za kvalitu. Nakonec padla super volba na sice mimo plzeňské, ale férové kluky od Budějek. Dělali podlahy poblíž, tak slovo dalo slovo a termín se také nějaký vymyslel.

Firma se jmenuje Fosbeton. Mají pečlivý přístup k pracem, a náš stavební dozor nenašel jedinou chybu. Domluvili jsme se na dilatačních spárách. Prošli jsme celý dům, nastavili výšky podlah. Sepsali, co kde bude za finální krytinu. Kde budou guly, spádování.

Přivezli jsme 15tun písku, 2250kg cementu a už to frčelo. Počasí bylo skvělé, žádné tropy. Začalo se 6.srpna, za den měli hotovo. Jezdili jsem kropit dvakrát denně. A musím říci, že strojně hlazený beton vypadá nadočekávání. Po týdnu jsme začli lehce větrat, ....dilatační mezery se začaly zvětšovat a my se těšily jak to už vypadá mnohem lépe a učesaně.

Je bezpečné dělat v zimě sádrokartonové příčky a podhledy?

$
0
0
Je bezpečné dělat v zimě sádrokartonové příčky a podhledy?

Teplota se v těchto dnech pravidelně střídá mezi hodnotami přesahujícími 10°C a není výjimkou, že druhý den ukazuje teploměr i několik stupňů pod nulou. Většina mokrých stavebních procesů má v technických listech uvedenou použitelnost při teplotách nad 5°C. Proto jsme se zajímali právě o sádrokarton, který je zařazen ve skupině suchá výstavba.

Vadí mu změna teplot? Vzniká v konstrukci vlivem změn teplot pnutí, které by se následně projevilo například praskáním? Jak sádrokarton v zimě skladovat? Jaké práce mohu provádět bez ohledu na teplotu, a kdy se musím držet “obvyklé stavební hodnoty +5°C”?

Nejen na tyto otázky jsem se zeptal Roberta Hoška, Garanta technické podpory společnosti RIGIPS.

{{specialist|wholeWidth|11773}}Při stavbě sádrokartonové konstrukce a následném oplášťování deskami nejsme nikak ovlivněni venkovní teplotou. Sádrokarton je suchá výstavba a montovat jej můžete stejně spolehlivě v -10°C jako v +10°C. Profilům ani deskám to vůbec nevadí.{{/specialist}}

Tedy kromě toho, že práce v mrazu nebude zřejmě úplně příjemná, nemá teplota vliv na sádrokartonovou konstrukci a žádného pnutí nebo prasklin vlivem mrazu či střídáním teplot se bát nemusíme.

To samozřejmě platí do doby než přijde na řadu tmelení. Tmelení už je “mokrý proces” a je nutné, aby při tmelení byla zajištěna teplota nad 5°C a tuto teplotu je nutné udržet minimálně následujících 24 hodin po zatmelení. Pak už můžete klidně topení vypnout. Doplnil Robert Hošek.

Na dopravu a manipulaci se sádrokartonovými deskami nemá pochopitelně aktuální teplota také vůbec žádný vliv. Sádrokarton by rozhodně neměl být vystaven dešti nebo sněhu a skladovat bychom jej měli v suchém prostředí.

Obecně je vhodné desky na stavbu dopravit až poté, co ukončíte ostatní mokré procesy, jako jsou omítky či betonové nebo anhydritové podlahy.

{{specialist|wholeWidth|11773}}Skladovat sádrokartonové desky bychom měli vždy na rovné podložce. I kdyby se takto uskladněný sádrokarton dostal do kontaktu s vlhkostí, nemůže se stát, že by se desky nějak zkroutily. {{/specialist}}

Desky bychom neměli skladovat například opřené o zeď. Podložka, na kterou desky položíme, může být například tvořena paletami, nebo dřevěnými hranoly umístěnými vedle sebe s maximální roztečí 50 cm.

Závěrem

Montáž sádrokartonových profilů i opláštění profilů deskami je suchým procesem, na který nemá okolní teplota žádný vliv. Teplotu nad 5°C je třeba dodržet až při tmelení sádrokartonových desek a zachovat ji alespoň 24 hodin po vytmelení. Následně již opět na okolní teplotě nezáleží.


Předání krbových kamen vítězi fotosoutěže

$
0
0
Předání krbových kamen vítězi fotosoutěže

Koncem roku se také ve Svépomocí rozdávaly dárky. Konkrétně stylová kamna Skive II – C od společnosti HAAS + SOHN Rukov. Vyhrát je mohl každý, kdo poslal do soutěže fotografii, která podle něj zachycuje pohodu u svépomocného stavebníka.

Soutěžních fotografií bylo hodně

Ze 77 nahraných fotografií získala nejvíce hlasů fotografie Jany Náhlé, na které je malý svépomocník. S 256 hlasy se stala vítězkou a nic nebránilo tomu, aby si do kanceláře Svépomocí.cz přijela vyzvednout výhru - krbová kamna Skive II – C od firmy HAAS + SOHN Rukov.

1 místo Jana Nahla

Jana bydlí v nově postaveném bungalovu o rozloze 150 m2, který si z velké části postavili svépomocí. „V podstatě všechno, co se dalo, jsme dělali svépomocí, protože pro mladou rodinu není peněz nazbyt,“ uvedla.

{{tip|wholeWidth}}"Teplo domova v kombinaci s rodinným krbem je k nezaplacení zejména v zimních večerech,“ říká výherkyně fotosoutěže Jana Náhlá.{{/tip}}

Krbová kamna zesilují teplo domova

S největší pravděpodobností nová krbová kamna nahradí původní kamna v domě. „Krb máme, měli jsme a vždycky ho budu chtít mít. Teplo domova v kombinaci s rodinným krbem je k nezaplacení zejména v zimních večerech,“ sdělila Jana, proč má takovou radost z výhry.   

Krbová kamna si nakonec vyzvedl bratr výherkyně a my jim moc gratulujeme!

O krbových kamnech Skive II – C

Téměř celou přední část krbových kamen tvoří prosklená plocha. Extra velkými dvířky můžete přiložit až půlmetrová polena. Kachlová kamna Skive II-C nabízí atraktivní kontrast černé a kachlového obkladu v barvě medovníku nebo slonové kosti. Kamna mají přípravu pro připojení na externí přívod vzduchu. Lze je ale také používat bez napojení externího přívodu.

kamna2

Tato krbová kamna mají na zadní straně regulátor systému Easy Control, díky němu je jejich ovládání hračka. Ke kvalitnímu a efektivnímu topení přispívá také Terciální spalování.

Více si o kamnech přečtěte v tomto článku.

Chcete se také zapojit do soutěží na Svépomocí.cz a vyhrát zajímavé ceny? Sledujte náš Facebook a žádná novinka vám neunikne!

Sádrokartonové podhledy

$
0
0
Podhledy

Po vyzrání betonu se pouštíme 22.srpna do sádrošů. Všechny součásti na rošty kupujeme na cenovou záruku v Hornbachu, v DEKu na slevu svépomocí. Speciální vruty ještě pro sychr pěníme. Zamezíme úniku vzduchu skrz VPC cihly. Makáme po večerech, už se nám o tom i zdá..V koupelnách dáváme parozábranu, a zelený sádrokarton. Máme pěknej zvedák na sádroše, opět z Hornbachu na cenovou záruku, pak půjde zase do světa.

Po položení sádrokartonů už necítíme ruce, záda a upadáme do letargie. Je to docela pekelné, a to jsme ještě nezačali tmelit. Někdy po 15.září se do toho pouštíme. Vyzbrojeni informacemi a náčiním se pouštíme do hurá akce. Padaly věty typu tohle ve videu nebylo...Po několikátém přetmelení, přebroušení jsme nanesli celoplošně finiš vrstvu. Zbrousili velkou bruskou z půjčovny. Výsledek dokonalý, jsme naprosto šikovní a strop v obýváku je rovný, jak se nám snad ani nesnilo.

Od 6.října už malujeme zdi, stropy. Koupili jsme super pistoli tuším za 3.000kč. A funguje skvěle. V půlce října převážně dovymalováno. Něco pistolí, něco válečkem, ale na stropy opravdu doporučuji tu pistoly, krásně rovnoměrně nabarvíno.

krbová vložka Hoxter

$
0
0
krbová vložka Hoxter

Další milníkem stavby se stalo osazení rohové krbové vložky Hoxter. S výkonem 3-4kWh. Z důvodu pasivního domu, který má tepelnou ztrátu při -15st.C 3kW. Jsme se rozhodly pro tohohle mazlíka. Má horní výsuv, s možností normálního bočního otevírání. Tahle sranda stála kolem 30.000kč, ale stojí to za to.

Stavěla nám to firma Krby97. Byly jsme se podívat na jedné zakázce, a u majitele doma, tak a to rozhodlo. Srdce zaplesalo a bylo vybráno.15.října byl vyzděn a omítnut zbytek krbu. Krasavec!

 

Koupelny

$
0
0
Koupelny

V půlce listopadu jsme se posunuli konečně ke koupelnám. Před pár měsíci jsme byli v koupelnovém studiu Ptáček, kde jsme si vybrali, udělali vizualizace. Chtěla jsem jednoduchou minimalistickou koupelnu.

Takže padlo rozhodnutí na podlahy v dekoru dřeva, a stěny bílé dlaždice 60cm x 20cm. A decentní pruh kolem dokola. Prostě minimalismus. Obkládal nám náš známej. Poslední místnost, kde bude dlažba je zádveří, tam jsem chtěla velkoformátovou dlažbu. Ta je ze Senca.

Finišujeme světla, podlahy

$
0
0
Finišujeme světla, podlahy

29.listopadu doděláváme osvětlení, ledkové pásy v šatnách, chodbě, zádveří a chodbě. Mám pocit, že se to nesnesitelně vleče, ale na to že to děláme ve dvou..po práci, tak parádička.

Světla jsme si nechali poslat přez eshop, ledková světla jsou čtvercová 60x60cm. Chtěli jsme teplou bílou, je k tomu aj ovladač, kterým jde pohodlně volit jas. Ledkové pásky jsou také v bílé teplé. Myslím, že se zadařilo dle našich představ...jednoduché, pěkné..čisté :)

Okna, Dveře, Vrata - DONAP Nová Paka

$
0
0
Okna, Dveře, Vrata - DONAP Nová Paka

Ahoj stavebníci, máme po skoro dokončené střeše ( ještě není hotová ), už chybí jen hřebenáče. Jelikož jsme v krkonošských podmínkách a je tam všude sníh, jsem začal pátrat po někom, kdo nám dodá okna, vrata a vchodové dveře.

Byl jsem rozhodnutý, že chci antracitovou barvu z venkovní strany a interiérovou barvu, že chci bílou. Když jsem se zamyslel, jak to bude odporné - vnitřní bílé dveře atd, začal jsem pátrat, co by se s tím dalo dělat. Navštívil jsem spousty firem, které se zabývají okny, vraty a dveřmi. Můžu vám říct, že jsem z toho byl pěkně otrávený, především z firmy SVĚT OKEN z pobočky Trutnov a Jičín. Dámy, které zřejmě ještě včera neveděly, jak pořádně okno z profilu vypadá atd a umí jen cvakat na počítači a technické věci jdou mimo ně, to je opravdu katastrofa.

Navštívil jsem také společnost DONAP Nová Paka, kde nejenom bylo perfektně vše vysvětleno, ale měli i ALU barvu, perfektní barva a také pro mě velice důležité, že vnitřní profil byl stejně barevný jako vnitřní a venkovní strana. Takže, když to shrnu - JEDNÁNÍ - PRODUKT- CENA- KVALITA - NOVINKA v barevné škále jsem se rozhodl pro DONAP Nová Paka. Technik přijel na zaměření otvorů a vysvětlil mi perfektně rozdíl proč HS Portal a proč a kam ho nedávat. Další je to, že svému produktu tak věří, že nechtěli zálohu, podepsal jsem s nimi smlouvu o dílo a dle domluveného termínu ve smlouvě přijeli bez jakéhokoliv problému. Po namontování mi přišla faktura bez jakýchkoliv žádných více nákladů atd. Dávám vám do galerie pár fotek. 

Obklady a dlažby, vnitřní dveře a kuchyň

$
0
0
Obklady a dlažby, vnitřní dveře a kuchyň

Zdravím stavebníky :). Po dokončení sádrokartonů jsem se vrhnul na dlažby. V celém domě je dlažba byť v dřevodekorech. O tom, jak je to praktické nebo nepraktické, nechci polemizovat, přijde mi to ještě brzy, i když v době psaní tohoto článku již přes 2 měsíce topíme a i přes 19°C na termostatu je v domě krásně, na práci dokonce vedro :). Topení podlahovým topením mi zatím přijde úžasné, uvidíme časem.

Začal jsem technickou místností, kdy jsem na internetu zakoupil systém pro snadnou pokládku dlažby, tzv Easy FIX s podložkami pod dlažbu a klínky, díky kterým se to speciálními kleštěmi dává do absolutní roviny. Systém jako takový mě nějak moc extrémně neoslovil, jelikož jsem to zkoušel na Taurus dlažbě a asi byla II třídy, jelikož byla křivá až hamba. No a pak je systém pro rovnou pokládku spíše k vzteku, protože má tendence dlažbu zvedat, aby jí "srovnal" a tím vznikají místa, kde není dostatek lepidla. Každopádně systém šel po dodělání technické do koše a říše zapomnění :)

Po pokládce dlažby v technické jsem nechal zapojit elektrický kotel Protherm Ray 9kW, bojler klasika Dražice byť ten lepší elektronický. Na spuštění kotle je nutné mít 3 lidi... 1) Topenáře, který provede připojení kotle na okruh topení. 2) Elektrikáře, který připraví vypínač a signál z HDO, z vypínače musí pouze zastrčit dráty do kotle, ale zapojit je nesmí. 3) Servisního technika od Prothermu, který strčené dráty do kotle zapojí do svorkovnice, proběhne zaškolení obsluhy, vyplnění záručních protokolů, bez kterých neplatí záruka a spuštění topení. Cena za tuhle srandu - bodu 3 byla 1.500,- Kč.... :(

Již na konci léta jsem se domlouval se známým obkladačem, že mi obloží koupelnu, jelikož na tu si netroufnu, dlažba je relativně jednoduchá, ale u obkladů si nejsem jistý v kramflecích. Domluva byla dodržena, a když už byl na baráku, tak ve chvílích, kdy si chystal něco v koupelně (příčku, niku, vyzdění vany atd) tak mi kompletně položil i dlažbu v celém baráku :). Takže parádička. Cena byla tedy děsivá, ještě 14 dní po platbě jsem se budil v noci ze spaní křikem hrůzy mého bankovního konta, ale je to již uděláno a až na pár maličkostí dobře, takže pořád pohodička.:). Za rok si ani nevzpomenu, že jsem platil takový nesmysl :). Koupelna i druhé WC je v jednom designu, série NISH ze SIKA, akorát u WC jsme použili místo listel mozaiku, jelikož to v SIKU blbě spočítali a po dodělání koupelny mi ještě 3/4 krabice mozaiky zbylo. Takže se položila mozaika za WC i na chotbě a plus ten pásek mozaiky místo listel.

Po dodělání dlažby jsme začali vybírat dveře a uhánět truhláře, že je možno montovat kuchyň. Dveře jsme shodou náhod vybrali jak jinak než v Hornbachu. Je to divné, ale prohlížíme katalogy, koukáme na internet, jezdíme po všech čertech, a stejně vybereme vždy jen v Siku, Obi nebo Hornbachu.

Nechávali jsme si nacenit Massonite v OBI, Sapelli na internetu a přijdeme do Hornbachu a hned mě upoutali krásné ořechové rustic dveře - výrobce Solodoors, které jsem měl již na mém minulém domě (v jiném dekoru) a byl jsem s nimi moc spokojen. Po spočítání kalkulace jsem se prodejce zeptal, jak je to s garancí ceny v Hornbachu a byl jsem ubezpečen, že to platí i na dveře. Tak jsem vytáhl telefon a za pár vteřin našel ty samé dveře o 4.000,- levněji (prosklené) a obložky asi o 300,-. Pouze u 2 "atypů" mi musel nechat cenu za atyp (115 a 125 hloubka obložky) jinak cenu dost podstatně stáhl a tedy nebylo co řešit. Bohužel při přebírání dveří na baráku jsem si všiml, že u jedněch prosklených je odštípnutá lišta, takže hned reklamace a jelikož se jedná o atyp, tak budou až koncem ledna :(.

O víkendu jsem namontoval patery obložky a další dvoje obložky smontoval, ale jelikož jsem měl málo svorek a rozporek, musel jsem pěnit dveře po jednom a pěna moc rychle nezasychala, takže jsem stihl jenom 2/3 dveří za den. Tento víkend dodělám obložky a nasadím křídla. Kování jsme vybrali opět v Hornbachu, koukal jsem se na internet, ale chce to vzít tu kliku do ruky.

A také konečně dorazil můj kamarád s kuchyní. Na kuchyň jsem se moc těšil, protože jsem si jí navrhoval od A do Z kompletně sám, nadával jsem si, když jsem dělal z Ytongu tu niku, aby mi tam šla lednice a trouba+mw, ale nakonec jsem moc rád, že jsem to udělal, dle mého názoru to totiž vypadá úžasně, a moc lidí to nemá. Horní skříňky jsou komplet výklopné, systém Aventos HF, spodní šuplíky jsou tandemboxy plnovýsuvy s dvojitým drátem kvůli rozdělovníkům, aby tam šel Blum systém dělení, který mají úžasně vymakaný a také tedy pořádně drahý, ale je super. Pod oknem jsou jenom skříňky s dvířky, jelikož tam půjdou roboti a věci, co člověk bere jednou za čas a šuplík tam nemá smysl, je to vcelku drahá sranda. Trouba s mikrovlnkou jsou zvýšené, ale jen o 2 výsuvné boxy, aby jsme došáhli do mikrovlnky. Vedle je skříň na vestavnou lednici.Třešničkou na dortu je podsvětlení horních skříněk a baru zafrézovanými LED páskami v hliníkovém profilu kvůli chlazení a rozptylovým páskem. Dálkové ovládání s možností změny intenzity světla je parádička :). Dekor korpusu je Ořech Aida (EGGER), dekor horních dvířek je bílá lesklá folie (Trachea), pracovní deska je také EGGER 38mm. Vzhledem k tomu, že za ně ručím, dělali mi už mraky věcí na předchozím baráku a byl jsem vždy maximálně spokojen s kvalitou předávaného díla, klidně poskytnu číslo  - Vašek - 777 747 640. Budu rád když se zmíníte že voláte ode mě z blogu, třeba mi dá na další věci slevu :).

Také jsme konečně připojeni k internetu a máme televizní signál, což je super :). Dával jsem na barák 3 kamery se záznamovkou a alarm pro nenechavce. Já mám trošku klidnější spaní, i když tam defakto snad kromě trouby není co ukrást, ale i tak. Další bonus jsou úlevy na pojištění.

Po montáži kuchyně jsem zadal hned malého pokoj a obývák do výroby, snad se povede do konce ledna a během února nebo max března až opadnou ty největší mrazy - stěhování. Teplá voda teče, vykoupat se také máme kde, jedno závěsné WC v koupelně jsem už také osadil, tak už chybí jen pořádný gauč a trošku nábytku a dá se :).

Stavbě ZDAR


Komín

$
0
0
Komín

Protože máme rádi s manželkou ohýnek, musíme mít doma krb! Zároveň je taky jako sekundární zdroj tepla pro dům.

Vyvstala tedy potřeba komína.

Když už se vše kupovalo u Heluzu, tak i komín je od nich. Komín Izostat Duo, který jsem stavěl je vlastně skládačka, která je v paletě jako komplet. Jediné, co jsem potřeboval navíc, byla palička a vodováha.

Samotnou stavbu jsem realizoval s otcem, asi do výšky 3 metrů, pak už jsem, z důvodu závratě, pracoval sám.

Důkladně jsem prostudoval návody od výrobce a články na netu.

Protože jsem pi připravil kanalizaci na kondenzát hned u komína, začal jsem stavbu tělesa vyměřováním cesty odtokové trubky. Odpadá nutnost kontroly hladiny kondenzátu v komíně.

Samotná stavba je jednoduchá. Stačí se držet návodu.

Díky špatnému počasí jsme stihli pouze založit komín a usadit první trubku kouřovodu. Další dva dny nás zbrzdil déšť.

Já ještě vyztužil komín armaturou hned od základu a né až nadstřešní část, jak uvádí návod.

Screenshot 2

Jako mínus vidím nekompletní dodávku i přes kontrolní podpisy na paletě. Bohužel toto nebyl jediný problém s kvalitou f. Heluz!!

Celý komín stál, i včetně dní, kdy pršelo asi za 4 dny. Takže cca 10 hodin práce. Počítám i se stavbou lešení.

Komín budu následně obkládat imitací cihel, ale to až jindy.

Mějte se!

Postup montáže sádrokartonového podhledu v koupelně - reakce na komentáře k videu

$
0
0
Postup montáže sádrokartonového podhledu v koupelně - reakce na komentáře k videu

“Kde máte parotěsnou folii??? Zrovna v koupelně je dvakrát třeba!” nebo “Proč ten dvojitý rastr??? Zbytečný peníze navíc. Stačilo ty kotvy dát do těch profilů, co jsou v účkách. Zvlášť v takhle malých prostorách”.

Začátkem prosince vyšel na Svépomocí.cz redakční článek s videem o postupu montáže sádrokartonového stropu v koupelně.

Na Facebooku se kromě jiného objevily dva zajímavé komentáře, na které jsem se rozhodl odpovědět nejen autorům, ale všem stavebníkům v tomto článku pro případ, že by na stejnou situaci narazili i při realizaci svého domu.

Dvojitý VS jednoduchý rastr

Tak třeba Petr Mini Minařík se ptal, proč jsme použili při upevňování profilů dvojitý rastr, když v pohodě stačil jednoduchý?

V našem případě opravdu jednoduchý rastr nestačil. Pokud jsme tedy chtěli dodržet montážní postupy udávané výrobcem.
Jednoduchý rastr bychom použili v případě, že sádrokartonový podhled bude od konstrukce stropu vzdálen zhruba 10 cm.

V takovém případě bychom profily zavěsili pomocí sádrokartonářských přímých závěsů a nepoužívali bychom závěsy pružinové.

Použití přímých závěsů pro sádrokartonový podhled montovaný přímo na strop. Zdroj https://www.rigips.sk/files/kniznica/sadrokarton_sami.pdf

My jsme se ovšem s konstrukcí potřebovali dostat pod úroveň okenního překladu, což znamenalo mít spodní hranu montážního profilu vzdálenou přibližně 25 cm od stropu.

Proto bylo správným systémovým řešením použití křížového roštu.

Kdyby chtěl někdo namítnout, že jsme mohli přeci pružinové závěsy, používané u křížového roštu, umístit přímo do montážních CD profilů, pak by se již nejednalo o žádnou ze standardních konstrukcí popsaných v montážních návodech výrobce.

Do takového experimentu jsme se pouštět nechtěli.

Absence parozábrany

Pavel Koller si na obrázku z montování desek na profily všiml, že v konstrukci nebyla použita žádná parotěsná fólie. Ano, nebyla a má to svůj důvod.

 

Parotěsná fólie se používá v místech, kde je teplotní spád. Nejčastěji je to v místech mezi interiérem a exteriérem nebo vytápěným a nevytápěným prostorem. Pak by pod sádrokartonem měla parozábrana zajisté vždy být.

My jsme ovšem sádrokartonový podhled montovali na strop mezi 1. a 2.NP. Oba prostory jsou vytápěné a teplotní spád zde tedy nehrozí. Použití parozábrany v tomto případě bylo zcela zbytečné.

 

Kdybychom do dutiny vkládali vatu a nad konstrukcí by měla být zima, určitě je použití parozábrany nutností. Při naší realizaci tomu tak ovšem nebylo.

Všem stavebníkům děkujeme za komentáře a doufáme, že Vám i toto doplnění článku s videem pomůže v budování domu svépomocí.

Ať se Vám daří

Obklady a dlažby, vnitřní dveře a kuchyň

$
0
0
Obklady a dlažby, vnitřní dveře a kuchyň

Zdravím stavebníky :). Po dokončení sádrokartonů jsem se vrhnul na dlažby. V celém domě je dlažba byť v dřevodekorech. O tom, jak je to praktické nebo nepraktické, nechci polemizovat, přijde mi to ještě brzy, i když v době psaní tohoto článku již přes 2 měsíce topíme a i přes 19°C na termostatu je v domě krásně, na práci dokonce vedro :). Topení podlahovým topením mi zatím přijde úžasné, uvidíme časem.

Začal jsem technickou místností, kdy jsem na internetu zakoupil systém pro snadnou pokládku dlažby, tzv Easy FIX s podložkami pod dlažbu a klínky, díky kterým se to speciálními kleštěmi dává do absolutní roviny. Systém jako takový mě nějak moc extrémně neoslovil, jelikož jsem to zkoušel na Taurus dlažbě a asi byla II třídy, jelikož byla křivá až hamba. No a pak je systém pro rovnou pokládku spíše k vzteku, protože má tendence dlažbu zvedat, aby jí "srovnal" a tím vznikají místa, kde není dostatek lepidla. Každopádně systém šel po dodělání technické do koše a říše zapomnění :)

Po pokládce dlažby v technické jsem nechal zapojit elektrický kotel Protherm Ray 9kW, bojler klasika Dražice byť ten lepší elektronický. Na spuštění kotle je nutné mít 3 lidi... 1) Topenáře, který provede připojení kotle na okruh topení. 2) Elektrikáře, který připraví vypínač a signál z HDO, z vypínače musí pouze zastrčit dráty do kotle, ale zapojit je nesmí. 3) Servisního technika od Prothermu, který strčené dráty do kotle zapojí do svorkovnice, proběhne zaškolení obsluhy, vyplnění záručních protokolů, bez kterých neplatí záruka a spuštění topení. Cena za tuhle srandu - bodu 3 byla 1.500,- Kč.... :(

Již na konci léta jsem se domlouval se známým obkladačem, že mi obloží koupelnu, jelikož na tu si netroufnu, dlažba je relativně jednoduchá, ale u obkladů si nejsem jistý v kramflecích. Domluva byla dodržena, a když už byl na baráku, tak ve chvílích, kdy si chystal něco v koupelně (příčku, niku, vyzdění vany atd) tak mi kompletně položil i dlažbu v celém baráku :). Takže parádička. Cena byla tedy děsivá, ještě 14 dní po platbě jsem se budil v noci ze spaní křikem hrůzy mého bankovního konta, ale je to již uděláno a až na pár maličkostí dobře, takže pořád pohodička.:). Za rok si ani nevzpomenu, že jsem platil takový nesmysl :). Koupelna i druhé WC je v jednom designu, série NISH ze SIKA, akorát u WC jsme použili místo listel mozaiku, jelikož to v SIKU blbě spočítali a po dodělání koupelny mi ještě 3/4 krabice mozaiky zbylo. Takže se položila mozaika za WC i na chotbě a plus ten pásek mozaiky místo listel.

Po dodělání dlažby jsme začali vybírat dveře a uhánět truhláře, že je možno montovat kuchyň. Dveře jsme shodou náhod vybrali jak jinak než v Hornbachu. Je to divné, ale prohlížíme katalogy, koukáme na internet, jezdíme po všech čertech, a stejně vybereme vždy jen v Siku, Obi nebo Hornbachu.

Nechávali jsme si nacenit Massonite v OBI, Sapelli na internetu a přijdeme do Hornbachu a hned mě upoutali krásné ořechové rustic dveře - výrobce Solodoors, které jsem měl již na mém minulém domě (v jiném dekoru) a byl jsem s nimi moc spokojen. Po spočítání kalkulace jsem se prodejce zeptal, jak je to s garancí ceny v Hornbachu a byl jsem ubezpečen, že to platí i na dveře. Tak jsem vytáhl telefon a za pár vteřin našel ty samé dveře o 4.000,- levněji (prosklené) a obložky asi o 300,-. Pouze u 2 "atypů" mi musel nechat cenu za atyp (115 a 125 hloubka obložky) jinak cenu dost podstatně stáhl a tedy nebylo co řešit. Bohužel při přebírání dveří na baráku jsem si všiml, že u jedněch prosklených je odštípnutá lišta, takže hned reklamace a jelikož se jedná o atyp, tak budou až koncem ledna :(.

O víkendu jsem namontoval patery obložky a další dvoje obložky smontoval, ale jelikož jsem měl málo svorek a rozporek, musel jsem pěnit dveře po jednom a pěna moc rychle nezasychala, takže jsem stihl jenom 2/3 dveří za den. Tento víkend dodělám obložky a nasadím křídla. Kování jsme vybrali opět v Hornbachu, koukal jsem se na internet, ale chce to vzít tu kliku do ruky.

A také konečně dorazil můj kamarád s kuchyní. Na kuchyň jsem se moc těšil, protože jsem si jí navrhoval od A do Z kompletně sám, nadával jsem si, když jsem dělal z Ytongu tu niku, aby mi tam šla lednice a trouba+mw, ale nakonec jsem moc rád, že jsem to udělal, dle mého názoru to totiž vypadá úžasně, a moc lidí to nemá. Horní skříňky jsou komplet výklopné, systém Aventos HF, spodní šuplíky jsou tandemboxy plnovýsuvy s dvojitým drátem kvůli rozdělovníkům, aby tam šel Blum systém dělení, který mají úžasně vymakaný a také tedy pořádně drahý, ale je super. Pod oknem jsou jenom skříňky s dvířky, jelikož tam půjdou roboti a věci, co člověk bere jednou za čas a šuplík tam nemá smysl, je to vcelku drahá sranda. Trouba s mikrovlnkou jsou zvýšené, ale jen o 2 výsuvné boxy, aby jsme došáhli do mikrovlnky. Vedle je skříň na vestavnou lednici.Třešničkou na dortu je podsvětlení horních skříněk a baru zafrézovanými LED páskami v hliníkovém profilu kvůli chlazení a rozptylovým páskem. Dálkové ovládání s možností změny intenzity světla je parádička :). Dekor korpusu je Ořech Aida (EGGER), dekor horních dvířek je bílá lesklá folie (Trachea), pracovní deska je také EGGER 38mm. Vzhledem k tomu, že za ně ručím, dělali mi už mraky věcí na předchozím baráku a byl jsem vždy maximálně spokojen s kvalitou předávaného díla, klidně poskytnu číslo  - do mailu na požádání. 

Také jsme konečně připojeni k internetu a máme televizní signál, což je super :). Dával jsem na barák 3 kamery se záznamovkou a alarm pro nenechavce. Já mám trošku klidnější spaní, i když tam defakto snad kromě trouby není co ukrást, ale i tak. Další bonus jsou úlevy na pojištění.

Po montáži kuchyně jsem zadal hned malého pokoj a obývák do výroby, snad se povede do konce ledna a během února nebo max března až opadnou ty největší mrazy - stěhování. Teplá voda teče, vykoupat se také máme kde, jedno závěsné WC v koupelně jsem už také osadil, tak už chybí jen pořádný gauč a trošku nábytku a dá se :).

Stavbě ZDAR

Zateplení domu a fasáda

$
0
0
Zateplení domu a fasáda

Zdravíme všechny stavebníky, dlouho jsme neaktualizovali stav věcí, aktuálně již bydlíme, tak už je trochu času něco dopsat.

Po sádrových omítkách přišlo na řadu zateplení domu šedým polystyrenem EPS Greywall plus 240mm. Základy jsme izolovali deskami Isover EPS Sokl 3000 o síle 200mm. Na místa, kde by se mohlo na sokl šlapat (u dveří a portálu/francouzského okna se dal místo Soklové desky XPS, ten je ještě tvrdší. Jelikož jsem si na to netroufal, pozvali jsme na to řemeslníky.

Ještě před tím, jsem vyrobil z purenitového hranolu kryt, který jsem přilepil pěnou na schoval kompozity pod HS portálem a vstupními dveřmi aby se to lépe izolovalo a vyřešila se i hydroizolace, kterou bych jinak řešil hodně složitě.

Zpětně si říkám, že bychom to zateplení nejspíš zvládli také, po tom, jaké chyby jsme ze začátku odhalili při provádění prací.

Hlavní pán byl super, byla s ním dobrá domluva a práce, které prováděl osobně nebo dozoroval, byly OK ale poslal k nám na práci i pány, kteří to pěkně ojebávali, takže třeba začali lepit polystyren na přímém slunci bez sítí a když jsem přijel večer na kontrolu, tak jsem do mezer mezi polystyrenem nacpal s přehledem prst... takže strhat dolů a pánové si to dali znova.

Pánové se pak už snažili víc a práce jim přibývala. Operativně se řešilo dozateplení boxů pro předokenní žaluzie pod boxy se musel dávat lepší izolant, jelikož byla v jejich místě vrstva izolace mnohem menší. Použili jsme PIR který se nacpal mezi konzoly(purenitové hranoly) a boxy. Samotné boxy byly vyrobeny z kombinace purenitu a PIR pěny. jediné riziko bylo v napojení fasády, jelikož panely byly v rovině se zateplením, tudíž už přes ně šla jen dvojitá perlinka s lepidlem.

Chtěl jsem také vyřešit tepelný most pro kotevní prvky okapů a bleskosvodu. Proto jsem do EPS zapustil sendvičové hranoly složené z purenitu a PIR pěny a pečlivě si zaměřil jejich pozici pro snadné nalezení pod fasádou.

Po zatažení do lepidla jsem přijel na kontrolu a opět problém... majstři si to chtěli zřejmě usnadnit a samozřejmě nedali perlinku na ty nejkritičtější místa (diagonály u oken a přechod box-izolace) po telefonu se dušovali, že tam je, tak jsem vzal šroubovák, vytrhal lepidlo a ejhle praskliny přesně ukázaly na ojebaná místa, takže perlinku a opravit a znovu. Škoda, že u toho člověk nemohl být hned, jinak bych je u toho hnal rovnou.

Naštětí tedy opraveno, za cenu toho, že opravami naběhly rohy a museli to pak dohánět při fajnový.

Místa, kde bude kamenný obklad, se kotvily nejprve speciálními hmoždinami, poté pancéřová perlinka a přes ní znovu kotvy do zdiva. Tak snad to tu váhu udrží :).

Fajnovou jim musím pochválit, tak dopadla pěkně, ještě před tím přijeli pánové od žaluzií, vyřezali kolejničky do ostění a zasadili nerezový žlábek. Přes ten poté půjde krytka. Tyto kolejničky si ještě zedníci zapravili a začistili špalety. Já jsem alespoň nalepil parapety na enkolit, zvolil jsem tažený hliník s krytkami po omítce a lepil na Enkolit, to je takové černé hovno, které drží jako bejk a snad to nikdy nerupne, jako kamarádovi, který to přilepil na pěnu a pak teplem všechny parapety uskákaly :)

Při těchto pracích jsme si pomalu chystali palubky na podbití přesahu střechy a chystala se izolace podlah do domu. O tom ale zase příště.

Izolace soklu

$
0
0
Izolace soklu základové desky

Deska ZB a první řada zdiva je o 6 cm užší než-li řady další.. Přes základovou desku byla přetažena a navařena vodorovná izolace směrem dolu. Tato izolace se za dobu stavby poměrně odlepila. Délka přetažení dolu je cca 15 cm.

1.Tedy jsem asfaltovou izolaci ve všech místech od svislé části desky špachtlí odtrhal a znovu přetavil. Nyní již držela na krev.

2. Rozmíchal lepidlo a začal oťukávat a doplňovat škvírky v první řadě zdiva a zakládací malty. Aby nikde nebyly bouličky a vše bylo hezky zaplněno.

3. Stejně tak se za dobu stavby poměrně poničila asfaltová penetrace soklu, kterou jsem tedy nanesl znovu (1 kýbl 25 litrů Dek primer).

Naneseno na první řadu cihel (38, opravenou zakládací maltu, základovou desku 15 cm a dvě řady ztraceného bednení).

4. Jsem navařil další vrstvu svislé izolace. Používal jsem asfaltové pásy s výstuží tkaninou V60S35. Ty jsem nařezal na pruhy 80 cm (první řada cihel až první řada zb). Po metrových pruzích s přesahem jsem je začal navařovat. Práce strašná, protože peklo slunce... No zase aspoň se to dobře lepilo :).

Ruce s rukavicema jsem si stále namáčel ve studené vodě v kýbli, protože při natlačování to opravdu pálilo.

5. Se začal lepit soklový polystyren. Nastal ovšem problém, protože vrstvy ipy způsobily, že na sokl již nebylo 6 cm ale jen 5. Takže jsem nakoupil XPS 5 cm a začal lepit na pěnu na xps. Jak je vidět na fotkách, tyto desky jsem různě zapíral, aby nesjíždely.

Kde vznikla větší boule (asfalt, nějaká ta chybka zdění atd.), jsem musel vymyslet, jak XPS ubrousit. Po všech pokusech broušení - ruční, flexa vlexa s drátěným kartáčem jsem zvolil plamen a mohu doporučit. Místo, které prostě potřebujete tenčí, namíříte plamen (hořák na asfaltové pásy) a XPS se krásně zpeče, pak se tato část chová trochu jako plast (není již pružná ale tvrdá). Takto se oblepil celý dům.
Panely jsem lepil na šířku, tedy výška izolace je 60 cm / 30 cm nad zem 30 cm pod zem

6. Celý dům se obmotal nopkovkou (nopkem k domu). Výše 1,5 m. Vrch kouká cca 30 cm nad finální terén a pak se ušmikne.

7. Na dno výkopu kolem domu (až po spáru) jsem dal drenážní trubku (v geotextilii svedl do nejnižších míst, kde jsou nyní vsakovačky).
Zde jsem silně skeptický a myslím, že toto bylo zcela zbytečné. Nevím do jaké míry je nějaká drenáž potřeba, když se kolem domu terén zhutní. Dům má okapové svody atd., tak kde by se tam brala voda ? A navíc betonu (základům) stejně voda nevadí, tak proč jí dostávat pryč. Beru to jako vyhozených 20 tisíc (trubka bagr na drenáž, kamení a hlavně drahá geotextilie)

8. Natáhlo se KG potrubí pro odvod okapů  přibližně k místům, kde bude (je) nádrž.

9. Pak se dno zaházelo cca 30 cm štěrku, znovu na něj položila geotextilie a již se zahazovalo písčitou zeminou a hutnilo (2x jsem si na 1 den půjčil žábu v Deku).

Tato příprava mě zabrala měsíc. Většinou v jednom, zahazování ve dvou. Práce jen o víkendech - tedy 8 dní.

Skladba zdiva:

Základový beton výška 30 cm šíře 60 cm B20
Tři řady ZB šíře 40 vyllité betonem B20  v každé kostce roxor svisle a podélně v každé řadě dvě tyče (12)
Základová deska 16 cm   B 25 s kari 5 10x10
Hydroizolace 2 vrstvy   V60 s35 přesně na desce a protiradonová Dek AL 40 (ta je zahnuta i přez okraje desky
1,5-2,5 cm tepelněizolační malta pod cihlou
1. řada cihel šíře 38 cm Heluz 2v1
Další řady cihel Heluz family 44 2v1

Viewing all 364 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>