
Blíží se výročí 1 roku od našeho posledního článku a tak je potřeba doplnit, jak pokračujeme a s čím vším bojujeme.
Po únorové montáži oken (která byla zmíněna v předešlém článku - od společnosti Oknotherm Kaplice, profil Softline 82 Plus – trojsklo se středovým těsněním v barvě Antracit z obou stran), jsme se pustili do dolepení IPY pod příčky. Hned poté jsme šli na garáž - začali jsme elektrikou. Vysekání krabiček a natahání kabelů bylo jednoduché, v garáži máme zásuvky jen nad ponkem, vedle vrat, dále pak vypínač a zásuvku pro pohon vrat. V březnu jsme měli již natažené kabely, zasádrovali, a na Velikonoce se nahazovalo a štukovalo. Omítky v garáži jsme dělali sami, s pomocí otce.
V mezičase se také založily příčky v domě a postupně začalo jejich vyzdívání.
Začátkem dubna jsme nepenetrovali podlahu v garáži, nalepili IPU a nastoupila místní firma na strojové vylití podlahy. Na podlahu padly necelé 4t písku a 18 pytlů cementu. Zatímco nám zrál beton v garáži, přesunuli jsme se opět dovnitř domu a začali se naplno věnovat zdění příček. Při zdění příček jsme změnili tvar koupelny u ložnice – zvětšila se. V polovině dubna jsme měli příčky vyzděné do 7. šáru. Na konci dubna jsme již měli i překlady nad dveřmi. Vybrali jsme si dveře od společnosti PORTA DOORS, takže jsme stavební otvor přizpůsobili rovnou vybraným dveřím s výškou 201,5cm.
Čas letí a tak to 5. 5. byl přesně rok od kopnutí do země. V ten den jsme kompletně dodělali příčky, odvezli zbytek cihel zpět do stavebnin a uklidili.
11. května přijeli na montáž vrat. Vrata byla vybrána sekční od společnosti LOMAX – koupili jsme přes firmu Jan Špinar (České Budějovice). Zatím jsme s nimi spokojeni. Montáž také proběhla v pořádku.
V domě je vše připravené na realizaci rozvodů a mezitím se udělal rošt na sádrokarton v garáži – profily RIGIPS jsou pak použity i v celém domě. Nahoru přišly dvě vrstvy vaty, každá o tloušťce 10 cm, pokládané na kříž. Teď přišla malá pauza, pořídili jsme si totiž štěně J.
Konečně jsme také sehnali bagr (u nás nedostatkové zboží), takže jsme udělali přípojku na vodu s vodoměrnou šachtou a nechali osadit vodoměr. Když už tam bagrista byl, vykopal i základ na terasu.
VODA A ODPADY: Když už jsme měli příčky, nastoupil instalatér, který nám dělal už odpady v desce, a já hrdě prohlásila, umyvadlo bude tady. No a pak přišla otázka, a jaké? Tak jsme se vypravili do Senesi (bývalé Siko). Do týdne jsme měli návrh a do měsíce vizualizaci koupelen. Jiné poptávky na koupelny jsme nedělali, jednak jsme trochu líní a jednak jsme byli s cenou spokojeni.
To už byla polovina června a my už měli konečně vybraného topenáře a i s omítkáři domluvené předběžné termíny. Ještě před příchodem instalatéra jsme dolepili IPU na zbytek domu. Instalatér se sešel s topenářem, prokonzultovali přívody a odpady k tepelnému čerpadlu a vše šlo jak na drátkách.
ELEKTRIKA: Koncem května jsme si nakreslili, kde bude jaká zásuvka, vypínač atd. a hned po instalatérovi začali vyřezávat krabičky a drážky. Na řezání jsme měli zapůjčenou drážkovačku. Na natahání kabelů si manžel vzal dovolenou, protože omítkáři nabídli dřívější termín.
OMÍTKY: V červenci jsme objednali krbovou vložku, dodělali veškeré přípravy pro omítkáře (zaházení šliců, nalepení paro-propustné folie kolem oken, vyklizení vnitřku).
Na přelomu července a srpna nastoupil místní řemeslník na omítky. My zatím dělali venku – terasu.
Omítkáři měli za týden hotovo a nás čekal úklid – seškrabání zbytků z podlah a vyluxování (máme vysavač od Kärcheru, na který nedáme dopustit - za slušné peníze nás provází celou stavbou).
TOPENÍ: Přišel čas na topenáře. Pan Bukač zasekal rozvaděče – velmi čistá a precizní práce a natáhl hlavní rozvod. Po dokončení 1. etapy topení jsme nastoupili opět my a začali jsme pokládat polystyren na podlahu. Dále přišla na řadu dilatační páska a systémové desky, do kterých se ukotví hadice na topení – v celém domě bude pouze podlahové topení. Druhá etapa topení přišla na začátku září.
Zatímco topenář pracoval uvnitř, my byli venku – lepení izolace na sokl. V místě kde máme okna až na podlahu a dveře, jsme ještě vrstvu IPY přetřeli gumoasfaltem. Také se udělala drenáž a odvodnění kolem domu.
PODLAHY: 14. září se vylily podlahy. Dělala nám stejná parta jako garáž.
Ještě než přijdou na štuky, vybrali jsme parapety. Po delším uvažování a rozmýšlení jsme zainventovali do kamenných. Cena je sice vyšší, ale odolnost materiálu a vzhled jsou jinde než plast…
Jelikož začal podzim a my se jako vždy začali koupat v bahně a jílu, nechali jsme udělat příjezdovou cestu. Bagr vyhloubil cestu + prostor pod stáním a celé se zavezlo štěrkem – padlo tam 10 tater materiálu.
ŠTUKY: Otázka štuků se nám trochu zkomplikovala, protože původně domluvená parta nevyšla – pán dostal infarkt a byl po bypassu, museli jsme tedy hledat jinde, jelikož rekonvalescence u takového zákroku není jednoduchá a nevědělo se kdy a jestli vůbec opět začne dělat. Při hledání alternativy jsme natahali rozvody rekuperace.
Štuky se nakonec dělaly 26. 10.
Nyní bude následovat 3. fáze topení – osazení čerpadla a spuštění. Sádrokartonové stropy, na které je manžel připraven – absolvoval školení od RIGIPSu a koupil zvedák, zapojení rekuperace a dodělávky jako obklady, podlaha, malování… Ale o tom zase příště.